سگ ها

شایع ترین مشکلات رفتاری در سگ ها

شایع ترین مشکلات رفتاری در سگ ها

از شایع ترین مشکلات رفتاری در سگ ها (1) می توان به سرقت اشیاء، گاز گرفتگی و پرخاشگری هنگام بازی کردن اشاره کرد. اما مشکلات رفتاری در سگ ها، بسیار شایع هستند. سگ های اهلی امروزه بسیار بهتر و هوشمندانه تر از 10 هزار سال پیش رفتار می کنند. با این وجود، رفتارهای بسیاری وجود دارد که برای سگ ها غریزی است. احتمال دارد برای صاحبان حیوانات خانگی مسئله ساز شوند.

ما سعی کرده ایم در دو مقاله، مشکلات شایع رفتاری در سگ ها که اغلب توسط صاحبان آنها گزارش می شود و نیز چگونگی رفع آنها را مورد بررسی قرار دهیم.

بیش فعالی و جنب و جوش بیش از حد

بیشتر اوقات، دلیل این که سگ بیش از حد پرانرژی، بی نظم و به طور کلی بیش فعال است، کمبود تحرک، ورزش و بازی نیست. بلکه بسته به نژاد، اندازه بدن، سن و نوع آموزش، سگ ها سطح فعالیت متفاوتی با یکدیگر خواهند داشت. برخی از نژادهای برای مصرف انرژی شان همیشه به تحرک نیاز دارند.

از آنجا که نژاد سگ ها با یکدیگر متفاوت است، برای رفع این مشکل رفتاری نسبتاً شایع در سگ ها، صاحبان باید چند روش ممکن را امتحان کنند. تا راه حل مناسب در مورد حیوان خانگی خود را تشخیص دهند:

  • به بازی با سگ تن ندهید. از تشویق و پاداش دادن به سگ خود برای فعالیت و جنب و جوش بپرهیزید. احتمالا پس از مدتی سگ شما آرام تر خواهد شد.
  • از ورزش و تحرک کافی سگ‌ اطمینان حاصل کنید. از نیازهای ورزشی نژاد سگ خود آگاه باشید. مطمئن شوید که سگ شما روزانه به اندازه کافی تمرین، پیاده روی و بازی می کند تا انرژی اضافی خود را آزاد کند.

سرقت اشیاء در سگ ها

شایع ترین مشکلات رفتاری در سگ ها | دام و پت

سرقت اشیاء احتمالاً شایع ترین مشکل رفتاری در سگ ها است. سگ ها معمولاً هر چیزی را که به آنها علاقه داشته باشند، می دزدند. همه سگ ها “دزدی می کنند” و جلوگیری از این کار دشوار است. بنابراین اگر می خواهید از یک سگ نگهداری کنید. این ویژگی آنها را مد نظر داشته باشید.

وقتی می خواهید از یک سگ نگهداری کنید، به خصوص اگر می خواهید یک توله سگ بخرید، هنگامی که می خواهید خانه را ترک کنید، اشیا و لوازم مورد نیاز و مورد علاقه سگ را در اختیارش قرار دهید تا با آنها سرگرم شود. برای مثال تعداد زیادی اسباب بازی در اختیار سگ خود بگذارید.

رفتار خشن حین بازی کردن

سگ ها عاشق بازی با سگ های دیگر و همچنین انسان ها، هستند. با این حال، گاهی اوقات یک موقعیت بازی می تواند خیلی سریع از کنترل خارج شود. حتی به شرایطی تبدیل شود که می تواند به شما، سایر حیوانات خانگی یا بچه های شما آسیب برساند.

رفتار خشن در حین بازی، در اکثر موارد بین چند سگ رخ می دهد، در این صورت، بازی باید فوراً متوقف شود.

هر زمان که سگ تان در طول یک بازی شروع به رفتار خشن با شما کرد، فوراً بایستید و از بالا به سگ نگاه کنید. تعامل با سگ را متوقف کنید، هیچ صدایی ایجاد نکنید، حرکت نکنید و یا نسبت به عملکرد سگ واکنش نشان ندهید. کاملاً بی حرکت بایستید و بازوها را نزدیک بدن نگه دارید. حیوان خانگی شما به زودی متوجه می شود که زمان بازی به پایان رسیده است. این کار باید بلافاصله پس از شروع رفتار و بازی خشن انجام شود.

گاز گرفتن مداوم و بی مورد

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شوند سگ ها به مشکل رفتاری گاز گرفتن مبتلا شوند. دامپزشکان اتفاق نظر دارند که این مشکل بیشتر به دلیل غریزه ی سگ رخ می دهد. از طرف دیگر، سگ های جوان همه چیز را گاز می گیرند و این کار راهی برای شناخت و درک محیط و یادگیری برای آنهاست.

با این حال، باید از این رفتار سگ ها جلوگیری شود، خصوصاً در توله سگ ها، زیرا در صورت عدم رفع این مشکل در کودکی، احتمالاً با بزرگتر شدن سگ، این اختلال به یک مشکل بزرگتر تبدیل خواهد شد.

اگرچه گاز گرفتن سگ از این واقعیت ناشی می شود که سگ ها از دهان خود به همان شیوه ای که ما از دست استفاده می کنیم، استفاده می کنند، اما آموزش منظم و مناسب می تواند این مسئله را برطرف کند. گذراندن وقت با حیوان خانگی و اجازه دادن به معاشرت آنها با سایر حیوانات و غریبه ها در رفع این مشکل بیشتر کمک خواهد کرد. سگ خود را در معرض شرایط، مکان ها و چیزهای جدید قرار دهید. به طور خلاصه، این عادتی است که با کمی نظارت و کار مداوم قابل تغییر است.

تعقیب و گریز در سگ ها

شایع ترین مشکلات رفتاری در سگ ها | دام و پت

مورد دیگری از غرایز مشکل آفرین سگ، برخی از عادت های درنده و خشن آنها است که به سختی می توانند آنها را کنترل کنند. بسته به نوع نژاد، تعقیب و گریز، یکی از آن مشکلات شایع رفتاری سگ ها است که اکثریت صاحبان با آن روبرو می شوند.

سگ خانگی شما احتمالاً دوست دارد بدون دلیل مشخص گربه ها، ماشین ها، سنجاب ها، دوچرخه ها، خردسالان یا هر حیوان یا انسان دیگری را تعقیب کند. گرچه این یک رفتار عادی است، اما گاهی اوقات می تواند عواقب خطرناکی را به دنبال داشته باشد.

به هیچ وجه نمی توان سگ را از تعقیب کردن موجودات متوقف کرد، اما شما می توانید از بروز اتفاقات بد جلوگیری کنید. به صورت کنترل شده می توانید به این غریزه سگ ها پاسخ دهید. شما همچنین می توانید نیاز به تعقیب و گریز را در سگ، کمی کاهش داده و حساسیت آنها را از بین ببرید یا می توانید حواس او را پرت کنید.

با حیوان خانگی خود معاشرت کنید تا حساسیت حیوان نسبت به اشیا و محیط اطراف کاهش دهید. سگ خود را آزاد بگذارید تا در نزدیکی همه “موجودات متحرک” کنجکاوی کنند، مثلا بتوانند کودکان شما را بشناسند و درک کنند که کودکانتان، بخشی از محیط زندگی آنها هستند.

وقتی در بیرون از محیط زندگی روزمره ی سگ قرار دارید و خطرات بالقوه ی متحرکی مانند اتومبیل یا حیوانات دیگر، بروز این رفتار سگ را تحریک می کند، مطمئن شوید که سگ خود را بسته اید و قلّاده او را محکم در دست دارید.

همیشه مراقب عوامل محرک احتمالی مانند گربه ها، دوچرخه ها، اتومبیل ها یا سایر عوامل متحرک باشید.

دفع ادرار و مدفوع در مکان نامناسب

دفع ادرار و مدفوع در مکان نامناسب، یکی از بدترین موارد مشکلات رفتاری حیوانات است. این رفتار مخرب نه تنها باعث کثیف شدن مبلمان و فرش های خانه و همچنین ایجاد بوی نامطبوع در سراسر خانه می شود، بلکه حیوانات خانگی را که نمی توانند این رفتار خود را کنترل کنند، نمی توان به مکان های تفریحی، مثل پارک، یا جاهای پر ازدحام برد.

دفع نامناسب ادرار و مدفوع در سگ ها نه تنها می تواند نشانه یک مشکل رفتاری، بلکه می تواند علامت یک مشکل پزشکی نیز باشد.

بنابراین، بسیار مهم است که به محض مشاهده این مشکل، با یک دامپزشک مشورت کنید. پس از این که دامپزشک احتمال وجود مشکلات پزشکی را رد کرد، شما باید برای رفع این مشکل، به سگ خود آموزش دهید.

اضطراب و ترس از جدایی

شایع ترین مشکلات رفتاری در سگ ها | دام و پت

این اختلال، که یک مشکل رفتاری بسیار شایع در سگ ها است، کاملا یک مشکل رفتاری نیست بلکه یک مسئله مربوط به بهداشت روانی در سگ ها است. این مشکل معمولا با علائمی مانند دفع نامناسب ادرار و مدفوع، جویدن اشیا خانه، پارس بیش از حد و هر نوع رفتار دیگری که سگ ها برای رهایی از اضطراب جدایی انجام می دهند، مشخص می شود.

اضطراب جدایی می تواند برای سگ بسیار ناراحت کننده باشد. حتی بسیار بیشتر از صاحبان سگ. در ابتدا لازم است این مشکل با آموزش حل شود، اما اگر آموزش نتیجه نداد، ممکن است به کمک دامپزشک و یا دارو درمانی نیاز باشد.

برای تعیین برنامه ی درمانی مناسب سگ تان، با یک دامپزشک مشورت کنید.

پریدن روی انسان ها

وقتی سگ ها با سگ های دیگر روبرو می شوند، با بو کشیدن پشت و صورت یکدیگر به استقبال هم می روند. سگ ها دوست دارند همان کار را با انسان ها نیز انجام دهند، اما سر انسان در بالای بدن قرار دارد. پریدن به روی انسان‌ ها، برای سگ ها، به خاطر تلاشی است که آنها براساس اصول آداب معاشرت شان با سگ های دیگر انجام می دهند.

برای رفع این مشکل رفتاری سگ، وقتی به خانه می آیید، سگ خود را نادیده بگیرید. بر سر او فریاد نزنید، سگ خود را متوقف نکنید و او را از خود دور نکنید. هر یک از این رفتارها احتمالاً سگ را به هیجان آورده و باعث تشویق او به پریدن می شود. زیرا این رفتار ها از نظر او نوعی بازی به نظر می رسند. نوازش سگ خود را فقط پس از آنکه او آرام گرفت شروع کنید.

پارس کردن بیش از حد

شایع ترین مشکلات رفتاری در سگ ها | دام و پت

پارس کردن به خودی خود یک رفتار ناسالم در سگ ها نیست. سگ ها به دلایل مختلفی پارس می کنند. این یک روش طبیعی ارتباطی برای آنها است. پارس کردن سگ حتی ممکن است برای حفظ امنیت تان مفید باشد. به عنوان مثال، ممکن است سگ شما با پارس کردن به شما هشدار دهد که شخص ناشناسی در حیاط خانه تان است.

پارس کردن زمانی تبدیل به یک رفتار ناسالم می شود که بری شما مشکل ایجاد می کند. برای مثال، اگر بدون علت، سگ شروع به پارس کردن کند، می تواند برای شما آزاردهنده باشد.

برای رفع این مشکل، ابتدا باید علت و شرایط ایجاد کننده آن را مشخص کنید. در صورت امکان ابتدا علل ایجاد کننده ی مشکل را از بین ببرید.

اگر مشکل سگ تان پیچیده تر باشد، باید به کمک آموزش، این مشکل را حل کنید. برای کسب راهنمایی در این مورد با یک دامپزشک مشورت کنید.

کوپروفاژی در سگ ها

کوپروفاژی عملی است که در آن سگ ها مدفوع می خورند، چه مدفوع خودشان و چه مدفوع حیوانات دیگر. دامپزشکان و مربیان سگ هنوز دقیقاً نمی دانند که چرا سگ ها چنین رفتاری می کنند. اما کوپروفاژی در میان بسیاری از حیوانات از جمله سگ ها شایع است.

جلوگیری از خوردن مدفوع سگ یکی دیگر از دشوارترین کار ها در اصلاح رفتار سگ است. در زیر چند روش برای رفع این مشکل وجود دارد:

  • مطمئن باشید هیچ گونه مدفوعی در محل زندگی سگ نیست.
  • بلافاصله پس از مدفوع، سگ خود را تمیز کنید و مدفوع او را از دسترس خارج کنید.
  • در صورت احتمال وجود هرگونه مشکل در سلامتی، با دامپزشک مشورت کنید تا رژیم غذایی مناسبی برای سگ تجویز کند. مراجعه به دامپزشک، بهترین راه برای آغاز روند درمانی مشکلات حیوان خانگی شماست.

منبع:

https://topdogtips.com/most-common-dog-behavior-problems/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا