گربه ها

شایع ترین مشکلات ادراری در گربه ها

در برخی از مواقع مشکلات ادراری در گربه ها رایج بوده و گربه ها از آن رنج می‌برند، مهم است بدانید که این مشکل ناامیدکننده است. عفونت ادراری باکتریایی در گربه ها بسیار کمتر از سگ ها رخ می دهد. معمولاً چیزی که گربه‌ها دارند، سندرم پاندورا است که در بیشتر موارد علت باکتریایی ندارد و درمان فقط شامل یک آنتی بیوتیک نیست. اما ما سعی کرده ایم در این مقاله از دام و پت، شایع ترین مشکلات ادراری در گربه ها را بررسی کنیم.

بیماری دستگاه ادراری تحتانی

بیماری دستگاه ادراری تحتانی یکی از شایع ترین مشکلات گربه ها است. این شامل التهاب و ناراحتی در مثانه و مجرای ادرار است. مجرای ادرار، لوله ای است که از مثانه به خارج از بدن منتهی می شود. این بیماری با نام های مختلف، ( FLUTD بیماری دستگاه ادراری تحتانی گربه یا FIC سیستیت ایدیوپاتیک گربه، ایدیوپاتیک به معنی ناشناخته بودن علت) و اخیراً، سندرم پاندورا شناخته شده است.

سندرم پاندورا، همانطور که از نامش پیداست، هیچ علت مشخص ندارد. علل زمینه‌ای احتمالاً به دلیل عوامل متعددی از جمله ناهنجاری‌های مثانه و هورمونی، اختلالات عصبی، استرس‌های محیطی یا ضربه، عفونت‌ها، سنگ‌های ادراری و یا مجموعه‌ای از مواد معدنی تشکیل‌شده در دستگاه ادراری گربه‌ها است که باعث انسداد جریان عادی می‌شوند.

گربه‌های مبتلا به سندرم پاندورا اغلب علائم التهاب مثانه، مشکل و درد در هنگام ادرار کردن، افزایش دفعات ادرار، ادرار خارج از جعبه و خون در ادرار را نشان می‌دهند.

انسداد مجرای ادرار

شایع ترین مشکلات ادراری در گربه ها || دام و پت

این عارضه بیشتر در گربه‌ های نر دیده می‌ شود، اما در گربه‌ های ماده هم بروز می‌ کند. این به این دلیل است که مجرای ادرار گربه نر بسیار طولانی تر و باریک تر از گربه ماده است و بنابراین بیشتر مستعد مسدود شدن می باشد.

انسداد مجرای ادرار زمانی اتفاق می‌افتد که انسدادی در مجرای ادرار، لوله‌ ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن می‌ برد، وجود دارد. این انسداد می تواند به دلایل مختلفی از جمله انسداد هایی مانند انسداد مجرای ادرار، سنگ های ادراری، تنگی ها یا تومورها باشد. همچنین انسداد مجرای ادراری می تواند به علت اسپاسم مجرای ادرار یا تورم ثانویه به التهاب در دستگاه ادراری تحتانی رخ دهد.

هنگامی که این اتفاق می افتد، تخلیه مثانه برای گربه دشوار یا غیرممکن می شود. بنابراین اگر گربه شما در ادرار کردن مشکل دارد، باید بلافاصله توسط دامپزشک معاینه شود. در صورت عدم درمان، انسداد مجرای ادرار می تواند منجر به نارسایی کلیه و مرگ در عرض 24 تا 48 ساعت شود.

انواع مختلفی از مواد معدنی وجود دارد که در شرایط مختلف در دستگاه ادراری گربه سنگ تشکیل می دهند. دو مورد از رایج ترین سنگ ها استروویت و اگزالات کلسیمی هستند. کریستال ها می توانند یک یافته طبیعی در ادرار گربه شما در سطح پایین باشند، اما زمانی که کریستال ها با هم ترکیب می شوند و سنگ ریزه یا سنگ هایی با اشکال و اندازه های مختلف تشکیل می دهند، مشکل ساز می شوند.

این سنگ ها را می توان در مثانه، مجرای ادرار یا در کلیه ها یافت. در برخی موارد، سنگ ها می توانند از بدن خارج شوند یا حل شوند. در موارد دیگر، آنها باید با جراحی برداشته شوند. لازم به ذکر است که این نوع سنگ هم در گربه های نر و هم گربه های ماده تشکیل می شود. چرا گربه من آب زیادی می نوشد؟

عفونت های دستگاه ادراری

شایع ترین مشکلات ادراری در گربه ها || دام و پت

عفونت دستگاه ادراری گربه (UTI) زمانی رخ می دهد که باکتری وارد مثانه می شود، رشد می کند و تولید مثل می کند. این منجر به عفونت می شود زیرا ادرار به طور معمول در داخل مثانه استریل است. گربه ها به همان اندازه که دچار مشکلات ادراری می شوند دچار عفونت مجاری ادراری نمی شوند، اما این بدان معنا نیست که هرگز این اتفاق در گربه ها نمی افتد.

کثیفی خانه (ادرار کردن خارج از جعبه بستر)

ادرار کردن خارج از جعبه بستر یکی از شکایت های رایج در بین صاحبان آنها است. بر خلاف تصور عمومی، گربه ها این کار را برای تنبیه صاحبان خود انجام نمی دهند. در عوض، کثیف شدن خانه اغلب به دلیل یک مشکل پزشکی (یبوست، درد، بیماری کلیوی و غیره) یا ترس، اضطراب و استرس است.

در بسیاری از موارد، جعبه بستر گربه به درستی تنظیم نشده است، که می تواند منجر به عدم استفاده آنها شود. یک جعبه بستر برای همه مناسب نیست زیرا گربه ها ترجیحاتی دارند که باید آنها را انجام دهید.

انتخاب جعبه بستر مناسب، مهم است، انتخاب جعبه بستر بزرگتر همیشه به معنای بهترین انتخاب نیست. حتی جعبه های بستر به اصطلاح “بزرگ” که در فروشگاه های لوازم حیوانات خانگی فروخته می شوند برای بیشتر گربه ها بسیار کوچک هستند. بنابراین هنگام انتخاب جعبه، گربه شما باید بتواند به راحتی در جعبه بچرخد و در حالت ایده آل، طول جعبه باید حداقل 1.5 برابر طول گربه از بینی تا انتهای دم باشد.

ظروف ذخیره سازی زیر تخت، ظروف نگهداری 30 گالن و وان های مخلوط سیمان چند جایگزین با اندازه مناسب برای گربه های شما هستند. هنگام انتخاب جعبه برای بچه گربه‌های کوچک، پنجه‌دار یا گربه‌های مسن، توصیه می‌شود از جعبه‌هایی با سمت پایین استفاده کنید، یا یک ظرف نگهداری برای ورودی پایینی بخرید تا گربه بتواند به راحتی وارد شود و از بلند کردن پاهای خود یا پریدن خودداری کند. زیرا این می تواند دردناک باشد.

اکثر گربه ها به دلایل مختلف علاقه ای به جعبه های سرپوشیده ندارند. این جعبه ها اغلب خیلی کوچک هستند و بو و گرد و غبار را در داخل آنها به دام می اندازند که برای گربه ها بسیار ناخوشایند است. گربه ها هم شکار و هم حیوانات شکارچی هستند. به دلیل شکاری بودن آنها، درخواست از آنها برای رفتن در یک جعبه سرپوشیده که در آن گربه ها نمی توانند شکارچیان احتمالی را ببینند و احساس می کنند در معرض تهدید قرار دارند، ایده آل نیست. یک جعبه بستر شفاف می تواند برای ایجاد احساس امنیت بیشتر در گربه ها مفید باشد.

جعبه بستر را باید کجا قرار دهیم؟

شایع ترین مشکلات ادراری در گربه ها || دام و پت

قانون طلایی تعداد جعبه های بستر در یک خانه، یک جعبه به ازای هر گربه به اضافه یک است. به یاد داشته باشید، سه جعبه درست در کنار یکدیگر از دیدگاه گربه یک جعبه در نظر گرفته می شود.

جعبه های بستر را در همان قسمت غذا و آب گربه خود قرار ندهید. شما نمی خواهید در جایی که از دستشویی استفاده می کنید غذا بخورید و بنابرتیم گربه شما هم چنین چیزی را نمی خواهد. گربه ها ترجیح می دهند از جعبه های خود در مکان های خلوت استفاده کنند. هنگام قرار دادن جعبه‌ های زباله، از مناطق پرتردد و مکان‌ هایی که گربه ممکن است در گوشه‌ ای قرار بگیرد یا نتواند فرار کند خودداری کنید (مثلاً اگر جعبه در کمد است که گربه یا سگ دیگری می‌ تواند خروجی را مسدود کند).

توصیه می شود از قرار دادن جعبه ها در مناطق شلوغ یا جاهایی که گربه توسط گربه یا سگ یا شخص دیگری به دام افتاده است خودداری کنید. اگر گربه شما شروع به استفاده نکردن از جعبه کرد، با دامپزشک مشورت کنید تا درمان مناسب را در اختیار شما قرار دهد.

در مورد مشکلات رایج ادراری در گربه ها چه باید کرد؟

 ادرار نامناسب یکی از رایج ترین رفتارهای مشکل ساز در گربه ها و یکی از شایع ترین دلایل رها شدن گربه ها در پناهگاه هاست. بنابراین وقتی گربه شما شروع به ادرار کردن در خارج از جعبه بستر می کند، می تواند خسته کننده باشد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید گربه ها این نوع رفتار را از روی کینه یا انتقام از خود نشان نمی دهند. ادرار نامناسب نشانه این است که مشکلی در سلامت گربه شما وجود دارد. چرا گربه من همه جا ادرار می کند؟

چرا گربه ها بیرون از جعبه بستر ادرار می کنند؟

 دلایل زیادی وجود دارد که گربه ممکن است خارج از جعبه بستر شروع به ادرار کردن کند. در برخی موارد، گربه ممکن است قلمرو خود را علامت گذاری کند. همچنین ممکن است گربه در حال اسپری کردن یا ادرار کردن روی یک سطح عمودی مانند دیوار باشد. سمپاشی همیشه نوعی علامت گذاری است، اما علامت گذاری همیشه با سمپاشی انجام نمی شود.

برخی از گربه ها سطوح افقی یا موارد خاصی را علامت گذاری می کنند. یک تصور غلط رایج این است که فقط گربه های نر اسپری یا علامت گذاری می کنند. با این حال، گربه های ماده نیز ممکن است قلمرو خود را اسپری یا علامت گذاری کنند.

در موارد دیگر، گربه ممکن است به سادگی از چیزی در مورد جعبه بستر خوشش نیاید. مثلا اینکه جعبه به اندازه کافی تمیز نباشد، جعبه در مکانی باشد که گربه هنگام استفاده از جعبه ترسیده یا مورد آزار و اذیت قرار گیرد. یا نوع دیگری از بستر را برای تسکین خود در داخل یا روی جعبه ترجیح دهد.

بیماری ها

مسائل پزشکی نیز می تواتند یکی دیگر از دلایل ادرار نامناسب در گربه ها است. بسیاری از بیماری ها می توانند مسئول باشند، از جمله:

  • بیماری دستگاه ادراری تحتانی گربه (FLUTD) در واقع مجموعه ای از بیماری ها است و شامل بیماری هایی مانند عفونت مثانه، سنگ مثانه، التهاب در مثانه و حتی در موارد نادر، سرطان دستگاه ادراری تحتانی است. تصور می شود که استرس در برخی موارد FLUTD نقش دارد، به ویژه در مورد سیستیت بینابینی یا ایدیوپاتیک که در آن التهاب در مثانه رخ می دهد.
  • انسداد مجرای ادرار یک شکل خاص از بیماری دستگاه ادراری تحتانی گربه است. این در درجه اول در گربه های نر اتفاق می افتد و باعث می شود گربه قادر به ادرار کردن نباشد. این بیماری اغلب در نتیجه سنگ ها یا کریستال های ادراری است که در قسمت باریک مجرای ادرار گربه قرار می گیرند، اما می تواند به دلایل دیگر نیز رخ دهد. انسداد مجرای ادرار یک وضعیت جدی است که می تواند به سرعت برای گربه شما کشنده باشد. اگر گربه شما قادر به ادرار کردن نیست، فوراً از دامپزشک کمک بگیرید.
  • دیابت، بیماری کلیوی و سایر بیماری هایی که باعث می شوند گربه شما بیشتر از حد معمول ادرار کند، ممکن است باعث شود گربه شما به موقع به جعبه نرسد.
  • آرتروز و سایر بیماری هایی که ورود یا خروج از جعبه بستر را دشوارتر می کند. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که جعبه بستر گربه شما به راحتی اضلاع بالایی داشته باشد.

چگونه می توان گربه هایی که مشکل ادراری دارند را درمان کرد؟

شایع ترین مشکلات ادراری در گربه ها || دام و پت

اغلب مهمترین جنبه کمک به گربه، تشخیص مشکل در مراحل اولیه است که احتمال موفقیت در این صورت بیشتر است. این کار فقط با مراجعه منظم به دامپزشکی امکان پذیر است. گربه‌ها به‌ خاطر پوشاندن علائم درد، در نتیجه علائم بسیار ظریفی که تشخیص آن برای صاحبان گربه دشوار است، شناخته شده‌اند.

علاوه بر این، تشخیص تغییرات در عادات جعبه بستر برای صاحبان گربه ممکن است دشوار باشد. اگر متوجه تغییراتی در روتین گربه خود شدید، باید فوراً با دامپزشک مشورت کنید. تغذیه همچنین می تواند در مدیریت بسیاری از بیماری هایی که می توانند باعث ادرار نامناسب شوند، نقش داشته باشد.

با این حال، بهترین رژیم غذایی برای گربه شما به موقعیت فردی گربه شما بستگی دارد. رژیم های غذایی حاوی پروتئین بالا و کربوهیدرات کم اغلب برای گربه های مبتلا به دیابت توصیه می شود، در حالی که رژیم هایی که به کنترل PH ادرار (سطح اسیدیته ادرار) کمک می کنند، اغلب برای گربه هایی که تمایل به ایجاد سنگ یا کریستال در ادرار دارند توصیه می شود.

حتی غذاهایی وجود دارد که حاوی گلوکزامین و یا اسیدهای چرب مانند DHA یا EPA برای گربه ها هستند. اینها برای گربه های مبتلا به آرتریت یا سایر شرایط التهابی مفید هستند. بنابراین دامپزشک می تواند به شما کمک کند تعیین کنید کدام رژیم غذایی برای گربه شما بهترین است. چرا گربه من خودش را تمیز نمی کند؟

سخن آخر

گربه ها نیز مانند بسیاری از حیوانات دیگر به مقدار زیادی آب در رژیم غذایی خود نیاز دارند. با این حال، بسیاری از گربه ها به راحتی و بدون تشویق آب نمی نوشند. غذاهای مرطوب اغلب برای گربه ها توصیه می شود زیرا رطوبت بیشتری دارند. راه حل های دیگری که گاهی اوقات مفید هستند شامل اضافه کردن آب به غذای گربه، استفاده از آبنما برای تحریک علاقه، یا گذاشتن قطره شیر آب برای دسترسی به گربه می باشند.

اگر گربه شما به طور ناگهانی استفاده از جعبه بستر را متوقف کرد، نباید تصور کنید که گربه شما مشکل رفتاری دارد. برای رد کردن مشکلات پزشکی و بحث در مورد اقدامات مناسب، از جمله روی ه‌های غنی‌ سازی محیط، تغییرات رژیم غذایی، و داروها برای اصلاح مشکل، با دامپزشک قرار ملاقات بگذارید.

منبع
https://www.thesprucepets.comhttps://www.petmd.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا