گاو و گوسفند

شایع ترین علل مرگ ناگهانی بزها

شایع ترین علل مرگ ناگهانی بزها

گاهی اوقات، ممکن است که بزهای یک گله، به طور ناگهانی بمیرند. به طور کلی، با گذشت زمان، تعداد گله های بز در سراسر جهان، در حال افزایش است. از بزها، برای تولید شیر به صورت صنعتی نیز، استفاده می شود. با این حال، یک مسئله مهم در مورد پرورش بزها وجود دارد. گاهی اوقات، آن ها به طور ناگهانی می میرند. و ما باید بدانیم که شایع ترین علل مرگ ناگهانی بزها چیست.

با توجه به این که روز به روز، تعداد پرورش دهندگان گله های بز، در حال افزایش است، ضروری است که با اتخاذ اقدامات صحیح و مناسب، از بروز مرگ و میر و نهایتا، ایجاد زیان های اقتصادی، جلوگیری کرد‌. در این مقاله، درباره علل مرگ ناگهانی بزهای یک گله، مطالب مفیدی ذکر شده است.

بزها یک روز سالم به نظر می رسند، اما روز بعد، لاشه آن ها پیدا می شود. سوال اصلی این است که در پشت تلفات غیرقابل توضیح بزها، چه علتی می تواند وجود داشته باشد. در واقع، می توان پرسید که چرا بزها ناگهان می میرند. به طور کلی، مرگ و میر های ناگهانی بزها، ممکن است به خاطر علل مختلفی ایجاد شود. از این رو، بهتر است که در اسرع وقت، با یک دامپزشک با تجربه، برای مشورت در این باره، تماس بگیرید.

در ادامه، به علل شایع بروز مرگ و میر در میان بزها، اشاره شده است.

انسفالیت آرتریت بزی (CAE) یکی از شایع ترین علل مرگ ناگهانی بزها

شایع ترین علل مرگ ناگهانی بزها | دام و پت

انسفالیت آرتریت بزی، یک اختلال ویروسی است که باعث بروز آرتریت شدید در بزها می شود. این بیماری، مفصل را متورم و دردناک می کند. گاهی اوقات ممکن است که یک بز مبتلا، علائم و نشانه های بیماری خود را، بروز ندهد. با این حال، برخی از بزهای مبتلا به این بیماری، ممکن است که در حالت ایستاده، تکان بخورند.

این بیماری ممکن است به اختلال ‌های عصبی شدید تر تبدیل شود و بز مبتلا، علائمی مانند فلج پاها و گردن را بروز دهد. به طور کلی، این بیماری می تواند از طریق شیر بز آلوده، به بزهای جوان دیگر، سرایت کند. بنابراین بهتر است بچه بزها را، از بز مادر آلوده، جدا کنید. همچنین، باید این نکته را بدانید که واکسن ضد این بیماری، هنوز در بازار موجود نیست.

به همین علت، بهترین راه برای پیشگیری از شیوع این بیماری در میان گله، انجام اقدامات پیشگیرانه است. معمولاً، روش درمانی خاصی برای رفع این بیماری وجود ندارد. با این حال، روش های حمایتی، ممکن است که به بازیابی سلامتی برخی از بزهای بیمار، کمک می کند. این بیماری، زئونوز (بیماری قابل انتقال از حیوان به انسان) نیست.

 یکی دیگر شایع ترین علل مرگ ناگهانی بزها Paratuberculois

این بیماری، همه حیوانات نشخوار کننده، از جمله بزها را، تحت تاثیر قرار داده و بیمار می کند. این اختلال، یک بیماری باکتریایی است که در پوشش داخلی روده حیوان مبتلا، ایجاد می شود. ابتلا به این بیماری، باعث ضخیم شدن پوشش روده حیوان مبتلا می شود.

در واقع، ضخیم شدن پوشش روده بز، باعث می شود که حیوان، در جذب مواد مغذی، دچار مشکلات جدی شود. علائم شایع بیماری پاراتوبرکلوزیس، شامل دفع مدفوع نرم، افسردگی، تنفس دشوار، ریزش مو و یا پشم بزهای مبتلا است. با ابتلا به این اختلال، ممکن است که بز، به طور ناگهانی بمیرد.

این بیماری، هنوز درمان خاصی ندارد. با این حال، جداسازی حیوانات آلوده از گله، به کاهش شیوع بیماری کمک می کند. این بیماری، یکی از بیماری های کشنده مربوط به بزها، در سراسر جهان است.

بیماری بروسلوز، یکی دیگر از شایع ترین علل مرگ ناگهانی بزها

بروسلوز، یکی از بیماری های کشنده نشخوارکنندگان، از جمله بزها است. منبع اولیه بیماری بروسلا، بز نر بوده و حیوان نر، آن را در طی تولید مثل، به بز ماده منتقل می کند. همچنین، اولین نشانه ابتلا به بیماری بروسلا در بزهای نر، متورم شدن بیضه ها است.

این بیماری، عمدتا باعث بروز سقط جنین در بزهای ماده، در طول ماه چهارم بارداری می شود. در صورت مشاهده علائم سقط جنین، که می تواند برای بزهای ماده کشنده باشد، صاحب گله، باید بسیار مراقب باشد. این بیماری، یک بیماری مشترک بین انسان و دام است. در صورت تماس مستقیم با حیوانات آلوده، بیماری بروسلوز، می تواند به انسان منتقل شود.

باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که بهترین روش برای از بین بردن بروسلا، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. روش درمانی دیگر، شامل تجویز آنتی بیوتیک، برای مدت طولانی است.

تب کیو (کوکسیلا)

شایع ترین علل مرگ ناگهانی بزها | دام و پت

تب کیو، یک عفونت باکتریایی دیگر است که در چندین گونه مختلف از حیوانات رخ می دهد. این اختلال، می تواند به انسان منتقل شود. این عفونت باکتریایی می تواند باعث بروز سقط جنین دیررس در بزهای ماده شود. با توجه به این که تب کیو، قابل انتقال به انسان است، باید در مورد آن بسیار مراقب بود.

این بیماری، برای انسان نیز یک بیماری کشنده است. زیرا باعث ایجاد بیماری های کشنده در انسان نیز می شود. این بیماری می تواند از طریق تماس مستقیم با بزهای آلوده، به انسان منتقل شود. بنابراین، ضروری است که هر سال قبل از تولد بزها، سلامتی آن ها را به طور کامل بررسی کنید.

تب کیو، یک بیماری مشترک بین انسان و دام است و می تواند برای انسان و همچنین برای بزها، کشنده باشد. با ابتلا به تب کیو، انسان ها هیچ علامتی را بروز نخواهند داد. برخی از انسان ها ممکن است علائمی مانند استفراغ، اسهال و درد در ناحیه شکم را تجربه کنند. بنابراین برای رهایی از این بیماری، اتخاذ اقدامات احتیاطی خاصی لازم است.

نفخ در بزها

یکی دیگر از بیماری های کشنده در میان بزها، “نفخ” است. در این حالت، بز مرده، با شکمبه متورم پیدا می شود که ممکن است مانند یک طبل، منفجر شده باشد. معمولاً اتساع شکمبه در سمت چپ بز، بیشتر است. بزهای مبتلا به نفخ، با علائمی مانند تنفس سخت و بیرون زدگی زبان، مشاهده خواهند شد. بز مبتلا به نفخ، ممکن است که در عرض چند ساعت بمیرد.

علل مختلفی می توانند باعث بروز نفخ در بزها شوند. به عنوان مثال، خوردن گیاهان سمی، می تواند باعث بروز نفخ در آن ها شود. نفخ معمولاً دو نوع است:

نفخ ناشی از گاز

این نوع نفخ، معمولاً پس از مصرف گیاهان سمی ایجاد می شود. نفخ ناشی از گاز، ممکن است باعث تورم و از کار افتادن شکمبه شود.

نفخ کف آلود. این نوع نفخ زمانی اتفاق می ‌افتد که گاز، در کف به دام می ‌افتد. در واقع، در چنین شرایطی، بز قادر به آزاد کردن آن نخواهد بود.

شایع ترین علل مرگ ناگهانی بزها | دام و پت

 این بیماری، از طریق نیش کنه، به بزها منتقل می شود. این بیماری معمولاً به سرعت پیشرفت می کند. به طوری که بز ممکن است به طور ناگهانی از بین برود. این عفونت، منجر به بروز تشنج می شود. این عارضه، نهایتا منجر به مرگ بز می شود.

بز بیمار، با علائمی مانند کم اشتهایی، تب بالا، و عقب ماندن از گله، تشخیص داده می شود. با پیشرفت بیماری، بز ممکن است با تنفس سخت مواجه شود.

پنومونی در بزها

این بیماری ممکن است بدون بروز دادن هیچ علامتی، باعث ایجاد مرگ و میر در میان بزها شود. به طور معمول، با ابتلا به این اختلال، مرگ در عرض 12-24 ساعت پس از ایجاد عفونت رخ می دهد. همچنین، ممکن است تا 4-6 هفته دیگر طول بکشد.

این بیماری معمولا با نام پاستورلوز شناخته می شود. این بیماری بیشتر در اواخر پاییز و اوایل زمستان رخ می دهد. میزان از دست دادن بزها، در اثر ابتلا به این بیماری 2-8% است. اما 10-50% از بزهای بیمار، علائم بیماری را بروز می دهند. باکتری اصلی درگیر در این بیماری، پاستورلا همولیتیک است.

بیماری وسلبرون در بزها

شرایط و ناقل این بیماری، شبیه بیماری تب دره ریفت است. بزغاله های تازه متولد شده، بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. به طور کلی، میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری، در بزهای تازه متولد شده، بیشتر است. با وجود این که بزهای بزرگسال، فقط علائم تحت بالینی را بروز می دهند، اما گاهی اوقات، سقط جنین نیز رخ می دهد.

این بیماری ویروسی بوده و باعث ایجاد فلاوی ویروس می شود که توسط پشه ها منتقل می گردد. تصور می شود که پشه های Aedes ناقل اصلی این بیماری هستند.

انتروتوکسیمی در بزها

شایع ترین علل مرگ ناگهانی بزها | دام و پت

انتروتوکسیمی، یکی از شایع ترین بیماری ها در میان بزها است. این بیماری در صورت جدی بودن، باعث مرگ ناگهانی بزها می شود. با این حال، این بیماری به علت وجود عوامل مستعد کننده اصلی، هنوز به طور گسترده در فضای سبز ایجاد می شود. این عوامل مستعد کننده، عبارت اند از:

  • کرم زدایی
  • انگل های داخلی
  • سطح انرژی بالا
  • استاز دستگاه گوارش
  • تغییر در شرایط آب و هوا
  • تغییر ناگهانی در رژیم غذایی
  • وجود سطح پروتئین بالاتر در غذا

علائم این بیماری بین 2 تا 14 روز پس از آلودگی، شروع می شود. این بیماری به دلیل تغییر ناگهانی رژیم غذایی رخ می دهد. فلور شکمبه برای چند روز، با مصرف یک رژیم غذایی خاص، سازگار می شود.

سخن آخر

علل مختلفی می توانند باعث بروز مرگ ناگهانی در بزها شوند. با پیشگیری از بروی بیماری های مختلف، می توان از سلامتی بزهای گله خود، مطمئن شد.

منبع
https://www.farmanimalreport.com/2020/12/10/goats-dying-suddenly-15-reasons/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا