آبزیان

شایع ترین علل مرگ ماهیان گرمسیری

شایع ترین علل مرگ ماهیان گرمسیری

از شایع ترین علل مرگ ماهیان گرمسیری می توان به استرس و وضعیت نامناسب آکواریوم اشاره کرد. مدیریت یک آکواریوم ماهیان گرمسیری، بسیار سرگرم کننده و مفید است. با این وجود، در صورتی که ماهی های شما در حال مرگ باشند، این حادثه می تواند بسیار ناامید کننده باشد.

مشاهده ماهی های مرده در آکواریوم، همیشه دلخراش است، به ویژه وقتی که به نظر می رسد ماهی ها، بدون دلیل خاصی، می میرند. شما، به عنوان صاحب این‌ ماهی ها، به شدت مایل هستید که کارها را به روش صحیح انجام دهید و ممکن است که در ابتدا، ندانید چه چیزی باعث مرگ ماهی هایتان شده است.

طبیعی است که با مشاهده صحنه مرگ ماهی هایتان، احساس دلسردی کنید، اما به یاد داشته باشید که مهمترین چیز این است که از این اتفاق، تجربه ای یاد بگیرید تا ماهیان شما در آینده، وضعیت بهتری داشته باشند.

اگرچه ممکن است در ابتدا به ذهن نرسد، اما معمولاً توضیح صحیحی برای مردن ماهی ها وجود دارد. در هر زمانی که ماهی های تان را از دست می دهید، فرصتی برای تجدید نظر در مدیریت و نحوه مراقبت از آکواریوم تان به دست می آورید. در واقع، شما باید از تمام اتفاقات، برای افزودن تجربه خود، استفاده کنید.

در این مقاله، برخی از علل شایع مرگ ماهی های گرمسیری، مورد بحث قرار گرفته است. هدف این مقاله، این است که به شما در تشخیص و رفع مشکلاتی که منجر به مرگ ماهی ها می شوند، کمک کند. در ادامه، به علل احتمالی مرگ ماهی های آکواریومی گرمسیری، اشاره شده است.

استرس و مرگ ماهی های آکواریومی گرمسیری

شایع ترین علل مرگ ماهیان گرمسیری | دام و پت

استرس، به عنوان قاتل درجه اول ماهی های آکواریومی شناخته می شود. استرس، از جمله شایع ترین علل مرگ ماهی های آکواریومی است. در اصل، به خاطر تاثیر منفی قابل توجهی که استرس بر روی سلامتی ماهی های آکواریومی می گذارد، مدیریت فشار و اضطراب، باید جزو برنامه های اصلی پرورش ماهیان آکواریومی باشد.

به طور کلی، باید بدانید که عوامل زیادی بر سطح استرس ماهیان آکواریومی شما تأثیر می گذارند. اما، چگونه می توانید بفهمید که ماهی شما دچار استرس شده است؟ گاهی اوقات نمی توانید بفهمید، اما برخی از علائم شایع وجود دارند که می توانید به کمک آنها، از بروز استرس در آکواریوم، پیشگیری کنید. از جمله این علائم، عبارت اند از:

شنا کردن در نزدیکی شیشه آکواریوم

این اتفاق، زمانی رخ می دهد که ماهی شما به طور مکرر و گاه دیوانه وار، در کناره های آکواریوم، به بالا و پایین شنا می کند. این شرایط، نشان می دهد که چیزی اشتباه است. در واقع، ماهی می خواهد که به جایی دیگر برود، اما در آکواریوم گیر کرده است.

این رفتار ماهی، نشان می دهد که شاید آکواریوم، خیلی کوچک یا شلوغ است. علاوه براین، کیفیت بد آب و نیز افزودن ماهی جدید به آکواریوم، می توانند باعث بروز این رفتار توسط ماهی ها، شوند. شما باید علت اصلی ایجاد استرس را شناسایی کرده و رفع کنید.

پنهان شدن بیش از حد

ماهی ها، هنگام ترس یا ناراحتی، پنهان می شوند. در واقع، هنگام ایجاد استرس، ماهی ها فقط کمی آرامش و سکوت می خواهند. گاهی اوقات، پنهان شدن اشکالی ندارد، اما اگر ماهی دارید که دائما در حال مخفی شدن است، ممکن است به این دلیل باشد که توسط ماهی دیگری در آکواریوم، مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

این شرایط می تواند ناشی از مسائل سرزمینی و یا کوچک بودن حجم آکواریوم باشد. توجه داشته باشید که پنهان شدن انواع خاصی از ماهی ها، مانند گربه ماهی و پلکوس، طبیعی است. به همین دلیل است که شما باید رفتار و الزامات مراقبتی هر ماهی را که می خواهید نگه دارید، بررسی کنید. بنابراین وقتی چیزی اشتباه باشد، آن را اصلاح خواهید کرد.

کاهش وزن

شایع ترین علل مرگ ماهیان گرمسیری | دام و پت

بدیهی است که شما هیچ وقت دوست ندارید ماهی هایتان، وزن کم کنند. در صورت وجود احتمال کاهش وزن، می توانید به کمک مشاهده، تشخیص دهید که آیا ماهی هایتان در حال لاغر شدن هستند یا خیر. گاهی اوقات، حتی در شرایطی که غذا به مقدار کافی در آکواریوم وجود دارد، کاهش وزن رخ می دهد. استرس، یکی از علل کاهش وزن در ماهی ها است.

استرس، در اغلب اوقات می تواند منجر به بروز بیماری شود. اگر متوجه شده اید که ماهی های شما، به طور مزمن بیمار هستند، به احتمال زیاد دچار استرس طولانی مدت شده اند. استرس، سیستم ایمنی بدن آن ها را به خطر می اندازد. بدین ترتیب، وجود استرس، ماهی ها را مستعد ابتلا به بیماری های مختلف می کند.

اگر یکی از ماهی هایتان،  مریض به نظر می رسد، باید سعی کنید علت آن را در اسرع وقت مشخص کنید، مخصوصاً این که یک ماهی بیمار، می تواند بیماری خود را به سایر ماهی هایی که در همان آکواریوم زندگی می کنند، منتقل کند. به همین دلیل، باید سرعت عمل داشته باشد.

اگر هر یک از مشکلات فوق را در یک یا چند عدد از ماهی هایتان مشاهده کردید، وقت آن است که دلیل آن را یافته و عامل‌ بروز این مشکل را، اصلاح کنید. ادامه این مقاله می تواند به شما در درک این موضوع کمک کند.

عدم آماده سازی آکواریوم و مرگ و میر ماهی ها

به طور کلی، در آکواریوم های جدیدی که صاحبان تازه کار، برای پرورش ماهی ها، راه اندازی می کنند، به علت عدم آماده ساری مطلوب آکواریوم، مرگ و میر ماهی ها شایع است. در شرایط بسیار بد، مرگ می تواند یک شبه رخ دهد. اما معمولاً طی چند روز یا یک هفته اتفاق می افتد. این حادثه، اغلب به علت عدم آماده سازی مناسب آکواریوم روی می دهد.

ماهی ها، تنها موجوداتی نیستند که در آکواریوم زندگی می کنند. یک آکواریوم نرمال، همچنین دارای کلنی باکتری های زنده (میکروسکوپی) است. آن ها در سراسر آکواریوم زندگی می کنند. اما بیشتر در شن و فیلتر متمرکز شده اند. این میکروارگانیسم ها به تجزیه زباله های آکواریوم و حفظ سلامتی آب کمک می کنند.

این موجودات، با ماهی ها، رابطه همزیستی دارند. بدون وجود ماهی (و غذای آن ها)، جمعیت کلنی باکتری ها کاهش می یابد. بدون باکتری، آب به سرعت برای ماهی نامناسب می شود. جمعیت این دو موجود، باید برای داشتن یک آکواریوم مناسب، در تعادل نگه داشته شوند.

در یک آکواریوم جدید، هنوز جمعیت میکروبی وجود ندارد. شما باید آکواریوم را “راه اندازی اولیه” کنید تا مناسب سازی آن، آغاز شود. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. حتی ممکن است شما دستورات سازنده را همراه با آکواریوم جدید خود دریافت کرده باشید.

پیشنهاد می کنیم در مورد چرخه نیتروژن و روش های مختلف مناسب سازی آکواریوم های جدید، تحقیق کنید تا تصمیم بگیرید که چگونه می خواهید آکواریوم تان را مهیا کنید. فقط هنگامی که آکواریوم راه اندازی شده است. باید ماهی هایتان را اضافه کنید.

حجم نامناسب آکواریوم و مرگ و میر ماهی ها

شایع ترین علل مرگ ماهیان گرمسیری | دام و پت

برای انتخاب یک آکواریوم مناسب، دو راه وجود دارد. اولین مورد این است که براساس حجم آکواریوم و تعداد ماهی هایتان، محصول مورد نظرتان‌ را تهیه کنید. مورد دوم این است که تصمیم بگیرید کدام نوع از ماهی ها را می خواهید. سپس در مورد نیازهای آنها تحقیق کرده و در آخر، آکواریوم دارای اندازه مناسب را، برای رفع نیازهای خود، تهیه کنید.

متأسفانه، کاری که برخی از صاحبان مبتدی آکواریوم انجام می دهند، ترکیبی از هر دو راه است. آن ها بر اساس فضای مورد نیاز، یک آکواریوم تهیه می کنند. سپس بدون درک پتانسیل های آکواریوم و نیازهای آبزیان، ماهی های نامناسب را خریداری می کنند. این اشتباه می تواند منجر به بروز بیماری در آکواریوم و از بین رفتن ماهی های زیبای شما شود.

یک اینچ ماهی در هر گالن

یکی از مشکلات شایع، قانون “یک اینچ ماهی در هر گالن” است که اغلب توسط آکواریوم دارهای مختلف، تکرار می شود. این بدان معناست که هر گالن آب در آکواریوم شما می تواند با خیال راحت یک اینچ ماهی بالغ را در خود جای دهد. بنابراین، برای مثال، اگر یک مخزن ده گالنی دارید، می توانید پنج ماهی دو اینچی داشته باشید.

این شرایط، برای ماهی های کوچک، مانند نئون و گوپی، خوب است، اما به طور قطع، باید بدانید که به عنوان یک قاعده، واقعاً بی معنی است. آیا می توانید یک ماهی بیست اینچی را در یک مخزن بیست گالنی نگه داری کنید؟ آیا می توانید یک ماهی هشت اینچی و دو ماهی یک اینچی را در ده گالن نگه دارید؟ آیا می توانید یک جفت ماهی هر کدام بیش از دو پا را، در یک مخزن 55 گالنی نگه دارید؟

امیدوارم پاسخ در همه موارد این باشد: “خوب، نه!” ممکن است فکر کنید این جملات، برای اثبات یک نکته اغراق آمیز است، اما برخی از ماهی های واقعاً بزرگ را می توانید از یک فروشگاه معمولی حیوانات خانگی خریداری کنید. شما آنها را به عنوان ماهی های کوچک خریداری می کنید و با گذشت زمان، آنها تبدیل به هیولا می شوند. همیشه قبل از خرید تحقیق کنید!

در مورد نوع ماهی تصمیم  بگیرید.

فارغ از این که آیا اول یک آکواریوم خریداری کنید یا در ابتدا، در مورد نوع ماهی تصمیم  بگیرید، در هر صورت، درک نیازهای ماهی هایی که قصد دارید آنها را پرورش دهید، بسیار مهم است. آکواریومی که برای ساکنانش بسیار کوچک است، می تواند استرس ایجاد کرده، باعث بروز بیماری شده، به سرعت آلوده گشته و منجر به مرگ زودرس ماهی ها شود.

افزودن بیش از حد جمعیت ماهی ها در یک زمان کوتاه، می تواند مشکلات جدی را ایجاد کند. میکروب ها برای رشد، به تعداد مناسبی ماهی (و دیگر آبزیان) در آکواریوم تان نیاز دارند. بنابراین، اگر قصد دارید در نهایت 20 ماهی در آکواریوم خود داشته باشید، هفته ای چهار یا پنج ماهی را در طول چند هفته، به آکواریوم تان اضافه کرده و به کلنی باکتری زمان دهید تا همگام شود.

شرایط بد آب و مرگ و میر ماهی ها

شایع ترین علل مرگ ماهیان گرمسیری | دام و پت

کیفیت بد آب، جزو اصلی ترین علل مرگ و میر ماهی ها به حساب می آید. حفظ کیفیت آب برای ساکنان آکواریوم، یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای جلوگیری از مرگ زودرس ماهیان خود انجام دهید. بنابراین، باید در این زمینه، اطلاعاتی کسب کنید.

داشتن یک کیت تست هوشمند، کمک می کند تا بدانید که پارامترهای آب آکواریوم تان، در چه شرایطی هستند. این کیت ها معمولاً آمونیاک، نیترات و pH آب را اندازه گیری می کنند. برای یک مخزن آب شیرین، باید سطح آمونیاک و نیتریت را در صفر و سطح نیترات را زیر 20 ppm نگه دارید.

بسیار مهم است که pH مناسب را برای منبع آب و همچنین آکواریوم خود، بدانید. با وجود این که روش هایی برای تغییر طبیعی یا شیمیایی pH آکواریوم ها وجود دارد، با این حال در برخی موارد بهتر است با روش های ملایم و تدریجی، pH آب آکواریوم خود را تنظیم کنید.

اکثر ماهی های گرمسیری می توانند با سطوح مختلف pH در یک آکواریوم نگهداری شوند، اما شما باید تحقیقات خود را ادامه دهید تا مطمئن شوید که ماهی جدید خود را وارد یک‌ آکواریوم بد نمی کنید. با این حال، همه ماهی ها می توانند از نوسانات بالا یا پایین پارامترهای آب رنج ببرند، بنابراین مهم است که سعی کنید سطح pH را در محدوده مناسب حفظ کنید.

منبع:

https://pethelpful.com/fish-aquariums/Reasons-Tropical-Aquarium-Fish-Die

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا