حیوانات خانگی کوچک

شایع ترین علل طاسی در همستر

آیا متوجه وجود یک یا دو تکه طاس روی خز همستر خانگی خود شده اید؟ اگر چنین است، احتمالاً نگران هستید. علل مختلفی می توانند باعث بروز طاسی در همسترهای خانگی شوند. با تعیین علت، می توان برنامه درمانی مناسب برای حیوان خانگی را تجویز کرد. همسترها در اثر اصطکاک مکرر خز با کاسه ها، اسباب بازی ها و سایر اقلام ساینده در قفس خود، دچار طاسی می شوند. این وسایل می تواند شامل ملافه نیز باشد. در موارد دیگر، بیماری ها، انگل ها، رطوبت بیش از حد، عدم مراقبت مناسب یا رژیم غذایی همستر ممکن است علت بروز این وضعیت باشند.

علل طاس شدن خز همسترهای خانگی چیست؟

چندین علت احتمالی وجود دارند که می توانند باعث شوند همستر خانگی تان مقداری از موهای خود را از دست بدهد که اغلب به صورت لکه های طاس ظاهر می شود. این علل عبارت اند از:

 • افزایش سن
 • کمبودهای تغذیه ای
 • بیماری های همستر
 • آلوده شدن با انگل ها
 • استرس پس از زایمان
 • مالیده شدن به وسایل داخل قفس
 • قرار گرفتن در معرض رطوبت بیش از حد

بیایید نگاه دقیق تری به این موارد بیندازیم.

مالیده شدن خز همستر خانگی به اقلام ساینده موجود در قفس

همسترها فعالیت های زیادی را انجام می دهند که می تواند باعث ایجاد اصطکاک بین خز و سایر اشیاء است. ممکن است که آن ها زیر تخت خود پنهان شوند. در این حالت خز دچار اصطکاک می شود. اسباب ‌بازی ‌های آن‌ ها نیز می توانند باعث ساییده شدن خز همسترهای خانگی شوند.

بدتر از آن زمانی است که همستر خانگی شما شروع به مالش خز خود روی سطوح سخت تری می کند. مواردی مانند دیواره های قفس یا کاسه های پلاستیکی فرسوده یا اسباب بازی ها، از این جمله اند. همه این رفتارها می توانند منجر به ایجاد لکه های طاس شوند.

بهترین راه برای تشخیص اینکه آیا ریزش مو در اثر عوامل محیطی است یا خیر این است که به محل وقوع آن نگاه کنید. اگر همیشه می بینید که همسترتان یک طرف بدنش را به قفسش می مالد و همان طرف هم طاس است، احتمالا علت ریزش خز را پیدا کرده اید.

قرار گرفتن در معرض رطوبت

شایع ترین علل طاسی در همستر || دام و پت

اگر یک بطری آب قدیمی در قفس همستر خانگی خود دارید که شروع به نشت مایعات کرده است، این مورد نیز می تواند علت دیگری برای ایجاد طاسی باشد. رطوبت همان طور که موی انسان را تحت تأثیر قرار می دهد، روی خز همستر نیز تأثیر می گذارد. تمام این آب اضافی برای رشد موی همسترهای خانگی مضر هستند.

آلودگی با انگل ها

وقتی حیوان خانگی شما با هجوم کنه‌ ها، کرم‌ های حلقوی، کک ‌ها و یا کنه ‌ها رو به رو می شود، هر کاری که می ‌تواند برای تسکین انجام می‌ دهد. از جمله این روش ها شامل خاراندن خز است. هنگامی که همستر خانگی شما برای درمان انگل مورد معاینه قرار می گیرد، خارش باید متوقف شود و خز دوباره رشد کند.

کمبودهای غذایی

چه غذاهایی به همستر خانگی خود می دهید؟ یک رژیم غذایی نامناسب می تواند تاثیرات منفی بر روی سلامتی همستر خانگی شما بگذارد. همچنین یک رژیم غذایی نامناسب می تواند بر ظاهر آن ها نیز تأثیر بگذارد. اگر خوراک همستر خانگی شما فاقد پروتئین یا ویتامین های گروه B در رژیم غذایی خود است، باید انتظار طاسی شدن را داشته باشید.

هر هشت ویتامین موجود در خانواده ویتامین B می توانند رشد طبیعی مو را تقویت کنند. این ویتامین ها شامل فولات یا اسید فولیک، بیوتین، اسید پانتوتنیک، نیاسین، ریبوفلاوین و تیامین هستند.

بیماری

شایع ترین علل طاسی در همستر || دام و پت

عدم تعادل هورمونی، التهاب کلیه و لنفوم سلول T همگی می توانند منجر به بروز طاسی شوند. اگر مشکوک هستید که طاسی حیوان خانگی تان می تواند ناشی از یک مشکل جدی تر برای سلامتی همستر باشد، پس نباید منتظر باشید تا به کلینیک دامپزشک حیوان خانگی خود مراجعه کنید.

در واقع، در مورد هر طاسی طولانی مدت، مراجعه به کلینیک دامپزشکی می ‌تواند احتمال ابتلا به مشکلات جدی ‌تر را رد کند و همستر خانگی شما را در مسیر صحیح به سمت سلامتی قرار دهد.

استرس پس از زایمان

آیا همستر خانگی ماده شما اخیراً تعداد زیادی بچه به دنیا آورده است؟ ممکن است متوجه شوید که خز حیوان خانگی تان ناپدید شده است. این مسئله فقط ناشی استرس مادر شدن نیست. از آنجایی که همستر های ماده به نوزادان خود شیر می دهند، معمولاً برخی از خز آن ها می ریزد. فقط در این مورد به حیوان زمان بدهید. هنگامی که نوزادان شروع به مصرف غذاهایی غیر از شیر مادر خود می کنند، خز همستر خانگی شما باید دوباره رشد کند.

پیری و بروز طاسی در همستر های خانگی

بزرگترین علتی که به خاطر آن همستر های خانگی شروع به ریزش خز می کنند، سن آنهاست. همانطور که برخی از افراد با افزایش سن کچل می شوند، همین امر را می توان در مورد همستر ها نیز گفت. اگر همستر خانگی شما حداقل دو ساله است، پس طبیعی است که شاهد ریزش مو باشید.

چه میزان ریزش خز طبیعی است؟

همه موارد طاسی در همسترهای خانگی، چیزی نیست که نگران آن باشیم. باتوجه به گونه ای از همستر که دارید، حیوان خانگی شما ممکن است دچار ریزش خز شود. روبوس ها و کوتوله های چینی زیاد دچار ریزش نمی شوند، اما همسترهای روسی و سوری قطعا به طاسی مبتلا می شوند.

همچنین، همسترها پوست اندازی می کنند. بنابراین بدون در نظر گرفتن گونه، در طول این فرآیند خز بیشتری از دست خواهند داد. در طول پوست اندازی، با خلاصی از شر موهای قدیمی، فضایی برای رویش خز تازه ایجاد می شود. این مورد، یک فرآیند دوسالانه است که در پاییز و بهار اتفاق می افتد.

اگر همستر خانگی شما در این زمان‌ ها خز خود را از دست می ‌دهد، احتمالاً به این علت است که آن ها پوست ‌اندازی می ‌کنند. به ندرت مسئله ای برای نگران شدن وجود خواهد داشت. راه دیگر برای تشخیص اینکه آیا همستر خانگی شما به طاسی مبتلا شده است یا فقط پوست اندازی می کند، این است که مشخص کنید چقدر خز از بین رفته است.

هنگام پوست اندازی خز، ریزش خز باید به میزان حداقلی باشد و فقط مقادیر کمی از آن از دست برود. اگر توده های خز ضخیمی در محوطه نگهداری همستر خانگی شما وجود داشته باشد، احتمالاً مشکل جدی تری در همستر خانگی تان بروز پیدا کرده است.

پیشگیری از بروز طاسی در همستر های خانگی

شایع ترین علل طاسی در همستر || دام و پت

از جمله روش های پیشگیری از بروز طاسی در همسترهای خانگی، عبارت اند از:

علائم آلودگی با انگل را بشناسید.

انگل ها می توانند داخلی یا خارجی باشند. تشخیص انگل های خارجی بسیار ساده تر است. زیرا احتمالاً می توانید خود انگل ها را ببینید. اگر اینطور نیست، پس از پوسته پوسته شدن پوست، خراشیدگی و خارش، پوسته های شوره سر و طاسی که رخ می دهد، می توانید انگل ها را مشاهده کنید.

اگر انگل ها داخلی باشند (مانند هجوم کرم قلابی یا کرم نواری) ممکن است همستر خانگی تان بدون علامت باشد. این نکته بدان معنی است که آن ها هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند. با این حال، اغلب می توانید تشخیص دهید که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر. حیوان خانگی شما ممکن است به تغییر رنگ و تورم در اطراف مقعد یا شکم مبتلا باشد.

علاوه براین ممکن است با یبوست رو به رو شده باشند و به سرعت دچار کاهش وزن شوند. انگل ها، چه خارجی و چه داخلی، نیاز به مراقبت های دامپزشکی دارند. دامپزشک حیوان خانگی شما احتمالاً یک‌ داروی خاص تجویز می کند تا آن ها را از شر انگل ها خلاص کند.

هنگامی که حیوان خانگی شما عاری از انگل شد، باید تمام تلاش خود را بکنید تا آن ها را به همین شکل نگه دارید. بهترین راه برای انجام این کار، داشتن یک محفظه تمیز است.

رژیم غذایی همستر خانگی خود را تکمیل کنید.

طاسی ناشی از کمبودهای تغذیه ای نیز نیاز به مشورت با یک دامپزشک دارد. پس از ارزیابی، دامپزشک حیوان خانگی شما می ‌تواند در مورد اینکه کدام غذاها و مکمل‌ ها می ‌توانند کمبود را درمان کنند، تصمیم بگیرد. تغییرات زیادی را می توان در رژیم غذایی همستر های خانگی انجام داد. از جمله این موارد، عبارت اند از:

 • پنیر
 • تخم مرغ پخته
 • غلات شیرین نشده
 • ماکارونی سبوس دار
 • استفاده از سبزیجات و میوه ها

اگر به همستر خانگی خود این غذاها را می دهید، باید فقط در مقادیر کم باشند. از دامپزشک حیوان خانگی خود بپرسید که چند بار در هفته می توانید این غذاها را به حیوان خانگی تان بدهید.

نکاتی در مورد استفاده از مکمل های غذایی تجاری

شایع ترین علل طاسی در همستر || دام و پت

هرگز رژیم هیچ حیوان خانگی را بدون دستور دامپزشک تکمیل نکنید. استفاده بیش از حد از مکمل‌ ها می‌ تواند بیش از آنکه مفید باشد، مضر باشد. همچنین مهم است که سطح آهن و پروتئین همستر خانگی خود را در محدوده مناسب حفظ کنید.  همسترها می توانند آهن را از طریق مصرف میوه های خشک، غلات غنی شده با آهن و بخش های کوچکی از تخم مرغ های آب پز سخت دریافت کنند.

پروتئین از غذای همستر و همچنین لوبیا پخته شده، توفو و بادام زمینی خام و بدون نمک به دست می آید. مثل همیشه، قبل از ایجاد چنین تغییرات بزرگی در رژیم غذایی، با دامپزشک حیوان خانگی خود صحبت کنید. همچنین باید مراقب دادن پروتئین بیش از حد به همستر خانگی خود باشید. این کار می تواند به کلیه های آنها آسیب برساند.

کل رژیم غذایی آنها باید فقط حاوی مقداری پروتئین باشد، تقریباً 16 درصد، اما نه بیشتر از آن. همه کمبودهای رژیم غذایی مربوط به این نیست که به همستر خانگی خود غذایی را نمی دهید. گاهی اوقات، مصرف بیش از حد آن غذاها می تواند منجر به کمبود شود. به عنوان مثال، تخمه آفتابگردان، زمانی که به مقدار زیاد مصرف شود، می تواند به بروز طاسی کمک کند.

ظرف آب و غذا و اسباب بازی ها را جایگزین کنید.

اگر لبه‌ های سخت کاسه‌ ها و اسباب‌ بازی‌ های همستر خانگی شما باعث از بین رفتن خز آن ‌ها می ‌شود، این موارد را عوض کنید. به دنبال ظرف هایی با لبه های صاف و گرد باشید. این نکته بدان معنا نیست که همستر خانگی شما از مالش خز خود به وسایل مورد علاقه خود دست نخواهد کشید، اما حداقل این کار باعث آسیب کمتری به آنها می شود.

پیشگیری از مالیدن خز به قفس

یکی دیگر از رفتارهای اجتناب ناپذیر همسترهای خانگی، مالش بدن به قفس است. این کار به علت عملکرد غدد متساعد کننده مولکول های بودار همستر است که در باسن آن ها وجود دارد. برای پخش بوی خود، همستر خانگی شما مایل است روی هر چیزی، از جمله شما، بدن خود را بمالد.

این امر در برخی از گونه های همستر نسبت به گونه های دیگر، مانند همسترهای سوری، شایع تر است. ماده ها نیز بیشتر از نرها این کار را انجام می دهند.

منبع
https://hamsters101.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا