سگ ها

شایع ترین علل شب ادراری سگ

آیا سگ خانگی تان رختخواب را خیس می کند؟ در حالی که بروز گاه به گاه شب ادراری در سگ ها غیرمعمول نیست (به ویژه در طول فرآیند آموزش زندگی در خانه برای توله سگ)، ادرار کردن سگ ها در هنگام خواب یک مسئله غیرعادی است که نیاز به بررسی دارد.

این مسئله می ‌تواند نگران ‌کننده و خسته‌ کننده باشد، اما خوشبختانه معمولاً می‌توان با رفع مشکل زمینه ای که باعث بی‌اختیاری ادرار می‌شود، آن را برطرف کرد. در این مقاله برخی از شایع ترین علل شب ادراری سگ‌های خانگی را توضیح می‌دهیم و راهکارهایی را برای متوقف کردن این مشکل به اشتراک می‌گذاریم.

سگ های خانگی ممکن است به علل مختلفی در خواب ادرار کنند. در برخی موارد، بروز شب ادراری در سگ های خانگی، صرفاً نتیجه آموزش ضعیف زندگی در خانه یا پر شدن بیش از حد مثانه خواهد بود. اما همچنین می تواند نشان دهنده وجود یک بیماری سگ خانگی تان باشد.

چند مورد از شایع ترین اختلالات که باعث بروز ادرار کردن سگ ها در خواب می شوند، عبارت اند از:

با این حال، احتمالاً برای شناسایی و رفع مشکل به کمک دامپزشک نیاز خواهید داشت. مهم نیست که علت ادرار شبانه سگ خانگی شما چیست، می توانید از راه حل های مدیریتی برای کمک به رفع این وضعیت استفاده کنید. به عنوان مثال، ممکن است نیاز باشد یک تخت یا یک روکش ضد آب بخرید.

بی اختیاری ادرار در سگ ها

سگ هایی که در خواب ادرار می کنند، به طور معمول بی اختیاری ادرار را نشان می دهند. بی اختیاری ادرار، وضعیتی است که در آن سگ ها قادر به کنترل مثانه خود نیستند. در برخی موارد، حتی ممکن است که سگ خانگی تان از ادرار کردن خود آگاه نباشد. ممکن است سگ خانگی شما در میانه خواب ادرار کند ولی بیدار نشود.

بی اختیاری ادرار می تواند در هر سگ خانگی رخ دهد، اما در سگ های ماده میانسال بیشتر شایع است. این شیوع به این علت است که هورمون استروژن ماهیچه هایی را که به کنترل مثانه کمک می کنند، تقویت می کند. سگ های ماده‌ عقیم‌ شده، مقادیر کمتری این هورمون‌ها را دارند که می‌تواند منجر به بروز بی اختیاری ادرار در آن ها شود.

بی اختیاری در سگ های نر بسیار نادر است. با این حال، سگ های نر عقیم شده، مانند یک سگ ماده عقیم شده، بیشتر از سگ های عقیم نشده به بی اختیاری ادرار مبتلا می شوند.

علل بروز ادرار کردن سگ ها در خواب چیست؟

شایع ترین علل شب ادراری سگ || دام و پت

فراموش نکنید که تنها راه واقعی برای تعیین علت بی اختیاری ادرار در سگ خانگی شما، مشورت با یک دامپزشک است. از جمله علل بروز بی اختیاری ادراری در سگ های خانگی، عبارت اند از:

عفونت های دستگاه ادراری

یکی از شایع ‌ترین عللی که ممکن است باعث بروز شب ادراری در حیوان خانگی شما شود، عفونت دستگاه ادراری یا UTI است. این وضعیت دردناک می تواند باعث شود سگ خانگی تان بیشتر ادرار کند. علاوه براین، این اختلال ممکن است روند دفع ادرار را بسیار دردناک کند. تشخیص این اختلال به کمک علائم مربوطه انجام می شود.

سایر علائم عفونت ادراری در سگ های خانگی، عبارت اند از:

  • ادرار با بوی تند
  • ترشح ادرار از مجرای ادراری
  • وجود خون در ادرار یا لیسیدن مکرر ناحیه تناسلی

علاوه بر این موارد، ممکن است متوجه شوید که سگ خانگی تان بیشتر آب می ‌نوشد.

درمان عفونت های دستگاه ادراری در سگ های خانگی

دامپزشک حیوان خانگی شما احتمالاً آزمایش ادرار را برای تأیید اینکه آیا سگ خانگی شما از بیماری UTI رنج می‌برد یا خیر، تجویز خواهد کرد. علاوه براین، ممکن است که کشت ادرار و آزمایش حساسیت نیز انجام شود. زیرا عفونت ادراری می تواند توسط چندین نوع مختلف باکتری ها ایجاد شود.

در واقع، انجام کشت سلولی به تعیین اینکه مصرف چه نوع آنتی بیوتیکی برای حیوان خانگی شما مناسب تر است، کمک خواهد کرد. علاوه براین، ممکن است داروهای دیگری برای کمک به تسکین درد سگ خانگی تان تجویز شوند. پس از اینکه سگ خانگی شما دوره آنتی بیوتیکی خود را مصرف کرد، ادرار حیوان مجدداً بررسی می شود تا اطمینان حاصل شود که عفونت به طور کامل از بین رفته است.

عدم تعادل هورمونی، یکی دیگر از علل ادرار کردن سگ ها در خواب

برخی از سگ ها ممکن است به علت شرایطی مانند کم کاری تیروئید دچار عدم تعادل هورمونی شوند. این وضعیت می تواند بر توانایی سگ خانگی شما در کنترل مثانه خود تأثیر بگذارد. علاوه براین اگر سگ خانگی تان با عدم تعادل هورمونی دست و پنجه نرم می کند، ممکن است متوجه بروز تغییراتی در اشتها، وزن یا انرژی کلی حیوان خانگی خود خود شوید.

برای درمان عدم تعادل هورمونی در سگ خانگی شما باید یک سری آزمایش‌های خونی انجام شود تا ثابت شود که حیوان خانگی تان با عدم تعادل هورمونی مواجه است. سپس باید علت اصلی بروز آن مشخص شود. به این ترتیب، دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است یک داروی جایگزین هورمونی تجویز کند که باید به طور منظم مصرف شود.

مشکلات ستون فقرات، یکی دیگر از علل ادرار کردن سگ ها در خواب

شایع ترین علل شب ادراری سگ || دام و پت

به طور کلی، سگ‌هایی که با مشکلات ستون فقرات رو به رو هستند، ممکن است در نواحی آسیب ‌دیده خود حساسیت کمتری داشته باشند. این موضوع به نوبه خود می‌تواند منجر به بروز بی اختیاری ادرار شود. برخی از مشکلات شایع ستون فقرات، مانند میلوپاتی دژنراتیو (DM)، در نژادهای خاصی شیوع بیشتری دارد.

متأسفانه، در مورد سگ هایی که با مشکلات ستون فقرات رو به رو هستند، بی اختیاری مدفوع نیز غیرعادی نیست. ممکن است متوجه وجود ضعف یا درد موضعی در اطراف ستون فقرات حیوان خانگی خود شوید. علاوه براین، ممکن است که سگ خانگی شما تحرک کمتری داشته باشد و در نتیجه این وضعیت بی حال تر شود.

درمان مشکلات ستون فقرات در سگ های خانگی

مشکلات ستون فقرات اغلب از طریق تکنیک های مختلف تصویربرداری، مانند ام آر آی یا اشعه ایکس، و بررسی سابقه سلامتی سگ خانگی شما تشخیص داده می شود. متأسفانه، بی اختیاری ادرار اغلب با مراحل بعدی مشکلات ستون فقرات همراه است.

هیچ درمان قطعی برای همه مشکلات ستون فقرات وجود ندارد، اما دامپزشک حیوان خانگی شما می ‌تواند به شما کمک کند تا با انجام اقداماتی، زندگی آرامی را برا سگ خانگی تان رقم بزنید. ممکن است نیاز باشد که سگ خانگی تان تحت درمان فیزیوتراپی قرار بگیرد.

سنگ مثانه، یکی دیگر از علل ادرار کردن سگ ها در خواب

سنگ های مثانه، تجمع دردناکی از مواد معدنی هستند که در این بخش بدن سگ خانگی قرار دارند. سگ های خانگی که مبتلا به سنگ مثانه هستند، ممکن است برای دفع ادرار بیش از حد تلاش یا به همراه ادرار خون دفع کنند. اگر مجرای ادراری سگ خانگی شما مسدود شده است، این وضعیت می تواند به طور بالقوه جدی، خطرناک و کشنده باشد.

بنابراین ضروری است به محض مشکوک شدن نسبت به ابتلا به این مشکل، با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید (به علاوه، این اختلال احتمالاً برای سگ خانگی تان بسیار دردناک خواهد بود).

درمان سنگ مثانه در سگ های خانگی

سنگ‌ های مثانه می ‌توانند بسیاری از علائم مشابه عفونت‌ های شایع را به همراه داشته باشند. به همین علت است که تشخیص صحیح مشکل سگ خانگی بسیار مهم است. دامپزشک حیوان خانگی شما می تواند سنگ های مثانه را با استفاده از اشعه ایکس یا سونوگرافی تشخیص دهد.

اگر سنگ ها نسبتاً کوچک هستند، دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است بتواند آن ها را با روشی غیرجراحی به نام urohydropropulsion خارج کند.انجام جراحی از طریق سیستوتومی برای سنگ‌های بزرگتر ضروری است. اگرچه خوشبختانه این عمل زمان بهبودی نسبتاً سریعی دارد.

با بهبود سلامتی سگ خانگی تان، دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است رژیم غذایی مخصوصی را تنظیم یا داروهایی را برای کمک به پیشگیری از ایجاد سنگ مثانه در آینده تجویز کند.

دیابت، یکی دیگر از علل ادرار کردن سگ ها در خواب

شایع ترین علل شب ادراری سگ || دام و پت

سگ های مبتلا به دیابت تمایل به افزایش میزان آب مصرفی خود دارند. این بیماری باعث می شود که آنها آب بیشتری بنوشند، که به نوبه خود به این معنی است که آنها باید بیشتر ادرار کنند. و این مسئله ممکن است گاهی منجر به بروز بی اختیاری ادرار، و من جمله شب ادراری شود.

چند علامت دیگر مرتبط با دیابت که باید مراقب آنها باشید، عبارت اند از بوی بد دهان، بی حالی و نوسانات وزن سگ خانگی. سگ ها بر اساس عواملی مانند نژاد، تاریخچه ژنتیکی و چاقی ممکن است بیشتر به دیابت مبتلا شوند.

درمان دیابت در سگ های خانگی

دامپزشک حیوان خانگی شما می ‌تواند با بررسی سطح گلوکز در خون و ادرار سگ خانگی شما، احتمال ابتلا به بیماری دیابت را بررسی کند. پس از تشخیص، صاحبان حیوان خانگی باید به سگ خانگی خود به صورت روزانه واکسن انسولین تزریق کنند تا وضعیت را تحت کنترل داشته باشند. سگ‌ های مبتلا ممکن است به رژیم غذایی مخصوص و ورزش و فعالیت نیز نیاز داشته باشند.

بیماری کلیوی در سگ های خانگی

بیماری مزمن کلیه می تواند باعث بروز تشنگی شدید شود. این حالت خود می تواند منجر به بروز بی اختیاری ادرار شود. اگر سگ خانگی شما از بیماری کلیوی رنج می برد، ممکن است دچار بی حالی، بوی بد دهان، زخم، استفراغ و اسهال شود. این وضعیت معمولاً فقط در سگ ‌های سالمند دیده می ‌شود. زیرا کارایی کلیه آن ها کاهش می یابد.

درمان بیماری کلیوی در سگ های خانگی

بیماری های مزمن کلیه از طریق آزمایش ادرار و خون تشخیص داده می شوند. پیش آگهی و درمان این اختلالات بستگی به وضعیت کلیه های سگ خانگی شما دارد. دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است داروهای خاص، تغییر رژیم غذایی یا مایع درمانی خانگی منظم را تجویز کند تا سگ خانگی شما تا حد امکان راحت باشد.

عقیم سازی سگ های خانگی

متأسفانه، بی اختیاری ادرار گاهی اوقات یکی از جنبه های منفی عقیم کردن سگ های خانگی خواهد بود. بدیهی است که این عارضه همیشه اتفاق نمی افتد. اما همچنان خطری است که صاحبان سگ خانگی باید آن را در نظر بگیرند. برداشتن بیضه ها یا تخمدان ها در طی فرآیندهای عقیم سازی منجر به کاهش سطح استروژن و تستوسترون می شود.

این هورمون ها به عضلات مربوط به کنترل مثانه کمک می کنند. بنابراین، هنگامی که هورمون ها در عدم تعادل هستند، بی اختیاری می تواند رخ دهد. اگر دامپزشک حیوان خانگی شما مشکوک باشد که سطح هورمون های سگ خانگی شما پایین است، ممکن است مصرف فرم مصنوعی استروژن مانند دی اتیل استیل بسترول را توصیه کند.

سگ خانگی شما ممکن است به مصرف فنیل پروپانولامین نیز نیاز داشته باشد. پروپانولامین دارویی است که تون عضلانی دستگاه ادراری را افزایش می دهد.

انقباضات مثانه در سگ های خانگی

شایع ترین علل شب ادراری سگ || دام و پت

در برخی موارد، مثانه سگ خانگی شما ممکن است به طور مکرر منقبض و منجر به نشت مقدار کمی ادرار به بیرون از بدن شود. این اختلال در ذخیره سازی مثانه را می توان به سایر مسائل اساسی مانند استعداد ژنتیکی، نقص های آناتومیک یا ضعیف شدن عضلات مرتبط کرد.

درمان انقباضات مثانه در سگ های خانگی

انقباضات مثانه ممکن است در اثر عوامل مختلفی از جمله عدم تعادل هورمونی یا بیماری زمینه ای ایجاد شود. بنابراین، دامپزشک سابقه سلامتی سگ خانگی شما را در نظر می گیرد تا بهترین اقدام را از نظر آزمایش و درمان تعیین کند. به احتمال زیاد برای سگ خانگی شما دارویی برای کمک به تقویت عضلات مرتبط با کنترل مثانه تجویز خواهد شد.

آناتومی غیر طبیعی در سگ های خانگی

ممکن است که سگ خانگی شما به یک نقص مادرزادی مبتلا شده باشد که منجر به کنترل ضعیف مثانه شود. همچنین ممکن است که سگ خانگی تان مشکلات مثانه را تجربه کند. زیرا در این حالت آناتومی سگ خانگی به علت آسیب دیدگی دچار مشکل شده است. برخی از بیماری‌ های شایع ‌که ممکن است باعث بی اختیاری ادرار شوند، عبارت اند از:

  • ناهنجاری‌های مرتبط با واژن
  • هیپوپلازی مجرای ادرار (شرایط نامناسب باز شدن مجرای ادرار)
  • اتصال نادرست حالب‌ ها (شرایطی که در آن حالب ها‌ مستقیماً به جای مثانه به مجرای ادرار متصل می ‌شوند)

اگر آناتومی سگ خانگی شما را می ‌توان از طریق مداخله جراحی اصلاح کرد، دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است یک روش لیزری یا جراحی باز شکم را برای اصلاح ناحیه آسیب ‌دیده توصیه کند. فنیل پروپانولامین و سایر داروها نیز ممکن است برای کمک به کاهش بی اختیاری سگ خانگی شما تجویز شوند.

احتباس ادرار در سگ های خانگی

برخی از سگ های خانگی به علت استرس، ترس یا سایر مسائل رفتاری، ادرار نمی کنند. اما سگ خانگی شما فقط می تواند آن را برای مدت طولانی “نگه دارد”! بنابراین، ممکن است دفع بی اختیار ادرار در سگ خانگی زمانی اتفاق بیفتد که حیوان خانگی شما دیگر نتواند مثانه خود را کنترل کند، که منجر به دفع ادرار در هنگام خواب شود.

دامپزشک حیوان خانگی شما احتمالاً سگ خانگی تان را تحت سی تی اسکن، تست ادرار و آزمایش خون قرار می دهد تا احتمال ابتلا به هرگونه بیماری یا علت عصبی را رد کند. اگر هیچ علت زمینه ‌ای وجود نداشته باشد، ممکن است تغییر سبک زندگی برای کمک به مدیریت علائم نیازمند باشد.

بیماری های مغزی در سگ های خانگی

بیماری های عصبی نیز می توانند باعث بی اختیاری ادرار شوند. این موارد می توانند شامل بیماری های مغزی، ضایعات، مشکلات ستون فقرات یا اختلال در اعصابی باشد که به تنظیم مثانه کمک می کنند. یکی از شایع ترین مشکلات مغزی که باعث بی اختیاری ادرار می شود، اختلال عملکرد شناختی سگ (CCD) است که اساساً مرتبط با زوال عقل سگ است. علاوه براین، سگ هایی که با مشکلات عصبی رو به رو هستند، ممکن است بی اختیاری مدفوع را تجربه کنند.

درمان بیماری های مغزی در سگ های خانگی

مشکلات مغز عمدتاً با استفاده از سی ‌تی اسکن یا ام آر آی تشخیص داده می ‌شوند. دامپزشک حیوان خانگی شما باید همه علل احتمالی را رد کند، بنابراین احتمالاً به انجام آزمایش خون و ادرار نیز نیاز خواهد بود. پیش آگهی درمان به نوع بیماری حیوان خانگی شما بستگی دارد. در برخی موارد، فقط مدیریت دامپزشکی برای سگ های مبتلا امکان پذیر خواهد بود.

تمایز بین بی اختیاری و سگ هایی که فقط با مشکلات مدیریت مثانه رو به رو هستند، مهم است. بی اختیاری غیرارادی است، به این معنی که سگ خانگی شما قادر به کنترل مثانه خود نیست یا زمان کافی برای هشدار دادن به شما در مورد نیاز به رفتن به جعبه بستر ندارد.

برعکس، سگ‌ هایی که با مشکلات مدیریت مثانه رو به رو هستند، می ‌توانند مثانه خود را کنترل کنند. آن ها فقط مکان‌ های نامناسب را انتخاب می‌ کنند (اگرچه گاهی اوقات ممکن است اصطلاح «انتخاب» به کار نرود، مانند زمانی که سگ خانگی شما دیگر نمی ‌تواند مثانه خود را پر نگه دارد).

اگر سگ خانگی شما در طول شب ناله می کند یا قبل از دفع ادرار نزدیک در قدم می زند، ممکن است نشانه این باشد که سگ به جای یک مشکل دامپزشکی مانند بی اختیاری، نیاز به زمان و امکان بیرون رفتن دارد. علاوه براین، ممکن است حیوان خانگی شما همچنان در فرآیند آموزش خانگی دفع ادرار مشکل داشته باشد.

به خاطر داشته باشید که توله سگ ها معمولاً می توانند به ازای هر ماه سن، یک ساعت مثانه خود را پر نگه دارند. در سه ماهگی، معمولاً باید هر سه ساعت یکبار سگ خانگی تان را بیرون بیاورید تا از دفع ادرار در خانه جلوگیری شود. اکثر سگ های بالغ می توانند مثانه خود را برای حدود 6 ساعت (و گاهی اوقات بسیار بیشتر) پر نگه دارند، اما تعدادی از عوامل ممکن است بر زمان نگهداری تأثیر بگذارند.

چه زمانی باید به دامپزشک مراجعه کرد؟

شایع ترین علل شب ادراری سگ || دام و پت

اگر سگ خانگی شما علائمی از بی اختیاری را نشان می دهد، وقت آن است که با دامپزشک حیوان خانگی خود تماس بگیرید. حتی اگر بروز بی اختیار در حیوان خانگی تان بسیار نادر باشد و فقط منجر به دفع مقدار کمی ادرار شود، ممکن است ناشی از عفونت های دستگاه ادراری یا سایر شرایط دردناک باشد. پس مهم است که این اختلال را در مراحل اولیه درمان کنید.

تقریباً برای رفع همه علل بروز بی اختیاری ادراری، به کمک دامپزشک نیاز خواهید داشت. علاوه براین، از آنجایی که بی اختیاری ادراری می تواند نشان دهنده بیماری های جدی تری باشد، بهتر است هر چه سریع تر با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید.

رفع بی اختیاری ادرار در سگ های خانگی

خریدن یک تخت ضد آب، که ادرار سگ خانگی شما را جذب نمی کند (حتی می توانید تختی را بخرید که مخصوص سگ های مبتلا به بی اختیاری ادرار طراحی شده است)، می تواند مفید باشد. علاوه براین، تعدادی پوشک سگ برای کمک به خشک نگه داشتن تخت حیوان خانگی خود بخرید.

اگر با یک سگ نر سر و کار دارید که دچار بی اختیاری ادراری است، ممکن است نیاز باشد شکم بند سگ را در شب خشک نگه دارید. علاوه بر این موارد، اگر کفپوش کاشی، چوبی یا فرش روی کف اتاق دارید، ممکن است نیز باشد از لوازم شوینده مناسب برای رفع کثیفی استفاده کنید.

این محصولات نه تنها به حفظ پاکیزگی خانه شما کمک می کنند، بلکه به پیشگیری از بو گرفتن خانه شما کمک می کنند. در حالی که بی اختیاری ادرار بدون شک مشکلی است که به عنوان صاحب حیوان خانگی باید با آن کنار بیایید. به یاد داشته باشید که نباید سگ خانگی را به خاطر این مشکل سرزنش کنید. زیرا حیوان خانگی تان نمی تواند ادرار خود را دفع کند.

با این حال، اگر شب ادراری یا بی اختیاری ادرار در سگ های خانگی تان مشکلی جدی به حساب می آیند، با یک دامپزشک مشورت کنید. بهتر است هر زمان که حیوان خانگی شما رختخواب خود را خیس می کند، با دامپزشک حیوان خانگی خود به طور کامل درباره وضعیت سلامتی حیوان خانگی تان مشورت کنید.

به برنامه درمانی ارائه شده توسط دامپزشک حیوان خانگی خود متعهد شوید و مطمئن شوید که به خوبی از حیوان خانگی تان نگه داری می کنید.

سخن آخر

بی اختیاری ادرار می تواند برای شما و سگ خانگی تان بسیار چالش برانگیز باشد. امیدواریم این مقاله شما را یک قدم به یافتن راه حلی برای مشکل سگ خانگی خود نزدیکتر کند. با کمک دامپزشک حیوان خانگی خود، می ‌توانید در کمترین زمان ممکن سگ خانگی خود را درمان کنید. آیا سگ خانگی شما از بی اختیاری ادرار رنج می برد؟ برای درمان حیوان خانگی تان می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید.

اگر متوجه شدید که سگ شما در خواب ادرار می کند، بسیار مهم است که او را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید تا مشکل اصلی مشخص شود. در حالی که مثانه ضعیف به خودی خود کشنده نیست، زمانی که با چیزی مانند دیابت یا بیماری کلیوی همراه باشد، در صورت عدم توجه می تواند منجر به مرگ شود.

منبع
https://www.k9ofmine.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا