سگ ها

شایع ترین علل سفت شدن شکم سگ

از شایع ترین علل سفت شدن شکم سگ می توان به نفخ و پریتونیت اشاره کرد. اما علل سفت شدن شکم سگ ها متفاوت است. برای شناخت آنها و راهکارهای درمانی این مقاله از دام و پت را تا انتها بخوانید. آیا سگ خانگی شما اخیراً عجیب رفتار می کند؟ یا آیا متوجه شده اید که معده سگ خانگی تان کمی بیشتر از حد معمول منبسط و بزرگ شده است؟ اگر به هر یک از این سؤالات «بله» پاسخ دادید، باید به خواندن این مقاله از دام و پت ادامه دهید.

معده متورم یا سفت در سگ ها چیزی نیست که باید آن را به راحتی نادیده بگیرید. این علائم می توانند نشان دهنده شرایط بسیار جدی، خطرناک و کشنده باشند. وقتی صحبت از سلامتی سگ های خانگی می شود، هرگز نمی توانید بیخیال باشید. نمی توانید دست روی دست بگذارید تا حیوان خانگی تان بهبود پیدا کند.

عواملی وجود دارند که باید درباره سلامتی حیوان خانگی تان در نظر گرفته شوند. سن حیوان خانگی شما، بیماری یا جراحی اخیر، وضعیت سلامتی، وجود یا عدم حس درد، زمان مصرف غذا، و نیز میزان غذایی که سگ خانگی تان مصرف کرده اند، از جمله این موارد هستند‌. به خواندن مقاله ادامه دهید تا همه چیزهایی را که باید در مورد برخی از علل جدی ‌تر سختی و سفتی معده سگ بدانید، مطالعه کنید. در صورتی که حیوان خانگی تان در وضعیت اضطراری است، بهتر است با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

علل سفتی معده سگ ها

از جمله علل بروز سختی و سفتی در سگ های خانگی، عبارت اند از:

ولولوس، از علل سفتی معده سگ ها

ولولوس اتساع معده (GDV) یا نفخ، یک بیماری بسیار جدی و اغلب کشنده است که زمانی اتفاق می افتد که گاز یا غذا باعث کشیدگی معده سگ خانگی تان شود. سپس معده سگ خانگی دچار مشکل شود، آن گاز را در داخل خود محبوس می ‌کند و جریان خون دچار اختلال می شود.

سپس گاز به تجمع خود ادامه می دهد و در صورت عدم درمان، GDV می تواند در عرض چند ساعت جان سگ خانگی شما را بگیرد. علائم GDV که باید مراقب آنها بود، عبارت اند از:

اگر درباره هر یک از این علائم سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

عوامل مستعد کننده و علل سفتی معده سگ ها

شایع ترین علل سفت شدن شکم سگ || دام و پت

به نظر نمی رسد که علت خاصی برای این مسئله وجود داشته باشد که چرا GDV گاهی اوقات در سگ های خانگی اتفاق می افتد. با این حال، مواردی وجود دارند که می توانند خطر ابتلای سگ خانگی تان به این اختلال را افزایش دهد. نحوه خوردن غذا در سگ خانگی، می تواند در ایجاد GDV نقش داشته باشد.

اگر سگ های خانگی تان خیلی سریع غذا بخورند، فقط یک وعده غذایی حجیم در روز بخورند یا از ظرف بزرگ استفاده کنند، خطر ابتلا به GDV در آن ها می تواند بیشتر باشد. علاوه براین، نژادهای سگ بزرگ نیز بیشتر مستعد ابتلا به اختلال GDV هستند.

این نژادها شامل گریت دینز، سنت برنارد، پودل استاندارد، و دوبرمن پینچر هستند. مهم است به این نکته توجه داشته باشید که در حالی که برخی از نژادها می توانند مستعد ابتلا به این بیماری باشند، اما این اختلال می تواند در هر نژاد و در سگ با هر اندازه ای رخ دهد. سگ هایی که خلق و خوی مضطرب یا ناراضی دارند نیز بیشتر در معرض خطر ابتلا به این اختلال هستند.

مطالعات نشان می دهند سگ هایی که بیش از ۴۵ کیلوگرم وزن دارند، 20 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به نفخ شکم در طول زندگی خود هستند.

نفخ در سگ ها را چگونه درمان کنیم؟

اگر به این نکته مشکوک هستید که توله سگ خانگی شما از GDV رنج می برد، باید در اسرع وقت با یک دامپزشک مشورت کنید. زیرا این اختلال، یک وضعیت جدی، خطرناک و کشنده است. دامپزشک حیوان خانگی شما می تواند معده را از فشار خارج کند تا گاز آزاد شود.

دامپزشک سعی می کند اقداماتی را انجام دهد تا فشار روی دیواره معده کاهش یابد. اگر این کار موثر نبود، ممکن است دامپزشک شما نیاز داشته باشد که یک کاتتر را از طریق پوست وارد معده سگ خانگی تان کند. هنگامی که ضربان قلب و تنفس سگ خانگی شما ثابت شد، دامپزشک حیوان خانگی شما به احتمال زیاد نیاز به انجام عمل جراحی خواهد داشت.

هدف اصلی این جراحی بازگرداندن معده به موقعیتی است که عادی در نظر گرفته شود و همچنین برداشتن بافت‌ های مرده یا در حال مرگ آسیب دیده در اثر جریان خون ضعیف است.

پیشگیری از GDV در سگ های خانگی

پیشگیری از اختلال GDV می تواند دشوار باشد. زیرا عوامل مختلفی باعث ایجاد آن می شوند. با این حال، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش خطر ابتلا سگ خانگی تان به این بیماری انجام دهید. شما می توانید هر روز دو یا چند وعده غذایی به سگ خانگی تان بدهید. حتما غذای کنسروی و همچنین غذای خشک به سگ خانگی تان بدهید.

یک مطالعه نشان داد که مصرف هر دو نوع غذا می تواند خطر ابتلا به اختلال GDV را تا 59 درصد کاهش دهد، اما تلاش بیشتری لازم است. اگر می ‌دانید سگ خانگی شما تمایل دارد وعده‌ های غذایی خود را به سرعت مصرف کند، از ظرف غذایی استفاده کنید که امکان آهسته خوردن را فراهم کند.

از ظرف غذای بزرگ استفاده نکنید، مگر اینکه توله سگ خانگی شما به مشکلات سلامتی دیگری (مانند مری مری) مبتلا شده باشد که استفاده از این نوع ظرف غذا را ضروری می کند. علاوه براین، مستقیماً بعد از تغذیه، سگ خانگی تان را وادار به ورزش نکنید. حداقل 30 دقیقه و ترجیحاً 2 ساعت بین مصرف غذا و فعالیت بدنی فاصله بگذارید.

برخی از دامپزشکان ممکن است که روش گاستروپکسی را برای نژادهای سگ مستعد ابتلا به نفخ پیشنهاد کنند. این مورد، یک روش جراحی پیشگیرانه است که در آن معده به دیواره بدن متصل می شود. گاستروپکسی از بروز نفخ پیشگیری نمی کند، اما می تواند در بیشتر مواقع از پیچ خوردگی آن پیشگیری کند.

پریتونیت، از علل سفتی معده سگ ها

شایع ترین علل سفت شدن شکم سگ || دام و پت

یکی دیگر از علل بالقوه سختی معده سگ خانگی شما، اختلال پریتونیت است. این اختلال، یک وضعیت التهاب غشایی است که حفره شکم سگ خانگی شما را مبتلا می کند. مانند GDV، این اختلال نیز جدی، خطرناک و کشنده است. پریتونیت می تواند به علل مختلفی مانند سوراخ شدن معده سگ، پارگی کیسه صفرا یا کیسه ادرار، پانکراتیت یا تومورها ایجاد شود.

پریتونیت، بسیار دردناک و یک بیماری جدی است، بنابراین علائم زیادی وجود خواهد داشت که نشان می دهند حال سگ خانگی شما خوب نیست. علاوه بر درد شکم، علائم دیگری که باید مراقب آن ها باشید، عبارت اند از:

 • تب
 • اسهال
 • استفراغ
 • بی اشتهایی
 • بی حوصلگی
 • تورم و سفتی معده
 • تنفس سریع و پی در پی

اگر درباره هر کدام از این موارد سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید‌.

عوامل مستعد کننده ابتلا به پریتونیت در سگ های خانگی

به نظر نمی رسد که هیچ عامل مستعد کننده خاصی برای پریتونیت وجود داشته باشد. شایع ترین علت بروز این اختلال، عفونت باکتریایی است که از طریق یک زخم خارجی یا سوراخ شدن اندام داخلی به شکم سگ خانگی شما وارد می شود. سوراخ شدن، زخم معده یا روده که باعث بروز پریتونیت می شود، می تواند در نتیجه واکنش نامطلوب به انواع خاصی از داروها، مانند استروئیدها، رخ دهد.

در مورد پریتونیت در سگ های خانگی چه باید کرد؟

اگر سگ خانگی شما هر یک از علائم بالا را تجربه کرد، دامپزشک آزمایشات خاصی را برای تعیین علت اختلال سگ انجام می دهد. دامپزشک حفره شکمی را از نظر وجود التهاب و تشکیل توده های حاوی مایع بررسی می کند. سپس یک نمونه مایع شکمی و یک کشت سلولی برای تعیین نوع باکتری عامل عفونت و همچنین شمارش خون، سونوگرافی یا مشخصات بیوشیمیایی از طریق آزمایش خون، انجام می دهد.

هنگامی که دامپزشک شما تشخیص داد که پریتونیت علت بروز علائم سگ خانگی شما است، اولویت او تثبیت و کاهش عوارض عفونت خواهد بود. دامپزشک ممکن است ابتدا هرگونه تغییر در الکترولیت ها، از دست دادن مایعات و شوک را در سگ خانگی شما درمان کند.

علاوه براین برای سگ خانگی شما، برای مبارزه با عفونت، آنتی بیوتیک و داروهای مناسب برای کاهش هر گونه التهاب تجویز خواهد شد. هنگامی که وضعیت سگ خانگی شما تثبیت شد، ممکن است که انجام جراحی لازم باشد.

پیشگیری از بروز پریتونیت در سگ های خانگی

از آنجایی که علل زیادی برای بروز اختلال پریتونیت وجود دارد، کار ساده و یکسانی که صاحبان حیوانات خانگی می توانند برای پیشگیری از این بیماری انجام دهند، وجود ندارد و خوشبختانه این اختلال، یک بیماری شایع نیست. یکی از راه‌ های کاهش خطر ابتلا سگ خانگی به این اختلال، این مورد است که همه چیزهای غیرخوراکی را که سگ خانگی شما به آنها علاقه نشان می دهد، دور از چشم نگه دارید.

به طور کلی، بلع جسم خارجی یکی از علل اصلی بروز پریتونیت است، بنابراین اگر می ‌دانید که سگ خانگی شما دوست دارد اشیاء غیر خوراکی بخورد، باید سعی کنید خانه خود را برای سگ خانگی تان ایمن کنید.

سندرم کوشینگ، از علل سفتی معده سگ ها

شایع ترین علل سفت شدن شکم سگ || دام و پت

هیپرآدرنوکورتیکیسم، که همچنین به عنوان سندرم کوشینگ معروف است، یکی دیگر از علل بالقوه سفتی شکم در سگ های خانگی است. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که بدن سگ خانگی شما مقدار زیادی هورمون کورتیزول تولید می کند. کورتیزول ماده شیمیایی است که به سگ ها (و انسان ها) اجازه می دهد به استرس پاسخ دهند، با عفونت ها مبارزه کنند و وزن خود را کنترل کنند.

باید تعادل کاملی از میزان کورتیزول در بدن سگ خانگی تان وجود داشته باشد، زیرا اگر مقدار آن زیاد یا خیلی کم باشد، ممکن است مشکلاتی رخ دهد. به طور کلی، تشخیص سندرم کوشینگ می تواند کمی دشوارتر از سایر اختلالات باشد. زیرا علائم آن مشابه علائم سایر بیماری ها است. اگر توله سگ خانگی شما علائم زیر را بروز دهد، ممکن است به اختلال هیپرآدرنوکورتیکیسم مبتلا شده باشد:

اگر درباره هر کدام از این علائم سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید‌.

عوامل مستعد کننده ابتلا به سندرم کوشینگ در سگ های خانگی

یک مطالعه نشان می دهد که چندین عامل مختلف ممکن است توله سگ خانگی شما را مستعد ابتلا به سندرم کوشینگ کند، اما این اختلال یک بیماری شایع نیست. تقریباً 0.2٪ از حیوانات خانگی مبتلا به این اختلال تشخیص داده می شوند. سگ های ماده ممکن است بیشتر از همتایان نر خود به این بیماری مبتلا شوند.

میانگین سنی در زمان تشخیص این اختلال 10.9 سال بود که نشان می ‌دهد این وضعیت اغلب در حیوانات خانگی سالمند اتفاق می‌ افتد. نژادهای جک راسل تریر، استافوردشایر بول تریر و بیشون فریز شایع ترین موارد ابتلا به این اختلال را تشکیل می دادند. به نظر می رسد چاقی و اضافه وزن نیز یک عامل مستعد کننده برای ابتلا به این بیماری باشد.

در مورد سندرم کوشینگ در سگ های خانگی چه باید کرد؟

اگر مشکوک هستید که توله سگ خانگی شما ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشد، باید برای تایید تشخیص، سگ خانگی تان را به یک کلینیک دامپزشکی ببرید. دامپزشک حیوان خانگی شما آزمایشاتی مانند تست ACTH یا آزمایش LDDS را انجام خواهد داد.

آزمایش ACTH نیاز به تهیه نمونه خون و سپس دوز هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک دارد. پس از دوز ACTH، آزمایش خون دوم برای بررسی افزایش قابل توجه کورتیزول انجام می شود. آزمایش LDDS مشابه است. زیرا نمونه خون اولیه تهیه شده و سپس تزریق دگزامتازون انجام می شود.

پس از دومین خون ‌گیری، دامپزشک حیوان خانگی شما بررسی می ‌کند که آیا سطح کورتیزول بدن سگ خانگی شما کاهش یافته است یا خیر، زیرا احتمالاً توله سگ خانگی شما مبتلا به توموری است که مانع از پاسخ صحیح بدن حیوان خانگی به دارو می‌شود. علاوه براین، دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است سونوگرافی انجام دهد تا ببیند آیا تومور وجود دارد یا خیر.

بسته به نوع بیماری کوشینگ توله سگ خانگی شما، گزینه های درمانی مختلفی وجود دارند. اختلال وابسته به هیپوفیز، که شایع ترین شکل این اختلال است، اغلب با دارو درمان می شود. کوشینگ وابسته به آدرنال می ‌تواند برای برداشتن تومور غده فوق کلیوی سگ خانگی شما نیاز به جراحی داشته باشد.

نوع سوم کوشینگ، که بیماری کوشینگ یاتروژنیک نامیده می شود، به راحتی قابل درمان است و سگ خانگی تان را از عوارض مصرف داروهای استروئیدی که باعث بروز این عارضه می ‌شوند، دور نگه می‌ دارد.

متأسفانه، اگر سندرم کوشینگ ناشی از تومور باشد، هیچ راهی برای پیشگیری از سندرم کوشینگ وجود نخواهد داشت. ار بروز اختلال کوشینگ یاتروژنیک می توان با محدود کردن قرار گرفتن توله سگ خانگی در معرض داروهای استروئیدی پیشگیری کرد.

آسیت، از علل سفتی معده سگ ها

شایع ترین علل سفت شدن شکم سگ || دام و پت

آخرین علت اصلی بروز سفت شدن معده در سگ های خانگی، آسیت است. آسیت یک اصطلاح پزشکی است که به تجمع مایعات شکمی اشاره دارد. این اختلال می تواند ناشی از چندین بیماری و شرایط از جمله نارسایی قلبی، بیماری کلیوی یا بیماری روده باشد. اگر سگ خانگی شما به آسیت مبتلا شده است، ممکن است متوجه بروز علائم زیر شوید:

 • استفراغ
 • بی حالی
 • اتساع شکم
 • ناراحتی شکمی
 • از دست دادن اشتها
 • کاهش وزن اما بزرگ شدن شکم

اگر درباره هر کدام از این علائم سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

عوامل مستعد کننده ابتلا به آسیت در سگ های خانگی

چندین مشکل دامپزشکی، سگ خانگی شما را در برابر آسیت آسیب پذیرتر می کند. این شرایط عبارت اند از:

 • سوء تغذیه
 • فشار خون بالا
 • پارگی کیسه آب
 • اختلالات خونریزی
 • نارسایی کلیه یا کبد
 • نارسایی احتقانی قلب
 • لنفوم یا تومورهای دیگر

اگر‌ درباره هر کدام از این علائم سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

در مورد آسیت در سگ های خانگی چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید سگ خانگی شما ممکن است به آسیت مبتلا باشد، مراجعه به کلینیک دامپزشکی ضروری خواهد بود. دامپزشک حیوان خانگی شما با یک معاینه فیزیکی شروع می کند که شامل تست بررسی وجود مایع می شود تا ببیند آیا موج مایع در شکم سگ خانگی تان وجود دارد یا خیر.

اغلب اتساع شکم در طول زمان رخ می دهد و ممکن است در ابتدا شکم سخت نباشد .تا زمانی که حجم زیادی مایع وجود داشته باشد، این سفتی قابل تشخیص نخواهد بود. ممکن است که دامپزشک برای تایید وجود مایع در شکم سگ خانگی تان، سونوگرافی تجویز و نمونه خون را برای آزمایش های بعدی تهیه کند.

دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است مایع شکم را با یک سرنگ جمع آوری کند تا وجود ناهنجاری های احتمالی را بررسی کند و مشخص کند که آیا عوامل باکتریایی یا قارچی باعث بروز آسیت شده اند یا خیر. علاوه براین، ممکن است لازم باشد که برای سگ خانگی تان یک رژیم غذایی کم سدیم مهیا کنید.

دامپزشک حیوان خانگی شما ممکن است استفاده از دیورتیک ها را برای کمک به دفع سریعتر سدیم اضافی از بدن تجویز کند. به طور کلی، علت ایجاد کننده آسیت باید درمان شود. روش درمانی مورد استفاده در وهله اول به عامل ایجاد مایع اضافی بستگی دارد. این روش می تواند شامل مصرف داروها، جراحی و جایگزینی مایعات باشد.

پیشگیری از آسیت در سگ های خانگی

علل مختلفی برای توضیح بروز آسیت در سگ های‌ خانگی وجود دارد، بنابراین پیشگیری از آن دشوار است. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که سگ خانگی خود را از طریق یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم سالم نگه دارید و با مراجعه منظم به کلینیک دامپزشکی، توانید شرایط و بیماری ها را قبل از اینکه فرصتی برای پیشرفت بیشتر داشته باشند، درمان کنید.

سایر علل سفتی شکم سگ ها

شایع ترین علل سفت شدن شکم سگ || دام و پت

چهار اختلال ذکر شده در این مقاله، تنها مواردی نیستند که می توانند باعث سفت شدن شکم سگ خانگی شما شوند. اما شایع ترین آن ها هستند. خونریزی داخلی ناشی از تروما یا توده های پاره شده، انسداد و تومورها نیز می توانند برخی از علائم این اختلالات را تقلید کنند. در توله‌ های کوچک ‌تر، موارد کمتر نگران ‌کننده ای مانند عفونت کرم حلقوی می ‌توانند باعث بروز تورم شکم شوند.

سفت بودن معده همیشه یک علت فوری برای نگرانی نیست، اما با بروز آن باید نظارت بیشتری را بر سگ های خانگی تان داشته باشید. زیرا شرایط و اختلالات ایجاد شده، علائم دیگری نیز به همراه دارند و برای دو مورد اول نیاز به نظارت سریع دامپزشکی وجود دارد.

چگونه می توانم از بروز مشکلات معده در سگ خود پیشگیری کنم؟

در حالی که نمی توان از بروز برخی شرایط پیشگیری کرد، چندین کار وجود دارد که صاحبان حیوانات خانگی می توانند به کمک آن ها سگ خانگی خود را در حالت متعادل و سالم نگه دارند تا احتمال بروز مشکلات معده کاهش پیدا کند. شما می توانید سگ خانگی خود را به طور منظم به کلینیک دامپزشکی ببرید.

سپس دامپزشک می ‌تواند سلامت کلی سگ خانگی تان را بررسی کند. علاوه براین، معاینات منظم به شما یادآوری می کند که در مورد تمام واکسیناسیون ها و اقدامات پیشگیری از بیماری در سگ خانگی تان به روز باشید. برای سگ خانگی خود یک رژیم غذایی متعادل و باکیفیت مهیا کنید که متناسب با سن و وضعیت سلامتی حیوان باشد.

به توله سگ خانگی خود اجازه ندهید در مکان هایی قرار گیرد که ممکن است چیزهایی وجود داشته باشد که به حیوان آسیب برسانند. زباله ها و سموم خانگی مانند مواد شیمیایی پاک کننده را به خوبی دور از دسترس قرار دهید. قبل از آوردن به خانه، در مورد گیاهان مختلف تحقیق کنید تا مطمئن شوید که حیوانات خانگی تان در محیط خانه ایمن هستند.

علاوه براین، مطمئن شوید اسباب ‌بازی‌ هایی که به سگ خانگی تان می ‌دهید اجزای کوچکی نداشته باشند که ممکن است پاره شده و باعث بروز انسداد شوند.

سخن آخر

سفتی شکم در سگ خانگی شما می تواند باعث نگرانی شما شود. در صورت وجود شک و تردید در مورد سلامتی حیوان خانگی، با یک دامپزشک تماس بگیرید. سفتی و تورم شکم نیز از این قاعده مستثنی نیست.

با دامپزشک حیوان خانگی خود قرار ویزیت بگذارید تا او یک بار سگ خانگی شما را معاینه کند. این احتمال وجود دارد که سگ خانگی تان فقط چاق باشد، یا ممکن است اختلالی جدی مانند GVD وجود داشته باشد، بنابراین مراقب علائم دیگر باشید. احتیاط کنید و برای اطمینان، سگ خانگی خود را نزد دامپزشک ببرید.

منبع
https://petkeen.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا