گربه ها

11 علل مهلک اسهال در گربه ها را جدی بگیرید.

شایع ترین علل اسهال گربه چیست؟

شایع ترین علل اسهال گربه بیشتر به علت های خوش خیم مربوط می شود. اما برخی از علل شایع اسهال در گربه خانگی شما می تواند خطرناک و حتی کشنده باشند بیشتر گربه ها هر از چند گاهی یک دوره کوتاه اسهال را تجربه می کنند. علت اغلب موارد اسهال، خوش خیم است. به عنوان مثال، تغییر ناگهانی مارک غذای گربه می تواند باعث بروز اسهال شود. شما باید درباره بیماری اسهال در گربه ها اطلاعات لازم را کسب کنید.

اسهال مزمن در گربه ها ممکن است در اثر یک بیماری زمینه ای ایجاد شود. شناخت علائم و علل احتمالی اسهال در گربه ها، می تواند به شما در تشخیص و درمان این بیماری کمک کند. اسهال مدفوع نرم و دارای آب بیشتر از حالت طبیعی است که اگر به طور ناگهانی شروع شده و کمتر از دو هفته طول بکشد، اسهال حاد نامیده می شود. اگر اسهال به مدت سه هفته یا بیشتر ادامه پیدا کرده یا عود کند، مزمن نامیده می شود.

مدفوع طبیعی یک گربه معمولاً قهوه ای تیره، محکم و دارای شکل (نه آبکی) است. اگر هر از چند گاهی گربه شما مدفوع مرطوب دارد، نگران نباشید. ولی اگر‌ برای چند روز متوالی مدفوع گربه تان آبکی باشد، باید به دنبال تشخیص علت و درمان اسهال باشید. گاهی اوقات، علت اسهال در گربه ممکن است کشنده باشد.

چرا گربه ها دچار اسهال می شوند؟

11 علل مهلک اسهال در گربه ها را جدی بگیرید. | دام و پت

اسهال یکی از مهمترین دلایل مراجعه صاحبان گربه های خانگی به دامپزشک است. ناراحتی گوارشی و اسهال می تواند توسط طیف وسیعی از علل مختلف ایجاد شود. بنابراین شناخت علت واقعی اسهال گربه ممکن است تا حدودی دشوار باشد. در ادامه به برخی از مهم ترین عوامل موثر در بروز اسهال اشاره شده است.

تغذیه و اسهال گربه

گربه ها گوشت خواران اجباری هستند، به این معنی که آنها نمی توانند مواد مغذی مورد نیاز خود را از منابع گیاهی دریافت کنند. بنابراین بهترین رژیم برای گربه ها، رژیم های دارای پروتئین زیاد و کربوهیدرات بسیار کم می باشد. متاسفانه بسیاری از غذاهای آماده گربه، حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات هستند.

این غذاها می توانند رشد انواع خاصی از باکتری های روده مانند Prevotella  را ترغیب کرده و باعث رشد این باکتری ها در محیط های کم پروتئین شوند. هنگامی که میزان این باکتری ها در روده از حد مجاز فراتر‌ برود، ممکن است باعث بروز التهاب شده و نهایتا منجر به اسهال و حتی بیماری التهابی روده یا IBD شود.

ایجاد تغییر ناگهانی در رژیم غذایی گربه می تواند باعث بروز اسهال شود. حتی اگر گربه شما “معده حساسی” نداشته باشد، هر نوع غذای جدید می تواند در ابتدا سیستم گوارشی گربه را دچار مشکل کند. برای پیشگیری از بروز علائم گوارشی هنگام تغییر برند غذای گربه تان، بهتر است طی 7 تا 10 روز به تدریج در رژیم غذایی حیوان خانگی، تغییر ایجاد کنید.

عدم تحمل غذا و ناتوانی دستگاه گوارشی بدن در هضم غذاهای خورده شده، یکی دیگر از علل شایع بروز اسهال است. اگر گربه شما نتواند مواد غذایی موجود در دستگاه گوارش خود را هضم کند، با خوردن غذای جدید ممکن است به اسهال مبتلا شود. گاهی اوقاتاین احتمال وجود دارد که گربه نسبت به ماده غذایی پروتئینی که سال ها آن را مصرف کرده است، حساسیت پیدا کند.

راه حل این مشکل گوارشی معمولاً شناسایی و حذف ماده مضر از رژیم غذایی گربه است. به عنوان مثال، می توان منبع پروتئینی “جدیدی” را به رژیم غذایی گربه افزود.

دادن غذای انسان‌ به گربه

11 علل مهلک اسهال در گربه ها را جدی بگیرید. | دام و پت

گاهی اوقات ممکن است وسوسه شوید که تکه هایی از غذای خودتان را به گربه بدهید. اما به طور کلی این ایده خوبی نیست. به استثنای تعداد کمی از غذاها، غذاهای انسانی برای گربه ها مفید نیستند و حتی برخی از آن ها سمی هستند. غذاهای سمی‌ برای گربه ها شامل شکلات، آووکادو، انگور، کشمش، پیاز، سیر، الکل و شیرین کننده  زایلیتول  که در برخی از آدامس ها وجود دارد، هستند.

فرآورده های لبنی نیز برای گربه ها مشکل ساز هستند. گرچه بسیاری از گربه های بزرگسال شیر را دوست دارند، اما آنها فاقد آنزیمی هستند که برای تجزیه لاکتوز، قند موجود در شیر، لازم است. عدم توانایی در هضم لاکتوز، که به عدم تحمل لاکتوز معروف است، یکی از علل شناخته شده ایجاد اسهال در گربه ها است. از طرفی هم، مصرف داروهای انسانی یکی دیگر از علل عمده ایجاد مسمومیت در گربه سانان است.

نقش سموم در بروز اسهال در گربه

مواد سمی علاوه بر ایجاد مسمومیت، می توانند علائم دیگری مانند استفراغ، تشنج، کندی و عدم تعادل در راه رفتن ایجاد کنند. برخی از موارد متعددی که در خانه یافت می شوند(مانند حشره کش ها، مواد ضد عفونی کننده و ضد یخ) می توانند باعث بیماری و حتی مرگ گربه تان شوند.

اشیاء خارجی در بدن

بسیاری از گربه ها از جویدن مواد غیر غذایی، مانند مقوا یا اسباب بازی لذت می برند، اما در صورت بلعیدن چنین وسایلی، دستگاه گوارش آن ها تحریک شده یا حتی این اشیا در روده آن ها گیر کرده و باعث بروز انسداد می شوند. انسداد روده می تواند باعث بروز اسهال شود. زیرا، انسداد علاوه بر اینکه مانع حرکت مواد در روده خواهد شد، باعث نفوذ آب در آن ها هم می شود. در چنین شرایطی مدفوع گربه آبکی می شود. مواد رشته ای، نخ، روبان، لاستیک و مواردی از این دست برای گربه ها خطرناک اند.

انگل ها

انگل ها می توانند دستگاه گوارش گربه را تحریک کرده و باعث اسهال شوند. ابتلا به انگل ها، همچنین می تواند علائم دیگری مانند استفراغ کمبود آب بدن را در پی داشته باشند.

استرس

بسیاری از گربه ها نسبت به ایجاد تغییر در محیط زندگی یا نظم روزمره خود بسیار حساس هستند. به عنوان مثال سوار شدن در اتومبیل یا آمدن شخص یا حیوان جدید به خانه می تواند برای برخی گربه ها بسیار استرس زا باشد. در گربه ها و انسان ها، بدن با ترشح هورمون ها و سایر مواد شیمیایی که میکروبیوم روده را دچار تغییر می کنند، در برابر استرس واکنش نشان می دهد. چنین شرایطی اغلب منجر به بروز اسهال حاد می شود.

داروهای دامپزشکی

بسیاری از داروهای دامپزشکی تجویز شده ممکن است عوارض جانبی گوناگونی از جمله اسهال به همراه داشته باشند. از جمله این داروها شامل استروئیدها، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی یا NSAID، داروهای قلبی، داروهای گشادکننده برونش یا کیسه های هوایی (برای آسم) و داروهای ضد اضطراب، است.

گیاهان

11 علل مهلک اسهال در گربه ها را جدی بگیرید. | دام و پت

خوردن گیاهان نیز ممکن است باعث ایجاد اسهال یا استفراغ در گربه شود. بسیاری از گیاهان رایج که در محیط داخل خانه و یا در طبیعت و شهر رشد می کنند ( نیلوفرها، لاله ها، پوینستیا و فیلودندرون) برای گربه ها سمی هستند. گربه ها حتی اگر یک قطعه کوچک از این گیاهان را بخورند ممکن است به بیماری مهلکی مبتلا شوند.

آنتی بیوتیک ها

رایج ترین داروهای ایجاد کننده اسهال، آنتی بیوتیک ها هستند. این داروها با از بین بردن بسیاری از باکتریهای مفید، همراه با عوامل بیماری زای موجود در بدن، میکروبیوم طبیعی روده را مختل می کنند. مترونیدازول، یک داروی آنتی بیوتیکی است که اغلب برای گربه ها تجویز می شود.

به عنوان مثال، برای درمان بیماری پریودنتال، عفونت باکتریایی و حتی اسهال، از داروی مترونیدازول استفاده می شود. اما مشخص شده است که این داروی خاص باعث ایجاد آسیب طولانی مدت در میکروبیوم روده می شود.

نقش بیماری ها در بروز اسهال گربه

تعدادی از بیماری ها می توانند باعث بروز اسهال مزمن در گربه ها شوند. این بیماری ها ناشی از عفونت های ایجاد شده توسط باکتری های خاصی است. از جمله این موارد، عبارت اند از:

 • سالمونلا
 • کامپیلوباکتر
 • کلوستریدیوم پرفرینج

برخی از عفونت های ویروسی ایجاد کننده اسهال، عبارت اند از:

 • ویروس نقص ایمنی گربه(FIV)
 • بیماری پریتونیت عفونی گربه(FIP)
 • ویروس سرطان خون گربه یا FeLV

سایر بیماری های که معمولاً باعث بروز اسهال می شوند، عبارت اند از:

 • لنفوم
 • پرکاری تیروئید
 • اختلال عملکرد کبد
 • کمبود ویتامین B12
 • بیماری التهابی روده(IBD)
 • پانکراتیت یا نارسایی خارجی لوزالمعده

عدم تعادل میکروبیوم روده

اسهال اغلب نشانه عدم تعادل میکروبیوم طبیعی روده است. عدم تعادل میکروبیوم روده موضوع به این‌ معنی که در اثر بروز علل تخریب کننده، برخی از باکتریهای مفید روده ای لازم برای عملکردهای گوارشی و ایمنی از بین رفته اند و یا به نسبت مناسب وجود ندارند.

چنین عدم تعادلی ممکن است به علل مختلفی ایجاد شود. به عنوان مثال رژیم های غذایی که بیش از حد کربوهیدرات دارند می توانند باعث شوند گروه های خاصی از باکتری ها مانند Firmicutes  با رشد و تکثیر بیش از حد، گروه های مهم دیگر را از بین ببرند.

مصرف یک دوره آنتی بیوتیک می تواند علاوه بر باکتری های مضر، بسیاری از باکتریهای مفید روده را نیز از بین ببرد. برخی بیماری های مزمن، از جمله برخی از سرطان ها، به طور مداوم جمعیت باکتری ها را در روده به هم ریخته و منجر به عدم تعادل مزمن میکروبیوم طبیعی روده می شوند.

تشخیص اسهال گربه

بیماری های مختلفی می توانند در قسمتهای مختلف دستگاه گوارش ایجاد شوند. بنابراین در تشخیص علت اصلی اسهال گربه، تشخیص اینکه منشا اسهال از روده کوچک است یا روده بزرگ، بسیار مفید است.

به عنوان مثال، از آنجا که روده کوچک جایی است که اکثر مواد مغذی در آنجا جذب بدن می شوند، مشکلات ایجاد شده در این‌ قسمت می تواند به معنای از دست دادن بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز برای بدن باشد. چنین اختلالی می تواند مشکلات دیگری مانند کاهش وزن و کمبود مواد مغذی را ایجاد کند.

همچنین بررسی ظاهر مدفوع گربه شما می تواند سرنخ های مهمی را درباره علل ایجاد اسهال به شما بدهد. به عنوان‌ مثال رنگ مدفوع می تواند در تشخیص علت اسهال مفید باشد.

چه موقع باید به دامپزشک مراجعه کرد؟

11 علل مهلک اسهال در گربه ها را جدی بگیرید. | دام و پت

در گربه های بالغ، تولید گاه به گاه مدفوع شل جای نگرانی ندارد. اگر‌ گربه شما پس از دفع مدفوع آبکی، حال طبیعی خود را داشت و علائم دیگری نشان نداد، و مس از مدت کوتاهی، در حد یک یا دو روز، کاملا به حال طبیعی برگشت، نیازی به مراجعه به دامپزشک ندارید.

اما اگر اسهال گربه شما بیش از دو روز طول بکشد یا با علائم بالینی اضافی همراه باشد(مانند استفراغ، کم اشتهایی یا بی حالی) چنین شرایطی می تواند نشان دهنده وجود یک مسئله جدی در سلامتی گربه باشد. اگر فکر می کنید گربه شما ممکن است ماده سمی خورده و یا یک جسم خارجی را قورت داده باشد، باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از اسهال گربه

با انجام‌ برخی اقدامات می توان از بروز اسهال گربه پیشگیری کرد. برخی از این نکات عبارت اند از:

 • از دادن داروی انسانی به گربه تان خودداری کنید.
 • یک رژیم غذایی متعادل و مناسب را برای گربه تان مهیا کنید.
 • از دادن خودسرانه آنتی بیوتیک به گربه تان خودداری کنید.
 • از مواد غذایی فیبر دار و پروبیوتیک در غذای گربه تان استفاده کنید.
 • به صورت منظم و دوره ای سلامتی دستگاه گوارش گربه خود را بررسی کنید.

همچنین تا جای ممکن نباید تغیرات اساسی و ناگهانی در رژیم غذایی روزمره گربه تان ایجاد کنید.

منبع:

https://shop.animalbiome.com/blogs/pet-health/cat-diarrhea-what-you-need-to-know

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا