گربه ها

شایع ترین علل استرس گربه ها

از شایع ترین علل استرس گربه ها می توان به مواردی مانند تغییرات محیطی و نحوه رفتار با آنها اشاره کرد. گربه ها نیز مانند بسیاری دیگر از حیوانات گاهی دچار استرس می شوند. ممکن است برای شما مشکل باشد که بفهمید دقیقا چه چیزی باعث ایجاد استرس در گربه شما شده است.

با دقت به رفتار حیوان خانگی خود می توانید به راحتی علائم استرس را تشخیص بدهید. به عنوان مثال پرخاشگری نسبت به سایر حیوانات خانگی یا افراد، بی اشتهایی، ادرار کردن در خارج از جعبه بستر و خراشیدن وسایل اطراف از علائم استرس در گربه ها است. استرس در گربه ها زندگی را برای شما و حیوان خانگی تان سخت تر می کند.

عوامل مختلفی می توانند باعث ایجاد استرس در گربه ها شوند. برخی از این عوامل را می توان به راحتی برطرف کرد. اما گاهی نیز ممکن است تشخیص منبع استرس در حیوان خانگی شما دشوار باشد.

برای درک اینکه چرا گربه ها اینقدر مستعد استرس هستند، باید بدانید که این حیوانات چگونه تکامل یافته اند. در واقع گربه ها به طور غریزی جزء حیوانات شکارچی هستند. به همین علت گربه ها در برخورد با حیوانات کوچکتر مانند موش ها به شدت واکنش نشان می دهند. گربه ها شکارچیانی هستند که همیشه به دنبال طعمه می گردند.

برخی از مهمترین عوامل استرس در گربه ها عبارتند از:

اجتماعی نبودن گربه

شایع ترین علل استرس گربه ها | دام و پت

یکی از دلایل کمتر شناخته شده استرس مزمن در گربه ها، اجتماعی نشدن در هشت هفته اول زندگی است. بنابراین برای پیشگیری از استرس باید گربه خود را از کوچکی اجتماعی کنید. بچه گربه شما ممکن است تا آخر عمر با حیوانات یا انسان های زیادی روبرو شود. بنابراین شما می توانید با بازی در داخل و یا خارج خانه و یا استفاده از اسباب بازی های مختلف گربه خانگی خود را اجتماعی کنید.

اگر بچه گربه خود را اجتماعی نکنید، به احتمال زیاد در بزرگسالی به یک گربه پر استرس تبدیل خواهد شد.

برای پیشگیری از استرس، محیطی را برای گربه خود فراهم کنید که تا حد امکان تغییرات غیرمنتظره و ناگهانی کمتری داشته باشد.  همچنین گربه خود را برای اجتماعی شدن از کوچکی به تدریج وارد موقعیت های جدید کنید.

افراد ناشناس، جزء شایع ترین علل استرس گربه ها

شایع ترین علل استرس گربه ها | دام و پت

برای گربه ها، هر تغییری در محیط زندگی شما می تواند باعث استرس شود. به عنوان مثال ترک کردن خانه به دلیل مرگ، طلاق، یا رفتن به دانشگاه و یا اضافه شدن افراد جدید به دلیل ازدواج یا تولد فرزندان می تواند گربه ها را دچار استرس کند.  بررسی ها نشان می دهد که ملاقات با افراد غریبه شایع ترین منبع استرس در گربه ها است.

بنابراین برای پیشگیری از استرس باید محیط زندگی گربه خود را تا جایی که ممکن است به حالت عادی نزدیک تر کنید. در صورت اضافه شدن افراد جدید به خانواده، گربه خانگی شما باید به تدریج با افراد جدید آشنا شود. با شرکت دادن گربه در بازی های مختلف و دادن غذاهای فراوان می توانید بین گربه خانگی و فرد جدید یک ارتباط مثبت ایجاد کنید.

بوهای جدید، جزء شایع ترین علل استرس گربه ها

بوی شمع معطر مورد علاقه‌تان، پاک‌کننده‌ با بوی لیمو و حتی لباس‌های تازه شسته شده ممکن است به شما احساس آرامش بدهد، اما گربه‌تان را دچار استرس می کند. از آنجایی که گربه‌ها حس بویایی قوی دارند، هر بوی جدیدی، می‌تواند به یک محرک غیرمنتظره تبدیل شود.

به نظر می رسد هر بوی ناشناسی می تواند گربه ها را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. بنابراین در داخل منزل از مواد شوینده بدون معطر استفاده کنید. اگر بنا به دلایلی مجبور به استفاده از مواد شوینده با بوی تند هستید، بعد از استفاده پنجره ها را باز کنید تا هوا تهویه شود.

آینه، جزء شایع ترین علل استرس گربه ها

گربه ها نیز درست مانند سگ ها فاقد خودآگاهی هستند، به این معنی که وقتی به آینه خیره می شوند، گربه دیگری را می بینند که دقیقاً به آنها خیره شده است. برخی از گربه ها، این انعکاس را به معنای حمله گربه های دیگر به قلمرو خود می دانند.

در صورت امکان، گربه خود را از اتاق های پر از آینه دور نگه دارید.  سعی کنید تمام آینه های منزل را در خارج از محدوده دید گربه خود قرار دهید. حذف عامل استرس زا می تواند تا حد زیادی به حفظ آرامش گربه خانگی شما کمک کند.

درگیری بین گربه ها

ممکن است به نظر برسد که گربه‌های شما فقط مشغول بازی هستند، اما اگر از چند گربه نگهداری می کنید، درگیری بین گربه‌ها یک مشکل رایج است. نزاع بین گربه ها به خصوص اگر نیازهای ضروری مانند جعبه بستر یا ظرف غذا مشترک باشد، شدت بیشتری پیدا می کند. برای پیشگیری از استرس و درگیری بین گربه ها بهتر است به تعداد گربه هایی که دارید از ظرف غذای جداگانه استفاده کنید.

همچنین مشورت با دامپزشک یکی دیگر از روش های آرام کردن گربه های استرس زا است. گاهی اوقات، تغذیه جداگانه می تواند به آرام کردن گربه های استرس زا کمک کند. بنابراین اگر جدا کردن ظرف غذا تاثیری در کاهش درگیری گربه ها نداشت، حتما از دامپزشک راهنمایی بگیرید.

حواس پرتی های بیرون منزل

شایع ترین علل استرس گربه ها | دام و پت

فرض کنید که گربه‌ شما در حال ادرار کردن در جعبه خاک است. اگر در همین حال تعدادی از گربه های روی دیوار از پنجره و یا لای در گربه شما را تماشا کنند باعث ایجاد استرس در گربه شما خواهند شد. مسلما مسائل ساده ای که در بیرون از خانه رخ می دهد برای شما اهمیت چندانی ندارند، اما همین مسائل ساده برای گربه ها یک اتفاق غیر طبیعی است. مشاهده اتفاقات بیرون از خانه می تواند باعث استرس شدید گربه ها شود.

برای پیشگیری از استرس محل زندگی گربه شما باید امن و آرام باشد. اجازه ندهید که سروصدای ترافیک و یا هیاهوی بیرون از خانه گربه شما را بترساند. اگر هیچ راهی برای ساکت کردن سروصدا ندارید می توانید برای آرامش گربه خانگی خود یک موسیقی ملایم پخش کنید. موسیقی باعث ایجاد حواس پرتی در گربه شما می شود. در نتیجه گربه در هنگام پخش موسیقی به سروصدای بیرون از خانه توجهی نمی کند.

تغییر در زندگی کاری

اگر شغل جدیدی پیدا کنید، شیفت کاری خود را تغییر دهید یا دیرتر از حد معمول به خانه برگردید، گربه شما ممکن است این تغییرات را متوجه شود. هرگونه تغییر در زندگی شغلی می تواند باعث ایجاد استرس در گربه خانگی شما شود. دلیل آن ساده است. گربه ها خیلی زود به همه چیز عادت کرده و دوست دارند زندگی طبق برنامه پیش برود. به همین علت هر تغییری در برنامه روزمره زندگی می تواند باعث استرس در گربه ها شود.

در صورت امکان، تغییراتی که در نظر دارید را به صورت تدریجی پیاده کنید. این کار باعث می شود گربه خانگی شما بتواند خود را با این تغییرات وفق بدهد. گربه خانگی شما باید در محل زندگی خود احساس امنیت کند.  بنابراین زمانی که در منزل هستید برای پیشگیری از استرس و ایجاد احساس امنیت تا می توانید با گربه خود بازی کنید.

محبت بیش از حد

متأسفانه، برخی از صاحبان حیوانات خانگی اغلب منبع استرس غیرمنتظره ای برای گربه های خود هستند. علت این امر محبت بیش از حد است. در واقع شما نباید گربه خود را بیش از حد نوازش کنید.  حتی ممکن است از روی محبت گربه خود را در آغوش بفشارید. این کار کاملا نادرست بوده و باعث اذیت شدن زیاد حیوان خانگی شما می شود.

گربه خود را به گونه ای دوست داشته باشید که راحت و آزاد باشد. زبان بدن گربه را یاد بگیرید. اگر گربه مضطرب به نظر می رسد به فضای او احترام بگذارید. راه های زیادی برای نشان دادن محبت وجود دارد. بنابراین به جای فشار دادن و احساس خفگی در گربه می توانید از روش های خوبی مانند بازی کردن برای نشان دادن محبت خود استفاده کنید.

کی گربه را نزد دامپزشک ببریم؟

راهکارهایی برای کاهش استرس گربه ها

شایع ترین علل استرس گربه ها | دام و پت

انجام راهکارهای زیر می تواند به تسکین استرس در حیوان خانگی شما کمک کند:

  • برنامه ای تنظیم کرده و سعی کنید به آن پایبند باشید.
  • از تغییرات ناگهانی در محیط زندگی گربه اجتناب کنید.
  • عوامل استرس زای شناخته شده را از خانه خود حذف کنید.

اگر همزمان از چندین گربه نگهداری می کنید بهتر است گربه ها را در اتاق های جداگانه نگه دارید. این کار باعث می شود گربه ها بهتر بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند.

برای پیشگیری از احساس کسالت در گربه خانگی خود می توانید از محرک‌های محیطی مانند اسباب‌بازی‌های تعاملی و یا پازل های مختلف استفاده کنید. همچنین در محل زندگی گربه‌ مکانی را بسازید که گربه شما بتواند از آن برای بالا رفتن و یا پنهان شدن استفاده کند. این کار باعث سرگرم شدن و شادی زیاد حیوان خانگی شما خواهد شد.

به یاد داشته باشید که استرس مزمن می تواند به مرور زمان منجر به مشکلات سلامتی شود. بنابراین اگر گربه شما دارای استرس زیادی است برای کاهش استرس حتما با دامپزشک تماس بگیرید.

گاهی اوقات، اسپری‌ها و پخش‌کننده‌های فرمون و همچنین داروهای تجویزی می‌توانند به درمان موارد جدی‌تر استرس گربه ها کمک کنند.

سخن آخر

اگر گربه توسط چیزی ناخوشایند یا خطرناک در محیط زندگی خود تهدید شود، بدن این حیوان بلافاصله هورمون استرس ترشح می کند. افزایش ترشح هورمون استرس یا کورتیزول یک نوع واکنش کوتاه مدت در برابر استرس است. هورمون کورتیزول باعث می شود که گربه برای مقابله با تهدیدهای احتمالی آمادگی لازم را پیدا کند. به همین علت به بالا رفتن هورمون کورتیزول در خون واکنش جنگ یا گریز نیز گفته می شود.

هر گونه تغییر ناگهانی در محیط می تواند باعث استرس و اضطراب در گربه شما شود. استرس با گذشت زمان مزمن شده و در نتیجه درمان آن طولانی تر خواهد شد. همچنین استرس می تواند منجر به مشکلات دستگاه ادراری، کاهش وزن و عفونت در گربه ها شود.

گربه ها خیلی زود به همه چیز عادت کرده و تغییر را دوست ندارند. بنابراین باید مراقب محیط زندگی گربه خانگی خود باشید. هر گونه تغییرات جزئی در محیط اطراف می تواند گربه شما را دچار استرس کند.

آب دهان گربه و علل ریزش آن چیست؟

منبع
https://www.greatpetcare.com/cat-behavior/8-surprising-things-that-stress-cats-out

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا