حیوانات خانگی کوچک

شایع ترین علت مرگ ناگهانی خرگوش خانگی

شایع ترین علت مرگ ناگهانی خرگوش خانگی

علیرغم محبوبیت خرگوش ها به عنوان حیوانات خانگی کوچک، آنها می توانند به تعداد زیادی از بیماری ها  مبتلا شوند که منجر به مرگ ناگهانی حتی بدون نشان دادن علائم می شود. خرگوش ها می توانند علائم خفیفی قبل از مرگ سریع داشته باشند. در این مقاله به شایع ترین علت مرگ ناگهانی خرگوش خانگی می پردازیم.

خرگوشها، مانند بیشتر حیوانات شکار شده، تا آنجا که ممکن است بیماری زمینه ای خود را پنهان می کنند و زمانی که علائم را نشان می دهند، نزدیک مرگ هستند. بیماریها و حوادثی که به طور بالقوه می توانند باعث این امر شوند بی شمار است. بهترین راه برای پی بردن به علت ناگهانی مرگ خرگوش این است که کالبد شکافی انجام شود.

شایع ترین علت مرگ ناگهانی خرگوش خانگی: علل عفونی مرگ ناگهانی در خرگوش ها

خرگوش خانگی، مستعد ابتلا به بسیاری از عفونت ها است که می تواند باعث مرگ ناگهانی آنها شود. عوامل بیماری زایی که احتمال دارد باعث مرگ و میر در خرگوش ها شوند شامل عوامل باکتریایی، ویروسی و تک یاخته ای است.

شایع ترین علت مرگ ناگهانی خرگوش خانگی: علل باکتریایی مرگ ناگهانی در خرگوش خانگی

 • بیماری Tyzzer : توسط Bacillus piliformis ایجاد می شود، خرگوش ها می توانند در اثر بلعیدن هاگ آلوده شده به اسهال آبکی ناگهانی و فراوان، رخوت، کم آبی بدن مبتلا و مرگ سریع را در عرض 1-2 روز پس از علائم در اکثر موارد نشان دهند.
 • رینیت یا کوریزا: یک بیماری شایع خرگوش که باعث التهاب بینی می شود. احتمال دارد بسیاری از انواع باکتری ها درگیر شود.
 • کولی باسیلوز: بیماری روده ای ناشی از E.coli همراه با اسهال، تب و بی اشتهایی به عنوان یک علامت که در اروپا رایج است.
 • استافیلوکوک: یک بیماری شایع که باعث سپتی سمی کشنده می شود، S. aureus یک فلور معمولی خرگوش است که می تواند در صورت استرس خرگوش به صورت زیاد تکثیر شود. این باکتری در ایجاد التهاب پستان نقش دارد و باعث می شود غدد پستانی دردناک، متورم، آبی یا قرمز و گاهی آبسه کنند.
 • بوردتلوزیس: باکتری Bordetella bronchisepticum می تواند باعث رینیت همراه با P. multocida یا ذات الریه به خودی خود شود.
 • سالمونلوز: بیماری غیر معمول اما جدی که ناشی از Salmonella spp. است میزان مرگ و میر بالایی دارد و منجر به اسهال و مرگ سریع ناشی از سپتی سمی می شود .

شایع ترین علت مرگ ناگهانی خرگوش خانگی: پاستورلوز

باکتری Pasteurella multocida یکی از علل بسیار شایع بیماریهای خرگوش است که بیشتر در مجاری بینی و حلق آنها بدون علائم بالینی نگهداری می شوند. گاهی اوقات باعث رینیت (اسنفل) یا عفونت های بدون علامت درجه پایین شده که با شرایط استرس زا ترکیب می شود. این باکتری در برابر آنتی بیوتیک مقاوم است و می تواند بدون علائم بالینی نگهداری شود و به خرگوشهای دیگر که در یک اتاق قرار دارند از راه تنفسی منتقل شود. آسیب شناسی های متعدد و بالقوه کشنده شامل آبسه، ذات الریه، عفونت های تناسلی، “گردن خشک”، التهاب پستان، پیومتر و سپتی سمی نهایی است.

شایع ترین علت مرگ ناگهانی خرگوش خانگی: انتروتوکسمی

شایع ترین علت مرگ ناگهانی خرگوش خانگی | دام و پت

دومین بیماری پاستورلوز در جمعیت خرگوش خانگی بیماریهای روده ای هستند. خرگوش های جوان و تازه خریداری شده مستعد ابتلا به بیماری های روده ای هستند که می تواند توسط تعدادی از عوامل بیماری زا ایجاد شوند. این به دلیل قرار گرفتن در معرض بیماری، شلوغی، کاهش pH معده، استرس از شیر گرفتن و فلور روده است. افراد بالغ به ندرت دچار بیماری های روده ای می شوند.

قبل از شروع بیماری، خرگوش ها شاید تغییراتی در فلور روده خود ایجاد کنند که امکان تکثیر C. spiroforme، مانند از شیر گرفتن (به ویژه تغذیه با انرژی بالا، رژیم غذایی کم فیبر برای نوزادان)، استرس، آنتی بیوتیک درمانی، بیماری های همزمان، زایمان و شیردهی را فراهم می کند. خرگوشهای مبتلا به این بیماری اغلب پس از بروز اسهال سریع تسلیم می شوند.

 • یرسینیوز: شبه سل، ایجاد شده توسط باکتری Yersinia pseudotuberculosis، گاهی اوقات در خرگوش ها با علائم عمومی و غیر اختصاصی مانند کاهش وزن رخ می دهد. احتمال دارد از منابع غذایی آلوده به موش منتقل شود و در خرگوشهای خانگی نادر است.
 • کلامیدیا: بیماری ناشی از Chlamydia spp. که میزان مرگ و میر بالایی دارد .
 • لیستریوز: بیماریهای شایع ناشی از لیستریا مونوسیتوژنز، منجر به مرگ ناگهانی ناشی از سپتی سمی در موارد حاد می شود.
 • سندرم دوج جوان: این توصیف کننده خرگوشی است که اخیراً به دنیا آمده و در حدود 4 تا 10 روزگی است به طور ناگهانی می میرد. گاهی در آنها اسهال مشاهده می شود ولی اغلب مواقع هیچ علامتی ندارد. علت آن انتروتوکسمی یا ماستیت استافیلوکوکی است.

علل ویروسی مرگ ناگهانی خرگوش ها

ویروسها پاتوژنهای غیر زنده ای هستند که می توانند باعث ایجاد بیماریهای خفیف تا شدید در خرگوشهای خانگی شوند.

Calicivirus

ویروس بیماری هموراژیک خرگوش یک بیماری حاد، بسیار عفونی و کشنده است که از اروپا سرچشمه گرفته و فقط برای خرگوش های اروپایی کشنده است. علائم این بیماری کشنده شامل بی حالی، بی اشتهایی، افسردگی، لرزش، آتاکسی و اپیستاکسیس است.

دوره نهفتگی بیماری 1-3 روز است و مرگ سریع  72 ساعت پس از بروز علائم ناشی از آن مانند نارسایی اندام ها،   هپاتیت نکروزان حاد، ادم ریوی و خونریزی رخ می دهد. گاهی اوقات خرگوش ها هیچ علامتی ندارند و به طور ناگهانی می میرند و برخی دیگر احتمال دارد به شکل مزمن مبتلا شده و در عرض 1-2 هفته بمیرند.

انواع ویروس های مرگ بار در خرگوش ها

 • میکسوماتوز: عفونت با ویروس میکسوم، که یک ویروس آبله است، باعث بیماری شدید با مرگ و میر بالا می شود. یک علامت منحصر به فرد ادم (تورم) پلک ها و “افتادگی” چشم ها و همچنین ندول روی گوش است. این بیماری عمدتاً توسط کک و پشه منتقل می شود و معمولاً در عرض 1-2 هفته باعث مرگ می شود، اما گاهی اوقات به دلیل عفونت ثانویه بسته به نوع درگیری، در کمتر از 4 روز رخ می دهد. هیچ درمانی وجود ندارد.
 • روتاویروس: در خرگوشهای اهلی رایج است که باعث اسهال شدید، آبکی و کم آبی بدن می شود .
 • ویروس فیبروم خرگوش: از نظر آنتی ژنی با ویروس میکسوم ارتباط نزدیک دارد و با گاز گرفتن بندپایان انتشار می یابد، این ویروس می تواند برای خرگوش های تازه متولد شده کشنده باشد.
 • ویروس تبخال: برخی از ویروس های تبخال در خرگوش ها باعث مرگ و میر حاد می شوند .
 • کروناویروس: گونه هایی از ویروس کرونا وجود دارد که خرگوش های جوان (3 تا 10 هفته) را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث بیماری روده، بیماری پلور افیوژن و کاردیومیوپاتی می شود. مرگ در عرض 24 ساعت پس از شروع علائم رخ می دهد.

دلایل مرگ ناگهانی تک یاخته ای خرگوش

شایع ترین علت مرگ ناگهانی خرگوش خانگی | دام و پت

 • کوکسیدیوز: این شایع ترین علت بیماری روده ای در خرگوش است که می تواند همزمان با سایر عوامل بیماری زا نیز رخ دهد. کوکسیدیوز کبدی نیز شایع است.عوامل بیماری زا در جنس Eimeria هستند و بخش هایی از روده را انگلی می کنند. کنترل وجود تخمک های کوکسیدیا در خرگوش های جوان مهم است و شاید با رعایت بهداشت بی عیب و نقص انجام شود. متأسفانه، حذف کامل کوکسیدیوز تقریباً غیرممکن است. خرگوش ها در مراحل پایانی بیماری احتمال دارد اسهال یا یبوست داشته باشند.
 • توکسوپلاسموز: در حالی که معمول است خرگوشهای خانگی به دلیل وجود گربه های آزاد در اطراف منابع غذایی و آب، در معرض توکسوپلاسموز قرار بگیرند، عفونت هایی که منجر به علائم می شود نادر است. موارد شدید می تواند منجر به بی اشتهایی، تب، فلج، بی حالی و سایر مشکلات علاوه بر مرگ حاد در 2 تا 8 روز شود.
 • کریپتوسپوریدیوم: برخی از خرگوش های از شیر گرفته احتمال دارد دچار التهاب روده یا لاغری شوند.
 • ژیاردیا: ژیاردیازیس در برخی از جمعیت جوان خرگوش به دلیل انتریت سرطانی باعث مرگ می شود.
 • Encephalitozoon cuniculi یک عامل بیماری زای مهم برای خرگوشهای خانگی است که باعث بیماری کلیوی و سیستم عصبی مرکزی می شود و حتی در انسانهای دارای نقص ایمنی نیز فرصت طلب است.

بیماری های گوارشی و مرگ ناگهانی خرگوش

 • دیورتیکولیت: این یک بیماری که به دلیل ضعف در لایه های ماهیچه ای شامل عفونت در مخاط روده بزرگ و زیر مخاط ایجاد می شود. شاید سوراخ مخاط و آبسه تشکیل شود.
 • زخم معده: معمولاً خرگوش هایی که ناگهان از بین می روند دچار زخم معده می شوند.
 • اتساع معده: ناشی از انسداد روده، ایلئوس فلج کننده یا انتروپاتی مخاطی است.
 • لیپیدوز کبدی: بیماری با علائم بالینی غیر اختصاصی و چاقی به عنوان یک عامل مستعد کننده در بیشتر موارد.
 • انسداد روده کوچک: متأسفانه این بیماری در خرگوش شایع است که می تواند باعث فروپاشی، شوک و مرگ سریع شود. شاید ناشی از اجسام خارجی (دانه ها، الیاف فرش و غیره) و تومورهای داخل دستگاه گوارش باشد. گلوله های مو می تواند به دلیل علوفه ایجاد شوند.کرم های نواری همچنین احتمال دارد باعث انسداد روده شوند.
 • انتروپاتی خرگوش اپیزوتیک یا انتروپاتی مخاطی : شرایطی که بیشتر بر خرگوشهای جوان و پرورشی تأثیر می گذارد (6 تا 8 هفته) و در حیوانات خانگی نادر است، شاید ناشی از کم تحرکی در روده بزرگ باشد. این بیماری احتمال دارد در اثر بیش از یک عامل بیماری زا ایجاد شود. یکی از علائم منحصر به فرد، پلی دیپسی و همچنین دهیدراتاسیون، مدفوع “ژله مانند”، بی اشتهایی، فلج دهانه رحم، کاهش وزن و پهن شدن شکم است.

بیماریهای مرتبط با پیری خرگوش

شایع ترین علت مرگ ناگهانی خرگوش خانگی | دام و پت

بیماری قلبی در خرگوش ها بیشتر بر اساس شواهد استوار  و در نژادهای بزرگتر شایع تر است. علائم بیماری های قلبی در خرگوش ها به طور کلی مشکل تنفس، عدم تحمل ورزش، بی حالی، بی اشتهایی و گاهی اوقات متورم شدن اندام ها است.

 • نارسایی قلبی

نئوپلازی و سرطان

از آنجا که خرگوشهای خانگی بیشتر عمر می کنند، می توانند به سرطان مبتلا شوند.شایع ترین سرطان ها مربوط به دستگاه ادراری تناسلی، همولنفاتیک و بافتی است.

شایع ترین نئوپلاسم موجود در خرگوشهای خانگی، آدنوکارسینوما، هم رحمی و هم پستانی و دومین مورد لنفوسارکوم است. خرگوش های خانگی همچنین می توانند در معرض نئوپلاسم های مرتبط با ویروس های انکوژنیک، یعنی میکسوماتوز در خرگوش اروپایی قرار گیرند. به طور کلی، نشانه سرطان شامل وضعیت بد بدن  است.

 • سمیت گیاهی: خرگوشهای خارج از منزل احتمال دارد به گیاهان سمی مانند جلبک شیر، گل روباه و لوپن دسترسی داشته باشند. سموم دفع آفات نیز گاهی مشکل ساز هستند .
 • مسمومیت با فلزات سنگین: فلزات رایج خانگی شامل سرب، جیوه، نقره، روی، مس، آرسنیک و آهن است. خرگوشهای رومینگ رایگان در معرض خوردن مقادیر سمی هستند. بی اشتهایی و کند شدن حرکت روده شاید رخ دهد.
 • استرس گرمایی یا شوک حاد: خرگوش ها مستعد استرس گرمایی و گرمازدگی هستند زیرا نمی توانند عرق کنند. درجه حرارت 82 درجه سانتیگراد )89F )می تواند آنها را تحت تاثیر قرار دهد.. خرگوش هایی که از استرس گرمایی رنج می برند شاید قبل از مرگ تنفس باز، تشنج، افسردگی، آتاکسی و کما داشته باشند.
 • تروما: معمولاً خرگوشهای خانگی ستون فقرات خود را در اثر دستکاری نادرست می شکنند .

مرگ از ترس

بسیاری از ادعاها وجود دارد که خرگوش ها می توانند “از نبرد” بمیرند یا شاید به دلیل حمله قلبی مرتبط با یک حادثه آسیب ببینند.

بیماری های مادرزادی در خرگوش

شایع ترین علت مرگ ناگهانی خرگوش خانگی | دام و پت

 • آنها بی حالی، مشکلات تنفسی و گاهی مسائل عصبی را نشان می دهند .
 • ماستیت (“پستان آبی”): معمولاً در زنان شیرده یا شبه باردار مشاهده می شود، علائم بالینی زیادی از جمله درد، بی اشتهایی، طرد شدن افراد جوان و افسردگی وجود دارد. در موارد کیستیک می تواند منجر به سرطان پستان شود .
 • مراقبت ناکافی مادران می تواند منجر به مرگ و میر بالای نوزادان شود. این عموماً اولین نشانه است .

موارد فوق به عنوان راهنمایی برای صاحبان خرگوش است تا علل احتمالی مرگ حیوانات خانگی خود را کشف کنند، اما با توجه به اینکه بسیاری از بیماریها علائم یکسانی را نشان می دهند (یا اصلاً وجود ندارد) و احتمال دارد بیش از یک بیماری مرتبط با آن وجود داشته باشد. که بر نتیجه نهایی تأثیر می گذارد، تشخیص قطعی بیماری خرگوش خانگی بدون کالبد شکافی امکان پذیر نیست.

اگر حیوان خانگی به طور ناگهانی می میرد، مهم است که بدن او را فوراً در یخچال نگه دارید، به این امید که آن را برای بررسی به بهترین نحو در مدت زمان سه روز ارسال کنید.

منبع
https://pethelpful.com/rabbits/Causes-of-Sudden-Death-in-Pet-Rabbits

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا