سگ ها

شایع ترین علت بوی بد دهان سگ

شایع ترین علت بوی بد دهان سگ

شایع ترین علت بوی بد دهان سگ، بیماری پریودنتال ناشی از رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است. اما به طور کلی، بوی بد دهان در سگها که به هالیتوز نیز معروف است می تواند دلایل زیادی داشته باشد. برخی بیماری ها همچنین می توانند باعث بوی بد دهان در سگ شوند.

تمیز کردن دندان ها، که در آن سگ ها تحت بیهوشی قرار می گیرند، بهترین گزینه درمانی برای بیماری پریودنتال سگ است. مسواک زدن در خانه و ارائه درمان های دندانی می تواند از بوی بد دهان جلوگیری کند.

اما، همه بوی بد دهان به یک دلیل ایجاد نمی شود. گاهی اوقات، بوی بد دهان در سگ ها به دلیل حمله سگ شما به سطل آشغال آشپزخانه یا ورود به جعبه زباله گربه ایجاد می شود. در این شرایط بوی بد دهان باید از بین برود. در سایر موارد، بوی بد دهان سگ شما می تواند نشانه بیماری جدی باشد.

بیایید علل بوی بد دهان در سگها را بررسی کنیم، در مورد گزینه های خلاص شدن از شر آن در خانه و زمانی که بهتر است با دامپزشک تماس بگیرید، اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

عوامل خطر بوی بد دهان در سگ ها

بوی بد دهان که به آن هالیتوز نیز می گویند در سگ می تواند دلایل زیادی داشته باشد. به گفته دکتر سارا والاس، دامپزشک مستقر در نزدیکی واشنگتن، بهداشت ضعیف دهان، تغذیه و مسائل بهداشتی می توانند بر تنفس تأثیر بگذارند. والاس خاطرنشان می کند که بهترین حالت برای بوی بد دهان سگ این است که بوی هیچ چیز نمی دهد. او می گوید: ممکن است بطور مختصر بوی غذای تازه آنها بخورد. مخصوصاً اگر چیزی شبیه زباله باشد. اما دهان سالم بوی هیچی نمی دهد.

اگر بوی دهان سگ شما بوی بدی می دهد، به احتمال زیاد او دارای بیماری پریودنتال است که به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ایجاد شده است. این بیماری به طور عمده علت اصلی بوی بد دهان در سگ است.

بیماری پریودنتال اغلب با التهاب لثه شروع می شود. با پیشرفت بیماری، التهاب لثه به بیماری پریودنتال، باکتری های بد در دهان سگ شما تجمع می یابد که باعث ایجاد بوی بد می شود.

اگر بیماری پریودنتال علت اصلی بوی بد دهان سگ شما باشد. به این معنی است که باکتری های موجود در دهان سگ شما زیر لثه های اطراف دندان قرار می گیرند و ارتباط بین این دو را از بین می برند. با چرخه متابولیک، باکتری ها گوگرد تولید می کنند. این ضایعات آنها همان چیزی است که باعث بوی بد دهان می شود.

بیماری پریودنتال درمان نشده در سگ ها می تواند باعث شل شدن و شکستگی دندان ها و درد دندان شود.

هیپرکراتوز سگ و گزینه های درمانی آن را بشناسید.

کدام نژاد سگ ها ممکن است دهان بد بو داشته باشند؟

شایع ترین علت بوی بد دهان سگ || دام و پت

در حالی که هر سگی می تواند به بیماری دهان و دندان مبتلا شود، نژادهای سگ های فک کوچک و صورت مسطح (براکسیفالی) بیشتر از بیماری های مربوط به دهان رنج می برند. زیرا دندان های آنها به هم نزدیکتر است. این نوع سگ ها نیز بیشتر مستعد ناهنجاری های دندان و فک هستند. زیرا سگ های صورت صاف اغلب دارای ناهنجاری های اسکلتی هستند. از نظر فنی، از نظر فنی، ناهنجاری اسکلتی (به طور هدفمند) به این دلیل است که صورت آنها صاف است. این وضعیت باعث ایجاد نوعی آرایش دندان می شود که برای سلامت دهان و دندان مناسب نیست.

به طور کلی نژادهای کوچک اغلب از افزایش بروز پریودنتیت رنج می برند. سگهای بزرگ نیز تحت تأثیر قرار می گیرند. اگرچه به نظر می رسد که تازی ها شانس بیشتری برای ابتلا به پریودنتیت دارند.

در حالی که بوی بد دهان در سگ ها می تواند ناشی از بیماری پریودنتال باشد. یا سگ به سادگی زباله یا مدفوع بخورد، بوی بد دهان نیز ممکن است نشانه برخی بیماری ها باشد.

دامپزشکان می توانند از بوی بد سگ شما برای ایجاد شک در بیماری های خاص استفاده کنند. اگر سگی دچار انسداد روده است، شاید بخاطر خوردن جوراب یا اسباب بازی که در روده گیر کرده است. بوی فاضلاب بوی تنفس آن سگ بسیار معمول است. اگر دهان یک سگ بوی شیرین و میوه ای داشته باشد، می تواند به این معنی باشد که او دیابت دارد.

اگر بوی بد دهان با علائم دیگری مانند کمبود انرژی، استفراغ، بی اشتهایی یا درد فک همراه باشد (سگ شما تکان می خورد یا در صورت لمس کردن دندانهایش شروع به جیغ زدن می کند) بایستی به دامپزشک مراجعه کنید.

چرا گوش سگ من بو می دهد؟

نحوه درمان بوی بد دهان در سگ ها

شایع ترین علت بوی بد دهان سگ || دام و پت

علل مختلف بوی بد دهان نیاز به درمان های متفاوتی دارد. انسداد روده ممکن است نیاز به جراحی برای برداشتن جسم خارجی داشته باشد. دیابت نیاز به رژیم غذایی تخصصی و بالقوه رژیم انسولین دارد. بیماری کلیوی نیاز به رژیم غذایی دقیق دارد. پس از درمان مشکل، بوی بد دهان باید برطرف شود یا به حداقل برسد.

اگر سگ شما بیماری زمینه ای ندارد، بیشتر بوی بد دهان در سگ ها با تمیز کردن کامل دندان درمان می شود. این یک روش بسیار رایج در مطب های دامپزشکی به دلیل شیوع بیماری پریودنتال در سگ است.

سگ ها برای معاینه دهانی و درمان دندان نیاز به بیهوشی دارند، بنابراین دامپزشک می تواند اشعه ایکس گرفته و تمیزکاری کامل انجام دهد.

دامپزشک باید بتواند ببیند که در زیر لثه چه می گذرد و تنها راه انجام این کار اشعه ایکس است. ظاهر بیرونی می تواند بی نقص به نظر برسد، اما ممکن است هنوز بیماری های شدید دهانی در زیر لثه وجود داشته باشد.

هنگامی که یک سگ تحت بیهوشی قرار می گیرد، دامپزشک همچنین می تواند دندان ها را تمیز کند.  تا حیوان خانگی شما از شر باکتری هایی که باعث پوسیدگی و بوی بد دهان می شوند، خلاص شود.

تمیز کردن دندان بدون بیهوشی در کلینیک ها، برای بیماران توصیه نمی شود. کلینیک ها می توانند از دندان های سگ شما جرم خارج کنند، که باعث می شود دندان ها تمیز به نظر برسند، اما مشکل از آنجا نیست و بوی بد دهان از آنجا ناشی نمی شود.

داروهای خانگی بوی بد دهان سگ

شایع ترین علت بوی بد دهان سگ || دام و پت

بهترین دفاع در برابر هالیتوز سگ مسواک است. عادت دادن سگ به مسواک زدن روزانه برای پیشگیری از بیماری های پریودنتال بسیار ارزشمند است. این کار دقیقاً برای سگها مانند انسان ها عمل می کند. حتی از تجمع باکتری ها جلوگیری می کند و سلامت دهان و دندان سگ را تقویت می کند تا سیستم ایمنی بدن او بتواند با باکتری ها مبارزه کند.

مسواک زدن سگ ها

مسواک زدن باید از زمانی شروع شود که سگ شما توله سگ است تا بتواند به عنوان بخشی از برنامه روزانه خود به آن عادت کند. شما باید از مسواک سگ استفاده کنید، زیرا آنها قوی تر هستند. در صورت جویدن تصادفی احتمال شکستن آنها کمتر است. شما همچنین به خمیر دندان سگ نیاز دارید. خمیر دندان سگ دارای طعم مربا یا مرغ است و فلوراید کمتری دارد. هرگز نباید از خمیردندان انسانی روی سگ ها استفاده کنید، زیرا میزان بالای فلوراید می تواند برای حیوانات سمی باشد. فقط از خمیردندان مخصوص حیوانات خانگی استفاده کنید.

اگر سگ شما نمی تواند مسواک بزند، پیشنهاد می شود که از پنبه یا حتی انگشت خود استفاده کنید. خمیر دندان سگ طعم خوبی دارد، بنابراین سگ نباید مقاومت کند، و حتی رساندن آنزیم های خمیر دندان به دندان سگ شما می تواند کمک کننده باشد.

برای بیماری دهان سگ مراقبت های دندان پزشکی توصیه می شود که به تمیز نگه داشتن سطح دندان ها و تحریک لثه ها کمک می کند. آنها کاملاً در سطح مسواک نیستند، اما به خوبی کار می کنند و به مبارزه با باکتری ها کمک می کنند. با این حال، آنها می توانند کالری زیادی را حمل کنند، بنابراین نباید از آنها در حیوانات چاق استفاده کرد و رژیم غذایی باید به منظور تنظیم کالری اضافی تنظیم شود.

مواد افزودنی آب ضد پلاک و افزودنی های غذایی نیز وجود دارد، اگرچه هشدار داده می شود که بسیاری از آنها مطابق تبلیغات عمل نمی کنند. اگر می خواهید یک افزودنی آب را امتحان کنید، دقت داشته باشید که توسط شورای بهداشت دهان و دندان تایید شده باشد.

مشکلات دندان سگ: آبسه، عفونت و موارد دیگر را بشناسید.

چگونه از بوی بد دهان در سگ ها جلوگیری کنیم؟

شایع ترین علت بوی بد دهان سگ || دام و پت

با توجه به علت، جلوگیری از بوی بد دهان در سگ شما ممکن است به آسانی درپوش قفل شدن سطل زباله یا دور نگه داشتن او از منطقه ای که در آن جعبه زباله گربه نگهداری می کنید، آسان باشد.

اگر بوی بد دهان ناشی از بیماری های پریودنتال است، بهترین راه حل این است که با مسواک روزانه، درمان های دندانپزشکی و معاینات و تمیز کردن سالانه دندان ها با بیماری پریودنتال مبارزه کنید.

درمان را به تعویق نیندازید. حفظ سلامت دهان و دندان از زمانی که توله سگ هستند شروع کنید و اشعه ایکس دندان را بخشی از معاینه سالانه خود قرار دهید. مسواک و درمان دندان باید از بیماری های دندانی جلوگیری کند.

اشعه ایکس می تواند گران باشد اما پیشگیری از مسائل دندانپزشکی در دراز مدت هزینه کمتری خواهد داشت.

بوی بد دهان ممکن است کوچکترین مشکل سگ باشد. کشیدن دندان در صورتی که بیماری دندان به اندازه کافی پیشرفت کند، می تواند هزینه بر باشد و سگ شما تا زمانی که آن دندان برداشته نشود، درد وحشتناکی خواهد داشت.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/wellness/how-to-get-rid-of-your-dogs-bad-breath/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا