حیوانات خانگی کوچک

شایع ترین علائم مرگ جوجه تیغی

شایع ترین علائم مرگ جوجه تیغی

شایع ترین علائم مرگ جوجه تیغی می تواند شامل علائمی مانند بی اشتهایی، ترشح از چشم و بینی، مدفوع خونی، عدم تمایل به حرکت، بی حالی، کاهش وزن، تنفس غیرطبیعی  باشند. خارپشت ها می توانند به دلایل مختلفی از جمله کهولت سن، تومورها، عفونت ها، سرطان ها، جراحات، کم آبی بدن و غذا نخوردن به مدت طولانی، بمیرند. برای ایمن و سالم نگه داشتن جوجه تیغی موارد زیادی وجود دارد که باید بدانید. برهمین اساس ما سعی کرده ایم در این مقاله شایع ترین علائم مرگ جوجه تیغی یا خارپشت ها را مورد بررسی قرار دهیم.

شایع ترین علائم مرگ جوجه تیغی.

خارپشت ها بیماری های خود را پنهان می کنند. حتی اگر یک جوجه تیغی دارای استخوان شکسته باشد، به احتمال زیاد آن را نشان نخواهد داد مگر اینکه روزانه او را به طور کامل معاینه کنید.

خارپشت ها کاملا مستعد ابتلا به تومورها و سرطان ها هستند. بسیاری از مرگ های جوجه تیغی خانگی به همین دلیل رخ می دهد. اگر خارپشت از بیماری دردناکی مانند تومور رنج می برد، احتمال مرگ او وجود دارد و تا زمان مرگ طولانی مدت رنج خواهد برد.

متوسط عمر خارپشت چقدر است؟

متوسط عمر جوجه تیغی وحشی حدود 3 تا 4 سال است. در حالی که در شرایط خانگی، جوجه تیغی می تواند 5 تا 6 سال زندگی کند. یک خارپشت از گونه یوتیوبر معروف (Earthling1984)، به مدت 10 سال زندگی کرد. بنابراین، نمی توانید دوره دقیق را با این موجودات مقاوم بگویید.

خواب زمستانی جوجه تیغی چیست؟

چگونه می توانید بفهمید که جوجه تیغی در حال مرگ است؟

شایع ترین علائم مرگ جوجه تیغی | دام و پت

اگر جوجه تیغی از مشکل جدی مانند تومور یا سرطان رنج می برد و زود تشخیص داده نشده، پس باید مطمئن باشید که جوجه تیغی می میرد. فقط یک دامپزشک می تواند وضعیت دقیق را تعیین کند اما علائم بیماری وجود دارد که می توانید تشخیص دهید.

اگر جوجه تیغی بی حال است، چیزی نمی خورد، نمی خواهد بازی کند، خون در مدفوع یا ادرار خود دارد، به آرامی نفس می کشد، سرفه یا عطسه می کند، بنابراین جوجه تیغی بیمار و نزدیک به مرگ است. کاهش وزن همچنین یکی از علائم رایج خارپشت های مستعد بیماری است.

چگونه می توانم به خارپشت در حال مرگ خود کمک کنم؟

اگر جوجه تیغی در حال مرگ است، می توانید با تصمیم گیری های خاص وضعیت او را کمی بهتر کنید. در مرحله اول، می توانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید آنها را تا زمان مرگ نگه دارید یا با اتانازی کردن آنها را از درد رها کنید.

اگر مورد اول را انتخاب کرده اید، سعی کنید محیط مناسبی را برای آنها فراهم کنید. درجه حرارت محیط بین 75 تا 80 درجه فارنهایت باشد به طوری که آنها احساس راحتی کنند و ارائه مواد غذایی و آب از طریق سرنگ برای آنها فراهم باشد.

اگر جوجه تیغی داروهای ضدالتهابی برای تومورهای خود مصرف می کند، می توانید پیروکسیکام یا ترامادول را برای آنها تهیه کنید. پیروکسیکام باعث کاهش اندازه تومورها می شود.

چگونه از جوجه تیغی مراقبت کنیم؟

آیا جوجه تیغی هنگام مرگ به خود می پیچد؟

شایع ترین علائم مرگ جوجه تیغی | دام و پت

جمع شدن در جوجه تیغی احتمالاً نشانه تلاش برای خواب زمستانی است نه مرگ. خارپشت ها نمی توانند دمای زیر 75 درجه را تحمل کنند و بنابراین به سرعت وارد خواب زمستانی می شوند. شما می توانید شکم آنها را بررسی کنید و اگر سرد است، احتمالاً به دنبال خواب زمستانی هستند. نوسانات شدید دما نیز می تواند باعث خواب زمستانی شود. آنها همچنین باید یک برنامه نوری مناسب در حدود 10-12 ساعت داشته باشند تا سالم بمانند.

در صورت خواب زمستانی، آنها را زیر یک پد گرمکن با دمای پایین قرار داده تا بتوانید آنها را با خیال راحت گرم کنید. همچنین می توانید آنها را داخل پیراهن خود قرار داده و حرارت بدن را برای نتایج فوری در اختیار آنها قرار دهید. برخی سعی می کنند آنها را در آب گرم قرار دهند که کاملاً بی دلیل است و می تواند وضعیت را بدتر کند. اگر طول کشید و جوجه تیغی بیدار نشد، بلافاصله با دامپزشک مشورت کنید. و در عین حال به یک جوجه تیغی سرد چیزی برای خوردن ندهید.

همانطور که جوجه تیغی در حال خواب زمستانی است، به احتمال زیاد او به مدت طولانی غذا نمی خورد. بنابراین تأمین غذا و آب برای آنها در صورت بیدار شدن و خواب زمستانی بسیار ضروری است.

جوجه تیغی چقدر می تواند بدون غذا بماند؟

خارپشت ها نباید بیش از 24 ساعت بدون غذا و آب بمانند. در صورت عدم دریافت آب یا غذا برای بیش از سه روز، می تواند منجر به بیماریهای متعددی از جمله بیماری کبد چرب شود.خشکی بینی، پوست غیرقابل کنترل و چشم های فرو رفته از نتایج شایع کم آبی بدن است.

چگونه آب بدن جوجه تیغی خود را دوباره تامین می کنیم؟

اگر جوجه تیغی با نوشیدن آب از بطری مشکل دارد، باید از کاسه استفاده کنید. کاسه ها برای جوجه تیغی بسیار طبیعی تر هستند زیرا در محیط وحشی چیزی شبیه بطری وجود ندارد اما آنها دارای نقاطی از آب هستند که جوجه تیغی ها از آن می نوشند. و این تکه های آب را می توان با یک کاسه و نه یک بطری مرتبط کرد. در صورتی که جوجه تیغی قادر به نوشیدن چیزی نیست یا نمی خواهد چیزی بخورد، باید با سرنگ به او غذا بدهید.

۱۴ وسیله حیاتی برای نگهداری جوجه تیغی را بشناسید.

نحوه تغذیه با سرنگ به جوجه تیغی

شایع ترین علائم مرگ جوجه تیغی | دام و پت

برای مدیریت صحیح، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • به فروشگاه حیوانات خانگی بروید و یک سرنگ تغذیه پیدا کنید. آنها باید در بخش سگ یا گربه باشند. حتما 10 سی سی را بردارید.
  • برای محتویات سرنگ، می توانید غذای کنسروی گربه با کیفیت بالا پیدا کنید یا تکه های خشک را با مقداری آب ولرم آسیاب کرده و آن را پودر کنید. همچنین می توانید مقداری کدو تنبل کنسرو شده در ماست تهیه کنید.
  • از آنجایی که جوجه تیغی بسیار کم آب است و اگر مدتی غذا نخورده، ارائه محلول الکترولیت ضروری است. اگر جوجه تیغی از آنتی بیوتیک استفاده می کند، این مواد می تواند عملکرد دستگاه گوارش آنها را به طور جدی مختل کند، بنابراین باید چند تکه پروبیوتیک (با مقدار زیاد اسیدوفیلوس) به غذای آنها اضافه کنید. اینها به راحتی در بازار موجود هستند بنابراین نگران نباشید. موارد انسانی برای آنها کاملاً مناسب است. همچنین پروبیوتیک هایی برای حیوانات خانگی به نام benbac در بازار موجود است.
  • حالا یک حوله روی زمین بگذارید و خارپشت را به آرامی روی آن بخوابانید. برخی از این اشتباهات را دارند که به جوجه تیغی در حالی که پشت آن را نگه داشته اند، غذا می دهند که باید از آنها اجتناب کرد.
  • یک دستکش تمیز روی دست چپ خود قرار دهید و با دست خود، گردن آنها را نگه دارید تا به شما اجازه تغذیه دهند مادرانشان در طبیعت اینگونه رفتار می کنند.
  • سرنگ را در دست راست خود بگیرید و از طرفی به دهان خارپشت نزدیک شوید. بین دندانهای پشتی آنها فاصله ای وجود دارد و اگر درست به آن نزدیک شوید غذا معمولاً وارد می شود.

همچنین می توانید یک محلول الکترولیت را در آن برای کمک به کم آبی بدن قرار دهید.این کار را هر 1 تا 2 ساعت انجام دهید و با دامپزشک مشورت کنید.

چگونه می توانم به خارپشت بیمار خود کمک کنم؟

شایع ترین علائم مرگ جوجه تیغی | دام و پت

کمک به جوجه تیغی بستگی به شرایط آن دارد. اگر جوجه تیغی از عفونت باکتریایی یا چیزی شبیه آن رنج می برد، بدون مراجعه به دامپزشک نمی توانید کارهای زیادی انجام دهید. در بیشتر موارد، برخورد با یک بیماری جدی در خانه توصیه نمی شود. باید فوراً به دامپزشک نزدیک مراجعه کنید و کل وضعیت را به او بگویید.

با این حال، می توانید برخی از شرایط را در خانه تشخیص دهید و قبل از مراجعه جوجه تیغی به دامپزشک، تسکین فوری دهید. رایج ترین راه برای درک علت بیماری جوجه تیغی این است که به ادرار و مدفوع آنها نگاه کنید. رنگ ادرار باید زرد روشن باشد اما اگر تیره بود مشکلی وجود دارد.

با بررسی اینها و اقدامات لازم، می توانید یک راه حل موقت برای تسکین فوری آنها پیدا کنید، اما مراجعه به دامپزشک برای شرایط آنها قابل مذاکره نیست.

کنه در خارپشت ها را چگونه درمان کنیم؟

پرسش های مرتبط در مورد مرگ جوجه تیغی

خارپشت من چیزی نمی خورد. دلیل آن چه می تواند باشد؟ استرس یکی از بزرگترین دلایل چیز نخوردن است. تغییر در محیط و دلایل دیگر می تواند باعث استرس جوجه تیغی شود.

جوجه تیغی من چوب خشک نمی خورد. چه باید کرد؟ این احتمالاً نشانه خراب شدن دندان یا برخی مشکلات دیگر در دهان است. باید تکه های خرد شده، کنسرو شده تهیه یا سعی کنید غذا را با سرنگ بدهید. اما در کنار این راه حل ها، مراجعه به دامپزشک بسیار ضروری است. آنها احتمال دارد به دلیل مشکلات داخلی دیگر غذا نخورند.

جوجه تیغی من مرده است اما چگونه می توانم علت آن را بدانم؟ می توانید از دامپزشک خود بخواهید کالبد شکافی کند. اما، این امر هزینه دارد و گاهی حتی کالبدشکافی نمی تواند مطلقاً آنچه را که می خواهید ارائه دهد. با این وجود، اگر واقعاً کنجکاو هستید، گزینه خوبی است.

علت بوی آمونیاک از ادرار جوجه تیغی چیست؟ آمونیاک در ادرار می تواند نتیجه عفونت مجاری ادراری باشد. بلافاصله با دامپزشک خود مشورت کنید.

چرا خارپشت من اینقدر خارش دارد؟

خارش در جوجه تیغی به احتمال زیاد در نتیجه خشکی پوست یا ناشی از کنه است. خشکی پوست می تواند به دلایل مختلف رخ دهد، اما دلایل اصلی آن عبارتند از: کم آبی و حمام زیاد. کنه ها همچنین می توانند باعث خشکی پوست شوند.

اگر از هر چیزی که دارای چوب یا تراش چوب است استفاده می کنید، احتمالاً مربوط به کنه ها است. بلافاصله با دامپزشک مشورت کنید تا بتواند داروها را ارائه دهد.

برای بررسی اینکه آیا جوجه تیغی از خشکی پوست رنج می برد یا خیر، پوست او را فشار داده و برای مدتی نگه دارید. اگر بلافاصله بازگردد، هیچ مشکلی وجود ندارد اما اگر این طور نیست جوجه تیغی از مشکل خشکی پوست رنج می برد. همچنین، پوست خشک می تواند با پوسته پوسته شدن (مانند شوره ای که داریم) همراه و در نزدیکی محل خواب آنها قابل مشاهده باشد.

برای درمان خشکی پوست، می توانید آنها را با روغن هایی مانند روغن دانه کتان یا روغن زیتون و غیره بشویید.

منبع
https://smallpetsite.com/hedgehog-dying-signs-a-guide/

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. جوجه تیغی من غذا نمیخوره آب میخوره و اصلا تحرک نداره خیلی بی حال شده و پای راستش ورم داره اما بهش دست نزدم و نمیدونم چرا اینجوری شده من باید چیکار کنم باید ببرمش دامپزشک؟

  2. جوجه تیغی من غذا نمیخوره آب میخوره و اصلا تحرک نداره هرچی میدم بهش نمیخوره خیلی بی حال شده من باید چیکار کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا