حیوانات خانگی کوچک

شایع ترین علائم شکستگی کمر در خرگوش

شایع ترین علائم شکستگی کمر در خرگوش

شایع ترین علائم شکستگی کمر در خرگوش ها و علل آن را بشناسید تا در صورت بروز علائم کمر شکسته در خرگوش ها سریعا بتوانید اقدام کنید. شکستگی کمر در خرگوش می تواند منجر به فلج یا آسیب عصبی شود. این بدان معنی است که یک خرگوش ممکن است نتواند خود را تغذیه یا تمیز کند و نیاز به مداخله طولانی مدت توسط صاحب خود دارد. با فلج جزئی، گاری های پیاده روی یا فیزیوتراپی می تواند به خرگوش کمک کند تا زندگی رضایت بخشی داشته باشد. با این حال، با فلج کامل، اکثر دامپزشکان توصیه می کنند خرگوش را زمین بگذارند.

برای خرگوش ها، کمر شکسته می تواند کشنده باشد. با این حال، این به ندرت به دلیل وقفه اولیه در درمان است. در عوض، ستون فقرات شکسته معمولاً توانایی حرکت خرگوش را از بین می برد. وقتی دیگر نتوانند خود را تغذیه کنند، خود را تمیز کنند، مدفوع کنند یا ادرار کنند، در نهایت منجر به مرگ می شود.

شایع ترین علت مرگ ناگهانی خرگوش خانگی چیست؟

علائم کمر شکسته در خرگوش ها

شایع ترین علائم شکستگی کمر در خرگوش

از کجا بفهمید که خرگوش کمرش شکسته است؟ در برخی موارد، ممکن است به وضوح واضح باشد. در برخی دیگر، ممکن است علائم شکستگی کمر در خرگوش ها ظریف باشد، بنابراین به دنبال این علائم باشید. خرگوش ممکن است تمام این علائم یا فقط برخی از آنها را نشان دهد:

فلج

از دست دادن حرکت یکی از علائم اصلی شکستگی کمر است. خرگوش آسیب دیده شما نمی تواند برخی از قسمت های بدن خود را حرکت دهد، مانند:

 • سر
 • باسن
 • پاهای عقبی
 • پاهای جلویی

در موارد شدید، ممکن است به هیچ وجه نتواند حرکت کند. در این حالت، خرگوش شما ممکن است خوابیده یا در نگاه اول مرده به نظر برسد. با این حال، پس از بررسی دقیق تر، خرگوش باید نفس بکشد. همچنین ممکن است چشمانش باز باشد، صداهای درد تولید کند، یا به نظر برسد که حرکات کوچک انقباض دارد. این خرگوش است که سعی می کند حرکت کند.

در موارد دیگر، خرگوش ممکن است به دلیل ترس یا ناتوانی کامل در حرکت، کاملاً ثابت بماند. ممکن است ساکت هم باشد.

مطمئن شوید که با آرامش، آهسته و بی سر و صدا به خرگوش نزدیک شوید. مبهوت کردن خرگوش ممکن است باعث ایجاد استرس بی مورد در او شود یا انگیزه آن را برای تلاش و حرکت ایجاد کند و باعث آسیب بیشتر به بدنش شود.

عدم واکنش به محرک

سیستم عصبی به طور ذاتی به ستون فقرات گره خورده است. اگر خرگوش شما دچار شکستگی یا شکستگی شود، ممکن است احساس خود را در بخشی از بدن خود از دست بدهد. می‌توانید با لمس یا تکان دادن قسمت‌هایی از بدن آن این موضوع را بررسی کنید. اگر هیچ واکنشی نشان نداد، می‌توانید با فشار دادن ملایم آن ناحیه، آزمایش را تشدید کنید. اگر خرگوش شما واکنشی نشان ندهد، ممکن است نتواند تماس را احساس کند.

این امر به ویژه هنگام لمس پای خرگوش قابل توجه خواهد بود. حتی خرگوش های مطیع و اجتماعی شده نیز ممکن است از تکان دادن پاهای خود بیزار باشند. این می تواند نشان دهد که فلج شروع شده است.

از دست دادن کنترل مثانه

شایع ترین علائم شکستگی کمر در خرگوش | دام و پت

آسیب نخاعی ممکن است باعث شود که خرگوش شما کنترل مثانه و یا روده خود را از دست بدهد. این ممکن است در نتیجه آسیب به سیستم عصبی آن باشد. علاوه بر این، شکستگی کمر ممکن است برای خرگوش شما بسیار دردناک باشد. دفع مواد زائد مستلزم استفاده از ماهیچه هایی است که می تواند این درد را بیشتر کند. ممکن است امتناع کند یا نتواند خود را تسکین دهد. خرگوش شما ممکن است:

 • قادر به دفع نباشد.
 • تقلا برای ادرار کردن
 • دفع مدفوع بسیار شل

هنگامی که با علائم دیگر همراه باشد، نشانه اولیه این است که خرگوش شما مشکلات کمر را تجربه می کند.

بیضه خرگوش ، بیماری ها و علائم آن را بشناسید.

تورم

وقتی کمر خرگوش شکسته شود، نخاع آن متورم می شود. ممکن است متوجه شوید که پشت آن بزرگتر از حد معمول است. ممکن است یک برآمدگی در خز پشت آن وجود داشته باشد. روی آن فشار ندهید، زیرا ممکن است آسیب بیشتری وارد کنید. خرگوش را در یک فضای بسته قرار دهید تا زمانی که بتوانید کمک بگیرید.

خرگوش شما ممکن است فلج را همراه با تورم تجربه کند. فلج ممکن است با کاهش تورم ناپدید شود، اما همیشه اینطور نیست.

کشیدن پاها

خرگوش شما ممکن است پس از شکستن کمر، پاهای خود را بکشد. این می تواند پاهای جلو یا عقب باشد. در هر دو مورد، این نتیجه آسیب عصبی و فلج نسبی است. هنگامی که خرگوش خود را قادر به راه رفتن نمی بیند، سعی می کند با کشیدن پاهای ناسازگار به پشت خود با آن مقابله کند.

از آنجایی که خرگوش ها حیوانات شکاری هستند، به طور طبیعی درد یا ناتوانی خود را هنگام آسیب پنهان می کنند. اگر خرگوش شما محافظت شده به نظر می رسد، سعی می کند پنهان شود، یا وقتی نزدیک می شوید، خود را مهار می کند، ارزش بررسی دارد.

حتی با کمر شکسته، خرگوش سعی می کند تا جایی که می تواند از خود محافظت کند. اگر خرگوش از زیر مبل یا از داخل حامل خود بیرون نمی آید، ممکن است دلیل آن باشد.

سر و صدا

خرگوش ها عموما ساکت هستند. با این حال، هنگامی که در ناراحتی یا درد شدید هستند، ممکن است صدا ایجاد کنند. در لحظه ای که کمرشان می شکند، ممکن است جیغ یا جیغ بکشند. اگر درد شدید باشد، خرگوش ممکن است به صداهای جیرجیر کوچک ادامه دهد. هنگامی که می‌خواهید پاهایش را بکشید یا حرکت دیگری انجام دهید، خرگوش شما می‌تواند فریادهای تند و سریع بکشد.

چرا کمر خرگوش ها می شکند؟

شایع ترین علائم شکستگی کمر در خرگوش| دام و پت

مانند هر حیوانی، شکستگی کمر می تواند برای خرگوش ها کشنده باشد. با این حال، خرگوش ها ممکن است به دلیل ساختار استخوانی خود، بیشتر از سایر حیوانات خانگی مستعد شکستگی استخوان باشند. اسکلت خرگوش تنها ۷ تا ۸ درصد وزن بدن آن است. این بدان معناست که بسیار سبک و از جهاتی شکننده است. به دلیل ساختار استخوانی ظریفی که دارد، ممکن است خرگوش به طور تصادفی ستون فقرات خود را بشکند.

حتی نیازی به سقوط یا ضربه مستقیم به ستون فقرات خود ندارد. یک خرگوش مبهوت می تواند بدون این که دلیلی داشته باشد استخوان ها را بشکند. علاوه بر این، خرگوش ها انعطاف زیادی در مهره های خود ندارند. آنها نمی توانند استرس قابل توجهی را بر روی کمر خود تحمل کنند. اگر خرگوش در جهت غیر طبیعی تحت فشار قرار گیرد، درد و ناراحتی را تجربه خواهد کرد. اگر این حالت ادامه پیدا کند، ستون فقرات خرگوش خم نمی‌شود – می‌شکند.

شایع ترین علائم بیماری در خرگوش کدامند؟

علل شکستگی کمر در خرگوش

ستون فقرات خرگوش به طرق مختلف می تواند دچار شکستگی شود. این وضعیت می تواند نتیجه موارد زیر باشد:

حمل نادرست

هنگامی که خرگوش را در آغوش می گیرید، بلند می کنید یا حرکت می دهید، ممکن است در موقعیتی غیرطبیعی بپیچد، بپرد یا پشت خود را حرکت دهد. استخوان های خرگوش نمی توانند فشار را تحمل کنند. این می تواند باعث شکستگی یا شکستگی شود. برای صاحبان بسیار مهم است که خرگوش های خود را با دقت نگه دارند. موقعیت ایده آل باید از حرکت بی پروا خرگوش جلوگیری کند. خرگوش را طوری نگه دارید که پای جلو یا عقبش نتواند حرکت کند.

تعجب

خرگوش ها به راحتی مبهوت می شوند. ممکن است صدای بلندی بشنوند یا در اثر حرکت ناگهانی شوکه شوند. در نتیجه، آن‌ها تکان می‌خورند، سر خود را خیلی سریع می‌پیچانند، یا تکان می‌خورند. علیرغم کوچک بودن حرکت، این امر می تواند باعث شکستگی یا شکستگی پشت آنها شود.

در حین جراحی

شایع ترین علائم شکستگی کمر در خرگوش

حتی در دامپزشکی، خرگوش شما ممکن است آسیب ببیند. این معمولا زمانی اتفاق می افتد که دامپزشک سعی می کند خرگوش را تحت بیهوشی قرار دهد. ممکن است سعی کند در برابر ماسک مقاومت کند. اگر خرگوش به درستی نگهداری نشود یا به درستی مهار نشود، می تواند منجر به آسیب و در نهایت شکستگی کمر شود.

سقوط

خرگوش ها برای پرش بسیار معروف هستند. با این حال، این معمولا از ارتفاعات زیاد نیست. اگر خرگوش خود را روی میز، مبل یا صندلی می گذارید، مراقب آن باشید. اگر از یک سطح خیلی بلند بپرد، پشت آن ممکن است در اثر نیروی فرود بشکند.

بیماری

بیماری می تواند منجر به مشکلات کمر خرگوش شما شود. به عنوان مثال، بیماری تروماتیک ستون فقرات شایع است. باعث می شود ستون فقرات آنها ضعیف تر شوند و در نتیجه بیشتر مستعد شکستگی شوند. خرگوش شما همچنین می تواند در صورت بروز موارد زیر دچار شکستگی شود:

 • بیماری متابولیک
 • ضایعاتی در CNS وجود دارد
 • عفونت سیستم عصبی مرکزی (CNS)

دامپزشک شما می‌تواند رفلکس‌های نخاعی خرگوش شما را آزمایش کند، عکس‌برداری با اشعه ایکس بگیرد یا برای تشخیص هر یک از این مشکلات دستور MRI بدهد.

چرا خرگوش من همیشه گرسنه است؟

فقدان ورزش

ستون فقرات توسط لایه هایی از عضله و بافت محافظت می شود. اگر این لایه‌ها در اثر ورزش نکردن ضعیف شوند، کمر آسیب‌پذیر می‌شود. خرگوش هایی که به درستی ورزش نمی کنند در معرض خطر بیشتری هستند. این می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خرگوش های مسن که فاقد انرژی قبلی هستند.
 • آنهایی که در یک فضای کوچک محدود می شوند.
 • خرگوش هایی که به گونه ای دیگر تشویق به بازی نمی شوند.

با این حال، فقدان ورزش فقط بر تون عضلانی تأثیر نمی گذارد. عدم ورزش روزانه باعث کاهش تراکم استخوان می شود. این باعث می شود استخوان ها ضعیف تر و راحت تر بشکنند.

اگر خرگوش شما به روش خاصی بپیچد یا به طور غیرمنتظره ای تکان بخورد، ممکن است دچار شکستگی شود. این وقفه ها بدون ورزش معمولی شدیدتر می شوند.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/can-a-rabbit-survive-a-broken-back/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا