گربه ها

شایع ترین علائم افسردگی گربه ها

شایع ترین علائم افسردگی گربه ها

به طور کلی، هر گربه ای دارای شخصیت خاص خود است. برخی از آن ها بیشتر از بقیه با انسان ها ارتباط برقرار می کنند. اما وقتی یک گربه ای که معمولاً اجتماعی بود، به طور ناگهانی ساکت و  کم تحرک می شود، این اتفاق می تواند از علائم افسردگی گربه ها بوده و نگران کننده باشد.

در بیشتر موارد، صاحبان گربه ها نمی دانند که چرا گربه آن ها غمگین یا افسرده است. اما، با توجه به برخی علائم، می توانید به راحتی بفهمید که چرا گربه تان غمگین است. این علل، ممکن است موقتی باشند. همچنین، با مطالعه این مقاله، می توانید در مورد علل شایع افسردگی در گربه ها، و بهترین روش درمان شان، بیشتر بدانید.

حتما این جمله معروف را شنیده اید که یک تصویر، ارزش هزار کلمه را دارا است. بنابراین، ظاهر گربه شما، می تواند اطلاعات فراوانی در مورد وضعیت سلامتی حیوان خانگی تان به شما بگوید. به برخی علائم افسردگی احتمالی در گربه های خانگی، باید توجه داشته باشید. برخی از این علائم، عبارت اند از:

علائم آوازی یا تغییرات صدای گربه افسرده

در صورت افسردگی، گربه شما ممکن است بیشتر یا کمتر از حد معمول سر و صدا به پا کند. این ها نشانه های بسیار با اهمیت هستند که ممکن است نشان دهند که گربه شما ناراضی است. این صداهای ناخوشایند معمولاً مانند صدای جغجغه های کم صدا و ضعیف است. سر و صدا به پا کردن، همیشه نشان دهنده رضایت نیست و یک بچه گربه ناراضی می تواند بیشتر، به عنوان راهی برای کسب آرامش از دست رفته خود، سر و صدا به پا کند.

گربه های دیگر که در حالت معمولی، دوست داشتند سر و صدا به پا کنند، با افسرده شدن، ممکن است که ساکت شوند. در حالی که گربه های ساکت، با بروز افسردگی، می توانند سر و صدای خود را افزایش دهند.

استرس در گربه ها چیست؟

زبان بدن گربه افسرده

شایع ترین علائم افسردگی گربه ها | پزشکت

گاهی اوقات، زبان بدن گربه شما، می تواند ناراحتی بودن این حیوان را نشان دهد. موقعیت چشم، گوش، خز و بدن، می توانند افسردگی و غمگین بودن یک گربه را نشان دهند. گوش های عقب نگه داشته شده، دم جمع شده و دیگر علائم بدن، همگی جزو روش های ارتباطی بی صدا هستند که ممکن است نشان دهند، گربه شما ناراحت است.

پرخاشگری یا ترس

گربه های غمگین، بیشتر از سایر گربه ها واکنش پذیر هستند و با پرخاشگری یا ترس رفتار می کنند. اگر متوجه تغییرات رفتاری در گربه خود هستید که باعث می شوند گربه شما ممکن است از چیزی می ترسد. یا پرخاشگری غیرعادی داشته باشد، ممکن است حیوان خانگی تان، غمگین باشد.

پنهان شدن یا تغییر در شخصیت

یک گربه غمگین ممکن است علاقه خود را به فعالیت هایی که قبلاً آن را مشغول می کرده است، از دست بدهد. منزوی و مخفی شدن، از جمله این علائم اند. گربه های ساکت تر، می توانند منزوی یا سخت گیر شده و بیشتر از قبل بترسند. ترس از غریبه ها، که همه گربه ها آن را برو می دهند، هنگام غمگین شدن گربه، افزایش می یابد.

آیا گربه تان شما را دوست ندارد؟

خواب زیاد و علائم افسردگی گربه ها

گربه ها معمولاً زیاد می خوابند. اما گربه های غمگین یا افسرده، بیشتر از حد معمول می خوابند. اگر تغییراتی در محل خواب و یا مکان چرت زدن مورد علاقه گربه ایجاد شده باشد، این نیز می تواند نشان دهنده غمگین بودن حیوان خانگی تان باشد.

عدم نظافت و رسیدگی به ظاهر

این شرایط، می تواند نشانه ناراحتی و بیماری باشد. گربه هایی که احساس خوبی نداشته و یا افسرده هستند، اغلب مانع از نظافت خود می شوند و خز هایی با ظاهر بسیار نامرتب از خود به نمایش می گذارند.

عدم خوردن غذا یا تغییر در اشتها

شایع ترین علائم افسردگی گربه ها | پزشکت

اگر گربه شما غذا خوردن را متوقف کرده و یا متوجه وجود تغییرات ناگهانی در اشتها حیوان خانگی تان شده اید، ممکن است گربه تان از چیزی ناراضی باشد. گربه های غمگین ممکن است غذاهایی را که قبلاً دوست شان داشتند، نخورده و حتی علاقه خود را به غذاهای بسیار محبوب خود از دست بدهند.

تغییر در محل دفع ادرار

یک گربه غمگین، ممکن است از بوی خود، برای اثبات قلمرو خود، استفاده کند. به همین دلیل، ممکن است که در خارج از جعبه بستر ادرار کند. علل زیادی برای ادرار کردن در خارج از جعبه بستر وجود دارد، اما استرس، افسردگی و ناراحتی، در ابتدای این لیست قرار دارند.

در این شرایط، گربه شما ممکن است در مناطق با اهمیت مانند اتاق اصلی خانه، اتاق خواب یا مکان هایی که بوی حیوان خانگی دیگر و یا انسان نا آشنایی می آید، بوی خود را پخش کند. همچنین، اگر گربه شما خارج از جعبه بستر دفع ادرار و مدفوع انجام می دهد، باید نسبت به پیدا کردن مشکل گربه خانگی تان‌، اقدام کنید.

خاراندن بیش از حد بدن

اگر گربه شما ناراحت یا افسرده است، ممکن است برای از بین بردن استرس و مشخص کردن قلمرو خود، بیش از حد معمول، خاراندن بدن خود با کمک اجسام دیگر را شروع کند.

علل بروز افسردگی در گربه های خانگی

شایع ترین علائم افسردگی گربه ها | پزشکت

بروز افسردگی در گربه ها می تواند علل مختلفی داشته باشد. گربه ها می توانند غمگین و ناراحت شوند. آن ها با اعضای خانواده انسان و غیر انسان، پیوند برقرار می کنند. سپس، هنگامی که پویایی رابطه از بین می رود، می توانند غصه بخورند.

صرف نظر از علت بروز افسردگی در گربه خانگی تان، حتماً به حیوان خانگی تان، زمان و توجه بیشتری بدهید تا سطح شادی حیوان، افزایش پیدا کند. اگر درد عامل اصلی بروز افسردگی در حیوان خانگی تان است، گربه خود را نزد یک دامپزشک ببرید.

بیماری و افسردگی در گربه ها

بیماری های مختلف، می توانند باعث شوند که حال گربه شما خوب نبوده و حتی احتمالاً احساس درد داشته باشد. اگر حرکت کردن باعث وارد شدن صدمه به گربه شود، ممکن است که حیوان خانگی تان، تحرک خود را از دست بدهد. گربه ممکن است احساس تهوع کرده، مایل به غذا خوردن نبوده، عدم تعادل هورمونی داشته و یا به دلیل بیماری، انرژی کافی نداشته باشد.

شرایطی مانند بیماری کبد چرب، FIV، FeLV، بیماری های تنفسی فوقانی، دیابت، کم کاری تیروئید، بیماری های دندانی و سایر موارد، همگی جزو مشکلات جدی در سلامتی گربه ها هستند که می توانند بر میزان نشاط گربه خانگی شما، تأثیر بگذارند. اگر مشکوک هستید که گربه شما، به علت‌ ابتلا به یک بیماری افسرده شده است، باید در اسرع وقت زمان ویزیت خود را با یک دامپزشک تعیین کنید.

صدمه و افسردگی در گربه های خانگی

صدمات مختلف، ممکن است توانایی گربه شما را در انجام کارهایی که قبلاً از آن لذت می برد، محدود کند. احساس درد پس از آسیب نیز می تواند گربه شما را از داشتن احساس نشاط و شادابی، باز دارد. مطمئن شوید که توصیه های دامپزشک خود را، در مورد تسکین درد دنبال می کنید.

اگر به نظر می رسد که گربه شما احساس درد دارد، برای تعیین درستی تشخیص تان، باید گربه را معاینه کنید. حتی جراحی ها و جراحات قدیمی نیز می توانند باعث ایجاد درد یا ناراحتی طولانی مدت در گربه شما شوند. در این شرایط، ممکن است گربه خانگی‌ تان، نیاز به مصرف مسکن، برای کنترل درد مزمن، داشته باشد.

اندوه و افسردگی در گربه های خانگی

شایع ترین علائم افسردگی گربه ها | پزشکت

از دست دادن یکی از اعضای خانواده، همیشه برای همه انسان ها سخت است. گربه شما نیز از این قاعده مستثنی نیست. هنگامی که یکی از اعضای خانواده (انسان یا حیوان) می میرد و یا از خانه می رود، گربه شما ممکن است غمگین و افسرده شود.

این افسردگی، معمولاً فقط یک رفتار موقت است و با گذشت زمان، گربه شما به حالت عادی برمی گردد. اگر گربه شما، به دلیل از دست دادن یک‌ گربه دیگر، افسرده است، می توانید یک‌ گربه جدید به خانه بیاورد (یا ممکن است اینطور نباشد).

در افزودن یک هم خانه دیگر به خانواده، محتاط باشید. زمان معمولاً بهترین راه حل برای تغییرات بوجود آمده در اعضای خانواده است. اما داروهای طبیعی مانند فرمون ها و مکمل های غذایی نیز وجود دارند که می توانند به گربه شما در این مدت، کمک کنند.

ساعت خواب گربه ها چگونه است؟

سکوت گربه و علائم افسردگی در آنها

اگر گربه خانگی تان، حیوانی پر سر و صدا است، ولی به طور ناگهانی، ساکت می شود، بهتر است نگران سلامتی حیوان خانگی تان باشید. به خصوص اگر حیوان خانگی شما بی حال یا افسرده به نظر برسد، ویزیت دامپزشک، ایده خوبی است. اگر حیوان خانگی شما همیشه در سکوت بوده، اما در حال حاضر، شاد و سالم به نظر می رسد، احتمالاً این رفتارها، جزو طبیعت گربه بوده و کاملاً طبیعی است.

گربه ها نیز مانند انسان ها، دارای ویژگی های فردی هستند. برخی از گربه ها ممکن است آرام و برخی دیگر، پر سر و صدا باشند. نوع صدای گربه ها نیز وابسته به نژاد حیوان بستگی دارد. گربه های سیامی، میو های فراوان با صدای بسیار بلند و خشن دارند، در حالی که گربه بیرمان، طبیعتاً ساکت است.

هنگامی که یک نژاد با صدای بلند، ناگهان ساکت می شود، برای صاحب حیوان خانگی، یشتر نگران کننده خواهد بود.

گربه ها، معمولاً به جز گربه ماده و بچه گربه هایش، زیاد برای هم صدا تولید نمی کنند. در واقع بسیاری از دانشمندان بر این باورند که میو یک رفتار است که گربه ها برای به دست آوردن خواسته خود اتخاذ می کنند. میو کردن یک گربه به انسان، یک ویژگی اهلی شدگی و راهی برای ارتباط گربه ها با صاحبان خود است.

از آن جا که گربه های بالغ، برای یکدیگر میو نمی کنند، این امر عادی است که بچه گربه شما، با افزایش سن، آرام و ساکت شود. این چیزی نیست که شما باید نگران آن باشید.

عفونت تنفسی فوقانی

مانند انسان، عفونت تنفسی فوقانی (URI) می تواند باعث گرفتگی صدا و لارنژیت در گربه ها شود. اگر حیوان خانگی خود را، مبتلا به نشانه هایی چون سرفه، عطسه، تورم غشاهای مخاطی اطراف چشم، بی حالی، و یا ترشحات از بینی، مشاهده کرده اید، به احتمال زیاد عدم تولید صدای گربه تان، ناشی از یک ‌عفونت تنفسی است.

دامپزشک شما احتمالاً این مشکل را با آنتی بیوتیک یا داروهای دیگر درمان خواهد کرد. در گربه های سالمند، پرکاری غدد تیروئید می تواند باعث گرفتگی صدا و همچنین کاهش وزن شود. اگر به این موضوع مشکوک هستید، از دامپزشک خود بخواهید آزمایش خون تجویز کند. حتی روش درمانی مناسب برای گربه خانگی تان را، پیشنهاد دهد.

سعی کنید با بچه گربه خود صحبت کنید تا ببینید گربه پاسخ می دهد یا خیر. سعی کنید همانطور که دوست دارد، با گربه خانگی خود صحبت کنید. مکالمه خود را مانند مکالمه انسان با انسان، با مکث بیان کنید تا ببینید آیا پاسخی دریافت می کنید یا خیر. هنگام صحبت برای تشویق میو کردن، به گربه خود نگاه کنید. مطمئن شوید که گربه شما می داند که سعی می کنید با آن تعامل داشته باشید. سعی کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

گرد آورنده
https://www.thesprucepets.com/cat-not-meowing-554828
منبع
https://www.thesprucepets.com/is-your-cat-sad-553922

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا