پرنده ها

شایع ترین علائم استرس در کبوترها

گربه ای که استرس دارد ممکن است کاملاً عصبی شود و شروع به لیسیدن خز خود کند، سگی که استرس دارد ممکن است زیاد نفس نفس بزند و ناله کند و خرگوش مضطرب بی حرکت و پرخاشگر شود. اما شایع ترین علائم استرس در کبوترها کدام است؟ با قضاوت بر اساس رفتار کلی کبوتر ها، به نظر نمی رسد که آنها به راحتی دچار آشفتگی شوند.

مطمئناً، ترساندن کبوترها آسان است، اما حتی پس از ترسیدن، به نظر می رسد که به یک حالت بی دغدغه و بی خیال بازگشته اند. اگر شما هم از کبوتر نگه داری می کنید، به خصوص کبوترهای نمایشی یا کبوترهای مسابقه ای، حتما نمی خواهید آنها بیش از حد استرس داشته باشند.

شما باید علل بروز استرس را شناسایی کنید، به ریشه ایجاد آن برسید و آن را برطرف کنید. شخصیت کبوتر شما ممکن است نحوه عملکرد آن را در هنگام استرس تعیین کند. اگر کبوترهای خود را بشناسید و آنها در اطراف شما راحت باشند، در این صورت متوجه شخصیت و رفتار کبوترهای خود خواهید شد.

علائم استرس در کبوتر

زمانی که پرندگان مختلف تحت تاثیر استرس قرار می گیرند، بسته به شخصیت شان متفاوت عمل می کنند. اگر کبوترهای بسیار پر هیاهویی دارید، ممکن است مشاهده کنید که پرندگان تان در هنگام استرس، خجالتی یا تهاجمی شوند.

برخی دیگر ممکن است در گوشه ای بنشینند و از تعامل با پرندگان دیگر امتناع کنند و برخی ممکن است علائم واضح تری مانند امتناع از خوردن یا نوشیدن بروز دهند. اگر با کبوترهای خود آشنا هستید، به دنبال یافتن تغییراتی در شخصیت و رفتار پرندگان تان باشید.

به دنبال رفتار های خارج از هنجار باشید، زیرا این مسئله به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که پرنده چه زمانی تحت استرس قرار می گیرد. کبوتر های شما ممکن است اقدامات دیگری را در گروه اجتماعی خود دنبال کنند. اغلب شناخته شده است که پرندگان تمایلات، نگرش ها و حتی شخصیت پرندگان دیگر را تقلید می کنند. شایع ترین علائم بیماری کبوتر را بشناسید.

اگر یک یا چند عدد از پرندگان شما در هنگام استرس به روش خاصی عمل می کنند، ممکن است کبوتر مورد نظر شما نیز همینطور عمل کند. اگر به پویایی پرندگان خود در گروه کوچکشان بسیار عادت دارید، ممکن است رفتارهای گروهی را در هنگام استرس تشخیص دهید. از جمله علائم بروز استرس در کبوترها، عبارت اند از:

تخم گذاری نکردن یا جفت نشدن

شایع ترین علائم استرس در کبوترها || دام و پت

اگر می خواهید پرندگان خود را وادار به جفت گیری یا تخم گذاری کنید، در صورت احساس استرس، ممکن است متوقف شوند یا سرعت آنها کاهش یابد. یک پرنده بسیار پر استرس ممکن است حتی تخم های عجیب و غریب تولید کند.

اگر این را می دانید که کبوتر های شما چند وقت یکبار جفت می شوند و معمولاً چند بار تخم می گذارند. هر گونه تغییر در آن رفتار ممکن است نشان دهنده استرس آن ها باشد.

کاهش اشتها در کبوترهای مضطرب

تشخیص اینکه کدام پرندگان بیشتر غذا می خورند و کدام کمتر می خورند می تواند دشوار باشد. به خصوص اگر تعداد زیادی پرنده در یک مکان داشته باشید. با این وجود، نشانه شایعی که نشان می دهد یگ پرنده دچار استرس شده است، این است که به اندازه کافی (یا اصلا) نمی خورد.

کاهش سر و صدا

این حالت در اغلب پرندگان شایع است، اما ممکن است متوجه شوید که پرنده شما صدای کمتری ایجاد می کند. در برخی موارد، با توجه به زمانی که پرنده کاملاً ساکت می ‌شود، می ‌توانید بفهمید که چه چیزی باعث بروز استرس در پرنده می‌ شود. شما ممکن است بتوانید یک محرک خاص را شناسایی کنید.

به عنوان مثال، ممکن است استرس در کبوتر زمانی رخ دهد که گربه همسایه از طریق یک منطقه باز از انبار به کبوترها نگاه کند.

آسیب به خود در کبوترها

به طور کلی، این حالت در همه اشکال و اندازه کبوتر ها وجود دارد و برای صاحبانی که علاقه مند کبوترهای خود هستند یک مشکل بزرگ است. مواردی مانند نوک زدن گوشت بدن و بیرون کشیدن پرها، اشکالی از خودزنی هستند. این موارد، علامت های بزرگی هستند که نشان می دهند پرندگان شما استرس دارند. هگزامیتیازیس در کبوتر چیست؟

جیغ زدن یا ایجاد صدای نامطلوب

اگر پرندگان خانگی شما با استرس زیادی مبتلا هستند، مثلاً اگر کسی یک گربه را به داخل قفس آن ها رها کرده است، صداهای هشدار دهنده‌ ای که معمولاً شبیه جیغ ‌های بلند هستند، ایجاد می ‌کنند. کبوتر ها به اندازه پرندگان دیگر در تولید این نوع صدا خوب نیستند، اما وقتی تحت فشار پارامتری مانند وجود شکارچیان قرار می گیرند، صداهای قابل شنیدن تولید می کنند.

تلاش برای گاز گرفتن شما توسط کبوتر های مضطرب

بله، کبوتر خانگی شما در صورت وجود استرس و یا ترس سعی می کند شما را گاز بگیرد. این رفتار را با یک حرکت تهاجمی اشتباه نگیرید، این رفتار برای کبوتر، روشی برای تخلیه استرس خود است. بنابراین، باید سعی کنید پرندگان مضطرب خود را تا جای ممکن آرام کنید.

اگر پرنده های تان شما را به خوبی نمی شناسند، پس ممکن است شما عامل ایجاد استرس در پرندگان تان باشید.

رفتار غیر طبیعی در کبوترهای مضطرب

اگر به کبوترهای خود نگاه کنید، متوجه خواهید شد که آن ها الگو های رفتاری بسیار منظمی دارند. به عنوان مثال، دانه ها را در تراس خود بگذارید، و گروهی از کبوترها همیشه منتظر خواهند بود تا به سرعت به آن جا بروند و قبل از رسیدن بقیه شروع به مصرف غذا کنند.

همچنین، هنگامی که آن ها در گله هستند، کبوترهایی که سیر هستند، اغلب در قسمت های بالاتر می ایستند. از بقیه کبوترها محافظت می کنند و مراقب حمله شکارچیان هستند. رفتار غیرعادی می تواند به هر شکلی باشد، از یک کبوتر معمولی مهربان و اجتماعی که از شما دوری می کند تا تغییر در متابولیسم بدن آن که منجر به ابتلا به اسهال یا تغییر رنگ مدفوع می شود.

آیا روشی برای رفع استرس در کبوتر وجود دارد؟

شایع ترین علائم استرس در کبوترها || دام و پت

مانند انسان و سایر موجودات، استرس طولانی مدت بر سلامت جسمانی پرنده شما تأثیر می گذارد. پرندگانی که دائماً تحت استرس و غمگینی هستند ممکن است کمتر غذا بخورند، وزن کم کنند یا از کمبودهای تغذیه ای رنج ببرند که می تواند منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی شود و خطر ابتلا به بیماری های شایع در میان کبوترها را افزایش دهد.

در بسیاری از موارد، شما با سایر اثرات استرس مانند آسیب به خود دست و پنجه نرم خواهید کرد. با این حال، اگر به سادگی پرندگان خود را تحت فشار روانی مشاهده می کنید، باید منبع استرس را بیابید و آن را رفع کنید. اگر پرندگان شما به علت تغییر مکان استرس داشته باشند، در نهایت به آن عادت خواهند کرد.

تا زمانی که مشکل را پیدا نکرده اید، پرندگان خود را در جای دیگری مانند داخل خانه قرار ندهید تا به آنها کمک کنید احساس امنیت بیشتری کنند. اگر مشکل را پیدا کرده اید و متوجه شدید که وضعیتی مبتنی بر مکان است، می توانید آنها را جابجا کنید.

مراجعه به دامپزشک برای رفع استرس در کبوتر

کبوترها، حیواناتی باهوش هستند، بنابراین پرندگان مضطرب ممکن است نیاز به حواس پرتی داشته باشند. می توانید اسباب ‌بازی‌ های مخصوص کبوتر را امتحان کنید. علاوه براین، می توانید آنها را فعال‌ تر کنید (بدیهی است که این فعالیت بستگی به نوع مکانی دارد که آن ها را نگه می ‌دارید.)

ممکن است متوجه شوید که اگر نتوانید علت را مشخص کنید، به کمک یک دامپزشک پرندگان یا یک متخصص طیور نیاز دارید. استرس می تواند نقش زیادی در سلامت کلی انسان و حیوانات همراه آنها داشته باشد. از آنجایی که پرندگان خانگی به طور طبیعی موجودات بسیار حساسی هستند، تمایل دارند به راحتی با انواع دیگر حیوانات خانگی مانند گربه ها و سگ ها مقابله کنند.

توانایی تشخیص استرس در پرنده خانگی شما برای حفظ ساختار محیطی که حیوانات شما بتواند از نظر ذهنی و جسمی در آن رشد کند، بسیار مهم است. این مسئله ایده خوبی است که صاحبان پرندگان یاد بگیرند که چگونه سطح استرس پرندگان خود را کنترل کنند و در صورت نیاز تغییرات لازم را برای حفظ آن انجام دهند. داشتن حیوانات خانگی سالم و شاد، مطلوب تمام افراد است. چگونه از کبوتر زخمی نگهداری کنیم؟

چرا پرندگان استرس را تجربه می کنند؟

شایع ترین علائم استرس در کبوترها || دام و پت

پرندگان نیز مانند انسان ها به علل مختلف استرس را تجربه می کنند. به طور کلی، پرندگان موجودات دارای الگوهای زندگی خاصی هستند. ایجاد تغییر در برنامه یا محیط زندگی آن ها می تواند یک عامل استرس زا باشد.

تغییرات محیطی، از نقل مکان به خانه جدید، مشاهده اعضای جدید خانواده یا حیوانات خانگی، صداهای بیرونی (ساخت و ساز، کامیون، رعد و برق)، تغییر رنگ یا تغییر مکان می تواند باعث بروز استرس شوند. علاوه براین، ایجاد یک روال جدید (توسط صاحب یا پرنده) می تواند استرس زا باشد.

حیوانات وحشی ناآشنا، حتی اگر از پنجره دیده شوند(مانند شاهین، راکون، آهو یا حیوان دیگری می توانند پرنده را ناراحت کنند) می توانند استرس زا باشند. تغییر در چرخه نور، مانند جابجایی به یک اتاق تاریک تر، کمبود دریافت نور روز، یا پوشش قفس، همگی می توانند باعث بروز استرس در پرنده شوند.

پرندگان می توانند استرس را به طرق مختلف نشان دهند. همه این علامت ها را باید جدی گرفت و به محض مشاهده این علائم باید با دامپزشک مشورت کرد. برخی از آن علائم می توانند از نظر فیزیکی مضرتر از دیگران باشند، اما همه آنها باید نگران کننده باشند.

علائمی که باید به دنبال آنها باشید، عبارت اند از:
  • پرخاشگری
  • کاهش اشتها
  • رفتار های تکراری
  • تغییر در صداسازی
  • ریزش پر در کبوتر و یا آسیب به خود

یکی از شایع ‌ترین نشانه ‌های فیزیکی استرس در پرندگان خانگی، ظهور نشانه ‌های استرس بر روی پرهای پرنده است. میله های استرس، خطوط کوچکی هستند که به صورت افقی روی شفت پرهای پرنده قرار دارند. در حالی که ارزیابی میله های استرس در پرهایی که هنوز روی بدن پرنده هستند، دشوار است. بررسی پرها می تواند نشان دهد که آیا پرنده با یک عامل استرس زا در محیط خود سر و کار دارد یا خیر.

وجود میله های استرس دقیقاً نشان نمی دهد که پرنده چه مشکلی دارد. در عوض، این خط ها یک علامت هشدار هستند که صاحبان پرندگان می توانند از آن برای شروع به جستجوی منابع بالقوه استرسی که حیوانات خانگی آنها ممکن است با آنها مواجه شوند، استفاده کنند.

یکی دیگر از علائم رایج استرس (و خستگی) در پرندگان، چیدن پر است. این رفتار می تواند در پرندگان بزرگ و کوچک رخ دهد. ممکن است با یک محرک (صدای بلند ساختمانی) شروع شود، اما پس از توقف محرک ادامه یابد. برخی از پرندگان فراتر از چیدن پر، به آسیب به خود ادامه می دهند.

آنها می توانند پوست خود را بجوند و برخی از آنها حتی قسمت های عمیق تر در ماهیچه یا حتی استخوان خود را نوک می زنند. این کار می تواند باعث بروز آسیب شدید در پرنده شود. پرندگانی که این علائم را دارند باید فوراً توسط دامپزشک معاینه شوند. ممکن است برای آنها دارو تجویز شود و یقه ای نصب شود تا نتوانند به بدن خود دسترسی پیدا کنند.

منبع
https://www.thesprucepets.comhttps://pigeonpedia.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا