اسب ها

شایع ترین علائم استرس در اسب

شایع ترین علائم استرس در اسب ها

شایع ترین علائم استرس در اسب عبارتند از کاهش مصرف غذا، کاهش وزن، قدم زدن در امتداد حصار، دندان قروچه و خمیازه می باشد.

دندان قروچه یکی از شایع ترین علائم استرس در اسب، است

اسب ها در حالی که ایستاده اند دندان های خود را با نیروی زیادی به هم می سایند، برخی دیگر در حرکت این کار را می کنند. دندان ساییدن نشانه استرس جسمی یا فیزیولوژیکی است. اگر اسب هیچ گونه مشکل دندانی ندارد، مواردی مانند EGUS و سایر منابع درد مزمن یا شرایط استرس زا را بررسی کنید. اسب ها به دلایل زیادی دندان های خود را فشار می دهند، از جمله وقتی احساس اضطراب یا احساس درد می کنند. اگر متوجه شوید اسب شما دندان هایش را فشرده می کند و هیچ مشکلی از نظر دندانپزشکی ندارند، ممکن است استرس داشته باشند.

بد رفتاری

شایع ترین علائم استرس در اسب | دام و پت

بسیاری از نمونه های رفتار بد اسب ها در هنگام سوار شدن، ناشی از استرس فیزیکی یا فیزیولوژی باشد.

غذا را تمام نکند. غذا را تمام نکند یا بخاطر حواس پرتی و نگرانی غذا نمی خورد.

کاهش وزن. اسب هایی که از نظر روانشناختی دچار استرس می شوند می توانند شروع به کاهش وزن کنند. از آن جا که دلایل زیادی از جمله استرس گرما، انگلی، تغذیه نامناسب و مشکلات سلامتی وجود دارد، لازم است که برای رفع کاهش وزن به تمام جنبه های مراقبت از اسب توجه شود.

قدم زدن در امتداد حصار

هنگامی که در اصطبل پیاده روی می کنند، اسبی کنار حصار قدم می زند یا در امتداد حصار به طور مکرر به جلو و عقب می رود. جویدن چوب، لگد زدن به دیوار و راه رفتن روی حصار همه نشانه های استرس اسب است.

خمیازه

همه ما وقتی خسته هستیم خمیازه می کشیم. این روشی است که بدن ما اکسیژن اضافی برای مغز خواب آلود مهیا می کند. ولی اسب ها به این دلیل خمیازه نمی کشند. مطالعه دانشگاه گلف نشان داد که خمیازه راهی برای آزادسازی اندورفین توسط اسب می باشد. بیشتر اسب ها چندین بار پشت سر خمیازه می کشند که نشانه دهنده این است که اسب احساس استرس می کند و با خمیازه استرسش را به ما نشان می دهد. هیچ کس دقیقاً نمی داند که چرا اسب ها خمیازه می کشند، اما خمیازه ممکن است یک اندورفین مقابله با استرس آزاد کند که به اسب ها آرامش می دهد.

دفع مکرر ادرار و مدفوع

اسبی که استرس داشته باشد می تواند در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی مدفوع دفع کند. بعضی از آن ها ممکن است کود زیادی تولید کنند. اسب ها هنگام سوار شدن در تریلر به دلیل عدم آرامش استرس استرس داشته و اغلب ادرار می کنند.

لیسیدن و جویدن

اطلاعات طبیعی سوارکاری نشان می دهد که حین تمرین لیسیدن و جویدن نشانه ای است که اسب در حال دریافت اطلاعات جدید است. این عمل در عملکرد بیشتر شبیه خمیازه کشیدن باشد، به عنوان روشی برای از بین بردن استرسی که احساس کرده است.

لرزیدن

موقعیت های استرس زا می تواند باعث لرزیدن اسب شود. فقط ظاهر دامپزشک، یا ورود یک تریلر به حیاط می تواند باعث شروع لرزیدن برخی از اسب ها شود. معمولاً به محض از بین رفتن علت استرس، لرزش متوقف می شود. هنگامی که اسب می لرزد، پوست او به صورت موجی در آن حرکت می کند به نظر می رسد. که می تواند در هر زمان از جمله هنگام سوار شدن، هدایت شدن یا ایستادن رخ دهد.

ضربان قلب و تنفس بالا

شایع ترین علائم استرس در اسب | دام و پت

هنگامی که یک اسب دچار استرس می شود، تپش قلب و تنفس او به شدت افزایش می یابد.

رفتار ضعیف

اگر متوجه شدید اسب شما رفتارهای جدیدی مانند راحت ترشح کردن، ضرب و شتم، گاز گرفتن، پا زدن را انجام می دهد، در این صورت ممکن است در مقابل یک عامل استرس زا واکنش نشان دهند.

پیچ و تاب خوردن

وقتی اسب باید بدود، در حالی که سوارکار بر او سوار شده است، می چرخد ​​و پیچ و تاب می خورد.

چرخش چشم

چرخش چشم معمولاً هنگامی اتفاق می افتد که اسب می ترسد و معمولاً با لرزش همراه است.

عقب نشینی

استرس ممکن است پاسخ به جنگ اسب را تحریک کند و هنگامی که احساس می کنید به جنگ نیاز دارند، برای دفاع از خود عقب نشینی می کنند.

تعریق بیش از حد

شایع ترین علائم استرس در اسب | دام و پت

از آن جا که هنگام استرس ضربان اسب افزایش یابد، ممکن است شروع به تعریق ( و لرزیدن ) کند. عرق ها بین پاهای اسب، و در زیر زین ظاهر می شود و در نهایت می تواند تمام بدن اسب را بپوشاند .که بستگی به میزان سختی و طولانی بودن فعالیتش دارد. همانطور که انسان در موقع اضطراب دچار عرق می شود، اسب ها نیز این گونه می شوند. با افزایش سرعت ضربان قلب و افزایش تنفس، آن ها شروع به عرق کردن می کنند و علائم استرس دیگری مانند ساییدن دندان را نشان می دهند.

جویدن یا گاز گرفتن

برخی از اسب ها با گاز گرفتن اشیا، افراد یا اسب های دیگر استرس خود را بروز می دهند.

تولید مثل

مادیان ها ممکن است در طی مراحل مختلف چرخه تولید مثل خود دچار نوسان سطح استرس شوند. هنگامی که در فحلی است، مادیان تغییرات جزئی را تجربه می کند، مانند تکرر ادرار و میزان فعالیت کمتر، که می تواند ناراحت کننده باشد، و در نتیجه باعث افزایش استرس شود. مادیان های باردار نیز ممکن است احساس ناراحتی کنند. ممکن است مادیان باردار در نتیجه استرس و درد به ویژه قبل و حین تولد، به معده خود فشار آورند، لگد بزند، عرق کند. معمولاً ناراحتی و استرس پس از زایمان برطرف می شود. این علائم باید همیشه با دقت مورد ارزیابی قرار گیرند، زیرا اغلب دارای خصوصیات کولیک هستند.

یک رژیم غذایی ضعیف

تغذیه اسب شما با رژیم غذایی که نیازهای غذایی او را برآورده نکند، می تواند احساس عدم ارزشمندی کند و استرس ایجاد کند. اسب ها به یک رژیم غذایی متعادل نیاز دارند:

  • چربی ها
  • پروتئین ها
  • ویتامین ها
  • مواد معدنی
  • کربوهیدرات ها

علاوه بر این، اسب ها به تعادل بین فیبر های حاصل از علوفه، مانند علف و یونجه و غلات نیاز دارند تا به سیستم هضم آن ها در بهترین عملکرد کمک کند. اگر رژیم غذایی اسب شما بیش از حد دانه دار باشد، می تواند گاز اضافی را در قسمت پشتی روده ایجاد کرده و باعث ایجاد ناراحتی شود، که می تواند به استرس شدید منجر شود.

برگشتن به گوشه ای

وقتی اسب شما از جایگاه خود ترسیده باشد، پاسخ طبیعی او این است که تا آنجا که ممکن است از موقعیت دور شود، بنابراین آن ها به گوشه ای می روند.

دلزدگی

شایع ترین علائم استرس در اسب | دام و پت

بعضی از اسب ها بی حوصلگی را اضطراب آور می دانند، مخصوصاً اسب هایی که در استراحت هستند. اسب ها به معنای واقعی فعال هستند، بنابراین مدت طولانی بودن در جایگاه می تواند احساس عذاب و بی قراری کند.

اسب های بی حوصله ممکن است اولین سرنخ شما در مورد استرس اسب باشد. اسب شما همچنین ممکن است با سطل آب بازی کند یا به گوشه ای برگردد تا به خستگی خود اعتراض کند.

با مشاهده این علائم استرس، توجه داشته باشید و ببینید آیا می توانید یک عامل مشترک برای استرس اسب خود پیدا کنید تا بتوانید استرس مزمن را به طور مناسب درمان کنید.

هنگامی که اسب تحت فشار قرار می گیرد، به طور معمول ضربان و تنفس او به طور چشمگیری افزایش می یابد و اگر منبع استرس رفع شود، معمولاً ضربانش کاهش می یابد. برخی از شاخص های کلاسیک استرس می تواند دلایل دیگری داشته باشد.

منابع :

https://www.thesprucepets.com/how-horses-express-stress-1887396

https://seriouslyequestrian.com/stress-in-horses/

https://www.uaex.edu/farm-ranch/animals-forages/horses/recognizing_stress_horses

https://proearthanimalhealth.com/9-unexpected-factors-that-could-be-causing-your-horse-stress/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا