سگ ها

شایع ترین سرطان در سگ ها

شایع ترین سرطان در سگ ها

قبل لز بررسی شایع ترین سرطان در سگ ها باید بدانیم که، اگرچه بسیاری از علائم سرطان در ابتدا مشابه هستند، اما با این حال سرطان ها تاثیر متفاوتی بر بدن دارند. هرچه ابتلا حیوان خانگی شما به سرطان زودتر تشخیص داده شود، شانس درمان موفقیت آمیز بیشتر خواهد بود. به همین دلیل بسیار مهم است که سگ خود را به طور مرتب برای معاینات معمول سلامتی نزد دامپزشک ببرید. همچنین مهم است که به علائم هشدار دهنده بیماری در حیوان خانگی خود دقیق باشید. علائم سرطان در سگ ها و انسان ها تقریبا شبیه هم است، بنابراین این مساله می تواند تا حد زیادی در تشخیص زودرس بیماری به شما کمک کند.

برخی از سرطان ها را می توان با برداشتن تومور سرطانی از طریق جراحی درمان کرد. برخی دیگر به شیمی درمانی یا پرتودرمانی نیاز دارند. گزینه های درمانی بستگی به نوع سرطان، محل آن در بدن، مرحله سرطان، میزان گسترش یا متاستاز آن در بدن دارد.

لنفوم بدخیم، جزء شایع ترین سرطان در سگ ها

لنفوم بدخیم یکی از شایع ترین انواع سرطان ها است که می تواند سگ ها را درگیر کند. لنفوم نوعی سرطان است که بر سیستم لنفاوی تأثیر می گذارد. بسیاری از سگ ها بزرگ شدن غدد لنفاوی را در یک یا چند قسمت از بدن تجربه می کنند. لنفوم همچنین ممکن است باعث تغییراتی در چشم ها و اندام های داخلی شود.

لنفوم می تواند بر تمام نژادهای سگ تأثیر بگذارد. اما با این حال به نظر می رسد که نژادهای خاصی از سگ ها از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد ابتلا به انواع سرطان ها هستند. به عنوان مثال سرطان لنفوم در سگ های تریر، باست هوند، باکسر، بولداگ، بول ماستیف، گلدن رتریور، سنت برناردز و تریرهای اسکاتلندی بیشتر مشاهده می شود.

لنفوم معمولاً به پروتکل های شیمی درمانی به خوبی پاسخ می دهد. درمان در ابتدا شامل جلسات منظم هفتگی برای شیمی درمانی است. در مرحله بعد ویزیت های دامپزشک برای بررسی روند بهبودی باید به مدت حداقل شش ماه ادامه پیدا کند.

بسیاری از سگهای مبتلا به لنفوم در طی شیمی درمانی بهبود می یابند. این امر باعث می شود سگ ها عمر طولانی تر و کیفیت زندگی بهتری داشته باشند.

استئوسارکوم، جزء شایع ترین سرطان در سگ ها

شایع ترین سرطان در سگ ها | دام و پت

استئوسارکوم یکی از شایع ترین انواع سرطان استخوان است که در حیوانات خانگی مانند سگ ها مشاهده می شود. این بیماری با یک تومور شروع شده و اغلب استخوان های بلند اندام ها را درگیر می کند. اما با این حال استئوسارکوم می تواند بر هر استخوانی در بدن تأثیر بگذارد. استئوسارکوم یک نوع سرطان تهاجمی است که می تواند به سرعت در دیگر اندام ها از جمله ریه ها، غدد لنفاوی و سایر استخوان های بدن گسترش پیدا کند.

درمان استئوسارکوم به طور کلی شامل قطع اندام آسیب دیده و به دنبال آن شیمی درمانی است. در برخی موارد بسته به نظر دامپزشک، پرتودرمانی نیز توصیه می شود. این سرطان به قدری وخیم است که حتی در حین درمان نیز می تواند عود کند. متأسفانه، اکثر سگ های مبتلا به استئوسارکوم حتی با وجود بهترین درمان ها نیز نمی توانند بیش از دو الی سه سال عمر کنند.

استئوسارکوم می تواند بر هر نژادی از سگ ها تأثیر بگذارد. اما با این حال ابتلا به این بیماری در سگهای غول پیکر مانند گریت دین و ماستیف تبتی شایع تر است.

همانژیوسارکوم، جزء شایع ترین سرطان در سگ ها

همانژیوسارکوم نوعی سرطان است که بر روی رگ های خونی بدن تأثیر می گذارد. این بیماری معمولاً در طحال، قلب یا کبد رخ می دهد. همچنین همانژیوسارکوم در برخی موارد می تواند پوست بدن را نیز درگیر کند. متاسفانه این سرطان بسیار تهاجمی است و اغلب زمانی تشخیص داده می شود که سگ دچار پارگی رگ ها یا رشد زیاد تومور شده است.

پاره شدن تومورهای طحال باعث خونریزی شدید داخلی در سگ ها می شود. در این موقعیت حیوان خانگی شما برای توقف خونریزی، به جراحی فوری نیاز دارد. متأسفانه، بسیاری از سگها در زمان تشخیص در مرحله پیشرفته سرطان قرار دارند.

درمان معمولاً شامل جراحی برای برداشتن یا تخلیه تومور و شیمی درمانی است. طول عمر حیوان خانگی شما بر اساس شدت و مرحله سرطان متفاوت است. متأسفانه اکثر سگ ها حتی با درمان های پیشرفته عمر طولانی ندارند.

همانژیوسارکوم در هر نژادی از سگ ها می تواند رخ دهد، اما برخی از نژادها از جمله گلدن رتریور و لابرادور از نظر خصوصیات ژنتیکی برای ابتلا به این سرطان مستعدتر هستند.

تومورهای سلول ماست

شایع ترین سرطان در سگ ها | دام و پت

تومورهای ماست سل از شایع ترین انواع تومورهای پوستی در سگ ها هستند. اگرچه گاهی این سرطان می تواند قسمت های دیگر بدن را نیز درگیر کند. تومور ماست سل معمولاً به صورت یک توده پوستی در بدن ظاهر می شود.

تومورهای ماست سل با وجود بدخیمی ممکن است با چشم غیر مسلح بی ضرر به نظر برسند. به همین علت دامپزشک معمولا وجود هرگونه برجستگی غیر طبیعی یا رشد تومور در حیوان خانگی شما را بررسی می کند. این کار در تشخیص زودرس سرطان اهمیت زیادی داشته و می تواند در تشخیص بدخیم یا خوش خیم بودن تومور به دامپزشک کمک کند.

در طول مراحل درمان ممکن است به عمل بیوپسی نیاز باشد. بیوپسی نوعی نمونه برداری بافتی است. در این روش دامپزشک با کمک یک سوزن ظریف، سلول های سرطانی را برای بررسی آزمایشگاهی از تومور خارج می کند. سپس سلول ها توسط یک متخصص آسیب شناس از نظر وجود سلول های بدخیم سرطانی بررسی می شوند. پاتولوژیست بر اساس یافته های میکروسکوپی تومور را درجه بندی می کند. این درجه بندی شدت سرطانی بودن سلول ها را در تومور نشان می دهد.

جراحی برای برداشتن تومورهای ماست سل ضروری است. این عمل معمولا در صورتی انجام می شود که سرطان در مراحل پیشرفته نباشد. در صورت متاستاز تومور به سایر اندام ها عمل جراحی تاثیری در درمان نداشته و انجام نخواهد شد. در صورت تشخیص زودرس سرطان، دامپزشک سعی می کند تومور را به طور کامل از بدن خارج کند. عمل جراحی در پیشگیری از متاستاز تومور به سایر اندام های بدن نقش مهمی دارد. دامپزشک پس از عمل با توجه به میزان گسترش تومور مراحل شیمی درمانی و پرتودرمانی را تجویز می کند. احتمال بهبودی حیوان خانگی شما به میزان پیشرفت تومور و متاستاز تومور سرطانی بستگی دارد.

تومورهای ماست سل در همه نژادهای سگ دیده می شود. اما نژادهای باکسر، پاگ، استافوردشایر و بول تریر بیشتر از سایر سگ ها در معرض ابتلا  به این سرطان قرار دارند.

ملانوم، جزء شایع ترین سرطان در سگ ها

شایع ترین سرطان در سگ ها | دام و پت

ملانوم نوعی سرطان است که در سلولهای رنگدانه ای به نام ملانوسیت رخ می دهد. این سرطان می تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند، اما اغلب در حفره دهان سگ ها مشاهده می شود. در واقع، ملانوم دهان یکی از شایع ترین انواع سرطان ها در میان حیواناتی مانند سگ ها است.

به همین علت هرگونه مشکل دهانی در حیوان خانگی شما باید سریعا توسط دامپزشک بررسی شود. بنابراین در صورت وجود مشکلات بلع و یا مشاهده هر گونه برجستگی غیر طبیعی در دهان فوراً حیوان خانگی خود را نزد دامپزشک ببرید. ملانوما می تواند به راحتی به سایر نقاط بدن گسترش یابد.

درمان ملانوم معمولاً با جراحی برای برداشتن یا تخلیه تومور آغاز می شود. شیمی درمانی و یا پرتو درمانی نیز ممکن است در برخی موارد توصیه شود. برخی از سگها بای پیشگیری از عود مجدد بیماری به تزریق واکسن ملانوم نیاز دارند. دریافت این واکسن می تواند تا 4 سال از عود مجدد بیماری در حیوان خانگی شما پیشگیری کند.

به نظر می رسد سرطان ملانوم در سگ هایی مانند چاوچاو، سگ مینیاتوری و تریر اسکاتلندی بیشتر از سایر نژادها رخ می دهد.

سرطان غدد پستانی

سرطان پستان در سگ ها نسبتاً شایع است. بیشتر تومورهایی که می توانند در پستان رشد کنند، از نوع سرطانی هستند. تومورهای پستانی به صورت توده ای در شکم و در نزدیکی نوک پستان سگ ظاهر می شوند. ابتلا به سرطان پستان همچنین می تواند باعث بزرگ شدن غدد لنفاوی مجاور شود. گاهی ممکن است تومورهای متعدد به صورتی زنجیره مانند در امتداد غدد پستانی تشکیل شوند.

دامپزشکان از طریق نمونه گیری سوزنی که بیوپسی یا نمونه برداری بافتی نیز نامیده می شود، سرطان پستان را در حیوان خانگی شما تشخیص می دهند. درمان تقریباً همیشه با جراحی برای برداشتن تومور و غدد پستانی آسیب دیده آغاز می شود. دامپزشک، با توجه به شدت بیماری ممکن است برداشتن چندین غدد پستانی و غدد لنفاوی مجاور را توصیه کند.

سگهای ماده بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارند. عقیم سازی می تواند تا حد زیادی خطر  ابتلا به سرطان پستان را در سگ ها کاهش دهد.

سرطان مثانه

شایع ترین سرطان در سگ ها | دام و پت

کارسینوم سلولی انتقالی، نام دیگر سرطان مثانه در سگ ها است. کارسینوم سلولی انتقالی بیشتر در مثانه و مجرای ادراری سگ ها رخ می دهد. ابتلا به این تومورها باعث مشکل یا ناتوانی در دفع ادرار و یا وجود خون در ادرار می شود.

در صورت مشاهده مشکلات ادراری، باید حتما حیوان خانگی خود را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید. آزمایش ساده ادرار می تواند در تشخیص تومور در مجاری ادراری به دامپزشک کمک کند. در برخی مواد فقط با آزمایشات رادیوگرافی یا سونوگرافی می توان توموهای مثانه را تشخیص داد. همچنین برای تشخیص کارسینوم سلول انتقالی، نمونه برداری سوزنی از بافت های مشکوک نیز مورد نیاز است.

تومورهای سرطانی معمولاً در قسمتی از مثانه ایجاد می شوند که قابل برداشتن نیستند. به همین علت سرطان مثانه را معمولا نمی توان با عمل جراحی به طور کامل درمان کرد. درمان تکمیلی سرطان مثانه شامل استفاده از داروهایی مانند پیروکسیکام یا شیمی درمانی است.

خطر ابتلا به سرطان مثانه معمولا در سگ های مسن بیشتر است. همچنین نژادهای کوچک سگ مانند تریر اسکاتلندی، سگ گله شتلند و تریر سفید وست هایلند بیشتر از نژادهای دیگر به این سرطان مبتلا می شوند.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/types-of-dog-cancer-5081824

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا