اسب ها

شایع ترین بیماری ها در اسب ها

شایع ترین بیماری ها در اسب ها

از شایع ترین بیماری ها در اسب ها می توان به بیماری های پوستی، تنفسی و ترک خوردگی پاشنه ها در اسب، اشاره کرد. مهمترین نکته ای که در نگهداری از اسب ها باید به آن توجه کنید این است که حتی  با بهترین مراقبت ها و نگهداری باز هم  اسب ها ممکن است در معرض آسیب دیدگی و بیماری های مختلفی قرار بگیرند.

کاهش خطر بیماری های مشترک، تشخیص علائم بیماری ها یا آسیب دیدگی اسب و انجام اقدامات برای درمان مناسب است. علائم، راه های تشخیص و گزینه های درمانی در بیماری های پوستی مانند کرم حلقوی، مشکلات تنفسی یا بیماری هایی مانند قولنج یا لامینیت در اسب ها متفاوت است.

شایع ترین بیماری های پوستی در اسب ها

شایع ترین بیماری ها در اسب ها | دام و پت

درماتوفیتوز در اسب

درماتوفیتوز، یک عفونت قارچی مسری پوست است که با تماس مستقیم و غیرمستقیم انتشار می یابد. بنابراین اسبهای آلوده باید هر جا ممکن باشد جدا نگهداری شوند. حتی در برخی شرایط اقدامات بهداشتی سختگیری باید انجام شود و به دنبال مشاوره دامپزشکی باشید. عفونت در ابتدا به صورت دسته موهای برجسته نشان داده می شود که در نهایت می ریزد و ضایعات پوستی بر جای می گذارد.

این ضایعات که غالباً به شکل دایره ای هستند، ممکن است از نظر اندازه و تراکم متفاوت باشند و معمولاً در اطراف ناحیه سر، گردن، زین و دور آن ایجاد می شوند. محیط بلافاصله اسب نیز آلوده می شود، بنابراین مواد علوفه باید از بین برود. به علاوه همه وسایل، و تجهیزات باید با یک ضد عفونی کننده قارچ کش کاملاً شسته شوند.

Rainscald در اسب

Rainscald  یک عفونت پوستی است که در اثر نرم شدن پوست به دنبال اشباع مداوم ایجاد می شود. این ممکن است در اسبی رخ دهد که سیستم ایمنی ضعیفی   یا در حال حاضر در وضعیت نامناسبی قرار دارند . یک اسب مبتلا ممکن است ریزش موی تکه ای در پشت و کمر را نشان دهد. موها ممکن است مات شوند و پوست   دچار زخم و ضایعات گردد. برای پیشگیری از طغیان شدن اسب، مطمئن شوید که اسب همیشه از زمین به پناهگاه دسترسی دارد.

تب لجن در اسب

این یک بیماری پوستی است که معمولاً با شرایط مرطوب و گل آلود همراه است. پوست پاها و شکم ملتهب و پوسته پوسته می شوند و در موارد شدید، ممکن است اسب دارای درجه حرارت بالا یا تب شود. این عفونت توسط باکتری هایی ایجاد می شود که به پوست غرقاب وارد می شوند و باعث ایجاد پوسته   و عفونت   می شود. همیشه مطمئن شوید که پاها پس از کار یا زمان مزارع به خوبی تمیز شده اند. یا بشویید و سپس اطمینان حاصل کنید که پاها به درستی خشک شده اند یا گل را بگذارید تا خشک شود و سپس آن را با یک برس نرم مسواک بزنید.

ترک خوردگی پاشنه ها در اسب

شایع ترین بیماری ها در اسب ها | دام و پت

این موارد ناشی از شرایط مشابه تب لجن است. توصیه می شود پاها و پوست شکم را تا حد ممکن تمیز و خشک نگه دارید و استفاده از کرم محافظ نیز می تواند به شما کمک کند. در هنگام برخورد با پاشنه ها مراقبت بیشتر لازم است. زیرا آنها نزدیک زمین   و بنابراین مستعد آب گرفتگی هستند. همیشه مطمئن شوید که پاها پس از کار یا وقت در مزرعه به خوبی تمیز شده اند.

خارش شیرین در اسب

خارش شیرین، التهاب پوست در نتیجه واکنش آلرژیک است که به آن درماتیت عودکننده تابستانی (SSRD) نیز می گویند. علت آن یک خار گزنده به نام Culicoides است و خارش آن ناشی از واکنش آلرژیک به بزاق دهان ماده می باشد. در بیشتر موارد، اسب در پشت کمر، بخصوص در اطراف یال و دم دچار خارش می شود.

اسب های مستعد معمولاً برای اولین بار در سنین جوانی به این بیماری مبتلا می شوند و پس از بروز آن، اسب همچنان از آن رنج می برد. اما شرایط محیطی در نشان دادن اسب یا عدم وجود آن نقش زیادی دارد.

کنترل خارش شیرین

برای کنترل این بیماری بهتر است مرتباً از دافع حشرات استفاده کنید اما مراقب باشید که اسب حساسیتی ایجاد نکند. پوست اسب دارای خارش شیرین معمولاً حساس است و در صورت زخم یا خراش پوست مواد دفع کننده برای آنها مناسب نیستند. در این شرایط برای  راهنمایی بیشتر باید از مشاوره دامپزشکی استفاده کرد.

محل خار ها بیشتر در سحر و غروب و در روزهای معتدل، مرطوب و ساکن فعال هستند، بنابراین نگه داشتن اسب در اصطبل یا زیر پناه در این مدت برای به حداقل رساندن خارش موثر هستند. بنابراین بهتر است اسبهای آسیب دیده را در مناطق خشک و باز چرا کنیم.

پوشش های مخصوص خارش شیرین را می توان خریداری کرد که اسب را   تا دم می پوشاند تا جلوی دسترسی جوانه ها به پوست را بگیرد و از مالش محافظت می کند. اینها می توانند مفید باشند زیرا می توانند در اصطبل یا خارج از آن قرار بگیرند.

شایع ترین بیماری های تنفسی در اسب ها

شایع ترین بیماری ها در اسب ها | دام و پت

سرماخوردگی در اسب

سرما خوردگی در اسب معمولاً با ترشحات سفید یا زرد از بینی مشخص می شود. ممکن است درجه حرارت اسب کمی بیشتر از حد معمول باشد و غدد گلو متورم شوند. این معمولاً در اثر عفونت ویروسی ناشی از تماس با سایر اسب های آلوده ایجاد می شود. اگر اسب ها برای مدت طولانی در یک اصطبل با تهویه هوا یا کامیون نگهداری شوند، ممکن است حساس تر شوند. اسبها به دلیل نزدیکی اسبهای دیگر از مناطق مختلف کشور، در صورت رقابت در نمایشگاه ها اغلب سرما می خورند.

بهتر  است که بلافاصله با دامپزشک تماس گرفته و اسب را جدا نگه دارید. زیرا ویروس به سایر اسبها سرایت می کند. اسب را گرم و در محلی با تهویه مناسب و بدون گرد و غبار نگه دارید. سعی کنید با غذای نرم که بلع آن آسان است و یونجه کاملاً خیس خورده تغذیه کنید. سعی کنید در مسابقات اجازه ندهید اسب از طریق ظرف های عمومی آب بنوشد و همیشه آب مورد نیاز اسب خود را تهیه کنید.

سرفه در اسب

سه نوع اصلی سرفه در اسب وجود دارد. اولین مورد با سرماخوردگی همراه است و به طور معمول با سرفه های گاه به گاه همراه با ترشحات آبکی از بینی شروع می شود. سپس، تقریباً پس از دو هفته، ترشحات به سفید یا زرد تغییر رنگ داده و سرفه به دفعات افزایش می یابد.

دو نوع دیگر سرفه های ناشی از عفونت ویروسی یا باکتریایی و سرفه به عنوان یک واکنش آلرژیک (معمولاً به گرد و غبار) است. اگر اسب ثابت است، مطمئن شوید که  پوشش اسب بدون گرد و غبار (چه تراشه های چوبی یا کاغذی) هستند، همه یونجه خیسانده شده است و اصطبل از تهویه خوبی برخوردار است.

اگر اسبی سرفه کند، حیوان باید کار خود را متوقف کند مگر اینکه   دامپزشکی خلاف آن را توصیه کند. همچنین توصیه می شود تا زمان تعیین نوع سرفه، اسب را از سایر اسب ها دور نگه دارید، زیرا می توانند عفونی باشند.

شایع ترین بیماری های گوارشی در اسب ها

شایع ترین بیماری ها در اسب ها | دام و پت

قولنج در اسب

کولیک اصطلاحی است که برای توصیف درد شکم استفاده می شود. این می تواند مشکلی در خود روده یا سایر اندام های داخل شکم را نشان دهد. دلایل زیادی از سوءهاضمه ساده گرفته تا روده پیچ خورده جدی برای کولیک وجود دارد. در تمام موارد مشکوک به قولنج، باید به دنبال مشاوره فوری دامپزشکی باشید.

علائم قولنج شامل:

 • یک اسب بی قرار، روی زمین لگد می زند یا سعی دارد بیش از حد غلت بزند.
 • تعریق غیر قابل توضیح و تنفس سریع یا سخت
 • تحریک پذیر غیرمعمول، نگاه کردن یا تلاش برای لگد زدن به شکم آن
 • کشش مانند ادرار کردن یا تلاش برای دفع سرگین بدون نتیجه
 • ضربان و درجه حرارت بالا

لامینیت در اسب

لامینت در اسب یک وضعیت دردناک و ناتوان کننده است. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، زیرا اگر به سرعت یا به درستی درمان نشود، می تواند آسیب دائمی ایجاد کند، که ممکن است منجر به اتانازی شود. اسب ها در وضعیت “بدن چربی” بیشتر در معرض لامینیت و اختلالات متابولیکی مشابه هستند.

علائم لامینیت حاد (ناگهانی و شدید) عبارتند از:

 • افزایش نبض دیجیتال در اندام تحتانی
 • لنگش با ناتوانی یا اکراه در راه رفتن یا حرکت
 • دراز کشیدن و عدم تمایل به برخاستن
 • هنگام ایستادن، پشت و پا زدن روی اندامها، اندامهای کشیده
 • تکیه دادن به پشت پای خود را برای از بین بردن فشار از جلوی جلو
 • لامینیت می تواند بسیار جدی باشد و توجه سریع دامپزشکی ضروری است.

منابع:

https://www.bluecross.org.uk/pet-advice/common-ailments-and-health-problems-horses

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا