سگ ها

11 بیماری پوستی شایع در سگ ها

شایع ترین بیماری های پوستی سگ

شایع ترین بیماری های پوستی سگ آلرژی است. عفونت های باکتریایی، عفونت های قارچی و آلرژی، مشکلات معمول پوستی در سگ ها هستند. صاحبان سگ های خانگی باید مراقب علائم بیماری های پوستی در سگ ها باشند.

مشکلات پوستی یکی از مهمترین دلایلی است که صاحبان آن سگ خود را به دامپزشک می برند. ناهنجاری هایی مانند خراشیدن بیش از حد، قرمزی، التهاب، ریزش مو و توده ها و برجستگی ها می تواند نشانه ای از طیف گسترده ای از بیماری های پوستی سگ از آلرژی، کک و مک گرفته تا عفونت و جرب باشد.

اگر مشکلی در پوست سگ شما وجود دارد، باید همیشه با دامپزشک صحبت کنید تا مطمئن شوید که آنها درمان مورد نیاز خود را دریافت می کنند. این بیماری نه تنها ممکن است باعث درد و ناراحتی آنها شود. بلکه در صورت عدم درمان، مشکلات خفیف پوستی می توانند شدیدتر شوند.

شایع ترین بیماری های پوستی سگ

سگ ها می توانند از انواع مختلف بیماری های پوستی رنج ببرند، درست مثل انسان ها و بعضی از آنها هم افراد و هم سگ ها را تحت تأثیر قرار می دهند. برخی از این بیماری ها می توانند منجر به بروز عوارض جانبی شود. بر همین اساس، ما سعی کرده ایم در این مقاله شایع ترین بیماری های پوستی در سگ را مورد بررسی قرار دهیم. برخی از شایع ترین بیماری های پوستی در سگ ها عبارتند از:

آلرژی های محیطی، از شایع ترین بیماری های پوستی سگ ها می باشد.

شروع ناگهانی خارش، به ویژه در صورت، پاها، سینه و معده، می تواند نشان دهنده آلرژی محیطی باشد. آنها در صورت تماس سگ شما با علت تحریک یا ماده آلرژن، ایجاد می شود.

این نوع خاص از آلرژی در سگ ها “آتوپی” نامیده می شود و شبیه به بیماری تب یونجه در انسان ها است. با این تفاوت که سگ ها آن را با علائم پوست تحریک شده و خارش، به جای آبریزش چشم و عطسه، نشان می دهند.

برخی از رایج ترین مواد حساسیت زا برای سگ ها شامل علف، ذرات گرد و غبار و گرده گل است. دامپزشکان آزمایش خون را برای کمک به تشخیص نوع آلرژی حیوان خانگی شما انجام می دهند. درمان آلرژی های محیطی گاهی اوقات ممکن است دشوار باشد. در شدیدترین موارد به شامپو، قرص و تزریق نیاز دارد. طی سال های اخیر، داروهای جدیدی تولید شده است که انقلابی در پیشگیری و مراقبت از آلرژن ها ایجاد کرده است.

آلرژی غذایی، از شایع ترین بیماری های پوستی سگ ها می باشد.

شایع ترین بیماری های پوستی سگ | دام و پت

افزایش خارش که اغلب شامل خارش صورت، پاها، گوش ها و مقعد می شود، نشانه های آلرژی بالقوه غذایی در سگ ها است. سگ ها می توانند به نوع خاصی از مواد غذایی شامل پروتئین ها حساسیت داشته باشند. به عنوان مثال گوشت گاو، تخم مرغ، مرغ و لبنیات. اگرچه برخی از سگ ها نیز از آلرژی به گندم یا حتی سبزیجات رنج می برند.

فولیکولیت

فولیکولیت به معنی بیماری فولیکول های ملتهب مو است و اغلب زمانی اتفاق میفتد که سگ شما دچار یک مشکل پوستی دیگر مانند جرب یا آلرژی شود. زیرا فولیکول های مو توسط بیماری های زمینه ای پوست آلوده می شوند. فولیکولیت، روی بدن به صورت زخم، برجستگی و دلمه های پوستی ظاهر می شود. شامپوها، آنتی بیوتیک های خوراکی و پمادهای ضد باکتریایی توسط دامپزشک برای کمک به درمان و تسکین عفونت تجویز می شود.

درماتیت سبورئیک

درماتیت سبورئیک یا سبوره زمانی اتفاق میفتد که غدد سباسه سگ شما که در زیر فولیکول های مو قرار دارند، سبوم (یا روغن) زیادی تولید کنند. این مقدار زیاد باعث پوسته پوسته شدن یا چرب شدن پوست و التهاب و عفونت شود. سبوره ممکن است از والدین سگ شما منتقل شود. اما به طور معمول علائم سایر عوامل مانند آلرژی، عدم تعادل هورمونی یا عفونت است.

کرم حلقوی

کرم حلقوی، در واقع کرم نیست بلکه قارچی است که برای حیوانات و انسان بسیار مسری است. عفونت های قارچی به صورت تکه های طاسی دایره ای و پوسته ای ظاهر می شوند. اغلب در سر، پنجه ها، گوش ها و پاهای جلوی سگ دیده می شوند. پوست سگ شما همچنین می تواند ملتهب و قرمز به نظر برسد. در صورت مشاهده هرگونه علائم این اختلال، فوراً با دامپزشک خود تماس بگیرید. او می تواند برای از بین بردن قارچ و جلوگیری از انتشار آن، داروهای موضعی تجویز کند.

عفونت های مخمر، از شایع ترین بیماری های پوستی سگ ها می باشد.

شایع ترین بیماری های پوستی سگ | دام و پت

مناطق گرم بدن سگ مستعد ابتلا به عفونت های مخمری پوست هستند. این عفونت دوست دارد در مناطقی که صعب العبور هستند مانند مجرای گوش، در بین انگشتان، کشاله ران و پرینوم سگ شما رشد کند. با ابتلا به این اختلال، پوست می تواند ضخیم شود. این عفونت می تواند باعث خارش پوست سگ و گزش محل آلوده شود. عفونت های مخمری می توانند باعث تغییر رنگ پوست و تولید بوی نامطبوع شوند. یک کرم موضعی، مواد شستشو دهنده و قرص به تسکین علائم کمک کرده و به درمان محل آلوده کمک می کند.

کنه و کک، از شایع ترین بیماری های پوستی سگ ها می باشند.

کنه و کک با گاز گرفتن، گزش و مکیدن خون از روی پوست سگ شما، تأثیر مخرب خود را می گذارد. بزاق کک به بدن وارد می شود و می تواند باعث بروز واکنش آلرژیک شود که پوست حیوان خانگی شما را تحریک کرده و باعث خارش شدید آن می شود. حیوانات خانگی که از آلرژی انگلی شدید رنج می برند، علائم پوستی التهاب و قرمزی را نشان می دهند و اغلب پوست خود را می خراشند. سگ ها برای رفع خارش، پوست خود را می جوند. حتی ممکن است پوست خود را از بین ببرند.

کک ها، انگل های ریزی هستند که می توانند در فرش ها و تختخواب های ما زندگی کنند. به همین دلیل بسیار مهم است که به طور مرتب جاروبرقی بکشید، تخت حیوان خانگی خود را بشویید و مطمئن شوید که محیط ضد عفونی شده باشد.

بیماری جرب

جرب یک بیماری پوستی شدید است که توسط چندین گونه کنه که روی مو و پوست سگ زندگی می کنند، ایجاد می شود.

دو نوع اصلی جرب وجود دارد:

  • جرب ناشی از کنه دمودکس، که بیشتر به سگ های زیر یک سال، سگ های مسن یا حیوانات خانگی با یک بیماری زمینه ای دیگر تمایل دارد.
  • جرب سارکوپتیک ناشی از کنه های سارکوپتس، که یک بیماری شدید خارش زا است و اغلب اولین بار در گوش سگ دیده می شود. علائم جرب شامل ریزش مو در صورت و پاها، همراه با خارش و قرمزی شدید در اطراف مناطق آسیب دیده است.

مانند کک، اگر حیوان خانگی شما مبتلا به جرب است، ملافه های آنها را بشویید. اطمینان حاصل کنید که سایر حیوانات از تماس با این حیوان خانگی جلوگیری کنند. با بررسی نمونه ای از پوست حیوان در زیر میکروسکوپ، بیماری جرب تشخیص داده می شود.

درمان این اختلال شامل استفاده قرص ها و شامپوهای اختصاصی برای از بین بردن کنه، تسکین خارش و التهاب است. در واقع، برخی از محصولات ضد کک و کرم که دامپزشکان تجویز می کنند، می توانند از سگ در برابر جرب محافظت کنند.

شوره سر در سگ ها

شایع ترین بیماری های پوستی سگ | دام و پت

مانند انسان ها، سگ ها نیز می توانند دچار شوره سر یا پوسته پوسته شدن و خشکی پوست شوند. این علائم می توانند نشانه ای از یک مشکل اساسی مانند عفونت باشند. بعضی از سگ ها، به خصوص در زمستان، مستعد ابتلا به خشکی پوست هستند. بروز این اختلال ممکن است تحت تأثیر رژیم غذایی آنها باشد.

منابع با کیفیت بالا از پروتئین، اسیدهای چرب امگا 3 و 6 می توانند به سلامت پوست سگ کمک کنند. موارد ساده شوره سر به طور معمول با شامپو درمان می شود. اما دامپزشک باید بررسی کند تا مطمئن شود تا سگ شما هیچ بیماری زمینه ای دیگری وجود ندارد.

لوپوس در سگ ها

لوپوس نوعی بیماری خود ایمنی است و به معنای حمله سیستم ایمنی بدن به سلولهای خود است. متأسفانه در حیوانات خانگی مان، زخم های پوستی باز که مدت زمان زیادی است که بهبود نیافته اند، می تواند نشان دهنده یک اختلال ایمنی باشد، این اتفاق غالباً در اطراف بینی، چشم و پنجه دیده می شود. در صورت عدم درمان، لوپوس می تواند بسیار جدی باشد بنابراین مراجعه به دامپزشک در صورت مشاهده این بیماری، ضروری است.

عفونت های باکتریایی

عفونت های باکتریایی در سگ ها می تواند یکی از علائم ثانویه دلایل دیگر باشد، به عنوان مثال، یک سگ خارش دار با آلرژی پوستی می تواند زخم هایی به خود وارد کند که ممکن است عفونی شود. انواع مختلفی از عفونت باکتریایی وجود دارد اما شایع ترین آن به عنوان فولیکولیت باکتریایی شناخته می شود که عفونت و التهاب فولیکول های مو است. علائم فولیکولیت شامل تورم قرمز، خارش و چرک است.

علائم بیماری پوستی سگ

شایع ترین بیماری های پوستی سگ | دام و پت

علائم بیماری پوستی در سگ ها درست مانند آنچه در انسان مشاهده می شود، می تواند بسیار متفاوت باشد. علائم رایجی که نشان می دهد سگ شما ممکن است دچار بیماری پوستی باشد شامل خراشیدن مکرر، گاز گرفتن پوست و تحریک مانند قرمزی است. همچنین ممکن است متوجه ریزش مو، پوسته پوسته شدن پوست، تغییر بافت، شوره، توده ها و بوی نامطبوع یا ناخوشایند شوید.

این موارد به عنوان علامت طیف گسترده ای از بیماری های پوستی در نظر گرفته می شود. بنابراین تشخیص شرایط دقیق فقط بر اساس علائم بسیار دشوار است. اگر متوجه شدید که سگ شما هر یک از این علائم را نشان می دهد. بهتر است با دامپزشک خود تماس بگیرید تا روند تشخیص و درمان را شروع کنید.

منابع: https://www.animaltrust.org.uk/blog/dog-skin-allergies/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا