گربه ها

چگونه گربه خانگی را شاد کنیم؟

شاد کردن گربه خانگی یکی از اصول نگهداری آنهاست. پس بیایید با هم، راه های شاد کردن گربه هایی که در خانه نگهداری می شوند را بررسی کنیم. سال ها است که گربه ‌ها، حیوانات خانگی محبوب بسیاری از خانواده‌ ها هستند. افراد زیادی در سراسر دنیا، از گربه های خانگی نگه داری می کنند. این حیوانات شگفت انگیز، سزاوار همان میزان شادی هستند که صاحبان شان، به خاطر نگه داری آن ها، از آن بهره مند می شوند.

گربه های خانگی، می توانند در اثر بروز علل مختلفی، دچار استرس و فشار روانی شوند. در حالی که بیشتر گربه ‌های خانگی، در هنگام به آغوش گرفته شدن، واکنش هایی را از خود بروز می دهند، با این حال، دوست دارند که توسط صاحبان خود، نوازش شوند.

1. اولین راهکار شاد کردن گربه: فعالیت و تحرک در گربه های خانگی

گربه ها، ورزشکاران طبیعی هستند و تمایل به حرکت و فعالیت دارند. با این حال، همیشه باید سعی کنید از فرار گربه ها از خانه و پرسه زدن در خیابان ها، جلوگیری کنید. به خصوص اگر گربه تان نر است، بیشتر مراقب آن باشید. گربه های نر، می توانند با سایر گربه ها درگیر شوند.

به همین علت بسیار مهم است که آن ها را در داخل خانه، فعال نگه دارید. شما همیشه می توانید آن ها را با تامین خوراکی های مخصوص گربه، مشغول نگه دارید. با این حال، بایستی اعتدال را رعایت کنید. به عنوان مثال، چند اسباب بازی تهیه کنید. وگرنه گربه خانگی تان دچار اضافه وزن خواهد شد.

اسباب بازی هایی با چراغ های چشمک زن و قابلیت ایجاد صدا، نشانگرهای لیزری، یا شاید اسباب بازی هایی که به کمک یک نخ، می توانند حرکت کنند، ممکن است برای گربه خانگی شما مفید باشند. همچنین، در صورتی که در یک محله امن و آرام زندگی می کنید، می توانید یک قلاده تهیه کرده و گره خود را با خود به پیاده روی ببرید.

این کار ممکن است کمی غیرعادی به نظر برسد، اما با این کار، می توانید مطمئن شوید که حادثه ای بروز پیدا نخواهد کرد. استفاده از قلاده در گربه های جوان، راحت تر است. همیشه به یاد داشته باشید که بعد از بروز یک رفتار خوب توسط گربه، به آن ها پاداش دهید! البته پاداش دادن به گربه، مانند آموزش سگ ها مفید نیست. ولی موثر است.

چرا گربه ها پشت هم را بو می کنند؟

2. راهکار شاد کردن گربه: بروز رفتار شکار کردن در گربه های خانگی

شاد کردن گربه خانگی || دام و پت

گربه ها، شکارچیان طبیعی هستند. به طور کلی، آن ها نسبت به محیط اطراف خود، کنجکاو هستند. اگر با آن ها، به همان روش زندگی در طبیعت رفتار نکنید، ممکن است از خانه تان فرار کنند. شما می توانید این کار را با مخفی کردن خوراکی های مورد علاقه آن ها انجام دهید تا آنها مجبور به “شکار” غذاهای مورد علاقه خود شوند.

همچنین می ‌توانید از اسباب‌ بازی‌ هایی استفاده کنید که می توان با کنترل آن ها، یک طعمه مصنوعی برای گربه خانگی تان مهیا کنید.

3. سومین راهکار شاد کردن گربه خرید یک گربه خانگی دیگر

اگر گربه خانگی تان، یک دوست گربه دیگر نیز داشته باشد، خوشحال تر از یک گربه خانگی تنها، خواهد بود. انجام این کار، به ویژه اگر نمی توانید تمام روز را با گربه های خود در خانه باشید، بسیار مهم است. شما به راحتی می توانید این کار را با آوردن یک گربه دیگر از یک پناهگاه حیوانات، انجام دهید.

اگر در حال حاضر نمی ‌توانید مسئولیت نگه داری از گربه دیگری را بر عهده بگیرید، می ‌توانید از فرد دیگری که او هم گربه خانگی دارد، برای بازی کردن گربه های تان با هم، درخواست کنید.

4. مهیا کردن یک فضای باز برای گربه های خانگی

گربه ها عاشق بالا رفتن از بلندی ها هستند. شاید متوجه شده باشید که آن ها سعی می کنند روی مبلمان خانه تان استراحت کنند. به طور طبیعی، آن ها عاشق بالا رفتن از درختان، برای نشستن و استراحت و همچنین جستجوی طعمه هستند. برای خوشحال نگه داشتن یک گربه، می توانید به تحریک این غریزه در آن ها کمک کنید.

درختان مخصوص گربه، روشی شگفت انگیز برای انجام این کار هستند. شما به راحتی می توانید یکی از آن ها را بخرید یا خودتان یک‌ درخت مخصوص درست کنید. همچنین می ‌توانید قفسه‌ های مخصوص گربه را به تمام اتاق‌ های خانه یا اتاق ‌های مورد علاقه گربه ‌تان اضافه کنید تا هر زمانی که می ‌خواهند فعالیت کنند و بالا بروند.

همچنین، اگر فضای کافی در داخل خانه دارید، می توانید علف های مخصوص گربه را در داخل خانه نیز بکارید. ترجیحاً، علف ها را در یک یا دو گلدان بکارید تا گربه ها بتوانند چرا کنند. بهتر است بدانید که گربه ها، در صورت بروز ناراحتی معده، علف می خورند.

5. محبت کردن به گربه های خانگی

شاد کردن گربه خانگی || دام و پت

به طور کلی، این روش، ساده ترین و موثرترین کار برای شاد نگه داشتن گربه های خانگی است. گربه ‌های اهلی و خانگی، به توجه و محبت صاحبان شان نیاز دارند. در واقع، در زمانی که آن‌ ها نیستند، دل تنگ محبت آن ها می شوند. از نظر نیاز به محبت، گربه ها فرقی با سگ ها ندارند. فقط کمی ظریف تر هستند.‌

هر روز به گربه خود توجه و محبت کنید. گربه خود را مرتباً نوازش کنید. در جای مناسبی بنشینید و با گربه خود وقت بگذرانید. زمانی را به بازی با حیوان خانگی تان اختصاص دهید و گربه خود را فعال نگه دارید و به آن ها اسباب بازی های مناسبی بدهید. محبت و توجه به گربه خانگی، در طولانی مدت، باعث شاد نگه داشتن آن می شود.

نحوه عمل صاحبان گربه های خانگی است که شاد بودن یا نبودن گربه ها را تعیین می کند. نگه داری از یک گربه خانگی، مسئولیت مهمی است و شما باید به آن ها توجه کافی داشته باشید تا آن ها را شاد نگه دارید. گذشته از موارد فوق، ناگفته نماند که صاحبان گربه نیز باید نیازهای اساسی گربه خانگی خود را، مانند اطمینان از ایمن بودن محیط، تغذیه مناسب، و تمیز بودن محیط زندگی، تامین کنند.

تا زمانی که از آن ها به خوبی مراقبت می کنید، می توانید مطمئن باشید که آن ها خوشحال و راضی خواهند بود!

ترشحات چشم در گربه نشان دهنده چیست؟

6. مشورت با یک دام پزشک درباره سلامتی گربه های خانگی

به طور کلی، گربه های سالم، باید گربه های شادی باشند. علل مختلفی می توانند باعث ناراحتی گربه های خانگی شوند. گاهی اوقات، مشکلاتی که در سلامتی یک گربه خانگی می توانند وجود داشته باشند، می توانند باعث ناراحتی این حیوانات شوند. بنابراین، مشورت با یک دام پزشک، ضروری خواهد بود.

اگر گربه خانگی شما هنوز عقیم نشده است، انجام این روش جراحی، یک قدم مهم برای حفظ سلامتی گربه خانگی تان خواهد بود. به طور کلی، انجام این کار، به پیشگیری از بروز پرخاشگری و کاهش خطر ابتلا به سرطان های مرتبط، کمک می کند.

7. به گردش بردن گربه های خانگی

شاد کردن گربه خانگی || دام و پت

به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که صاحبان گربه های خانگی، می توانند با خیال راحت حیوان خانگی شان را به بیرون ببرند. با گردش در بیرون از خانه، گربه های شاد تر خواهند شد. شما می‌ توانید گربه‌ خانگی تان را به کمک یک افسار، به همراه یک بند، مهار کنید. همچنین، با این کار، گربه خانگی تان نخواهد توانست که فرار کند.

به طور کلی، در صورتی که می خواهید به همراه گربه خانگی تان به بیرون از محیط خانه بروید، همیشه باید به حیوان خانگی تان، نظارت داشته باشید. در این حالت، احتمال بروز مشکلات مختلف، کاهش پیدا خواهد کرد.

8. استفاده از دارو مناسب برای حفظ سلامتی گربه

بیماری های مختلف، می توانند سلامتی گربه های خانگی را تحت تاثیر قرار بدهند. برای این که از مرگ گربه خانگی تان پیشگیری کنید، می توانید از برخی داروهای پیشگیرانه استفاده کنید. البته، برخی از بیماری ها، شدید هستند. همچنین، برخی دیگر، تا قبل از بروز بیماری، قابل تشخیص نخواهند بود.

به عنوان مثال، شما می توانید از داروهای ضد انگل، برای پیشگیری از آلودگی گربه های خانگی با انگل های مختلف، استفاده کنید. قبل از استفاده از داروهای مختلف، با یک دام پزشک، درباره ایمن بودن آغاز یک برنامه مبتنی بر مصرف دارو، مشورت کند.

9. تعامل با گربه های خانگی برای شاد نگه داشتن آن ها

به طور کلی، گربه ها، حیوانات باهوشی هستند. شما می توان آن ها را برای انجام کارها و فعالیت های سرگرم کننده، مانند سگ های خانگی، آموزش دهید. به طور کلی، تحریکات ذهنی و فیزیکی، برای گربه ها، فعالیت های عالی به حساب می آیند.

به عنوان مثال، آموزش نشستن به گربه های خانگی، کاری آسان است. آموزش به گربه برای قرارگیری روی چهارپایه به جای پیشخوان، شما و گربه تان را بسیار شاد تر می کند. یک نکته مفید دیگر این است که آموزش، باعث تقویت رابطه بین صاحب حیوان خانگی و گربه می شود. این مسئله، مطمئنا گربه را خوشحال می کند.

چرا گربه ها قوز می کنند؟

10. تغذیه و حفظ شادابی گربه های خانگی

شاد کردن گربه خانگی || دام و پت

چاقی در گربه ها، یک مشکل بزرگ به حساب می آید. یکی از راه های مبارزه با بروز چاقی در گربه های خانگی، این است که صاحبان آن ها، گربه های خود را برای یافتن غذای خود، به کار و فعالیت وادار کنند. اسباب بازی های غذایی، برای تقویت غریزه شکار گربه های خانگی و مجبور کردن آن ها به تحرک و فعالیت، ابزار مفیدی هستند.

گزینه دیگر این است که غذای گربه را در مکان های مختلف پنهان کنید تا حیوان خانگی تان، مجبور شود آن را پیدا کند. کار و فعالیت برای پیدا کردن، غذا باعث خوشحالی گربه می شود. زیرا این فرآیند، یک تمرین فیزیکی و ذهنی عالی برای گربه ها است.

11. استفاده از اسباب بازی های مختلف

یکی از ساده ترین راه ها برای خوشحال کردن گربه های خانگی، استفاده از یک اسباب بازی طعمه جدید است. گربه ها شکارچیان طبیعی هستند. گربه ها، عاشق تعقیب اشیاء، جست و خیز، فعالیت، تحرک، کمین کردن و شکار کردن طعمه های مختلف هستند.

حتی زمانی که طعمه مورد استفاده، واقعی نباشد، گربه خانگی تان از انجام این فعالیت، لذت خواهد برد. انواع مختلفی از اسباب بازی های طعمه مناسب برای گربه ها، در بازار وجود دارد. با کمی خلاقیت، صاحبان حیوان خانگی می توانند حتی از وسایل معمولی موجود در خانه خودشان، اسباب بازی های مناسبی را برای حیوان خانگی شان بسازند.

در صورتی که سوالات بیشتری درباره شاد کردن گربه های خانگی‌ دارید، می‌ توانید با یک‌ دام پزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید. به طور کلی، یک گربه خانگی سالم، در اغلب اوقات، باید شاد و فعال باشد.

چرا گربه ها یکدیگر را لیس می زنند؟

منبع
https://www.petsafe.net/learn/10-ways-to-make-your-cat-happyhttps://pethelpful.com/cats/Tips-on-Keeping-Your-Cat-Happy

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا