سگ ها

سگ گرگاس، ویژگی های رفتاری تا شایع ترین بیماری ها

سگ گرگاس، ویژگی های رفتاری تا شایع ترین بیماری ها

سگ گرگاس یا گرگی، از نژاد های محبوب سگ ها هستند. یکی از والدین این نوع سگ، سگ اهلی و دیگری گرگ خاکستری است. همچنین گاهی اوقات به آن هیبرید نیز می گویند. گرگ ها و سگ ها همه اعضای یک گونه به نام Canis هستند. از نظر تاریخی، اولین سگ های اهلی حدود 15000 سال پیش گرگ بودند.

سگ های امروزه به عنوان زیرگونه گرگ ها یا Canis lupus familiaris طبقه بندی می شوند. به همین دلیل است که می توان سگها و گرگ ها را با هم آمیزش داد.

ارتفاع گرگاس یا گرگی، به طور معمول 25 تا 33 اینچ است. وزن آن ها نیز در حدود 60 تا 120 پوند است. یک گرگاس یا گرگی به طور معمول می تواند 13 تا 16 سال زندگی کند.

ویژگی های رفتاری گرگی یا سگ گرگاس

سگ گرگاس، ویژگی های رفتاری تا شایع ترین بیماری ها | دام و پت

علیرغم این واقعیت که سگ های گرگی، رفتار و ویژگی های مشابه بیشتری با سگ ها دارند، با این حال نگه داری از آن ها به تجربه زیادی نیاز دارد. اگر کسی سابقه نگه داری از سگ ها را دارد، به این معنا نیست که می تواند از یک گرگاس یا گرگی نیز نگه داری کند.

گرگاس یا گرگی، ویژگی های منحصر به فردی دارد که نگه داری از آن‌ را می تواند به یک چالش برای خانواده ها تبدیل کند. برخی از سگ های گرگاس یا گرگی، بیشتر شبیه گرگ ها هستند تا سگ ها. خلق و خوی آن ها می تواند بسیار متفاوت از سگ هاسکی سیبری یا مالاموت آلاسکا باشد.

با طور کلی می توان گفت که نگه داری از یک گرگاس یا گرگی، متفاوت از سایر سگ ها می باشد. البته برای افراد با تجربه، یک گرگاس یا گرگی می تواند حیوان خانگی فوق العاده ای باشد.

گرگی ها حیوانات خانگی نیستند.

گرگی یا گرگاس ها، به طور کلی، حیوانات خانگی آرام و ساکتی نیستند و می توانند کاملا پرخاشگر باشند. این بدان معناست که گرگاس ها برای خانواده های دارای کودک، و نیز افراد ناتوان، مانند سالمندان، که قادر به کنترل پرخاشگری سگ ها نیستند، می توانند نامناسب باشند.

هر کدام از گرگاس ها، می توانند نسبت به یک گرگاس دیگر، بسیار متفاوت باشند. با وجود اینکه نگه داری از یک گرگاس یا گرگی می تواند بسیار آسان و دلپذیر باشد، احتمال چالش برانگیز بودن یک گرگاس یا گرگی دیگر، می تواند وجود داشته باشد. همچنین تجربه و امکانات فرد نگه دارنده از سگ، بسیار مهم است.

به طور کلی، سهم نژاد گرگ در ژن های گرگاس بیشتر باشد، حیوان حاصل وحشی تر و غیر قابل کنترل تر خواهد بود. میزان وحشی بودن یک گرگاس، به فاصله این حیوان با اجداد گرگ خود بستگی دارد. هرچه به گرگ ها نزدیک تر، وحشی تر. علاوه بر این، گرگ ها حیواناتی با غرایز طبیعی مختلف هستند.

مثلا، گرگ ها از غذای خود محافظت و قلمرو خود را مشخص می کنند. این موارد جزو ویژگیهای مفید در طبیعت، اما بسیار نامطلوب در خانه به حساب می آیند.

گرگ ها اهلی نیستند.

هرچه قدر ژنتیک یک گرگاس به گرگ ها شبیه تر باشد، غیر قابل کنترل تر و پرخاشگر خواهد بود. همین مورد عملا پرورش این نوع از حیوانات را به یک ‌چالش جدی تبدیل می کند. از طرفی، اعمال محدودیت های مختلف برای این حیوان در خانه، می تواند باعث وحشی تر شدن آن شود‌.

گرگی ها، عاشق فرار کردن هستند.

سگ گرگاس، ویژگی های رفتاری تا شایع ترین بیماری ها | دام و پت

افرادی که می خواهند از این ‌نژاد نگه داری کنند، باید زمان زیادی را با آن ها بگذرانند. این نژاد به هیچ وجه برای افراد تازه کار و مبتدی مناسب نیست.

سگ های گرگی  از قرار گرفتن در معرض بسیاری از افراد، مکان ها و موقعیت های مختلف به عنوان یک جاندار نیمه وحشی، ممکن است بر اساس غریزه خود و برای حفظ امنیت و جان خود، به دفاع از خود اقدام کند. مثلا ممکن است شروع به گاز گرفتن کند. با این حال، آموزش این نژاد، به طور کلی، چالش های مهمی را به همراه دارد.

برخلاف سگ ها که دوست دارند با انجام صحیح دستورات، مربی پرورش دهنده خود را خوشحال کنند، گرگاس، ارتباط عمیقی با پرورش دهنده برقرار نمی کنند. همچنین، سگ های گرگی حیوانات خانگی خوبی نیستند.

سگ های نر و ماده گرگاس، نه تنها مبلمان و سایر وسایل خانه را با ادرار علامت گذاری می کنند، و با این کار این وسایل را آلوده کرده و مشکلات بهداشتی مختلفی ایجاد می کنند، بلکه محیط خانه را برای کودکان و دیگر حیوانات خانگی خطرناک می کنند.

بروز تغییرات هورمونی در طول بلوغ جنسی یک سگ گرگاس می تواند لایه دیگری به رفتارهای غیر قابل پیش بینی و غرایز وحشی آن ها اضافه کند. با این وجود، عقیم سازی سگ گرگی یا سگ گرگاس ممکن است برخی از غرایز وحشی آن ها را رام کند.

علاوه بر این، سگ های گرگی یا گرگاس ها، به ورزش و فعالیت بسیار زیادی نیاز دارند (در حدود سه تا چهار ساعت در روز) و در صورت محدود شدن در خانه با مشکلات متعدد سلامتی روبرو خواهند شد.

با در نظر گرفتن این موضوع، سگ های گرگی به موارد زیر نیاز دارند:

سگ های گرگی به نیم تا یک هکتار فضا برای فعالیت و تحرک‌ روزانه خود نیاز دارند. سگ های گرگی یا گرگاس، به صورت جفت یا گروهی بهتر عمل می کنند. دو سگ گرگی حداقل به یک هکتار فضای بسته احتیاج دارند. محل نگه داری از این سگ ها، به حصاری دارای حداقل 8 فوت ارتفاع، دور تا دور محل نگه داری، نیاز دارد.

حصارها باید به سمت داخل زاویه داشته باشند تا امکان فرار این حیوانات سخت تر شود. استفاده موانع بتنی دفن شده در پایه حصار کشی فضای نگه داری، برای جلوگیری از حفاری این سگ ها مورد نیاز است. باید یک خانه مناسب، که ارتفاع و عرض مطلوب داشته باشد، برای این سگ ها مهیا کنید تا در شرایط نامطلوب آب و هوایی به آن‌ جا پناه ببرند.

تامین پوشش گیاهی و پوشش زمین برای ایجاد سایه، علف برای خوردن و مخفیگاه ها (اطمینان حاصل کنید که هیچ درختی به حدی نزدیک حصار نیست که به حیوان اجازه صعود و فرار دهد) برای این نژاد از سگ ها ضروری است.

بیماری های شایع گرگاس

سگ گرگاس، ویژگی های رفتاری تا شایع ترین بیماری ها | دام و پت

سگ های گرگی یا گرگاس ها، مستعد ابتلا به بسیاری از بیماری های شایع در میان سایر سگ ها هستند. اگر قصد نگه داری از یک گرگاس یا گرگی را دارید، باید از دسترسی به یک دامپزشک با تجربه اطمینان داشته باشید. سگ های گرگی یا گرگاس، مانند سایر سگ ها، به واکسیناسیون و داروهای ضد بیماری های مختلف، نیاز دارد. باید به دقت به مسائل بهداشتی یک سگ گرگی رسیدگی شود.

مانند سایر سگ ها، یک گرگاس، مستعد ابتلا به بیماری هایی، مانند موارد زیر است:

 • کنه
 • کک
 • کرم قلب
 • پاروویروس
 • انواع تومورها
 • بیماریهای عفونی مانند مشکلات تنفسی

تغذیه سگ های گرگی

سگ های گرگی یا گرگاس ها، با خوردن غذای معمولی سایر سگ ها، نمی توانند به خوبی رشد کنند. در اصل، آن ها باید غذاهایی را که گرگ های وحشی در طبیعت می خورند بخورند. گوشت خام، غذای ایده آل یک سگ گرگی یا گرگاس به حساب می آید.

در حالت ایده آل، شما باید به سگ گرگی یا گرگاس خود، به صورت روزانه چندین پوند گوشت خام بدهید. خوردن مرغ و بوقلمون برای یک سگ گرگی مطلوب است. اما باید از دادن گوشت خوک خام به سگ تان اجتناب کنید‌. زیرا می تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند.

استخوان ها برای سگ های گرگی، گزینه مطلوبی هستن. این سگ ها از خوردن استخوان های خام و کامل لذت برده و از آن سود خواهند برد. علاوه بر این، یک سگ گرگی نیاز به دسترسی به علف تازه و سایر محصولات گیاهی دارد. بسیاری از سگ های گرگی از مصرف میوه لذت می برند.

البته باید پیش از دادن میوه به حیوان خانگی خود، باید با یک‌ دامپزشک مشورت کنید. فقط باید از میوه های ایمن و بی خطر برای تغذیه یک‌ سگ‌ گرگی یا گرگاس استفاده کند. در غیر این صورت ممکن است مشکلات جدی در سلامتی این حیوان‌ به وجود بیاید.

مصرف مکمل ها در سگ گرگی

علاوه بر وعده های غذایی معمولی، اکثر سگ های گرگی از مصرف مکمل های غذایی مانند گلوکوزامین، ویتامین C، A، B، D و E به همراه یونجه و علف گندم، سیر و کدو سود فراوانی خواهند برد. مصرف این مکمل ها به کاهش خطر ابتلا به بیماری ها و اختلالات شایع مانند آرتریت، مشکلات پوستی، انگل ها و مشکلات گوارشی کمک می کند.

سگ های گرگ به یک منبع دائمی آب شیرین نیاز دارند. بهترین گزینه این است که آب را در یک‌ ظرف دارای عمق مناسب، در اختیار سگ تان قرار بدهید. همچنین اگر‌ آب و هوای محل زندگی شما گرم است، بهتر است اجازه بدهید هر از چند گاهی، سگ تان در یک‌ استخر کوچک، شنا کند.

ویژگی های مثبت و منفی گرگاس

سگ گرگاس، ویژگی های رفتاری تا شایع ترین بیماری ها | دام و پت

برخی از ویژگی های مثبت سگ گرگی عبارت اند از:

 • احتمال ایجاد پیوند با صاحب خود
 • لذت بردن از آموزش و معاشرت (تا حدودی)
 • بسیار باهوش بوده و به شرطی شدن و پاداش مثبت به خوبی پاسخ می دهند

برخی از ویژگی های منفی این حیوانات عبارت اند از:

 • ممکن است باعث ترس دیگران شوند
 • خشن بوده ممکن است پرخاشگری کنند
 • به مقدار زیادی آموزش و مراقبت و توجه نیاز دارند
 • مانند سگ های اهلی “اشتیاق برای خوشحال کردن” صاحب خود ندارند

هیچ واکسن مجازی برای استفاده در سگ های گرگی گرگاس به صورت رسمی‌ تایید نشده است. اما بسیاری از دامپزشکان مصرف واکسن سگ های اهلی برای واکسیناسیون سگ های گرگی یا گرگاس ها را توصیه می کنند.

یافتن یک سگ گرگی برای فروش، به ویژه توله سگ، کار آسانی نیست.

سخن آخر

قبل از خرید یک سگ گرگی یا گرگاس، باید تمام شرایط را برای نگه داری از این حیوان مهیا کنید. مهم تر از همه، شما باید یک‌ فضای نسبتا بزرگ، به همراه خانه و حصار کشی مطمئن، برای سگ گرگی تان آماده کنید. سگ های گرگی نیاز های متفاوتی نسبت به سایر سگ ها دارند.

شما باید به طور مستمر با یک‌ دامپزشک، برای حفظ سلامتی سگ گرگی تان، در ارتباط باشید. هر چه قدر ژنتیک یک گرگاس شبیه اجداد گرگ خود باشد، وحشی تر خواهد بود. نگه داری از یک‌ حیوان وحشی به هیچ وجه کار ساده ای نخواهد بود.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/pet-wolfdogs-1237356

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا