سگ ها

سگ ها چگونه کرم می گیرند؟

سگ ها چگونه کرم می گیرند؟

سگ ها چگونه کرم می گیرند؟ انواع مختلفی از کرم ها وجود دارند که می توانند باعث مشکلات سلامتی در سگ ها شوند. بسیاری از کرم‌ها در سگ‌ها انگل‌های روده‌ای هستند که در روده سگ یافت می‌شوند، اما برخی از کرم‌ها دیگر سیستم‌ها یا اندام‌های بدن مانند قلب را آلوده می‌کنند.  کرم ها در سگ ها ممکن است علائم خفیفی مانند اسهال یا علائم جدی تری مانند از دست دادن خون یا بیماری قلبی ایجاد کنند.  اگر شک دارید که سگ شما کرم دارد، درمان سریع برای جلوگیری از بیماری و جلوگیری از گسترش عفونت ضروری است.

انواع کرم ها در سگ ها

بسته به محل زندگی‌تان، رایج‌ترین انواع کرم‌هایی که سگ‌ها را آلوده می‌کنند، می‌توانند کرم‌های روده‌ای باشند که برخی از آنها قبل از رسیدن به روده از طریق بافت‌های متعدد جابجا مي شوند، یا کرم‌های قلبی (نوعی کرم فیلاریال) که در داخل قلب سگ رشد می‌کند.

برخی از رایج ترین کرم ها عبارتند از:

کرم های گرد

کرم های گرد، کرم های روده ای هستند که در داخل روده سگ زندگی می کنند. كرم هاي گرد به شکل استوانه ای هستند و اغلب به صورت دایره ای در هم می پیچند. کرم های گرد بالغ ممکن است چندین اینچ طول داشته باشند. آنها در توله سگ ها بسیار رایج هستند. این انگل های روده ای اغلب علائمی مانند اسهال یا استفراغ ایجاد می کنند.

کرم های قلابدار

کرم‌های قلابدار کرم‌های کوچک روده‌ای هستند که طول آن‌ها حدود 0.5 تا 1 اینچ است. کرم های قلابدار در داخل روده زندگی می کنند. کرم های قلابدار برای مکیدن خون داخل روده سگ شما را گاز می گیرند. به همین دلیل، آنها می توانند باعث اسهال سیاه رنگ تیره، خستگی و کاهش فعالیت در سگ ها شوند. کرم های قلابدار همچنین می توانند باعث کم خونی شدید شوند که می تواند به دلیل از دست دادن خون منجر به مرگ سگ شود.

کرم های نواری

سگ ها چگونه کرم می گیرند؟ | دام و پت

کرم‌های نواری کرم‌هایی با بدن مسطح هستند که بسته به گونه‌های آن‌ها اندازه‌شان بسیار متفاوت است. به عنوان مثال، کرم‌های نواری اکینوکوکوس بالغ کوچک هستند، تنها 1 تا 7 میلی‌متر، اما شکل لارو می‌تواند باعث بیماری شدید و مرگ در افراد شود. از سوی دیگر، Taenia pisiformis بالغ می‌تواند به طول 200 سانتی‌متر (حدود 8 فوت) برسد. کرم های نواری به داخل روده سگ می چسبند و مواد مغذی را جذب می کنند. کرم نواری سگ شما را بیمار نمي کند، اما عفونت کرم نواری مواد مغذی حیاتی را از سگ می گیرد . تعداد زیاد کرم های نواری نیز می توانند باعث انسداد روده شوند.

کرم های شلاقی

شکل کرم‌های شلاقی شبیه شلاق است که یک انتهای آن بسیار نازک و یک انتهای آن بسیار ضخیم‌تر است. طول آنها حدود 1.5 تا 3 اینچ است. کرم های شلاقی در روده ها به ویژه روده بزرگ و سکوم زندگی می کنند. كرم هاي شلاقي در سگ ها نسبتاً رایج هستند. در حالی که عفونت های اين كرم ها ممکن است باعث ایجاد علائم قابل مشاهده در سگ ها نشوند، اما احتمالاً با شدیدتر شدن عفونت، علائم دیگری نیز رخ خواهند داد. برخی از سگ ها اسهال مزمن را تجربه می کنند که ممکن است مقداری خون در آن وجود داشته باشد. اسهال خوني می تواند انرژی سگ شما را تخلیه کند و باعث کاهش وزن شود.

کرم های قلبی

سگ ها از طریق پشه های آلوده به کرم قلب مبتلا می شوند. بیش از 70 گونه از پشه ها می توانند کرم قلبي را به سگ ها منتقل کنند. هنگامی که پشه سگ شما را نیش می زند، کرم های کوچک قلب نابالغ به داخل پوست او وارد مي شوند، جایی که پشه گزیده است. این کرم های نابالغ که به نام لارو شناخته می شوند، به آرامی وارد جریان خون شده و به قلب و ریه ها می روند.

با گذشت زمان، آنها رشد کامل پیدا می کنند (طول آنها به 25 سانتی متر می رسد)، ایجاد التهاب و انسداد عروق خونی مهم در قلب و ریه ها می کند.  کرم های قلب با سایر کرم هایی که در بالا مورد بحث قرار گرفت بسیار متفاوت هستند. آنها در رگ های خونی سگ در داخل ریه ها و قلب زندگی می کنند.

کرم های قلبي بدن‌های گرد دارند و طول آن‌ها بین 5 تا 6 اینچ برای نرها و 10 تا 12 اینچ برای ماده‌ها در صورت رشد کامل است. وقتی سگی کرم قلبي داشته باشد، می تواند دچار مشکلات دیگری مانند بیماری قلبی، بیماری ریوی یا حتی بیماری کلیوی شود. اگر سگی به کرم قلبي آلوده شود، درمان می تواند خطرناک باشد و حتي با مرگ کرم ها ممكن است بیماری جدی ايجاد شود. پیشگیری از کرم قلبي برای پیشگیری از بیماری کرم قلب ضروری است.

سگ ها چگونه دچار کرم گرد می شوند؟

عملاً هر توله سگی با کرم های گرد متولد می شود. بر خلاف تخم‌های کرم نواری که بلافاصله پس از دفع عفونی می‌شوند، تخم‌های کرم گرد باید برای چند هفته در محیط بالغ شوند تا عفونی شوند. هنگامی که تخم‌های کرم در داخل سگ شما قرار می‌گیرند، به کرم‌ها تبدیل می‌شوند و از طریق کبد، ریه‌ها و سپس به روده می‌روند. این کرم‌های بالغ خود را به دیواره روده می‌چسبند، از غذای نیمه هضم شده تغذیه می‌کنند و تخم‌هایی می‌گذارند تا در مدفوع سگ شما دفع شوند.  هنگامی که تخم کرم های گرد در محیط قرار می گیرند، می توانند سگ های دیگر را برای سال ها آلوده کنند.

تخم‌های کرم گرد می‌توانند مدت‌ها پس از از بین رفتن مدفوع سگ در خاک زنده بمانند. به سختی می توان تشخیص داد که چه مناطقی در بیرون آلوده هستند، زیرا تخم ها بسیار کوچک (در واقع میکروسکوپی) هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند.

چگونه سگ ها به کرم قلابدار مبتلا می شوند؟

در توله سگ ها، عفونت با کرم قلابدار به دلیل از دست دادن شدید خون می تواند خطرناك و جدي  باشد. لارو کرم قلابدار از ریه ها عبور می کند و باعث سرفه یا عفونتی به نام پنومونی می شود. کرم هاي قلابدار می توانند به پوست و حتی به پدهای روی پاهای او نفوذ کنند.

سگ ها چگونه دچار کرم نواری می شوند؟

سگ ها چگونه کرم می گیرند؟ | دام و پت

 انواع مختلفی از کرم های نواری می توانند سگ ها را تحت تاثیر قرار دهند. کک ها شایع ترین منبع عفونت کرم نواری Dipylidium caninum در سگ ها هستند. اگر سگ شما به طور تصادفی ککی را بخورد که آلوده به لارو کرم نواری است، ممکن است آلوده شود.

Dipylidium caninum مجموعه اي از تخم‌ها یا بخش‌هایی را می‌ریزد که ممکن است شبیه کرم‌های صاف و سفید در مدفوع سگ باشند. این بخش های کرم نواری به اندازه و ظاهر یک دانه برنج هستند. علاوه بر دیدن این قطعات در مدفوع سگ، بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی متوجه این کیسه های تخم كرم (که شبیه برنج هستند) در خز زیر دم یا پشت پاها مي شوند.

چگونه از سگ خود در برابر کرم ها محافظت کنیم؟

سگ ها چگونه کرم می گیرند؟ | دام و پت

محافظت از سگ در برابر کرم‌ها با کرم‌زدایی منظم آن‌ها ، بسیار ایمن‌تر و آسان‌تر از درمان سگ شما پس از تشخیص عفونت کرمی و مقابله با بیماری است که می‌تواند همراه با آن عفونت باشد.

به سگ خود محافظت ماهانه انگل بدهید.

برای محافظت در برابر کرم‌ها در سگ‌ها، صاحبان حیوان خانگی باید از دامپزشک خود در مورد محافظت از انگل با طیف گسترده در طول سال سؤال کنند. برخی از کرم‌ كش ها، از جمله((milbemycin oxime/praziquantel)، کرم‌های گرد، کرم‌های قلاب‌دار، کرم‌های نواری و کرم‌های شلاقی را از بین می‌برند. حتی از بیماری کرم قلبی جلوگیری می کند و می توان آن را به توله سگ های 6 هفتگی داد.

پیشگیری از بیماری کرم قلب در سنین پایین بسیار مهم است.کنترل ماهیانه کک همچنین می تواند با کشتن کک ها به محافظت از سگ شما در برابر عفونت کرم نواری کمک کند. Credelio (lotilaner) یک قرص کوچک جویدنی است که نه تنها کک ها را می کشد و از هجوم کک ها پیشگیری و درمان می کند، بلکه چهار نوع کنه را برای یک ماه کامل از بین می برد. حتما به کلینیک دامپزشکی خود مراجعه کنید تا در مورد محصولات مناسب برای حیوان خانگی خود صحبت کنید.

برنامه ریزی ویزیت های منظم دامپزشکی

هر سال، سگ شما باید در طول ملاقات با دامپزشکی، از نظر کرم قلبي و کرم روده آزمایش شود.  دامپزشک شما می تواند سلامت کلی سگ شما را ارزیابی کند و سگ شما را از نظر کنه و کک بررسی کند. کنه ها و کک ها باید توسط یک داروهاي ماهیانه کنترل شوند – حتی در زمستان، زیرا هم کنه ها و هم کک های سگ قهوه ای می توانند در داخل خانه شما زندگی کنند.

گونه‌های دیگر کنه‌ها زمانی فعال هستند که دمای هوا در فضای باز بالاتر از صفر باشد. اگر دامپزشک شما کنه یا کک را در سگ شما پیدا کرد، می تواند نکاتی را در مورد نحوه تمیز کردن بهتر فضای زندگی شما ارائه دهد.

سگ و خانه خود را تمیز نگه دارید.

سگ ها چگونه کرم می گیرند؟ | دام و پت

راه های دیگر برای محافظت در برابر کرم ها عبارتند از: فوراً مدفوع سگ خود را بردارید و مطمئن شوید که پارک ها و مسیرهای پیاده روی عاری از مدفوع سگ هستند. سگ ها می توانند توسط محیط های آلوده، آلوده شوند. مسئله این است که تخم‌های عفونی می‌توانند سال‌ها پس از از بین رفتن مدفوع زنده بمانند. سگ های خود را بدون همراهی در هیچ محیط بیرونی نگذارید، زیرا ممکن است چیزهای مشکوک را از روی زمین بخورند.

Credelio کک‌های بالغ را از بین می‌برد و برای درمان و پیشگیری از آلودگی به کک، درمان و کنترل آلودگی کنه‌ها (کنه ستاره‌ای ، کنه سگ آمریکایی، کنه پا سیاه و کنه سگ قهوه‌ای) به مدت یک ماه در سگ‌ها و توله‌سگ‌ها به مدت 8 هفته و بزرگتر و 4.4 پوند یا بیشتر توصیه می‌شود.

لوتیلانر از دسته داروهای ایزوکسازولین است. این دسته با عوارض جانبی عصبی از جمله لرزش، ناهماهنگی و تشنج همراه بوده است. در سگ هایی با سابقه تشنج یا اختلالات عصبی با احتیاط مصرف شود. استفاده ایمن از Credelio در سگ های مولد، باردار یا شیرده ارزیابی نشده است.

نشانه های Interceptor Plus

Interceptor Plus از بیماری کرم قلب پیشگیری می کند و عفونت کرم گرد، کرم قلابدار، کرم شلاقی و کرم نواری بالغ را در سگ ها و توله سگ های 6 هفته یا بیشتر و 2 پوند یا بیشتر درمان و کنترل می کند.

درمان با کمتر از 6 دوز ماهانه پس از آخرین تماس با پشه ممکن است پیشگیری کامل از کرم قلب را فراهم نکند. قبل از تجویز Interceptor Plus، سگ ها باید از نظر عفونت های موجود در کرم قلب آزمایش شوند. ایمنی Interceptor Plus در سگ‌هایی که برای تولید مثل یا ماده‌های شیرده استفاده می‌شوند ارزیابی نشده است. برای اطلاعات کامل ایمنی، لطفاً برچسب محصول Interceptor Plus را ببینید یا از دامپزشک خود بپرسید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/parasites/how-do-dogs-get-worms/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا