گربه ها

سندرم بالا رفتن گربه

سندرم بالا رفتن گربه

بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی مشتاقانه پنجره های خود را برای لذت بردن از آب و هوا در ماه های تابستان باز می کنند. متأسفانه، پنجره های بدون محافظ خطری واقعی برای گربه ها ایجاد می کند، زیرا می تواند منجر به سندرم بالا رفتن گربه ها و سقوط آنها شود. سقوط می تواند منجر به شکستگی فک، سوراخ شدن ریه ها، شکستگی اندام ها و لگن ها  و حتی مرگ شود.

 • در صورت دریافت مراقبت های پزشکی فوری و مناسب، 90 درصد احتمال زنده ماندن برای گربه هایی که قربانی می شوند، وجود دارد.
 • وقتی گربه ها از مکان های بلند می افتند، روی پای خود نمی نشیند. در عوض، آنها با پاهای کمی از هم باز شده فرود می آیند، که می تواند باعث آسیب شدید سر و لگن شود.
 • گربه ها دارای غرایز بقا عالی هستند و عمداً از نقاط مرتفع ” خطرناک ” نمی پرند. بیشتر گربه ها به طور تصادفی از پنجره های بلند مرتبه، تراس ها یا محل های آتش سوزی سقوط می کنند.
 • گربه ها توانایی باورنکردنی دارند که توجه خود را بر روی هر چیزی که به آنها علاقه دارد متمرکز کنند. پرنده یا جاذبه های دیگر حیوانات می تواند آنقدر حواس آنها را پرت کند که باعث عدم تعادل و سقوط آنها شود.
 • وقتی گربه ها از ساختمانهای بلند سقوط می کنند، ممکن است در پیاده روها یا خیابان هایی قرار بگیرند که برای آنها خطرناک و ناآشنا است. فوراً حیوان را به نزدیکترین بیمارستان حیوانات یا دامپزشک ببرید.

۱۸ علت کاهش وزن در گربه ها را بشناسید.

پیشگیری از سندرم بالا رفتن گربه

سندرم بالا رفتن گربه | دام و پت

برای حفظ گربه در تابستان، اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید:

 • محافظ های مناسب و محکم را در همه پنجره های خود نصب کنید.
 • اگر پنجره های قابل تنظیم دارید، لطفاً مطمئن شوید که آنها محکم در قاب پنجره قرار گرفته اند.

این سندرم قابل پیشگیری است. هیچ چیز به اندازه بازکردن پنجره ها در یک روز گرم تابستان لذت بخش نیست. اما تمایل به لذت بردن از آب و هوا می تواند حیوانات خانگی شما را در معرض خطر قرار دهد. اگر پنجره های بدون محافظ دارید و بالای طبقه همکف زندگی می کنید، بازکردن آنها می تواند گربه شما را در معرض خطر “سندرم بلند مرتبه” یا افتادن از پنجره و صدمه دیدن قرار دهد.

بسیاری از مردم تصور می کنند که گربه ها می توانند از زمین خوردن در ارتفاعات جان سالم به در ببرند. اما همیشه اینطور نیست گرچه گربه ها توانایی منحصر به فردی دارند که اغلب روی پای خود فرود می آیند، اما هنوز در معرض آسیب های جدی ناشی از زمین خوردن هستند، که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • خرد شدن فک ها
 • شکستگی دندان
 • شکستگی دست و پا
 • ریه های سوراخ شده

گربه ها نیز می توانند بر اثر زمین خوردن بمیرند.

سندرم بالا رفتن در گربه ها چقدر جدی است؟

سندرم بالا رفتن گربه | دام و پت

در ماه های تابستان، دامپزشکان ASPCA حداکثر پنج گربه را در هفته معاینه می کنند که از یک مکان مرتفع سقوط کرده و به خود آسیب رسانده اند. به سادگی بازکردن یک پنجره می تواند سالانه منجر به صدمات زیادی به حیوانات خانگی شود. در اینجا به تجزیه و تحلیل برخی از حقایق سندرم بلند و نحوه جلوگیری از آن می پردازیم.

به راحتی می توان تصور کرد که گربه ها عاشق مکان های مرتفع هستند. اگرچه گربه ها می توانند با پنجه های تیز خود شاخه های درختان و سطوح چوبی را نگه دارند، سطوح دیگر مانند بتن یا پلاستیک چالش برانگیزتر هستند.

تصور غلط دیگر این است که سقوط از مکان هایی با ارتفاع کم برای حیوان خانگی شما خطرناک نیست. با این حال، سقوط از پنجره یک یا دو طبقه می تواند گربه شما را بیشتر در خطر قرار دهد. کمی طول می کشد تا گربه شما بتواند روی پای خود بنشیند. زمین خوردن از مکان های کم ارتفاع منجر به آسیب شود. به هر حال گربه ها غرایز بقا بسیار خوبی دارند. این بدان معناست که بسیاری از موارد سندرم بلند مرتبه زمانی اتفاق می افتد که یک گربه به طور تصادفی از یک پنجره بلند سقوط می کند یا از آتش فرار می کند.

گرچه گربه ها دارای غرایز بقا عالی هستند، اما تمایل دارند که روی هر چیزی که مورد علاقه آنها است تمرکز زیادی داشته باشند. پرنده یا حشره ای که دور از دسترس آنها پرواز می کند می تواند آنقدر حواس آنها را پرت کند که صدای بلند یا نسیم قوی آنها را به وحشت انداخته و باعث سقوط آنها شود.

عقیم سازی گربه خانگی چگونه انجام می شود؟

عوارض سندرم بالا رفتن در گربه ها

هنگامی که گربه می افتد، آنها به سمت پایین حرکت می کنند و روی پاهای خود فرود می آیند، و در این مرحله پاهای خود را کمی می زنند. این امر به کاهش آسیب سقوط کمک می کند، اما اگر شدید زمین بخورد می تواند منجر به صدمه به سر و لگن شود.

اگر گربه شما روی بتن بیفتد، ممکن است هوشیاری خودش را از دست بدهد. تصور نکنید که آنها مرده اند. سرانجام، گربه ها می توانند و اغلب در هنگام سقوط از ارتفاعات آسیب می بینند، اما نه به طور دائم. اگر گربه تحت مراقبت فوری و پزشکی مناسب قرار گیرد، اکثر موارد سندرم بلند مرتبه 90 درصد شانس زنده ماندن دارند. اگرچه این نوع صدمه شایع است، اما تنها با رعایت چند نکته ساده می توانید به طور کامل از آن جلوگیری کنید.

اگر می خواهید پنجره های خود را باز کنید، همیشه محافظ های مناسب و محکمی را نصب کنید. اینها در وهله اول از سقوط گربه شما جلوگیری می کند. اگر محافظ روی پنجره ها ندارید، آنها را ببندید.

محافظ های پنجره ضد کودک جایگزین مناسبی برای صفحه نمایش نیستند. گرچه آنها برای کودکان فاصله بسیار کمی ایجاد می کنند، اما برای گربه ها مناسب نیستند.

سندرم ارتفاع تنها در صورتی رخ می دهد که گربه شما بتواند به فضاهایی دسترسی پیدا کند که در آن فاصله قابل توجهی سقوط کند. برای محافظت کامل از حیوان خانگی خود، همیشه گربه های خود را در داخل خانه نگه دارید. این مزیت بیشتری برای محافظت از آنها در برابر اتومبیل، حیوانات دیگر، بیماری ها و خود آنها دارد.

عوامل خطر سندرم بالا رفتن گربه

سندرم بالا رفتن گربه | دام و پت

گرچه گربه ها به دلیل توانایی به سقوط مشهور هستند، اما همیشه به درستی سقوط نمی کنند. سندرم بلند مرتبه به مجموعه آسیب های متداول اشاره می کند که گربه ها هنگام سقوط از مکان های مرتفع ممکن است متحمل شوند. این وضعیت بیشتر در هوای گرمتر مشاهده می شود، اما سندرم بلند مرتبه می تواند در هر زمان که پنجره یا در بالکن باز بماند رخ دهد.

گربه هایی که در آپارتمان هایی با بالکن یا پنجره های بدون محافظ زندگی می کنند بیشتر در معرض خطر هستند، اما گربه ها نیز ممکن است هنگام فرود از طبقه دوم آسیب ببینند.

بسیاری از مالکان معتقدند که گربه آنها نمی افتد، یا اگر سقوط کند، او با خیال راحت روی پای خود فرود می آید. در حالی که “بازتاب راست گربه” به حیوان اجازه می دهد بیشتر اوقات بدن خود را بچرخاند و روی پاهایش بنشیند، هنوز هم ممکن است صدمه ببیند.

بچه گربه ها و گربه های جوان به دلیل کم تجربگی و کنجکاوی بیشتر مستعد سقوط هستند. گربه های مسن یا کمتر چابک اگر نتوانند به موقع موقعیت خود را تغییر دهند یا پاهایشان آنقدر ضعیف باشد که نتوانند ضربه ناشی از سقوط را جذب کنند، ممکن است آسیب بیشتری ببینند.

شوره سر در گربه ها را جدی بگیرید.

علائم سندرم بالا رفتن گربه

از آنجا که گربه ها ترس کمی از ارتفاع دارند و از نشستن در مکان های مرتفع لذت می برند، صاحبان حیوانات خانگی اغلب تصور می کنند که آنها می توانند از خود مراقبت کنند. گرچه گربه ها می توانند با چنگال خود به پوست درختان بچسبند، اما چسبیدن به سطوح دیگر مانند طاقچه های پنجره، سطوح بتنی یا آجری بسیار مشکل است. این تصور غلط است که گربه ها در صورت سقوط از ساختمانهای یک یا دو طبقه آسیب نمی بینند. هنگام سقوط در مسافتهای کوتاهتر، ممکن است در معرض آسیب بیشتری نسبت به سقوط از ارتفاع متوسط یا بالاتر قرار گیرند. مسافتهای کوتاهتر به آنها زمان کافی برای تنظیم وضعیت بدن خود برای صحیح سقوط را نمی دهد.

اگر گربه شما از ارتفاع قابل توجهی افتاد، بلافاصله او را به نزد دامپزشکی ببرید. تعدادی از صدمات جدی وجود دارد که ممکن است مشخص و واضح باشد. هرچه زودتر گربه شما مورد ارزیابی و درمان قرار گیرد، شانس بهبود کامل بیشتر است.

تشخیص سندرم بالا رفتن گربه

گربه ای که سقوط می کند ممکن است دچار شوک شود و نیاز به مایعات، اکسیژن و تسکین درد داشته باشد. دامپزشک اورژانس یک معاینه کامل انجام می دهد و ممکن است برای ارزیابی وضعیت گربه شما اشعه ایکس، سونوگرافی یا سایر آزمایشات را سفارش دهد. اگرچه بسیاری از آسیب های مختلف ممکن است رخ دهند، اما شایع ترین آنها عبارتند از:

 • شکستگی اندام
 • صدمات سر و صورت
 • آسیب قفسه سینه و ریه
 • خونریزی اندام شکمی

آسیب ها بستگی به این دارد که گربه چقدر سقوط می کند و در چه موقعیتی و در چه سطحی فرود می آید. ارتفاع باید آنقدر زیاد باشد که گربه بتواند بچرخد، اما نه آنقدر زیاد که باعث آسیب دیدگی شود.

درمان سندرم بالا رفتن گربه

سندرم بالا رفتن گربه | دام و پت

گربه ها عاشق نشستن روی طاقچه ها و تماشای پرواز پرندگان هستند. اگر پنجره ای بیش از حد باز باشد یا روی پنجره شل فشار بیاورد، ممکن است بیرون بیفتد. گربه ها نیز اگر از خلا یا صدای بلند دیگر به وحشت بیفتند ممکن است زمین بخورند.

در دهه 1980، مرکز پزشکی حیوانات اولین موردی بود که در مورد سندرم گزارش داد، هنگامی که طی 5 ماه، 132 گربه را که از ساختمان پرت شدند را درمان کرد. اگرچه 90 درصد از گربه ها زنده ماندند، اما بسیاری از گربه ها دچار صدمات جدی از جمله ضربه به قفسه سینه، صدمات سر یا صورت و شکستگی اندام شدند.

درمان بستگی به شدت صدمات وارده دارد، اما معمولاً شامل اکسیژن رسانی به علت ضربه به قفسه سینه، جراحی برای صدمات شکمی یا شکستگی استخوان ها و کار دندانپزشکی برای شکستگی فک یا دندان است. خوشبختانه سندرم بلند مرتبه قابل پیشگیری است. اقدامات زیر را برای حفظ امنیت گربه انجام دهید:

محافظ های پنجره را محکم در جای خود نگه دارید.

 • به پرندگان در بالکن غذا ندهید.
 • درهای بالکن را همیشه محکم ببندید.
 • حیوانات خانگی را از بالکن باز دور نگه دارید.
 • یک محوطه مطمئن و امن برای بازی کردن گربه خانگی خودتان در نظر بگیرید.
گرد آورنده
https://www.amcny.org/pet_health_library/high-rise-syndrome-in-cats/
منبع
https://pets.webmd.com/cats/guide/cat-high-rise-syndrome#1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا