سگ ها

سرکه سیب برای سگ، فواید و عوارض آن

سرکه سیب برای سگ، فواید و عوارض آن

سرکه سیب برای سگ ها دارای فواید زیادی از جمله کاهش وزن گرفته تا کمک به خارش پوست و حتی کنترل کک است. در چند سال گذشته، داروهای طبیعی در بین صاحبان حیوان خانگی رواج بیشتری یافته است. یکی از داروهای طبیعی رایج که توسط مردم استفاده می شود سرکه سیب است و بسیاری اکنون از آن برای حیوانات خانگی خود نیز استفاده کرده اند.

سرکه سیب از طریق تخمیر سیب تولید می شود. فرآیند تخمیر منجر به سرکه اسیدی حاوی اسید استیک، سیتریک و مالیک می شود. به عنوان متعادل کننده pH و کمک کننده گوارش در بدن عمل می کند.

سرکه سیب به 400 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد. از آن برای بیماریهای شایع مانند سرماخوردگی استفاده می کند. با این حال، مطالعات علمی زیادی وجود ندارد که این مزایا را تأیید کند. اما گزارش های متعددی نتایج مثبت سلامتی را برای مردم و سگ ها نشان می دهد.

آیا سرکه سیب برای سگ مفید است؟

سگهایی که سرکه سیب به آنها داده می شود ممکن است سیستم گوارشی (GI) سالم تری، کیفیت پوشش بهتر و حساسیت کمتری را تجربه کنند. این بدان دلیل است که سرکه سیب به کاهش التهاب در بدن کمک می کند. حتی با ایجاد تعادل در pH از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی می کند. هنگام دادن سرکه سیب به صورت خوراکی به سگ ها، باید آن را با 50 درصد آب رقیق کنید.

سرکه سیب کمی اسیدی است و PH آن بین 3.1 تا 5 است. بنابراین، اگر هر سگ در حال حاضر دارای PH در محدوده مطلوب باشد، ممکن است از خوردن سرکه سیب خودداری کند. pH یکی از مهمترین سیستم های تعادل در بدن سگ شما است و نقش زیادی در سلامت یا عدم سلامت سگ شما دارد. محدوده pH مطلوب برای سگ هنگامی که در ادرار اندازه گیری می شود حدود 6-6.5 و هنگام اندازه گیری با نمونه خون کمی بیش از 7 است.

سرکه سیب و pH سگ

سرکه سیب برای سگ، فواید و عوارض آن | دام و پت

یک دامپزشک می تواند  pH سگ را اندازه گیری کند یا صاحبان حیوان خانگی همچنین می توانند نوارهای آزمایش ادرار را از طریق داروخانه بهداشت انسان خریداری کنند تا ادرار حیوان خانگی خود را در خانه بررسی کنند. اندازه گیری pH حیوان خانگی قبل از استفاده از سرکه سیب ضروری نیست.

بسیاری از سگ ها خود را با رژیم های غذایی با پروتئین بالا وفق داده اند. اما برخی از رژیم های فرآوری شده که غلات بیشتری دارند می توانند باعث قلیایی شدن سیستم سگ شوند  (pH بالاتر از 7).

بیماریهایی که می توانند باعث عدم تعادل pH سگ ها شوند، عبارتند از:

  • سنگ های ادرار
  • سنگ مثانه
  • اختلالات گوارشی مانند استفراغ یا اسهال
  • آلرژی

وقتی به سگ ها سرکه سیب داده می شود نتایج مثبتی نشان می دهند، زیرا PH آنها را در محدوده سالم تری قرار می دهد و با افزایش اسید معده مورد نیاز برای تجزیه چربی ها، پروتئین ها و کربوهیدرات ها در غذا، توانایی هضم غذای راحت تری دارند.

سرکه سیب همچنین دارای خاصیت ضد عفونی کننده و پاک کنندگی است. بسیاری از مردم از سرکه به عنوان یک محصول تمیز کننده طبیعی استفاده می کنند. هنگام استفاده سرکه سیب به صورت موضعی روی سگ ها، باید 50/50 با آب رقیق شود. هرگز نباید به تنهایی سرکه استفاده شود. صاحبان حیوان خانگی باید یک آزمایش لحظه به لحظه 24 ساعته انجام دهند تا مطمئن شوند هیچ عوارض جانبی در استفاده از سرکه سیب به صورت موضعی وجود ندارد. واکنشهای جانبی ممکن است به صورت استفراغ، قرمز شدن پوست، خارش و خاراندن ظاهر شود.

فواید سرکه سیب برای سگ ها

سرکه سیب برای سگ، فواید و عوارض آن | دام و پت

فواید بیشماری از سرکه سیب برای سگ ها وجود دارد. سرکه سیب به کاهش خارش پوست از عفونت های پوستی تا پیچک سمی کمک می کند. همچنین از آن برای تعادل مجدد PH در بدن برای سلامت سیستم ایمنی استفاده می شود.

وقتی سگ ها دچار خارش گوش یا عفونت گوش می شوند که اغلب با آلرژی همراه است، می توان از سرکه سیب برای تمیز کردن گوش ها و کاهش رشد بیش از حد مخمر استفاده کرد.

سرکه سیب رقیق شده همچنین می تواند یک تمیز کننده ایمن و موثر برای خانه باشد. حتی می توانید به آب حمام سگ شما در شرایطی که دچار مشکلات پوستی هستند اضافه کنید.

از آنجا که سرکه سیب بر pH بدن تأثیر می گذارد و به نظر می رسد دارای اثرات ضد باکتریایی است. می توان از آن برای کاهش عفونت های مجاری ادراری در سگ ها نیز استفاده کرد. مزایای سرکه سیب برای سگ ها، عبارتند از:

  • کاهش خارش پوست
  • تمیز کردن گوش ها
  • سم زدایی کلیه ها
  •  بهبود شوره سر
  • کاهش علائم GI مانند گاز و نفخ شکم و آروغ
  • کاهش عفونت های ادراری

سرکه سیب برای گوش سگ

سرکه سیب با تعادل مجدد pH، چه در داخل بدن و چه در هنگام استفاده موضعی عمل می کند. یکی از رایج ترین موارد استفاده در سگ ها درمان عفونت گوش و پاک کننده طبیعی گوش است.

بسیاری از سگهایی که حساسیت پوستی دارند نیز دچار عفونت گوش می شوند. سرکه سیب می تواند گوش سگ را تمیز کرده و pH پوست را متعادل کند. اما گوش ها را نیز برای مبارزه با عفونت های مخمری و باکتریایی خشک می کند. هنگام استفاده از سرکه سیب در اطراف گوش سگ خود، به یاد داشته باشید که هرگز از آن در زخم های خام یا باز استفاده نکنید زیرا اسیدی است و باعث سوزش می شود. سرکه همیشه باید حداقل به مخلوط 50/50 با آب رقیق شود.

یک دستور ساده گوش پاک کن این است که از نصف سرکه سیب با نصف آب تصفیه شده استفاده کنید. یک تکه پنبه را خیس کنید و گوش ها را پاک کنید تا زمانی که دیگر از گوش چرک خارج نشود. توصیه نمی شود که مخلوط را در مجرای گوش بریزید. برخی از عفونت های گوش باعث شکسته شدن طبل گوش شده اند و اگر این مخلوط وارد گوش میانی شود، بیماری هایی مانند بیماری دهلیزی یا تشدید عفونت گوش میانی ایجاد می شود. در صورت مشاهده علائم حساسیت به سگ هنگام استفاده از این مخلوط رقیق، استفاده از مخلوط را روی گوش متوقف کرده و از دامپزشک مشاوره بگیرید.

سرکه سیب برای پوست سگ

سرکه سیب برای سگ، فواید و عوارض آن | دام و پت

سگهایی که دارای خارش پوست و شوره هستند نیز ممکن است از سرکه سیب سود ببرند. یکی از بهترین راه ها برای کمک، استفاده از حمام سرکه سیب برای سگ ها است. اسیدیته موجود در سرکه به تعادل PH پوست کمک می کند، در حالی که خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتریایی آن به حل طبیعی عفونت های پوستی کمک می کند. همچنین به آرام کردن تحریکات پوستی و التهاب کمک می کند تا سگ ها احساس بهتری داشته باشند.

در مورد سگهای حساس، ابتدا باید از آزمایش نقطه ای 24 ساعته برای اطمینان از استفراغ، افزایش سوزش یا قرمزی در سگ استفاده کرد.

محلول رقیق 50/50 سرکه سیب و آب تصفیه شده را نیز می توانید به یک بطری اسپری اضافه کرده و روی خز سگ بمالید تا کیفیت کت و شوره سر بهبود یابد. از تماس هرگونه زخم باز یا نقاط داغ با این مخلوط خودداری کنید.

دستور العمل های متعددی وجود دارد که از این مخلوط 50/50 قبل از شامپو برای کمک به کیفیت کت استفاده می کنند. دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را می توان به یک چهارم آب اضافه کرد. بعد از شستشو با شامپو، بدون آبکشی، برای دفع آفات و مزایای ماندگارتر کت استفاده کرد. اطمینان حاصل کنید که قبل از این آزمایش نقطه ای 24 ساعته انجام دهید تا مطمئن شوید سگ شما درمان را تحمل می کند.

انواع و اشکال سرکه سیب برای سگ ها

هنگام استفاده از سرکه سیب، نسخه ارگانیک باید برای سلامتی استفاده شود. این به مخمر و باکتری هایی که در هنگام تخمیر تشکیل می شوند اشاره دارد. این نوع سرکه سیب خام، غیر پاستوریزه و گرم نشده است. حاوی آنزیم ها و عوامل زنده ای است که آن را برای سلامتی سگ مفید می کند.

سرکه سیب به اشکال مختلفی از نسخه استاندارد مایع گرفته تا اسپری های موضعی خانگی، دستمال مرطوب و قرص وجود دارد. با این حال، هنگام استفاده از سرکه سیب برای سگ ها، بهترین شکل استفاده از نسخه مایع یا اسپری های خانگی است. بسیاری از دستمال مرطوب و کپسول های انسانی ممکن است حاوی مواد دیگری مانند زایلیتول که می توانند برای سگ ها سمی باشند. همچنین، نسخه ارگانیک دارای خواص مفیدتری نسبت به برخی از کپسول هایی است که حاوی آنزیم های زنده نیستند.

برای مشکلات دستگاه گوارش، مانند گاز زیاد یا آروغ زدن در سگ ها، استفاده از نسخه مایع سرکه سیب مفیدترین است. افزودن 1/4 تا 1/2 قاشق چایخوری سرکه سیب به کاسه آب یا غذا یکبار در روز توصیه می شود. در صورت افزودن به آب، اطمینان حاصل کنید که یک کاسه آب بدون سرکه سیب در دسترس باشد. در صورتی که سگ طعم آن را دوست نداشته باشد. هرگز سرکه سیب رقیق نشده را مستقیماً به سگ خود ندهید.

برای مشکلات پوستی و گوش، استفاده موضعی با استفاده از مخلوط رقیق شده 50/50 آب و سرکه سیب در یک بطری اسپری یا روی یک پنبه برای تمیز کردن گوش ها ایده آل است.

عوارض سرکه سیب برای سگ ها

سرکه سیب برای سگ، فواید و عوارض آن | دام و پت

اگر PH سگ شما بسیار پایین است (کمتر از 6)، دادن سرکه سیب (که اسیدی تر است) در غذا یا آب او ممکن است عوارض جانبی مانند استفراغ، اسهال، یبوست و سایر علائم GI را ایجاد کند.

اگر سرکه سیب را به سگ خود می دهید و متوجه این عوارض جانبی می شوید، می توانید سطح pH سگ خود را توسط دامپزشک بررسی کنید تا مشخص شود آیا سرکه سیب می تواند کمک کننده باشد.

اگر سگ شم سابقه بیماری مانند بیماری کلیوی دارد، که می تواند منجر به pH اسیدی تر در بدن سگ شما شود، این بیماری با دادن سرکه سیب به صورت خوراکی تشدید می شود. یکی از ساده ترین روش ها برای ارزیابی سطح pH حیوان خانگی شما، نوارهای آزمایش ادرار یا بررسی pH توسط دامپزشک است.

به دلیل اسیدیته سرکه سیب، سعی کنید از ورود آن به چشم سگ خودداری کنید. هرگز سرکه سیب رقیق نشده به سگ خود ندهید زیرا اسیدی است. همچنین هرگز از سرکه سیب روی زخم ها، بریدگی ها یا زخم های باز استفاده نکنید زیرا می سوزد. استفاده مکرر از سرکه سیب نیز ممکن است منجر به خشکی پوست و سوزش در برخی از سگ ها شود.

از کجا سرکه سیب برای سگ بخریم؟

سرکه سیب برای سگ، فواید و عوارض آن | دام و پت

محصولات ارگانیک سرکه سیب در اکثر فروشگاه های مواد غذایی موجود است. ممکن است آن به عنوان داروهای تقویت کننده مخصوص حیوانات خانگی یا به عنوان سرکه سیب ساده مشاهده کنید.

هنگام خرید سرکه سیب، برچسب باید خام، ارگانیک، بدون فیلتر مشخص شود تا از محصول با کیفیت بالاتر اطمینان حاصل شود. محصولات بدون فیلتر کدر به نظر می رسند، در حالی که سرکه سیب تجاری تولید شده سرکه سیب سنتی واقعی نیست و شفاف به نظر می رسد.

محصولات غیر پاستوریزه توصیه می شوند زیرا فرآیند پاستوریزاسیون با حرارت بالا باعث از بین رفتن باکتری های مفید می شود. ارگانیک برای جلوگیری از وجود آفت کش های ناخواسته در محصول ایده آل است.

سرکه سیب در صورت استفاده مناسب در سگ، مزایای بالقوه زیادی برای سلامتی آن دارد. اگر سگ شما بیمار است. حتماً در مورد افزودن سرکه سیب با دامپزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این گزینه درمانی مناسب است و آسیبی به شما نمی رساند.

برای صاحبان حیوان خانگی که می خواهند از مزایای سرکه سیب برای سگ ها بدون هرگونه آشفتگی خود استفاده کنند، این محصولات بی خطر برای سگ می توانند خارش پوست، شوره سگ، عفونت گوش و موارد دیگر را کنترل کنند.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/wellness/apple-cider-vinegar-for-dogs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا