اسب ها

سرفه در اسب

سرفه در اسب می تواند بی ضرر باشد اما گاهی اوقات اولین علامت یک مشکل جدی است. همه اسب‌ها گهگاه سرفه می‌کنند، برای مثال، در حین خوردن و آشامیدن یا در شروع ورزش «برای صاف کردن گلو»، مقداری آلودگی در راه‌های هوایی‌شان وارد شود. در این شرایط، سرفه فقط یک نشانه طبیعی از تمیز نگه داشتن راه هوایی سالم است. اما فراتر از این، چرا اسب ها سرفه می کنند؟

سرفه در اسب نشان دهنده چیست؟

سرفه نشان می دهد که دستگاه تنفسی اسب تحریک شده است. انواع مختلفی از سرفه در اسب وجود دارد و تفاوت آنها می تواند به تعیین علت کمک کند. با سرفه های گاه به گاه معمولاً جای نگرانی نیست، اما اگر سرفه ادامه یابد یا با علائم دیگری همراه باشد، می تواند نشان دهنده یک مشکل تنفسی جدی تر باشد.

آیا سرفه خشک همراه با ترشحات بینی است؟

سرفه خشک به این معنی است که خلط وجود ندارد. در حالی که ترشح از بینی نشان می دهد که خلط اضافی به عنوان بخشی از وضعیت تنفسی تولید می شود.

سرفه اسب ها در یک محل

در یک اصطبل یا انبار، اسب هایی که سرفه می کنند به احتمال زیاد به دلیل یک عامل عفونی مانند ویروس تنفسی است که از اسبی به اسب دیگر منتقل می شود.

سرفه اسب در حین غذا خوردن

در واقع سرفه ناگهانی در حین غذا خوردن می تواند نشانه خفگی باشد. این زمانی است که غذا در مری اسب گیر می کند. در حالی که یک بیماری تنفسی نیست، می تواند یک تجربه بسیار ترسناک باشد. اگر مشکوک هستید که اسب از خفگی رنج می برد، اجازه دهید اسب به طور کامل گردن خود را شل کند، سپس با دامپزشک خود تماس بگیرید.

سرفه اسب بعد از سفر

سرفه‌ای که بعد از سفر اسب شروع می‌ شود باید به سرعت بررسی شود. احتمال دارد اسب در یک مسابقه یا در حین حمل و نقل، عفونت ویروسی را از اسب دیگری بگیرند، یکی دیگر از احتمالات، تب حمل و نقل است که اسب هایی که مسافت های طولانی را طی می کنند، را تحت تاثیر قرار می دهد.

آیا اسب علائم بالینی دیگری دارد؟

اگر سرفه همراه با علائم دیگری مانند عدم تغذیه مناسب اسب، افزایش درجه حرارت یا کاهش عملکرد است می تواند علامت عفونت تنفسی در اسب ها باشد.

سرفه همراه با ترشحات بینی، درجه حرارت بالا، کاهش عملکرد، یا که چندین اسب را در یک محل تحت تاثیر قرار داده است، همیشه باید توسط دامپزشک بررسی شود. یک بررسی کامل دامپزشکی می تواند شامل گوش دادن به قفسه سینه اسب، آزمایش خون، سواب بینی، معاینه آندوسکوپی، شستشوی نای یا ریه اسب باشد. این آزمایش‌ ها برای دریافت تصویر واضح‌تر از آنچه بر حیوان تأثیر می‌گذارد و تلاش برای رسیدن به یک تشخیص قطعی و برنامه درمانی مؤثر استفاده می‌شود.

چه چیزی باعث سرفه اسب می شود؟

سرفه در اسب || دام و پت

با وجود واکسیناسیون، عفونت آنفولانزا هنوز یکی از علل شایع عفونت تنفسی و سرفه در اسب ها است. آنفولانزا توسط یک ویروس ایجاد می شود و به سرعت از طریق یک حیاط به همه اسب هایی که با یکدیگر هم اصطبل می شوند انتشار می یابد. آنفولانزا معمولاً با افزایش دما و کاهش اشتها همراه است. برای اسب های واکسینه نشده، عفونت آنفولانزا می تواند طولانی مدت و حتی خطرناک و جدی باشد.

ویروس هرپس اسب (EHV)

این ویروس یک علت شایع سرفه و ترشحات شفاف بینی در اسب های جوان است. حتی ویروس می تواند به سرعت به همه اسب هایی که قبلاً آلوده نشده بودند منتقل شود و معمولا یک عفونت خفیف است. اگرچه باعث افزایش دما و کاهش مصرف خوراک می شود. واکسیناسیون می تواند بروز EHV را در حیاط کاهش دهد.

خفگی

این یکی از شایع ترین علل عفونت تنفسی در اسب است و توسط باکتری بسیار عفونی استرپتوکوک equi ایجاد می شود. خفه‌ها به سرعت از طریق ترشحات آلوده مانند ترشحات بینی به همه اسب‌های یک یارد منتقل می‌شوند. علائم این عفونت عبارتند از:

 • سرفه
 • افزایش دما
 • کاهش اشتها
 • ترشحات بینی
 • التهاب غدد لنفاوی که اغلب غدد متورم می ترکند و چرک را روی پوست آزاد می کند.

آسم اسب

آسم به عنوان بیماری التهابی راه هوایی (IAD)، انسداد مکرر راه هوایی (ROA)، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) یا هِوَس شناخته می‌شود و یکی از علل شایع سرفه در اسب‌ های مسن‌تر است. این واکنش آلرژیک در ریه اسب ها منجر به افزایش تولید خلط و کاهش قطر آن می شود. بنابراین اسب را مستعد سرفه می کند. آسم اسب بین اسب ها منتقل نمی شود.

کرم ریه

کرم ریه عفونت دستگاه تنفسی تحتانی است و معمولاً منجر به برونشیت یا ذات الریه می شود که توسط کرم گرد انگلی Dictyocaulus arnfieldi بروز می کند. اسب‌ ها میزبان اصلی کرم‌ های ریه نیستند، بنابراین معمولاً فقط در اسب‌ هایی که با خر مرتع شده‌اند دیده می‌شود.

خونریزی ریوی ناشی از ورزش (EIPH)

EIPH بیشتر در اسب های مسابقه بروز می کند. اکثر اسب‌ های مبتلا به EIPH ترشح خونی از بینی ندارند، اما سرفه شایع است زیرا اسب سعی می‌کند خون را از مجاری تنفسی خود پاک کند.

تب حمل و نقل

در اصل تب حمل و نقل یک ذات الریه باکتریایی است و زمانی رخ می دهد که اسب نتواند سر خود را برای مدت طولانی تکان دهد در این صورت اسب همچنین نمی تواند خلط ، خاک و زباله ها را از راه های هوایی خود پاک کند (مثلاً اگر در طول حمل و نقل طولانی مدت بسته شود). تب حمل و نقل، اگر درمان نشود، می تواند منجر به پلوروپنومونی شدید شده که خطرناک و جدی است.

آسکاریدها

این بیماری معمولاً فقط در اسب‌ های کمتر از سه سال مشکل ایجاد می‌ کند، کرم گرد اسب (Equorum Parascaris)، قبل از مهاجرت به ریه‌ها در روده ظاهر و باعث التهاب قابل توجهی می‌ شود. اسب‌ های مسن‌تر نسبت به کرم‌ های گرد مقاومت نشان می‌دهند، بنابراین حتی اگر تخم‌ ها را مصرف کنند، به ندرت دچار مشکل می شوند.

Rhodococcus Equi Pneumonia

Rhodococcus equi یک باکتری است که در خاک زندگی می کند و می تواند باعث ذات الریه در کره های 1 تا 6 ماهه شود. کره ها با استنشاق ذرات گرد و غبار مملو از عوامل بیماری زا به این بیماری مبتلا می شوند. زمانی که Rhodococcus equi در خاک مستقر شود، ریشه کن کردن آن تقریبا غیرممکن است و تهدیدی برای نسل های آینده کره ها خواهد بود.

سرفه اسب چگونه درمان می شود؟

سرفه در اسب || دام و پت

از آنجایی که اسب‌ هایی که سرفه می کنند تحت تأثیر طیف وسیعی از علل قرار می‌گیرند، درمان‌های متنوعی نیز وجود خواهد داشت. یک قانون خوب برای اسب مبتلا به آنفولانزا، تبخال یا خفه کردن این است که به ازای هر روز سرفه دو روز به اسب استراحت دهید.

بنابراین، بهبودی دو برابر بیماری طول می کشد. با این حال، باید این موضوع را با دامپزشک در میان بگذارید زیرا برای اسب سواری، زمانی که راه های هوایی به طور کامل بهبود نیافته است، احتمال دارد مضر باشد. دامپزشک همچنین تعیین خواهد کرد که آیا اسب به داروهای تجویزی نیاز دارد یا خیر.

برخی تغییرات مدیریتی درکاهش خطر بیماری های تنفسی کمک می کند. اسب را در جریان واکسیناسیون های خود قرار دهید و با دامپزشک در مورد مناسب ترین اقدامات و درمان های کرم زدایی مشورت کنید. سعی کنید گرد و غبار موجود در محیط اسب را تا حد امکان کاهش دهید. اطمینان حاصل کنید که تهویه هوا در اصطبل یا انبار کافی است، فقط از بسترهای بدون غبار استفاده کنید و یونجه را خیسانده یا بخار دهید.

گردش روزانه یا در واقع زندگی 24 ساعته برای بیشتر اسب های مستعد بیماری های تنفسی نشان داده شده است. با این حال، گرده‌ های خاصی می‌ توانند محرکی برای برخی از اسب‌ هایی باشند که از آسم اسب رنج می‌برند و در صورت حذف، احتمال دارد وضعیت آنها را بدتر کنند. در نتیجه، شاید لازم باشد از بیرون آمدن این حیوانات در زمان‌ هایی که تعداد گرده‌ ها زیاد است یا کیفیت هوا ضعیف است، اجتناب شود.

استفاده از مکمل ها برای درمان سرفه اسب

افزودن یک مکمل با فرمول علمی برای کمک به حمایت و حفظ سلامت تنفسی اسب نیز می تواند بسیار مفید باشد و Foran Equine دارای تعدادی مکمل می باشد. از جمله:

شربت و ژل Airvent

این شربت یا ژل آزاد کننده بخار حاوی ویتامین C برای کمک به حفظ عملکرد سیستم ایمنی و تنفسی است. همچنین عسل یک عامل تسکین دهنده طبیعی است. نعناع فلفلی و اکالیپتوس برای کمک به باز کردن مجاری تنفسی برای تنفس راحت تر است.

Honey+C

شربتی خوش طعم که ترکیبی از عسل، یک عامل تسکین دهنده طبیعی، ویتامین C برای کمک به حفظ عملکرد سیستم ایمنی و تنفسی، به علاوه آویشن، شیرین بیان، و هویج است و به حمایت از سلامت تنفسی، به ویژه در مواقع استرس یا بیماری کمک می کند.

Zosfor

یک مکمل پودری که برای حمایت از سلامت عروق خونی در اسب‌هایی با کارایی بالا طراحی شده است. Zosfor حاوی سوپر آنتی اکسیدان طبیعی بیوفلاونوئید هسپریدین برای کمک به پیشگیری از آسیب سلولی و محافظت از عروق خونی است، ویتامین C برای حمایت از بهبودی و ویتامین K یک عامل ضروری برای لخته شدن خون است.

 اگر اسب علائمی از مشکلات تنفسی را نشان می دهد، توصیه می کنیم قبل از افزودن هر گونه مکمل تنفسی به رژیم غذایی اسب خود، از توصیه های دامپزشکی برای رسیدگی به هر گونه بیماری اساسی ریه استفاده کنید.

سرفه های خطرناک در اسب

سرفه در اسب || دام و پت

اگر اسب گهگاه سرفه می کند، به طور معمول چیزی برای نگرانی وجود ندارد. این یک روش کاملا طبیعی برای تمیز نگه داشتن مجاری تنفسی آنها از گرد و غبار یا زباله های کوچک است. با این حال، برخی از سرفه ها احتمال دارد نشانه اولیه یک بیماری التهابی باشد که شایسته اقدام فوری است. درک انواع مختلف سرفه ها همراه با قضاوت خوب، ممکن است در دانستن زمان مراجعه به مراقبت های دامپزشکی کلیدی باشد.

 سرفه سواری

سرفه کردن یک یا دو بار در شروع یک برنامه ورزشی غیرعادی نیست. پاک کردن راه هوایی فوقانی او از هر گونه خلط یا ذرات کوچک واکنش طبیعی اسب در شروع کار است. اگر سرفه در طول سواری ادامه داشته باشد و عملکرد را به هر نحوی محدود کند، اسب باید برای بررسی علت متوقف شود.

سرفه خلطی

هر سرفه همراه با خلط معمولاً نشان دهنده التهاب در یک یا چند ناحیه از مجاری تنفسی اسب است. ضخامت و رنگ خلط می تواند نشانه خوبی در مورد علت مشکل باشد:

 • اسب های آلرژیک. خلط نازک، شفاف یا کم رنگ
 • اسب های مبتلا به عفونت باکتریایی. ترشحات غلیظ تر، به رنگ زرد یا سفید
 • اسب های مبتلا به عفونت ویروسی و غیره. جایی در این بین

اندازه گیری دمای اسب به سرعت بین منبع عفونی و غیر عفونی عامل سرفه، تشخیص داده می شود. با عفونت ویروسی، تب اغلب در ابتدا بیشتر است، در حالی که تب معمولاً باعث افزایش دما نمی شود.

سرفه پس از حمل و نقل

اسب‌ هایی که چند ساعت پس از تخلیه از تریلر دچار سرفه می‌ شوند، شایسته نگاه دقیق‌ تر هستند، زیرا اسب‌ هایی که از نمایش یا رویدادی بازدید می‌کنند که در آن در معرض دیگران قرار می‌ گرفتند، می‌ توانند به بیماری‌ های تنفسی ویروسی مانند آنفولانزای اسب یا رینوپنومونیت مبتلا شوند.

همچنین نوعی ذات الریه باکتریایی به نام «تب حمل‌ونقل» وجود دارد و در اسب‌ هایی که ساعت‌ های طولانی را در تریلر بسته‌ شده به سفر می‌ گذرانند، نشان می‌ دهد که نمی‌توانند سر خود را برای پاک کردن راه‌های هوایی خود پایین بیاورند.

در اسرع وقت با دامپزشک خود تماس بگیرید تا از انتشار یک بیماری مسری پیشگیری یا به ناراحتی اسب خود رسیدگی کنید.

سرفه بدون دلیل

اگر اسبی در محیطی با تهویه مناسب ایستاده است و گرد و غبار آشکاری در اطراف آن پرواز نمی کند و ناگهان شروع به سرفه می کند، بهتر است در مورد آن بررسی کنید. شاید توضیح ساده‌ای مانند گیرکردن یک تکه کوچک زباله در راه‌های هوایی یا پیچیدگی فشار دادن تومور به راه‌های هوایی باشد. حتی ممکن است مربوط به آسیب قبلی، مانند ضربه به دنده ها، که باعث التهاب در ریه شده است.

سرفه اسب نوپا

در اسب های زیر 2 سال، دو علت جدی برای سرفه وجود دارد:

Ascarids ، کرم گرد اسب. این نوع کرم پس از مصرف تخم ها در روده ظاهر می شود. کمی بعد به ریه ها مهاجرت می کند. در اینجا نهایتاً باعث تحریک کافی برای کره اسب شده تا انگل را تا بالای نای سرفه کند، جایی که کرم دوباره به روده بلعیده می شود. سرفه در اسب‌های جوان همیشه شایسته توجه ویژه است زیرا این نوع انگل می‌تواند باعث التهاب زیادی در راه‌های هوایی ریه شود.

ذات الریه رودوکوک equi. در کره های کوچکتر از 4 ماه، این باکتری می تواند باعث عفونت شدید ریه شود. از آنجایی که این باکتری در زمین زندگی می کند، کره به سادگی با استنشاق ذرات گرد و غباری که در آن زندگی می کند، به بیماری مبتلا می شود. اگر به آلودگی خاک رسیدگی نشود، آینده همه نسل‌های آینده کره‌ها در خطر خواهد بود.

سرفه هنگام غذا

اگر اسب هنگام صرف غذا ، ناگهان سرفه کند، به طور معمول خود به خود برطرف می شود و معمولاً خطرناک نیست. با این حال، اگر اسب هر یک از غذاها را در طول دوره خفگی استنشاق کند، می تواند او را در معرض خطر ابتلا به ذات الریه آسپیراسیون ، یک عفونت شدید ریه قرار دهد. در چنین شرایطی، شروع فوری درمان ضد میکروبی با طیف وسیع، فراخوانی برای اقدام خواهد بود.

اگر این سرفه در حین غذا ادامه یابد، احتمال دارد چند دلیل برای بررسی وجود داشته باشد:

 • یک ناهنجاری فیزیکی
 • عفونت، جراحت یا آبسه در ناحیه گلو
 • مشکلات دندانی، مانع از جویدن صحیح غذای اسب و خفگی می شود.

اگر اسب غذای پلت بخورد، گلوله ها می تواند آلوده به گرد و غبار و به راحتی خرد شوند و مجاری تنفسی حیوان را تحریک کنند. اگر بخشی از فرآیند جویدن، انتقال غذا به پشت دهان و بلند کردن آن با زبان برای ایجاد حرکت بلع کامل به درستی کار نکند، می تواند باعث سرفه اسب شود.

دانستن انواع مختلف سرفه ها و تاثیراتی که می تواند داشته باشد، کمک زیادی به ایجاد اعتماد به نفس در مراقبت از اسب گرانبهایتان خواهد کرد.

منبع
https://eliteequineuk.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا