پرنده ها

سالمونلا در مرغ های خانگی

سالمونلا در مرغ های خانگی یکی از بیماری هایی است که بسیاری از افراد معمولاً آن را در مورد مرغ خام یا نیم پز می شنوند. این اختلال، یک عفونت خطرناک است که می تواند به سرعت از طریق آلودگی متقاطع شیوع پیدا کند. اگر تازه وارد صنعت پرورش و نگهداری  از مرغ شده اید یا یک گله مرغ به عنوان حیوان خانگی نگه داری می کنید، باید بدانید که مرغ ها ممکن است به سالمونلا مبتلا شوند. اگر علاقه مند به نگهداری از یک گله مرغ در حیاط خلوت خانه تان هستید، در وهله اول درک اینکه سالمونلا چیست، خطرات مرتبط با آن کدام اند و آلودگی با آن چگونه رخ می دهد، بسیار مهم است. در این مقاله از دام و پت، درباره بیماری سالمونلا در گوسفندان نکات مهمی ذکر شده است. همچنین شاید برایتان جالب باشد که آیا مرغ می تواند پوست تخم مرغ بخورد؟

سالمونلا چیست؟

سالمونلا نوعی باکتری است. این باکتری عمدتاً در دستگاه گوارش حیوانات از جمله مرغ و سایر طیور قرار دارد. این باکتری یک بخش طبیعی از فلور نرمال سیستم گوارشی است که معمولاً در محیط و شرایط طبیعی خود خطرناک نیست. گاهی اوقات، سالمونلا ممکن است به علت ضعف سیستم ایمنی یا عدم تعادل در فلور طبیعی‌ سیستم گوارشی، بیش از حد رشد کند.

سالمونلا زمانی که از طریق گوشت مرغ وارد بدن می‌ شود، بسیار خطرناک است و می ‌تواند به علت استفاده نادرست از گوشت، آلودگی متقابل و بهداشت نامناسب دست، به‌ ویژه پس از دست زدن به مدفوع، رخ دهد. مرغ داران ممکن است با دست زدن به مرغ های خود در معرض سالمونلا قرار بگیرند بدون اینکه متوجه بروز آن شوند.

مرغ ها ممکن است در پاها، پرها و صورت خود عفونی به سالمونلا باشند و سپس این باکتری به انسان ها سرایت پیدا کند. تخم ‌مرغ‌ های شسته نشده یا نگهداری نادرست از آن ها یکی دیگر از علل شایع بروز عفونت سالمونلا است. این مسئله به این علت است که تخم مرغ با فلور گوارشی طبیعی آن ها در تماس است.

اغلب هنگامی که تخم مرغ ها برای مصرف از نزد مرغ ها جمع می شوند، باکتری ها هنوز روی آنها وجود دارند. بدون شستشوی مناسب، سالمونلا به راحتی از تخم مرغ به انسان ها منتقل می شود. از آن جایی که سالمونلا بخشی از فلور طبیعی دستگاه گوارش است، پس همه مرغ ها سالمونلا دارند.

قرارگیری در معرض مدفوع

مرغ ها در اثر قرارگیری در معرض مدفوع مرغ های دیگر یا حیوانات دیگر می توانند به عفونت سالمونلا مبتلا شوند. قفسه های مرغ اغلب برای حیواناتی مانند موش ها جاذب هستند و این حیوانات سالمونلا را در مدفوع خود باقی می گذارند.

مرغ ها ممکن است با مدفوع عفونی شده تماس پیدا کرده و باکتری ها را در فضای زندگی یا محل تغذیه خود پخش کنند. آنها همچنین ممکن است به طور تصادفی مواد موجود در مدفوع را هنگام جستجوی غذا مصرف کنند. حتی ممکن است شما به طور تصادفی سالمونلا را به مرغ های خود منتقل کنید.

این مورد نادر است، اما راه های متعددی وجود دارد که ممکن است از طریق آن عفونت سالمونلا رخ دهد. بدیهی است که رعایت نکردن بهداشت بعد از اجابت مزاج یکی از راه ‌های ابتلا به آن است. شایع ‌ترین راه انتقال سالمونلا به مرغ ها این است که با بستر، ضایعات یا سایر موادی که دارای سالمونلا هستند، تماس پیدا کنند.

علائم سالمونلا در مرغ ها

سالمونلا در مرغ های خانگی || دام و پت

اگر اجازه دهید که سالمونلا در مرغ ها بدون درمان پیشرفت کند، این اختلال می تواند برای مرغ ها کشنده باشد. تشخیص زودهنگام علائم و مداخله دامپزشکی بسیار مهم است. علائم عفونت سالمونلا در مرغ ها عبارت اند از:

  • ضعف
  • بی حالی
  • بی اشتهایی
  • کاهش وزن
  • افزایش تشنگی
  • کاهش تولید تخم مرغ
  • مدفوع شل و زرد یا سبز

اگر اختلال سالمونلا زود تشخیص دهید، معمولا بسیار قابل درمان است و می تواند نتایج خوبی داشته باشد. اما بدانید که چرا مرغ ها سنگ و شن می خورند؟

چگونه می توانم از ابتلا مرغ ها به سالمونلا پیشگیری کنم؟

به طور کلی، چندین کار وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال ابتلای مرغ های خود به سالمونلا انجام دهید. بزرگترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به سادگی مطمئن شوید که مرغ های شما محیطی تمیز دارند. علاوه براین، باید مطمئن شوید که به خوبی نگه داری می شوند.

تغییرات بستر لانه، تهیه روزانه غذا و آب تازه، و تمیز کردن قفسه مرغ ها می تواند خطر ابتلا به عفونت سالمونلا را در پرندگان شما به میزان قابل توجهی کاهش دهد. پیشگیری از تماس با حیوانات موذی مانند موش، راه دیگری برای پیشگیری از بروز عفونت سالمونلا است.

از آنجایی که مدفوع آن ها کوچک است، به راحتی می توانند بدون توجه به بستر و شکاف های داخل قفسه وارد لانه مرغ ها شوند. با پیشگیری از تماس با جوندگان، خطر ابتلا به سالمونلا در گله را به طور کلی کاهش خواهید داد. از استفاده سموم جوندگان در نزدیکی قفس خودداری کنید. زیرا می توانند برای مرغ های شما کشنده باشند.

تله‌های زنده و انواع تله ‌های کشتار سریع گزینه‌ های عالی برای ایمن نگه داشتن مرغ های شما در برابر جوندگان هستند. راه های دیگر برای پیشگیری از ابتلا به سالمونلا در مرغ ها، رعایت بهداشت دست ها قبل، حین و بعد از لمس مرغ و تمیزی قفسه ها و حذف تخم هایی است که قصد ندارید در اسرع وقت به آن ها جوجه ریزی انجام دهید.

این امر خطر تماس مرغ ها با باکتری سالمونلا را که ممکن است در پوسته تخم مرغ وجود داشته باشد، کاهش می دهد. اگر سوالات بیشتری درباره روش‌ های پیشگیری از سالمونلا دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

عوارض سالمونلا در مرغ ها

سالمونلا در مرغ های خانگی || دام و پت

به طور کلی، ابتلا به سالمونلا در مرغ ها می تواند یک مشکل جدی باشد که در صورت عدم درمان می تواند گله شما را از بین ببرد. مرغ های بیمار، به ویژه آن هایی که مدفوع شل و آبکی دارند، خطر عفونی کردن مرغ های دیگر گله را نیز به همراه دارند.

به طور کلی، اگر فکر می کنید ممکن است در گله تان عفونت سالمونلا وجود داشته باشد، ضروری است که از یک دامپزشک کمک بگیرید. در حالی که سالمونلا می ‌تواند برای مرغ ‌ها خطرناک باشد، می ‌تواند برای انسان نیز خطرناک باشد و همین مسئله کنترل آن را مهم ‌تر می‌کند.

با این حال، شما گزینه های متعددی برای کاهش خطر بروز عفونت سالمونلا در مرغ های خود دارید. بسیاری از آن ها شامل رعایت نکات بهداشتی و شیوه های خوب دامپروری هستند، اما به یاد داشته باشید که چیزی به سادگی شستشو دست ها می تواند تاثیر مطلوبی به همراه داشته باشد. چرا مرغ ها قبل از جفت گیری می دوند؟

آیا مرغ ها می‌ توانند انسان ها‌ را به سالمونلا مبتلا کنند؟

احتمالاً برخی از عناوین هیجان انگیز را دیده اید: “مرغ های نگه داری شده در حیاط خلوت باعث شیوع سالمونلا می شوند”. یا “افراد سالمند نباید به پرندگان حیاط خلوت دست بزنند!” با این حال، بیماری سالمونلا کاملاً قابل پیشگیری است. و گله های مرغ حیاط خلوت سزاوار از بین بردن نیستند. به طور کلی، می توان گفت که سالمونلا یک نوع باکتری شایع است که می تواند، اما نه همیشه، باعث بروز عفونت در انسان ها شود که منجر به بروز اسهال مزمن می شود.

با وجود عوارض بد آن و وحشت عمومی که این کلمه ایجاد می کند، کمتر از صد گونه از مجموع 2500 نوع مختلف سالمونلا باعث ایجاد علائم در انسان ها می شود. اکثر موارد کاملاً ناشناخته می ماند. در برخی مناطق جهان، سالانه صدها نفر در اثر ابتلا به این عفونت از بین می روند. این بیماری که اغلب توسط سالمونلا ایجاد می شود، به سالمونلوز معروف است.

باید به این نکته توجه داشته باشید که بله، این بیماری بسیار مسری است. اما لزوماً از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. این پاتوژن بیشتر توسط غذا و آب عفونی پخش می شود.

سالمونلا کجا یافت می شود؟

سالمونلا در مرغ های خانگی || دام و پت

اگرچه تصور می شود که تخم مرغ حامل اصلی سالمونلا است، اما شناخته شده است که به روش های مختلف منتقل می شود. شاید یکی از راه های کمتر شناخته شده این باشد که خزندگان خانگی می توانند این نوع باکتری را منتقل کنند. برای مثال، شیوع بیماری در سال 2017 منحصراً به لاک ‌پشت ‌های خانگی در ایالات متحده مرتبط بود و در حداقل نوزده ایالت گسترش یافت. اما شایع ترین کلید برای پیشگیری از همه شیوع ها، رعایت بهداشت است.

سالمونلا در میوه، سبزیجات و ادویه جات

به طور کلی، میوه ها و سبزیجاتی که با آب عفونی شسته می شوند، مستعد عفونی شدن با این باکتری هستند. همچنین شواهد فزاینده ای وجود دارد مبنی بر اینکه برخی ادویه ها حامل آلاینده های سالمونلا هستند. این وضعیت تقریباً همیشه به علت عدم رعایت بهداشت در رشد و یا آماده سازی آنها است. به عنوان مثال، انبارهای عفونی به موش، منبع شایعی از سالمونلا هستند.

سالمونلا در تخم مرغ خام

تخم مرغ مطمئناً می تواند حامل باکتری سالمونلا باشد، اما فقط در صورتی که از مرغ های قبلاً عفونی تولید شوند. تخم مرغ به خودی خود یک منبع غذایی بسیار محافظت شده است. پوسته تخم مرغ تازه تولید شده توسط یک مرغ حیاط خلوت با یک مانع مومی طبیعی پوشیده شده است که از ورود باکتری ها به تخم مرغ پیشگیری می کند.

بنابراین عفونت باید زمانی که تخم مرغ از مجرای تخمدان مرغ عبور می کند، عمل کند تا به خود تخم مرغ خام وارد شود. اگر مرغ عفونی نباشد، تخم مرغ هم عفونی نخواهد شد. شستشو پوشش موجود بر روی تخم مرغ به معنای متخلخل شدن پوسته است. باکتری ها به راحتی از طریق سطوح متخلخل عبور می کنند. با این حال، در برخی مناطق جهان، هنوز هم موارد زیادی از ابتلا به این بیماری وجود دارد.

سخن آخر

به طور کلی، می‌ توان گفت که مرغ ها به یک علت به سالمونلا مبتلا می شوند. این مورد عبارت است از عدم رعایت بهداشت. اگر مرغ ها در شرایطی نگهداری شوند که در معرض مدفوع، جوندگان آلوده، محیط های عفونی یا سایر پرندگان عفونی باشند، احتمال ابتلای آن ها به عوامل خطر بیماری سالمونلا بسیار افزایش پیدا خواهد کرد. و هنگامی که یک مرغ عفونی می شود، ناقل باکتری سالمونلا باقی خواهد ماند. باکتری ها در روده آنها و تمام تخم های بعدی باقی می مانند و اگر پرنده مصرف شود، گوشت آن نیز باعث شیوع سالمونلا خواهد شد. به طور کلی، رعایت نکات بهداشتی می تواند باعث کاهش شیوع این اختلال در میان مرغ های یک گله خانگی‌ شود. اگر‌ سوالات بیشتری درباره بیماری سالمونلا در مرغ ها دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

منبع
https://petkeen.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا