اسب ها

زخم زین در اسب چیست؟

گال و زخم زین در اسب می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، در واقع بیشتر این دلایل جزئی هستند، اما اگر درمان نشوند، می توانند باعث آسیب، زخم و ناراحتی شوند. ما در این مقاله از دام و پت نحوه شناسایی، درمان و پیشگیری از زخم‌های دور کمر و زخم‌های زین اسب را بررسی می کنیم. زخم زین در اسب با نام های دیگری نظیر گال بند، تاول، زخم بند، زخم فشاری، زخم هارنس، گال مهار شناخته می شود.

زخم زین به چه دلایلی ایجاد می شود؟

گال های گیره، زخم های زینی و زخم هایی که در زیر یک مهار رانندگی در اثر اصطکاک ایجاد می شوند، شبیه تاولی هستند که در اثر پوشیدن سم های نامناسب ایجاد می شود. زخم ها می توانند به دلیل چسبندگی یا تجمع کثیف و عرق ایجاد شوند که کثیفی را به پوست اسب وارد می کند. چسبی که خیلی سفت و غیر قابل انعطاف است ممکن است باعث ایجاد پارگی و در نهایت منجر به زخم های زین شود. گاهی اوقات، یک جسم خارجی مانند سوهان، چمن یا تراشه چوب ممکن است بین چوب و سم اسب گیر کند و باعث خراشیدگی شود. برخی از اسب ها با پوست حساس مستعد ابتلا به زخم های زین و دور کمر هستند و نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

شایع ترین بیماری ها در اسب ها را بشناسید.

زخم زین با چه علائمی همراه است؟ 

زخم زین و گال های دور کمر ممکن است به صورت مالش های جزئی در جایی که فقط موها از بین رفته اند یا به صورت زخم های بسیار ملتهب، باز و تاول مانند ظاهر شوند. همچنین ممکن است موها ساییده نشوند و آبسه یا زخم ممکن است به صورت توده‌ای متورم در زیر پوست نشان داده شود، توده می تواند کوچک یا بسیار بزرگ باشد.

گال‌های دور کمر معمولاً درست در پشت آرنج اسب در ناحیه دور کمر ایجاد می‌شوند، اما می‌توانند در هر جایی که دور کمر یا کمربند قرار دارد رخ دهد. زخم های زینی بسیار شدید می توانند سوراخ های عمیقی ایجاد کنند که ممکن است عفونی شوند. در صورت عدم درمان، آسیب دائمی و اسکار روی پوست و عضله زیرین ممکن است رخ دهد. زخم های زینی می توانند در هر جایی که زین قرار می گیرد ایجاد می شود، اگرچه اغلب در زیر ناحیه کندل یا مستقیماً زیر ناحیه زین، نزدیک کمر ایجاد می شود.

زخم هایی که به صورت تورم در زیر پوست ظاهر می شوند می توانند باقی بمانند. هیچ وسیله ای نباید روی آن ناحیه قرار داده شود تا زمانی که بهبود یابد. پوشیدن بند، تسمه یا زین در ناحیه ای که قبلاً زخم شده است برای اسب ناراحت کننده خواهد بود. اسب ممکن است ناراحتی خود را با بد رفتاری نشان دهد.

راه های درمان زخم زین در اسب چیست؟

زخم زین در اسب چگونه درمان می شود؟ ||دام و پت

روی زخم باز، محل زخم و اطراف آن را با محلول نمکی اسفنجی کنید و روی آن را با پماد یا کرم تسکین دهنده بپوشانید. بسیاری از افراد کرم ها یا لوسیون های گل همیشه بهار یا آلوئه ورا را دوست دارند. همچنین بهتر است از اسپری ژانتین بنفش استفاده کنند. در واقع هدف اصلی تمیز نگه داشتن ناحیه و پوست در شرایط خوب است. پماد یا کرم اکسید روی نیز می تواند به بهبود و تسکین کمک کند. اما برای اطمینان و نیز انتخاب درمان مناسب بهتر است با دامپزشک مشورت کنید.

چگونه می توان از زخم زین در اسب پیشگیری کرد؟

حیوان را تمیز نگه دارید تجمع عرق و شن ممکن است پوست اسب را تحریک کرده و باعث ایجاد زخم شود. اگر در حال تریل سواری هستید، شاخه ها، سوراخ ها، دانه ها یا سایر اجسام خارجی ممکن است بین پای اسب گیر کنند. دور چرم و نخ یا چرم می تواند با افزایش شن سفت شود و باعث مالش یا نیشگون گرفتن ناهموار شود، بنابراین وضعیت اسب خود را به طور منظم بررسی کنید.

نظافت برای پیشگیری از بروز زخم بسیار مهم است. به عنوان مثال، اگر  مگس ها ناحیه سینه آنها را نیش بزند، آنها ممکن است ناحیه بین پاهای جلویی خود را با بزاق و تکه های یونجه جویده شده بپوشانند. شما باید این ناحیه را با دقت تمیز کنید تا احتمال ایجاد کثیفی و ایجاد زخم وجود نداشته باشد. از آنجایی که کثیفی ممکن است پوشیده شود، از آب و یک اسفنج برای شستن آن قسمت قبل از چسباندن استفاده کنید.

اگر زین مدام در حین سوار شدن به جلو و عقب ساییده می شود، این نشان می دهد که زین برای اسب شما مناسب نیست.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند قرار دادن گیره‌ها، بندها و حلقه‌ها روی دسته‌های بسیار سفت کار خوبی است. اما اینکار می تواند باعث نیشگون گرفتن شود. شما باید بتوانید دست خود را بین دور کمر و اسب قرار دهید. اگر پد یا زین شما دسته یا جابجا شد، شکل یا جنس دیگری را امتحان کنید.

چگونه از زخم زین در اسب با پوست حساس پیشگیری کنیم؟

زخم زین در اسب چگونه درمان می شود؟ ||دام و پت

گاهی اوقات، علی‌رغم تمام تلاش‌ها برای جلوگیری از ایجاد زخم‌های زینتی، ممکن است متوجه شوید که نمی‌توانید از آنها پیشگیری کنید. این اتفاق در مورد اسب هایی می افتد که پوست حساس و نازکی دارند. اغلب اسب‌های تروبرد و سایر اسب‌های با پوشش خوب این مشکل را دارند. باید اجازه دهید اسبتان به چسبندگی خود عادت کند. برخی افراد برای سفتی پوست، شستشو نواحی مستعد تاول را با آب نمک پیشنهاد می کنند. استراتژی دیگر این است که زمان سواری یا راندن اسب را به تدریج افزایش دهید، در این صورت پوست فرصتی برای سفت شدن دارد.

می‌توان روکش‌های پرزدار یا کمربند را خریداری کرد تا مانعی نرم بین اسب و چوب شود. پدها می توانند به قرارگیری بهتر زین ها کمک کنند، اما کمی شبیه پوشیدن جوراب های ضخیم در کفش های جدید است. پد ممکن است در کوتاه مدت مشکل را برطرف کند. با این حال، بهتر است که زین برای اسب خاص مناسب باشد، یا اگر زین انگلیسی است، ممکن است نیاز به پر کردن مجدد داشته باشد.

علائم و مراحل بارداری در اسب ها را بشناسید.

چگونه یک اسب را زین کنیم؟

چه سوار زین انگلیسی باشید چه غربی، اصول اولیه، زین کردن مناسب اسب است. هدف ایمنی و آسایش اسب و سوار است، هنگام بستن زین،  ممکن است تفاوت جزئی بین دو نوع زین ( غربی و انگلیسی) مشاهده کنید.

اسب خود را برس کنید.

ناحیه پشت و دور اسب خود را برس بزنید. مراقب باشید هر گونه کثیفی یا شنی که ممکن است باعث خراشیدگی زیر زین یا دور کمر شود را پاک کنید. برس بزنید تا همه موها صاف باشند. ناحیه کمر را نیز بررسی کنید و هرگونه کثیفی یا گلی را با برس یا اسفنج پاک کنید. اگر شن روی پشت اسب یا ناحیه دور اسب باقی بگذارید، این می تواند منجر به آبسه های دردناک یا تحریک شود که می تواند اسب را بد رفتار کند.

پتو یا پد را در موقعیت قرار دهید.

اگر از پتوی زین غربی استفاده می کنید، معمولاً از وسط تا می شود. وقتی پتو روی اسب است، چین باید به سمت جلو برود. یا، می توانید از یک پد زین غربی استفاده کنید که نیازی به تا شدن ندارد.

یک پد زین انگلیسی ممکن است به شکلی باشد که به طور مرتب زیر زین قرار بگیرد و ممکن است دارای گره‌ها یا زبانه‌های قلاب و حلقه باشد که به حلقه D روی زین متصل می شود. حتی به نگهداری آن در هنگام سواری کمک می کند. این زبانه ها یا کراوات ها در سمت بالا قرار می گیرند.

پد زین یا پتو را روی پشت اسب قرار دهید، آن را به سمت جلو روی جثه قرار دهید و آن را به جای خود برگردانید. این موقعیت تضمین می کند که موهای پشت اسب صاف زیر پد و زین باشد. مطمئن شوید که پتو یا پد در هر دو طرف یکدست باشد. هر دو طرف را بررسی کنید تا مطمئن شوید که پد یا پتو تا نشده، چروک یا فر نشده است.

زین را بلند کنید.

رکاب روی زین انگلیسی باید روی چرم قرار گیرد و رکاب زین غربی باید روی بوق قلاب شود یا روی صندلی تا شود. این اقدامات احتیاطی از برخورد رکاب سخت به شما یا اسب هنگام بلند کردن زین جلوگیری می کند. سگک دور کمر یا کمربند (اگر آنها را دارید) باید روی صندلی زین تا شود. برخی از افراد هر بار که سواری را تمام می کنند، دور انگلیسی خود را به طور کامل از روی زین برمی دارند. برداشتن این موارد به جلوگیری از پیچ خوردگی تسمه های شمش در هنگام نگهداری زین کمک می کند. اگر بعد از هر بار سواری بند را بردارید، هنگام زین کردن باید هر دو طرف را ببندید.

زین را به اندازه کافی بلند کنید تا به اسب برخورد نکند یا لنت را از موقعیتش خارج نکند. باید زین کمی به جلو و عقب نشسته باشد. زین را به آرامی روی پشت اسب قرار دهید. اگر اجازه دهید زین به شدت روی پشت اسب شما بیفتد، ممکن است اسب را وحشت زده کند یا اسب را از زین کردن یا “پشت سرد” ناراحت کند.

هر دو طرف زین را بررسی کنید.

به سمت کناره ها حرکت کنید تا رکاب را روی زین غربی پایین بیاورید و لنت یا پتو را بررسی کنید، تا هیچ چین و چروکی در زیر زین در هر دو طرف وجود نداشته باشد. اگر دور یا کمربند از قبل به کناره ها وصل نشده است، آن را ببندید یا گره بزنید. مجددا بررسی کنید که پتو یا پد صاف باشد و موهای اسب در زیر پد صاف بماند و در جهت طبیعی رشد کند. چین و چروک در پتو یا پد می تواند باعث ایجاد آبسه یا ناراحتی شود که می تواند اسب شما را تحریک پذیر کند.

استرس در اسب چه زمانی بروز می کند؟

سگک های بند یا تسمه های کمربند را وصل کنید.

زخم زین در اسب چگونه درمان می شود؟ ||دام و پت

به سمت نزدیک حرکت کنید، به زیر اسب برسید و انتهای آزاد دور کمر یا سینه را بردارید یا بند را سگک بزنید یا  اینکه کمربند را شل ببندید. دور یا کمربند را به آرامی بسفت کنید. اگر اسب را به طور ناگهانی و محکم ببندید، می تواند باعث لگد یا گاز اسب شود. اسب ممکن است از اینکه کمرش را ببندید ناراحت و “دور” شود. برخی از اسب ها ممکن است در احساس ناراحتی ونفخ کنند. از اسب بخواهید به جلو برود، لحظه ای صبر کنید تا بازدم کند و دوباره دور آن را به آرامی سفت کنید.

فقط دور آن را به اندازه ای سفت کنید که زین را محکم در جای خود نگه دارید. برخی از سوارکاران احساس می کنند که هرچه دور آن تنگ تر باشد، ایمنی بیشتری خواهند داشت. لازم نیست با سفت کردن بیش از حد دور، سوسیس پیوندی را از اسب خود خارج کنید – این می تواند منجر به آسیب شود و ممکن است تنفس اسب شما را به خطر بیندازد. شما باید بتوانید انگشتان خود را بین دور یا کمربند و بدن اسب بلغزانید. اگر زبانه هایی در جلوی پد زین شما وجود دارد، آنها را از طریق حلقه های D در جلوی زین حلقه کنید و آنها را ببندید.

چین و چروک ها را از بین ببرید و به زین کمک کنید.

بررسی کنید که هیچ چین و چروکی در پوست در زیر دور وجود نداشته باشد. روی سر اسب خود رو به عقب بایستید. با نگه داشتن پاسترون یا پایین روی کانن، یک پای جلویی را بردارید و آن را به سمت جلو بکشید. این کار را برای هر دو پای جلویی انجام دهید. همانطور که اسب کار می کند، ممکن است متوجه شوید که دور آن شل تر می شود. همیشه دور آن را قبل از نصب و دوباره بعد از چند دقیقه سواری بررسی کنید.

۱۰ اشتباه بزرگ در هنگام خرید اولين اسب را بدانید.

منبع
https://www.thesprucepets.cohttps://www.thesprucepets.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا