آبزیان

ریزش فلس در ماهی بتا

ریزش فلس در ماهی بتا، طبیعی نیست. اگر فلس ماهی بتا شما دچار ریزش شده بهتر است برای تشخیص  علت آن، این مقاله را تا انتها بخوانید. ماهی بتا بدن ظریفی دارد که در برابر صدمات و عفونت ها آسیب پذیر است. این عامل می تواند باعث از بین رفتن فلس شوند که ماهی را در معرض مشکلات سلامت بیشتری قرار می دهد. فلس ها از ماهی ها در برابر شکارچیان و محیط محافظت می کنند و به حرکت کمک می کنند.

آیا بتا ماهی پوست اندازی می كند؟

ماهی های سالم به طور طبیعی پوست اندازی نمی کنند و فلس های خود را نمی ریزند. ماهی‌های بتا مانند مارها نیستند که برای سازگاری با رشد جدید، باید پوست خودشان را بریزند.

فلس ها و پوست ماهی با ماهی رشد می کند. هيچ يك از ماهی هاي بتا به صورت فصلی پوست اندازی نمی کند. خز سگ‌ها و گربه‌ها به‌صورت فصلی با تغییر سطح نور و دما، می‌ریزند. زیرپوش نرم و کرکی حیوان ریخته می‌شود و با پوششی تازه جایگزین می‌شود که در پاییز ضخیم‌تر است تا جانور در زمستان گرم‌تر و در بهار لاغرتر شود تا حیوان در تابستان بیش از حد گرم نشود.

بنابراین، در بهار و پاییز، متوجه خواهید شد که Fido و Tibbles مبلمان و فرش های شما را با هزاران موهای کرکی روکش کرده اند.

در حالي كه هیچ نیازی برای تغییر پوشش در دمای پایدار محیط یک ماهی خونسرد وجود ندارد. بنابراین، اگر متوجه شدید که ماهی شما چند فلس از دست داده است یا به نظر می رسد که در حال پوست اندازی است، نشان دهنده وجود مشكل است که باید آن را حل کنید. ما در این مقاله سعی کرده ایم شایع ترین علل ریزش فلس در ماهی بتا را بررسی کنیم، آنها عبارتند از:

آسیب جسمی

این شایع ترین علت ریزش فلس ها در بتا است. حتی می تواند به دلیل خراشیدن ماهی ها بر روی اجسام تیز یا محكم در آكواريوم باشد. همچنین می تواند به دلیل برخورد با حیوان خانگی آبزی باشد. برای جلوگیری از این مشکل، باید اطمینان حاصل کنید که تمام اجسام داخل آكواريوم به اندازه کافی تیز یا زبر نیستند که ماهی شما را کبود کند. علاوه بر این، هنگام دست زدن به ماهی ها باید بسیار مراقب باشید تا فلس های آنها نریزد.

سوختگی

علت ریزش فلس در ماهی بتا | دام و پت

برخی از بخاری ها می توانند به حدی داغ شوند که پوست بتا را بسوزانند و باعث از بین رفتن فلس شوند. این شرایط واقعا می تواند خطرناک باشد زیرا زخمی ایجاد می شود که ماهی را در معرض عفونت قرار می دهد.

برای جلوگیری از این مشکل، فقط باید از بخاری های با کیفیت بالا استفاده کنید که مناسب اكواريوم شما هستند. بخاری های تقلبی یا بی کیفیتی وجود دارند که بیش از حد گرم می شوند و به هر قیمتی باید از آنها اجتناب کرد.

در صورت وجود سوختگی ماهیی، باید آب را عوض كنيد و آن را فوق العاده تمیز نگه دارید تا از عفونت جلوگیری کنید.

چرا ماهی های بتا با هم می جنگند؟

مشکل کیفیت آب

آبی که کیفیت پایینی دارد می تواند مشکلات سلامتی غیر قابل باوری را برای ماهی شما ایجاد کند. آبی با سطوح بالای آمونیاک، نیتریت و نیترات و pH کم یا بالا، کیفیت پایینی دارد. حتی می تواند برای فلس های ماهي خانگی آبزی شما مضر باشد. بنابراین توصیه می شود فقط از آب با کیفیت بالا استفاده کنید.

برای اطمینان از اینکه پارامترهای فوق در حد مطلوب خود هستند، باید گهگاهی آب را آزمایش کنید. همچنین می توانید از نرم کننده ها برای مقابله با سختی آب و سطوح بالای کلر استفاده کنید.

نرم کننده آب API Betta در خنثی کردن مواد شیمیایی که به ماهی آسیب می زند بسیار مؤثر است. همچنین اين نرم كننده التهاب و بسیاری از بیماری های دیگر را که ماهی را تحت تاثیر قرار می دهد کاهش می دهد.

عفونت قارچی

این شرایط باعث ایجاد لایه‌های سفید رنگ و زائده‌های پنبه‌مانند می‌شود که می‌تواند فلس‌ها را ضعیف کند. حتی آنها را بیرون بکشد. این عفونت در اطراف باله ها و دم و در سمت شکمی شایع است.

عفونت‌های قارچی ناشی از جراحات و سایر عفونت‌ها هستند. بنابراین باید همیشه در صورت ابتلا به زخم‌ها یا بیماری‌های باکتریایی و ویروسی، بتا خود را درمان کنید. موارد دیگری مانند تعویض منظم آب می تواند به عفونت های قارچی منجر شود.

ابتلا به فورونکولوز

علت ریزش فلس در ماهی بتا | دام و پت

Furunculosis عفونتی است که باعث ایجاد زخم های قرمز باز و زخم روی پوست ماهی می شود. حتی باعث تحلیل رفتن پوست و ضعیف شدن پوسته ها می شود. در صورت عدم درمان زودهنگام باعث از بین رفتن پوسته ها و حتی مرگ می شود.

با بهبود کیفیت آب می توان از این بیماری پیشگیری کرد. برای تمیز نگه داشتن آب باید مرتباً آب را عوض كنيد. در مورد درمان، می توانید از داروهای حاوی تتراسایکلین، آمپی سیلین و کانامایسین استفاده کنید.

حمله کرم های لنگر به ماهی

کرم های لنگر از پوست ماهی تغذیه می کنند و زخم هایی ایجاد می کنند که می تواند بدتر و منجر به از بین رفتن فلس شود. این انگل‌ها در نزدیکی دم و باله‌ها و سایر قسمت‌های بدن که کثیفی را جمع می‌کنند، شایع هستند. برای جلوگیری از این کرم ها در آكواريوم ماهي، باید آب را تمیز نگه دارید (مرتباً آب را عوض كنيد). برای هر بتا بیمار، می توانید از موچین برای برداشتن کرم ها و درمان زخم استفاده کنید.

سوراخ در سر

این شایع ترین علت از بین رفتن فلس روی سر ماهی بتا است. این وضعیت به عنوان یک ساییدگی کوچک شروع می شود و به فرسایش ناحیه آسیب دیده ادامه می دهد. پوسته ها را از بین می برد و سوراخ ایجاد می کند. برای مقابله با این عارضه، باید آب و اشیاء موجود در آب را تمیز نگه دارید. همچنین کربن فعال را حذف کنید. در مورد درمان، می توانید از داروهای حاوی مترونیدازول استفاده کنید.

ریزش فلس ماهی بتا به دلایل طبیعی

علت ریزش فلس در ماهی بتا | دام و پت

از دست دادن فلس ها در ماهی بتا نیز می تواند بدون تأثیر جراحات یا عفونت فقط به دلایل طبیعی رخ دهد. چیزهایی مانند کهولت سن و محیط جدید می تواند باعث شود ماهی ها چند فلس بریزند و حتی کمی تغییر رنگ دهند.

عفونت و بیماری

گاهی اوقات، بیماری های رایج ماهی های آکواریومی مانند عفونت های باکتریایی و قارچی می تواند باعث از دست دادن چند فلس ماهی بتا شود. ماهی بیمار شما ممکن است به طور تصادفی چند فلس از بدن خود را از دست بدهد، یا ممکن است از دست دادن فلس در تکه های بزرگ رخ دهد.

در برخی موارد که انگل‌هایی مانند Ich یا flukes درگیر هستند، بتا ممکن است برای جلوگیری از تحریک ناشی از انگل‌ها به اجسام جامد در اكواريوم ساییده شود، که می تواند به راحتی چند فلس را نیز از بین ببرد.

ماهی بتا چه می خورد؟

برآمدگی عفونی

بیماری برآمدگی عفونی به عنوان بیماری Scale Shedding نیز شناخته می شود. این عارضه توسط باکتری ایجاد می شود و در ابتدا با علائمی مشابه قطره ظاهر می شود، زیرا فلس های ماهی مانند ورم بیرون می زند.

با پیشرفت بیماری، ماهی شروع به از دست دادن فلس های خود می کند. بتای مبتلا همچنین به سختي نفس می کشد. معمولاً بسیار بی‌حال می‌شوند و بیشتر وقت خود را به استراحت یا مخفی شدن در غارها یا زیر گیاهان می‌گذرانند. خوشبختانه، بیشتر بیماری های جزئی ماهی را می توان با داروهای بدون نسخه موجود در داروخانه محلی یا دامپزشک درمان کرد.

آیا فلس ماهي بتا دوباره رشد خواهد کرد؟

بله، فلس های ماهی شما در نهایت رشد خواهد کرد. گفته می شود، اگر بتا شما به طور جدی مبتلا به نوعی عفونت یا بیماری باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که همه فلس ها دوباره رشد کنند. با توجه نوع ماهی، سن آن و دلیل ریزش فلس، رشد مجدد فلس ها هفته ها یا ماه ها طول می کشد.

چگونه از ریزش فلس بتا پیشگیری کنیم؟

علت ریزش فلس در ماهی بتا | دام و پت

اگر بتای شما با جفت های خود می جنگد، باید او را به آكواريومي منتقل کنید که بتواند به تنهایی یا با چند بی مهره بی خطر زندگی کند. به طور مشابه، اگر یک بتا عاشق در حین تخم ریزی زخمی شود، ممکن است لازم باشد ماهي ماده را به محض اینکه تخم گذاری کرد، جدا کنید.

بتاها والدین بسیار خوبی هستند و از لانه، تخم‌ها و بچه‌های تازه بیرون آمده محافظت می‌کنند تا زمانی که آزادانه و مستقل باشند. در آن زمان باید بتا را بردارید، زیرا ممكن است ماهي نر فرزندان خود را بخورد.

بیماری

بتاها ماهی‌های بسیار مقاوم و انعطاف‌پذیری هستند که معمولاً در برابر بسیاری از بیماری‌های ماهی تسلیم نمی‌شوند. با این حال، اگر سیستم ایمنی بتای شما ضعیف شده باشد، او بیشتر مستعد ابتلا به عفونت باکتریایی و قارچی خواهد بود. شرایط نامناسب آب اكواريوم منجر به ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود. بنابراین، برای ایمن نگه داشتن ماهي بتای خود، باید اكواريوم او را به درستی نگهداری کنید و پارامترهای آب را ثابت نگه دارید.

هر هفته حدود 20 درصد آب را به طور منظم تغییر دهید. مراقب باشید که بستر را تميز بکشید تا زباله های آلی حذف شود. در مخزن پوسیده نشود و آب را کثیف نکند.

هر ماه یا بیشتر، فیلتر كثيف را به طور کامل در آب بشویید تا فيلتر با لجن مسدود نشود. فيلتر جریان آب را از طریق سیستم فیلتراسیون تضمین می کند و آب را تمیز و ایمن برای ماهی نگه می دارد. همچنین باید مدیا فیلتر مصرفی را به صورت دوره ای مطابق با دستورالعمل های آن تعویض کنید.

چرا ماهی من شنا نمی کند؟

سخن اخر

بتاها به طور طبیعی پوسته اندازی نمی کنند و پوسته های خود را نمی ریزند. بنابراین، اگر متوجه شدید که ماهي خانگی شما در حال از دست دادن فلس های خود است، معمولاً نشانه آن است که ماهي شما بيمار است. اول از همه، مطمئن شوید که هیچ یک از عوامل موجود در آكواريوم ماهي بتای شما مسئول مشکل نیستند. بعد از آن، آكواريوم ماهي بتا را به دقت از نظر وجود اجسام زبر یا تیز بررسی کنید و در صورت لزوم آنها را بردارید.

برای علائم عفونت قارچی یا باکتریایی به بتای خود با دقت نگاه کنید و ماهی خود را مطابق با آن درمان کنید. اگر ماهی شما به دلایل طبیعی فلس های خود را از دست می دهد، نباید خیلی نگران باشید، بلکه باید آنها را به دقت زیر نظر بگیرید تا ببینید آیا علائمی از بیماری وجود دارد یا خیر.

هنگام انتقال ماهی به یک محیط جدید، توصیه می شود که بهترين مكان و شرايط را فراهم كنيد. این به معنای جایگزینی برای تشخیص، پیش آگهی، درمان، نسخه یا توصیه رسمی و فردی از یک متخصص دامپزشکی نیست. حیواناتی که علائم و نشانه های ناراحتی را نشان می دهند باید فوراً توسط دامپزشک معاینه شوند.

منبع
https://pethelpful.com/fish-aquariums/why-betta-fish-losing-scaleshttps://bettasource.com/do-betta-fish-molt/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا