حیوانات خانگی کوچک

رژیم غذایی لاک پشت ها چیست؟

رژیم غذایی لاک پشت ها چیست؟

رژیم غذایی لاک پشت ها و رعایت آن برای افرادی که دوست دارند از آنها به عنوان خانگی نگهداری کنند می تواند جالب باشد. به طور کلی، لاک پشت ها ممکن است به اندازه گربه ها و سگ ها صمیمی نباشند. اما به دلایل دیگری حیوانات خانگی خارق العاده ای هستند. مراقبت از آنها سرگرم کننده و مشاهده شان مسحورکننده است و از زمان های بسیار دور و پیش از شروع تاریخ بشری وجود داشته است! از همه بهتر، نگهداری آنها نسبتاً آسان است. به شرطی که مطمئن شوید غذای مناسب به آنها می دهید و محل زندگی آنها را تمیز نگه می دارید.

اینکه لاک پشت چه غذاهایی می تواند بخورد به نوع آن بستگی دارد. در این مقاله راهنمای جامعی برای تغذیه لاک پشت خانگی شما مهیا شده است تا سالهای سال سالم، شاد و قوی بماند.

لاک پشت های خانگی چه غذاهایی می خورند؟

رژیم غذایی لاک پشت ها چیست؟ | دام و پت

غذاهای مناسب برای تغذیه لاک پشت خانگی تان تا حد زیادی به نوع لاک پشت شما بستگی دارد. اگر لاک پشت شما همه چیز خوار باشد، می تواند محصولات غذایی کارخانه ای مخصوص، ماهی فیدر و حشرات، میوه و سبزیجات بخورد. اگر گیاهخوار باشد، لاک پشت خانگی شما فقط می تواند میوه و سبزیجات بخورد.

در انتخاب غذای مناسب برای لاک پشت ها بهتر است دنبال موارد زیر باشید:
 • غذاهای آماده ی کارخانه ای: این غذاها می توانند انتخابی مناسب برای تغذیه لاک پشت ها باشند. غذاهای آماده باید 25 درصد از رژیم لاک پشت شما را تشکیل دهند.
 • ماهی یا حشرات: غذاهایی مانند ماهی، مواد معدنی مورد نیاز بدن مانند کلسیم و فسفر، و مقادیر خوبی از ویتامین های خاص، مانند ویتامین Aو میزان مناسبی از پروتئین مورد نیاز بدن را تأمین می کنند. مانند غذاهای آماده، ماهی ها باید 25 درصد رژیم غذایی لاک پشت را تامین کنند.
 • میوه ها و سبزیجات: باقی رژیم غذایی روزانه لاک پشت خود را با محصولات تازه تامین کنید. دکتر استارکی می گوید: بهترین سبزیجات برای لاک پشت ها، سبزیجات خرد شده با برگ های تیره، مانند کلم پیچ، است. هویج خرد شده، کدو و کدو سبز از غذاهای بسیار خوبی هستند که لاک پشت ها نیز می توانند آن ها را بخورند. همچنین می توانید با گیاهان آبزی خوراکی مانند کاهو آبی و سنبل آبی لاک پشت را تغذیه کنید. دکتر استارکی توصیه می کند که برای تغذیه لاک پشت، از میوه ها، سیب و خربزه خرد شده و همچنین توت خرد شده استفاده کنید. میوه ها و سبزیجات را با پودرهای کلسیم و ویتامین های مکمل غنی کنید.
 • اگر یک لاک پشت گیاهخوار دارید، باید بدانید که برای تغذیه آنها باید از رژیم گیاهخواری استفاده کنید. این بدان معنی است که غذای آنها فقط باید از میوه ها و سبزیجات تشکیل شود. میوه و سبزی معمولاً به ترتیب 20 و 80 درصداز رژیم غذایی لاک پشت را تشکیل می دهند.

اینکه لاک پشت ها چه غذاهایی را می توانند بخورند بستگی زیادی به سن و نیازهای غذایی آنها دارد. دکتر استارکی می گوید: به خاطر داشته باشید که لاک پشت های جوان نسبتاً بیشتر از حیوانات مسن پروتئین مصرف می کنند.

لاک پشت های خانگی به چه مواد مغذی نیاز دارند؟

دکتر استارکی می گوید: همه حیوانات به پروتئین، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند. کلسیم به دلیل نیاز بالای لاک پشت به آن در ساختن لاک، که اکثراً استخوانی است، یک ماده ی بسیار مهم در رژیم لاک پشت شماست. وی می گوید: “به همین دلیل مهم است كه رژیم غذایی لاک پشت باید با كلسیم و پودرهای معدنی تکیمل شود.”

آیا لاک پشت ها می توانند ماهی بخورند؟

رژیم غذایی لاک پشت ها چیست؟ | دام و پت

در طبیعت، لاک پشت ها غذاهای مختلفی از جمله کرم، حشرات کوچک، حلزون و ماهی ها را می خورند. لاک پشت های وحشی عمدتا در جوانی گوشتخوار هستند زیرا بدن آنها برای رشد به پروتئین نیاز دارد. به علاوه، لاک پشت های در حال رشد به ویتامین ها و مواد مغذی موجود در کبد ماهی های فیدر نیاز دارند.

با افزایش سن لاک پشت ها رژیم غذایی آنها تغییر می کند و آنها شروع به خوردن گیاهان و سبزیجات می کنند. اکثر لاک پشت های اهلی و خانگی همه چیزخوار هستند، به این معنی که هم از گیاهان و هم از گوشت تغذیه می کنند.

لاک پشت های خانگی، بسته به سایز و سنشان، از خوردن ماهی های کوچک لذت می برند. دانستن سن لاک پشت خانگی، به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که به آن ها ماهی بدهید یا نه.

بهترین رژیم غذایی لاک پشت ها چیست؟

دکتر استارکی توصیه می کند که به دنبال غذاهایی با سطح پروتئین بین 40-45، و چربی بین 6-8 باشید. وی می گوید: “غذاهای نیمه مرطوب به دلیل وجود رطوبت بیشتر، درصد کمتری پروتئین و چربی دارند.” دکتر استارکی می گوید شما همچنین باید به دنبال محصولی غنی شده با ویتامین ها و مواد معدنی باشید. اگر نمی دانید که چه محصولی را  باید انتخاب کنید با دامپزشک مشورت کنید.

لاک پشت ها هر چند وقت یک بار غذا می خورند؟

رژیم غذایی لاک پشت ها چیست؟ | دام و پت

دکتر استارکی توصیه می کند اگر لاک پشت شما هنوز خردسال است، هر روز به او غذا دهید. پس از رسیدن به بزرگسالی (حدود 7 سالگی)، می توانید هر روز یکبار یا تقریباً 4 تا 5 بار در هفته به آن ها غذا دهید.

آیا لاک پشت می تواند غذای انسان را بخورد؟

دکتر استارکی می گوید: علاوه بر میوه و سبزیجات، می توانید مقدار ناچیزی گوشت به لاک پشت خود بدهید. اما این کار در واقع هیچ فایده ای ندارد. باید از غذاهای دارای میزان متعادل مواد مغذی استفاده کنید.

علاوه بر این، لاک پشت شما نباید از غذای سگ یا گربه تغذیه شود. محتوای پروتئین این غذاها خیلی زیاد است و باعث آسیب به لاک پشت در طولانی مدت می شود.

تغذیه لاک پشت فقط با برگ های کاهو قابل قبول نیست. این خزندگان برای رشد و حفظ سلامتی به یک رژیم غذایی متعادل و متنوع نیاز دارند.

با این حال، این بدان معنا نیست که شما می توانید هر غذایی را به لاک پشت خود بدهید، زیرا برخی از غذاها می توانند برای آنها خطرناک باشند. به همین دلیل است که در این مقاله، قصد داریم لیستی از غذاهای ممنوعه برای لاک پشت ها را به شما ارائه دهیم.

تعیین رژیم غذایی مناسب برای لاک پشت شما بستگی زیادی به گونه ای دارد که شما از آن نگهداری می کنید. در میان نوع لاک پشت های خشکی، گونه های مختلفی با نیازهای غذایی مختلف وجود دارد. با این وجود، ما می توانیم توصیه های کلی به شما ارائه دهیم تا اطمینان حاصل کنید که رژیم لاک پشت شما تا حد ممکن متعادل شود.

ارائه وعده های غذایی متنوع، با انواع مختلف سبزیجات، میزان کمی میوه و برخی مکملهای اضافی ایده آل است. این کار نه تنها برای رفع نیازهای غذایی لاک پشت بلکه به این دلیل که به یک نوع غذا عادت نکند و از خوردن غذاهای دیگر خودداری کند، مفید است.

لاک پشت ها چه چیزی نباید بخورند؟

رژیم غذایی لاک پشت ها چیست؟ | دام و پت

در ادامه این مقاله به چند نوع غذای ممنوعه برای لاک پشت ها اشاره خواهیم کرد.

حبوبات و دانه ها

کلیه حبوبات و دانه ها مانند لوبیا، ذرت، برنج، عدس، نخود و … برای لاک پشت ها ممنوع است. این غذاها هرگز نباید به لاک پشت داده شوند، چه به صورت طبیعی و چه در محصولات کارخانه ای یا سایر غذاها.

گیاهان و سبزیجات

این گروه های غذایی باید 90٪ رژیم لاک پشت را تشکیل دهند. با این حال، همه سبزیجات یا گیاهان برای لاک پشت ها مناسب نیستند. در این قسمت چند نوع گیاه و سبزی نامناسب برای لاک پشت ها آورده شده است:

 • فلفل
 • چغندر
 • هویج
 • اسفناج
 • کدو سبز
 • مارچوبه

مصرف این غذاها می تواند منجر به چاقی، کمبودهای غذایی یا حتی بیماری کبدی شود. مصرف کاهو اگرچه مضر نیست اما باید گاه به گاه استفاده شود و بهتر است به جای آن از گیاهان وحشی و برخی از انواع گل ها استفاده شود.

میوه ها

اگرچه میوه ها باید بخشی از رژیم غذایی لاک پشت ها باشند، اما توصیه می شود فقط 10٪ از رژیم غذایی روزانه را به میوه ها اختصاص دهید. علاوه بر این، برخی از میوه ها برای لاک پشت ها ممنوع هستند، مانند:

 • هلو
 • موز
 • کیوی
 • کشمش
 • زردآلو
 • قارچ

خوردن یک بشقاب کوچک قارچ می تواند برای ما بسیار وسوسه انگیز باشد، اما مصرف آن برای لاک پشت شما یک فاجعه است. هرگز نباید به لاک پشت ها قارچ بدهید. فرقی نمی کند چه نوع قارچی باشد. هضم آنها برای آنها نه تنها دشوار است، بلکه برخی از آنها ممکن است سمی نیز باشند.

قندها

به هیچ عنوان نباید لاک پشت خود را با غذاهایی که حاوی مقدار زیادی قند است، تغذیه کنید. به همین دلیل است که باید سهم میوه را به 10٪ کاهش دهید و از دادن کلوچه یا هر نوع آب نبات دیگر به لاک پشت خودداری کنید.

چرا قند برای لاک پشت ها مضر است؟ خوب، باکتری های معده لاک پشت فقط قادر به هضم مقادیر کمی قند هستند و به همین دلیل مصرف بیش از حد قند، همه باکتری ها را از بین می برد و باعث مسمومیت بالقوه کشنده برای حیوان می شود .

غذای سگ یا گربه

بسیاری از افراد توصیه می کنند برای تکمیل رژیم غذایی لاک پشت ها، به آنها غذای سگ بدهید، با این حال این کار اشتباه است. در واقع، ویتامین ها و مواد معدنی موجود در این نوع غذا ها برای سگها و نه برای لاک پشت ها، تولید شده است. بنابراین مصرف این مکمل ها می توانند برای این خزندگان مضر باشند. استفاده از غذای سگ و گربه برای لاک پشت ها، به جای اینکه فوایدی برای آنها فراهم کنند، در نهایت کمبودهای غذایی ایجاد می کنند.

پرخوری، به طور کلی مشکل اصلی است که بسیاری از لاک پشت های خانگی با آن رو به رو هستند. پرخوری می تواند لاک پشت ها را چاق کرده و منجر به مشکلات جدی در سلامتی و تغییر شکل لاک آنها شود. در مورد تعداد وعده و مقدار غذایی که لاک پشت شما به آن احتیاج دارد، با دامپزشک مشورت کنید.

منبع:

https://turtle-store.com/blogs/turtle-blog/forbidden-food

https://www.petmd.com/reptile/nutrition/what-do-turtles-eat

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا