حیوانات خانگی کوچک

روغن درخت چای برای خرگوش ها

روغن درخت چای برای خرگوش ها مفید است یا مضر؟ به دلیل خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد انگلی روغن درخت چای برای درمان طیف گسترده ای از شرایط پزشکی و بیماری ها استفاده می شود. متأسفانه خرگوش‌ها به‌قدری به روغن درخت چای حساس هستند که بیشتر از اینکه فایده داشته باشد ضرر دارد.

روغن درخت چای برای خرگوش ها بسیار سمی است و فقط مقدار کمی از این ماده برای ایجاد مسمومیت در حیوانات خانگی لازم است. بسیاری از صاحبان به اشتباه معتقدند که این اسانس برای خلاص شدن از شر کک یا قارچ خرگوش مفید است. تنها زمانی که روغن ملالوکا به طور مطلوب رقیق شود و در مقادیر کم استفاده شود، خطری برای خرگوش ها ندارد. درمان‌های خانگی برای شامپوهای ضد کک و کنه‌های گوش اگر به درستی رقیق نشوند، می‌توانند خرگوش‌ها را مسموم کنند.

دامپزشکان استفاده از داروهای خانگی با روغن های ضروری را برای استفاده در خرگوش ها توصیه نمی کنند. فقط مقدار کمی روغن لازم است تا وارد جریان خون شود تا باعث مسمومیت در آنها شود. حتی پخش کننده های روغن در خانه نیز می توانند باعث مسمومیت با روغن درخت چای شوند. بنابراین هرگز از آنها در اتاقی که حیوان خانگی تان در آنها قرار دارد، استفاده نکنید.

آیا می توانید از روغن درخت چای برای خرگوش استفاده کنید؟

روغن ملالوکا از گیاه استرالیایی Melaleuca alternifolia تقطیر می شود. کاربردهای مفید بسیاری برای انسان دارد و برای مصارف مختلف در زندگی روزمره ما سازگار شده است.

حتی زمانی که به شدت رقیق شده است، استفاده از روغن درخت چای برای خرگوش توصیه نمی شود. این یک ماده غلیظ است و حتی مقدار کمی از آن می تواند خطرناک باشد. در موارد شدید می تواند منجر به مرگ شود. خرگوش ها می توانند از طریق تماس پوستی، استنشاق و بلع در معرض روغن درخت چای قرار بگیرند.

آیا روغن درخت چای برای خرگوش ها بی خطر است؟

روغن درخت چای برای خرگوش ها | دام و پت

روغن درخت چای برای خرگوش ناامن است. در برخی موارد، جایی که روغن برای استفاده در شامپو یا کرم رقیق می شود، می تواند بی خطر باشد. این تنها زمانی است که توسط تولیدکنندگان تجاری که آزمایش های بالینی گسترده را انجام می دهند رقیق شود.

برخی از صاحبان به دنبال درمان های خانگی هستند که از روغن های ضروری مانند روغن درخت چای استفاده می کنند تا از مواد شیمیایی خشن جلوگیری کنند. همه این داروها مستقیماً روی خرگوش استفاده نمی شود. بلکه برای تمیز کردن خانه یا از بین بردن قارچ ها استفاده می شود. با این حال، خرگوش همچنان می تواند در معرض سمیت و مسمومیت ناشی از روغن باشد.

اگر روغن را از برندهای معتبر تهیه نکنید، غلظت دقیق روغن را نمی دانید. روغن‌های ضروری نیازی به انجام تست‌های دقیق ایمنی و کنترل کیفیت مانند سایر محصولات حیوان خانگی ندارند.

آیا خرگوش ذرت شیرین می خورد؟

روغن درخت چای برای کنه گوش

همانطور که در مجله آمریکایی طب گرمسیری و بهداشت ذکر شده است، روغن درخت چای دارای خواص ضد باکتری، ضد قارچی و ضد انگلی است. به همین دلیل، روغن درخت چای به طور گسترده در درمان های موضعی انسان برای انگل ها، عفونت های قارچی و کرم های ضد باکتری برای زخم ها استفاده می شود.

با توجه به همه این تبلیغات خوب، جای تعجب نیست که بسیاری از درمان‌های خانگی برای کنه گوش خرگوش‌ها استفاده از روغن درخت چای را پیشنهاد می‌کنند.

دامپزشکان استفاده از محلول های روغن درخت چای را برای از بین بردن کنه های گوش توصیه نمی کنند. در حالی که ممکن است کنه ها را ریشه کن کند و همچنین از ایجاد عفونت گوش جلوگیری کند، خطر سمیت روغن درخت چای بسیار زیاد است.

روغن های ضروری می توانند از طریق پوست جذب شده و وارد جریان خون شوند. حتی اگر خرگوش هنگام تمیز کردن خود روغن را لیس نزند، باز هم می تواند مقدار کشنده ای را از طریق پوست خود جذب کند. دامپزشکان درمان های دارویی را برای از بین بردن هجوم کنه های گوش در خرگوش ها توصیه می کنند.

روغن درخت چای برای کک روی خرگوش

روغن درخت چای برای خرگوش ها | دام و پت

تعدادی شامپو برای حیوانات خانگی وجود دارد که روغن درخت چای را به عنوان یک ماده تشکیل دهنده شناسایی می کند. یک منبع تحقیقاتی اشاره کرد که مقدار روغن مورد استفاده اغلب بین 0.1٪ تا 1٪ است که آن را برای اکثر حیوانات خانگی ایمن می کند.

روغن درخت چای زمانی که محلول به اندازه کافی قوی باشد می تواند کک ها را بکشد و دفع کند. با این حال، هرگز نباید اسپری یا شستشوی روغن درخت چای خود را بسازید. شرکت ها اطمینان حاصل می کنند که روغن های مورد استفاده از غلظت مطلوب برخوردار بوده و به طور یکنواخت رقیق می شوند. ما تجهیزات لازم برای انجام صحیح این کار را نداریم.

محلول‌های درمان خانگی کک که با روغن‌های ضروری ساخته شده‌اند، مهم نیست که چقدر مراقب باشید. اگر به اندازه کافی آن را آبکشی نکنید، ممکن است روغن را از طریق پوست خود جذب کند. خرگوش شما ممکن است بقایای محلول روغن درخت چای را در حین درمان کک زدایی پس از حمام یا اسپریتز از خز خود بلیسد.

قدرت محلول روغن درخت چای مورد نیاز برای از بین بردن کک ها نیز به اندازه کافی قوی است که خرگوش شما را بسیار بیمار کند.

چرا گوش خرگوش من سرد است؟

درمان قارچ با روغن درخت چای

روغن درخت چای موضعی نباید برای درمان عفونت های قارچی مانند کرم حلقوی و قارچ پنجه استفاده شود. برای پیشگیری از عفونت مجدد، می‌توان از محلول‌های تمیزکننده روغن درخت چای برای شستن کلبه، محفظه و اسباب‌بازی‌ها استفاده کرد. اگر خرگوش به مدت چند روز در جای دیگری نگهداری شود، داروهای خانگی رقیق شده و محصولات پاک کننده ضد قارچ تجاری برای هرگونه پاکسازی اولیه بی خطر هستند.

برای از بین بردن قارچ، دو پاکسازی عمیق انجام دهید. هنگامی که شستشوی دوم خشک شد، همه چیز را با مواد شوینده ای که معمولاً برای تمیز کردن محفظه استفاده می کنید پاک کنید. این کار هر گونه باقیمانده روغن درخت چای را از بین می برد.

آیا خرگوش ها روغن درخت چای را دوست دارند؟

روغن درخت چای برای خرگوش ها | دام و پت

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خرگوش ها بوی روغن درخت چای را دوست دارند یا از آن خوششان نمی آید، اما بیشتر حیوانات آنقدرها علاقه ای به بوی قوی ندارند. البته یک خرگوش ممکن است زمانی کنجکاو باشد که عطر جدیدی در محیطش ظاهر شود. مصرف یا جذب حتی مقدار کمی روغن برای بروز بیماری جدی خرگوش کافی است. دامپزشکان اکیداً توصیه می کنند از استفاده از هر یک از این روغن ها در درمان های خانگی خرگوش خودداری کنید. این روغن ها عبارتند از:

 • کاج
 • نعناع
 • زمستانه
 • دارچین
 • مرکبات
 • گل میخک
 • اوکالیپتوس
 • پنی رویال
 • توس شیرین
 • یلانگ یلانگ

ممکن است عجیب به نظر برسد که روغن نعناع فلفلی در این لیست باشد، زیرا خرگوش ها می توانند با خیال راحت گیاه نعناع را بخورند. با این حال، اسانس ها مواد بسیار غلیظی هستند که از گیاهان به دست می آیند و آنها را فرار و برای مصرف توسط خرگوش ها ناامن می کند.

آیا استفاده از انتشار اسانس در اطراف خرگوش ها بی خطر است؟

شما فکر می کنید که انتشار یک اسانس هر گونه آسیب را نفی می کند. با این حال، خرگوش ها هنوز هم می توانند روغن های منتشر در هوا را جذب و استنشاق کنند. استفاده از پخش کننده اسانس در اطراف خرگوش بدون رعایت اقدامات احتیاطی ایمن نیست.

ذرات روغن منتشر شده را می توان استنشاق کرد و به داخل ریه ها کشید. ذرات همچنین می توانند روی خز، غذا یا ظرف آب خرگوش فرود آیند و بنابراین خرگوش ممکن است آنها را ببلعد. در هر صورت، روغن وارد جریان خون می شود، جایی که سمیت شروع می شود.

اگر می خواهید از روغن های خاصی برای قرارگیری دیفیوزر در اتاقی استفاده کنید که خرگوش نمی تواند به آن دسترسی پیدا کند. درب این اتاق را ببندید تا از آلودگی جلوگیری شود. فقط به ندرت از دیفیوزر استفاده کنید.

علت عطسه زیاد خرگوش چیست؟

علائم مسمومیت با اسانس گیاهی

روغن درخت چای برای خرگوش ها | دام و پت

در صورتی که از روغن های ضروری به شکلی روی خرگوش خود یا حتی در خانه خود استفاده می کنید، تشخیص علائم سمیت اسانس بسیار مهم است. علائم عبارتند از:

 • لرزش
 • افسردگی
 • بی حالی
 • عدم هوشیاری
 • پارزی (ضعف عضلات و فلج نسبی)
 • ترشح بیش از حد بزاق یا آب دهان
 • آتاکسی (عدم کنترل و هماهنگی بدن)
 • کما

مجله انجمن دامپزشکی آمریکا اظهار داشت که علائم بالینی مسمومیت در یک مدت زمان 2/12 ساعت از قرارگیری در معرض و یا مصرف روغن درخت چای را گسترش دهد. آنها همچنین خاطرنشان کردند که 100٪ موارد مسمومیت با روغن درخت چای در این مطالعه دارای سطحی از سمیت بودند.

خرگوش‌ها نسبت به سمیت اسانس حساس‌تر هستند و ممکن است واکنش‌های شدیدی نسبت به چیزی که به نظر می‌رسد یک رقیق‌کننده بی‌خطر به نظر می‌رسد، داشته باشند. سمیت اسانس می تواند کشنده باشد. اگر مشکوک هستید که خرگوش مسموم شده است، آن را نزد دامپزشک ببرید.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/tea-tree-for-rabbits/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا