گربه ها

رنگ مورد علاقه گربه

آیا تا به حال فکر کرده اید رنگ مورد علاقه گربه شما چیست؟ آیا حتی راهی یا روشی برای تعیین اینکه گربه ها چه رنگی را دوست دارند، وجود دارد؟ این در حالی است که ما نمی توانیم از گربه ها بپرسیم چه رنگ هایی را دوست دارند؟ پس مجبوریم بر اساس برخی شواهد علمی این موضوع را حدس بزنیم. ما در این مقاله از دام و پت سعی کرده ایم، همه موارد در مورد رنگ مورد علاقه گربه ها را بررسی کنیم.

همانطور که مشخص است، گربه ها قادر به دیدن طیف گسترده ای از رنگ ها نیستند. زیرا چشمان آنها با انسان ها فرق دارد. گربه ها از نظر بصری رنگ را مانند انسان ها که رنگ ها را زنده تر می بینند، درک نمی کنند.

بررسی ها نشان می دهد که گربه ها در مقایسه با انسان ها توانایی محدودی برای دیدن رنگ دارند. بیشتر به این دلیل که چشمان آنها از نظر بیولوژیکی مشابه چشم ما نیست. آنها تا حدی کور رنگ هستند. زیرا نمی توانند رنگ های قرمز و فقط آبی و سبز را تشخیص دهند.

برخی تحقیقات نشان داده اند که گربه ها ممکن است دنیا را به گونه ای ببینند که بسیار شبیه به انسان کوررنگ است. اکثر افراد کوررنگ می توانند سایه های آبی و سبز را ببینند، اما سایه های قرمز را نمی بینند. گربه ها رنگ ها را اینگونه می بینند.

گربه ها در مقایسه با سگ ها، توانایی بهتری برای مشاهده طیف وسیعی از رنگ ها دارند. اما همچنان بیشتر رنگ ها را تار می بینند. به غیر از رنگ های آبی یا سبز، گربه ها سایه های خاکستری را نیز می بینند.

چرا گربه ام، مرا می بوسد؟

رنگ ها برای گربه ها چگونه به نظر می رسند؟

به عبارت ساده تر، رنگ ها برای گربه ها نسبت به انسان ها متفاوت به نظر می رسند. گربه ها فقط سایه های سبز و آبی را می بینند، بنابراین وقتی گربه شما به چیزی قرمز نگاه می کند، چیز بسیار متفاوتی را می بیند. اگر جسم سبز یا آبی باشد، گربه شما یک نسخه تار از آن رنگ سبز یا آبی را می بیند.

جالب اینجاست که اگر جسمی زرد باشد، گربه ممکن است آن را سایه آبی یا سبز ببیند.

اصول رنگ برای گربه ها

رنگ مورد علاقه گربه || دام و پت

به یاد داشته باشید که رنگ سبز از ترکیب زرد و آبی ایجاد می شود. و به یاد داشته باشید که گربه شما فقط سبز و آبی را می بیند. اما رنگ سبزی که یک گربه می بیند برای آنها مانند انسان ها نیست. خاموش است زیرا گربه رنگ زرد را متفاوت می بیند. بنابراین گربه شما چیزهای زرد را مانند سایه سبز یا آبی می بیند زیرا در هر چیزی سبز نور آبی و زرد وجود دارد .

گربه نمی تواند زرد را ببیند، اما می تواند آبی را ببیند. تأثیر رنگ آبی و زرد (رنگی که گربه شما نمی تواند ببیند) همان چیزی است که آنها به عنوان سبز مشاهده می کنند. هنگامی که گربه شما به یک شی نگاه می کند، آن را آبی می بیند. زیرا بنفش از آبی و قرمز ساخته شده است و گربه شما می تواند آن رنگ های آبی را تشخیص دهد .

بنابراین، گربه شما می تواند مقداری از رنگ را در یک شی سبز یا بنفش تشخیص دهد. زیرا این رنگ ها هر کدام حاوی رنگی هستند که گربه شما می تواند ببیند.

گربه ها فقط سیاه و سفید نمی بینند!

به عنوان یک “صاحب گربه”، احتمالاً مجموعه ای زیبا از اسباب بازی های رنگی برای گربه خود دارید، مانند توپ های آبی و قرمز، پازل های غذای بنفش و پرهای صورتی برای تعقیب گربه.

همیشه تصور می شد که گربه ها فقط سیاه و سفید می بینند. ممکن است تعجب کنید اگر متوجه شوید که گربه شما جهان را در لنز سفید رنگ نمی بیند.

درست مانند انسان، گربه ها شبکیه هایی دارند که رنگ را تشخیص می دهند. در شبکیه آنها میله ها و مخروط ها وجود دارد. سلول های میله ای گربه شما تا 8 برابر بیشتر از شماست.

سلول های میله ای مسئول بینایی در نور کم هستند. این توضیح می دهد که چرا گربه ها دید در شب عالی دارند. آنها می توانند هر حرکت جزئی را در شب حس کنند. سلول های میله ای نیز به سرعت تازه می شوند و به گربه شما امکان می دهند حرکات سریع را ثبت کند.

چگونه گربه خانگی را شاد کنیم؟

گربه ها کور رنگ هستند!

گربه ها می توانند رنگ ها را به همان روشی که افراد کور رنگی تشخیص می دهند، شناسایی کنند. هنگامی که افراد کوررنگی دارند، اغلب قادرند رنگ های خاصی را بر اساس سایه های خاکستری که می بینند، تشخیص دهند. گربه‌ها می‌توانند سایه‌های آبی و سبز را ببینند، اما بیشتر سایه‌های قرمز به‌عنوان نسخه‌ای از خاکستری دیده می‌شوند.

گربه ها فقط سایه های آبی و سبز را می بینند!

رنگ مورد علاقه گربه || دام و پت

دو نوع سلول گیرنده (میله و مخروط) در شبکیه چشم پستانداران وجود دارد. مانند انسان، گربه ها نیز در شبکیه چشم خود گیرنده های میله و مخروط دارند. مخروط ها به انتقال نور به رنگ کمک می کنند، در حالی که میله ها برای تمایز سیاه و سفید مهم هستند.

سلول مخروطی

سه نوع سلول مخروط مختلف وجود دارد که رنگ ها را تشخیص می دهند و این مخروط ها را می توان به مخروط هایی تقسیم کرد که رنگ های قرمز، آبی و سبز را درک می کنند. انسان ها در چشمان خود مخروط های بسیار بیشتری نسبت به گربه ها دارند. انسان‌ها همچنین دارای هر سه نوع مخروط مختلف هستند که به آنها امکان می‌دهد طیف کاملی از رنگ‌ها را ببینند که از نور قرمز، آبی و سبز تشکیل شده‌اند که به آن بینایی سه رنگ (دیدن سه رنگ) می‌گویند.

از سوی دیگر، گربه‌ها فقط دو دسته مخروط دارند که دامنه رنگ‌ها را فقط به رنگ‌های آبی و سبز محدود می‌کند و تعداد میله‌های چشمانشان به مراتب بیشتر از تعداد مخروط‌ها است. این منجر به توانایی بیشتر در تشخیص تن های سیاه و سفید (و روشنایی) نسبت به رنگ ها می شود. این ترتیب میله ها و مخروط ها منجر به چیزی می شود که به دید دو رنگ (دیدن دو رنگ) معروف است.

سلول های میله ای

میله‌ها همچنین سلول‌هایی هستند که دید در شب و دید محیطی را کنترل می کنند. دو ناحیه که گربه‌ها در آن‌ها به ویژه در مقایسه با انسان قوی هستند. گربه‌ها با وجود میله‌هایی که در اثر رانش زمین از مخروط‌ها بیشتر شده‌اند، می‌توانند کارهای شگفت‌انگیزی در سطوح بسیار کم نور انجام دهند.

گربه ها به طور طبیعی جذب حرکت می شوند، به همین دلیل است که ممکن است متوجه شوید که بچه گربه شما زمانی که حتی کوچکترین حرکت را تشخیص می دهد بسیار هوشیار می شود. چه آنها متوجه شوند که موش به سرعت روی زمین می چرخد، یا شما با استفاده از یک اسباب بازی شروع به بازی با آنها کنید، این رنگ چیزی نیست که توجه آنها را جلب می کند، بلکه حرکت است.

چرا گربه من خودش را تمیز نمی کند؟

گربه ها نزدیک بین هستند!

رنگ مورد علاقه گربه || دام و پت

وقتی شکار و بازی بچه گربه خود را تماشا می کنید، به نظر می رسد که آنها بینایی عالی دارند؟ آن‌ها این کار را می‌کنند، اما آنچه گربه شما می‌بیند با آنچه ما انسان‌ها می‌بینیم تفاوت‌های زیادی دارد. دید عالی گربه ها محدود به نزدیک بینی است، زیرا گربه ها دید از راه دور خیلی خوبی ندارند.

اگرچه گربه شما نمی تواند رنگ ها را به وضوح تشخیص دهد، آنها معمولاً می توانند با استفاده از توانایی خود در تشخیص حرکت، اجسام را از یکدیگر تشخیص دهند.

همیشه تشخیص اینکه گربه شما دقیقاً چه چیزی می بیند وقتی رفتار او را مشاهده می کنید آسان نیست، اما اگر به دقت توجه کنید، ممکن است متوجه شوید که گربه به طور خاص جذب حرکت می شود. زیرا حتی حرکات بسیار جزئی که انسان تمایل به نادیده گرفتن آنها دارد می تواند توجه گربه ها را به خودش جلب کند.

قدرت ویژه گربه شما: دید در شب

گربه ها حتی بدون اینکه قادر به تشخیص واضح رنگ ها باشند، هنوز هم می توانند به خوبی ببینند، به خصوص در شب. زیرا آنها به شدت به روشنایی حساس هستند. گربه ها به حدود 20 درصد (یا کمتر) از نوری نیاز دارند که انسان ها باید آن را به وضوح ببینند. به همین دلیل است که گربه شما می تواند در شب بسیار خوب ببیند.

دید در شب واقعاً قدرت فوق العاده گربه هاست. این توانایی شگفت انگیز برای داشتن چنین دید در شب واضح قطعاً این واقعیت را جبران می کند که گربه شما رنگ های زنده را نمی بیند. این چیزی است که گربه ها را حتی در تاریکی به شکارچیان فوق العاده ای تبدیل می کند!

آیا دوست دارید اسباب بازی هایی را برای بچه گربه خود بر اساس ترجیح رنگ آنها انتخاب کنید؟ اکنون که متوجه شدید گربه ها چه رنگ هایی را می بینند – و چگونه می بینند، می توانید دوست گربه خود را با چیزی جذاب تر خوشحال کنید.

در حالی که دانستن اینکه رنگ واقعاً مورد علاقه آنها چیست ممکن است دشوار باشد (اینطور نیست که بتوانید از آنها بپرسید!)، به یاد داشته باشید که آنها معمولاً فقط چند رنگ را می بینند و آبی و سبز به وضوح درک می شوند. این رنگ آبی یا سبز را به رنگ مورد علاقه گربه تبدیل می کند!

به جای تمرکز بیش از حد روی رنگی که دوست دارند، به یاد داشته باشید که نقاط قوت بصری آنها چیست؟  مطمئن شوید که اسباب بازی هایی را برای آنها تهیه می کنید که می توانند کمی تکان بخورند و آنها را سرگرم کنند!

چرا گربه ها پشت هم را بو می کنند؟

منبع
https://catcheckup.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا