پرنده ها

رنگارنگ ترین گونه های طوطی در جهان

بیشتر دوست داران پرندگان مایل هستند که از طوطی های رنگارنگ نگه داری کنند. اما تصمیم گیری در مورد اینکه چه رنگ هایی را بیشتر دوست دارند، می تواند اندکی مشکل باشد. در بسیاری از مواقع، گونه های مختلف طوطی ها، مزاج متفاوتی دارند. برخی از گونه ها نسبت به گونه های دیگر، نیاز به توجه بیشتری دارند. اگر به دنبال نگهداری از طوطی ها در آپارتمان خود هستید شاید شناخت لیست رنگارنگ ترین گونه های طوطی در جهان برایتان جالب باشد. آنها عبارتند از:

گونه اکلکتوس

نام لاتین این گونه Eclectus roratus است. زیستگاه طوطی اکلکتوس، جزایر سلیمان، گینه نو، سومبا، شمال شرقی استرالیا، و ملوکاس است. این طوطی ها، به رنگ های سبز زمردی روشن (نر) و قرمز روشن، آبی یا بنفش (ماده)، یافت می شوند. طول بدن این طوطی ها، ۳۵ سانتی متر و وزن آن ها ۴۳۸ گرم است.

همچنین، طول بال های آن ها 890 میلی متر (ماده) و 900 میلی متر (نر) است. طوطی های اکلکتوس به دلیل داشتن دم کوچک تر، کاملاً غیرعادی در نظر گرفته می شوند. یک طوطی اکلکتوس نر، در نگاه اول شبیه به طوطی سبز است. اما دم آبی و رنگ نارنجی، این پرنده را عجیب و غریب نشان می دهد. در همین حال، پرنده ماده با بدن قرمز روشن و پرهای بنفش خود، کاملاً متفاوت به نظر می رسد.

اکلکتوس پرنده ای بومی شمال شرقی استرالیا، جزایر سلیمان، سومبا و جزایر نزدیک به این مکان ها است. سوال اصلی این است که آیا نگه داری از این نوع طوطی ایده خوبی است؟ خب بله. طوطی های اکلکتوس باهوش هستند و طبیعتی صلح طلب دارند. آنها با کودکان خوب و مهربان هستند. اما آنها فعالیت های طاقت فرسا را ​​تحمل نمی کنند.

ماکائو سنبلی

نام لاتین این گونه، Anodorhynchus hyacinthinus است. زیستگاه اصلی این طوطی ها، آمریکای جنوبی مرکزی و شرقی است. رنگ آن به طور معمول آبی است. این طوطی ها، معمولا به طول ۹۸ سانتی متر و وزن ۳۴۸۰ گرم یافت می شوند. پهنای بال های آن ها ۱۲۰ سانتی متر است.

طوطی ماکائو سنبلی، بدنی کاملا آبی و دمی بلند دارد. حتی اگر منقار آن ها سیاه باشد، ممکن است در عکس ها آبی به نظر برسد. همچنین این طوطی ها، دایره ای زرد در اطراف چشم و نزدیک منقار پایینی خود دارند. درست مانند بسیاری از طوطی های دیگر، نر و ماده این گونه از طوطی ها، به طرز عجیبی شبیه به هم هستند. علاوه بر آن شایع ترین علل تغییر رنگ منقار طوطی چیست؟

این گونه، یکی از بزرگترین پرنده ها در بین سایر گونه های طوطی است. همین مسئله، این گونه را منحصر به فرد و جذاب می کند. نه تنها طول بدن آن ها بلندتر از سایر پرندگان است، بلکه ماکائو سنبلی دارای طول بال های 1 متری است. به علت این ساختار بدنی عظیم، بدن ماکائو سنبلی، سنگین تر است.

ماکائو سنبلی را می توان در مرکز و شرق آمریکای جنوبی یافت. اما متاسفانه این گونه اکنون در حال انقراض است. به این گونه “غول های ملایم” نیز می گویند. زیرا حیوانات خانگی خوبی هستند. اما به هیچ وجه آنها را آزار ندهید. این طوطی ها به شما حمله نمی کنند، اما می توانند سر و صدای زیادی به پا کنند.

گونه ماکائوی سنبلی، علاوه بر اینکه یکی از خوش رنگ ترین طوطی ها است، بزرگ ترین گونه طوطی نیز به حساب می آید. آن ها همچنین از مهربان ترین و صمیمی ترین پرندگان هستند. با این حال، آن ها حیوان خانگی ایده آل برای همه افراد نیستند.

ماکائوهای سنبلی به داشتن روحیه ای بسیار حساس شهرت دارند. به طور کلی، این گونه از طوطی ها، برای رشد مطلوب، به یک محیط آرام و چندین ساعت معاشرت و تعامل اجتماعی در روز نیاز دارند.

سان کانور

رنگارنگ ترین گونه های طوطی در جهان || دام و پت

نام لاتین این گونه، Aratinga solstitialis و زیستگاه اصلی آن شمال شرقی آمریکای جنوبی است. این طوطی به رنگ های طلایی، نارنجی، زرد، آبی و سبز یافت می شود. طول بدن این طوطی ها ۳۰ سانتی متر و وزن آن ها ۱۲۸ گرم است. این طوطی ها، با پهنای بال ۲۱ سانتی متر، یکی از گونه های رنگارنگ طوطی ها به حساب می آیند.

سان کانور، که با نام پاراکیت خورشیدی نیز شناخته می شود، “رنگین کمانی” به شکل پرنده است. پرهای آن ها به رنگ زرد روشن است که نام این پرنده نیز از همین مسئله اخذ شده است. قسمت زیرین بدن پرنده دارای رنگ نارنجی روشن و صورت نیز به رنگ نارنجی برافروخته است.

هر دو بال این گونه طوطی دارای پرهای طلایی و سبز هستند. قسمت اعظم دم به رنگ سبز زیتونی است، اما اطراف و حاشیه آن به رنگ آبی و سبز است. نر بالغ و ماده، هر دو ظاهر رنگین کمانی مشابهی دارند. پاراکیت خورشیدی، جزو پرندگان رنگارنگ بومی شمال شرقی آمریکای جنوبی هستند و به راحتی در آن منطقه یافت می شوند.

به عنوان یک حیوان خانگی، آموزش این گونه از طوطی ها آسان و بسیار دلپذیر است. اما باید مراقب باشید. زیرا طوطی های Sun Parakeet می توانند صاحبان خود را گاز بگیرند. اما برای خرید طوطی بهتر است ۱۷ نشانه پیری در طوطی ها را بشناسید.

کاکادو سینه رز

نام لاتین این گونه، Eolophus roseicapilla و زیستگاه اصلی آن، جغرافیای اصلی استرالیا است. این طوطی، به رنگ های نقره ای، خاکستری و صورتی یافت می شود و طول آن تا ۳۵ سانتی متر است‌. وزن این طوطی ها ۳۰۰ گرم و طول بال آن ها ۷۰ سانتی متر است.

کاکادو سینه رز به طور گسترده ای به نام گالا نیز شناخته می شود. این پرنده بومی سرزمین اصلی استرالیا است و در هر قسمت از این سرزمین یافت می شود. این پرنده به خاطر بدن زیبای رز رنگ و بال های خاکستری اش معروف است. سر این طوطی، سبک تر از باقی قسمت های بدن است. علاوه براین، پنجه ها خاکستری هستند.

هر دو نوع نر و ماده، پرهای رنگی مشابهی دارند و تشخیص آن ها سخت است. صاحبان و فروشندگان حیوانات خانگی، می توانند با مشاهده این طوطی ها، بین هر دو جنس تفاوت قائل شوند. گالا نر عنبیه قهوه ای تیره تری نسبت به انواع ماده این گونه از طوطی ها دارد.

به طور کلی، طوطی کاکادو سینه رز، شخصیتی صلح طلب و دوستانه دارد. همین مسئله باعث می شود که آن ها گزینه خوبی برای نگه داری به عنوان پرنده خانگی شوند.

کاکادوهای سینه رز پرندگان صورتی، خاکستری و سفید با شخصیت های جذاب هستند. رنگ ‌های آن ‌ها نسبت به برخی دیگر از طوطی‌ ها، ملایم‌ تر است، اما منحصر به ‌فرد بودن، آن ‌ها را کاملاً جذاب می ‌کند. مانند اکثر کاکادوها، این پرندگان بسیار مهربان و حساس هستند. آنها به مراقبانی آرام و صبور نیاز دارند که زمان زیادی برای تعامل با پرندگان خود داشته باشند.

ماکائو اسکارلت

رنگارنگ ترین گونه های طوطی در جهان || دام و پت

نام لاتین این گونه، Ara macao و زیستگاه اصلی آن آمریکای مرکزی و جنوبی است. این طوطی ها، به رنگ های قرمز، زرد، آبی و سبز یافت می شوند. طول این پرندگان ۹۰ سانتی متر و وزن آن ها ۹۸۰ گرم است. همچنین، پهنای بال این پرندگان ۹۸ سانتی متر است‌.

درست مانند گونه Sun Parakeet، اسکارلت ماکائو نیز یک پرنده “رنگین کمانی” است. مهمترین چیزی که این گونه را نسبت به سایر پرندگان رنگارنگ، متفاوت و منحصر به فرد می کند، وزن و اندازه بدن آن است. طول بدن ماکائو اسکارلت تقریباً 1 متر است. همچنین طول بال آن به همان اندازه بیشتر است.

همانطور که از نام این گونه پیداست، رنگ این پرنده بیشتر قرمز است و پرهای زرد، آبی و سبز رنگ دارد. یکی دیگر از مواردی که این پرنده را متفاوت جلوه می دهد، صورت سفید و سرخ رنگ و منقار سیاه و سفید است. ماکائو اسکارلت، بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است و در جنگل های همیشه سبز استوایی دیده می شود. ماکائو سرخ ماکائو به عنوان حیوان خانگی، پرنده ای باهوش و صمیمی است.

گونه Dusky Lory

نام لاتین این گونه، Pseudeos fuscata و زیستگاه اصلی آن، سرزمین های Yapen، Salawati، Islands of Batanta، and Guinea New است. رنگ بدن این طوطی ها نارنجی تیره، قرمز و قهوه ای است. طول بدن آن ها ۲۵ سانتی متر و وزن شان ۳۰۰ گرم است. با این حال، طول بال آن ها مشخص نشده است.

رنگ بیشتر قسمت های بدن این طوطی، قهوه ‌ای تیره‌ است. اما قسمت زیرین بدن و گردن، رنگ نارنجی تیره ‌ای دارد. بال های این طوطی می توانند پرهای نارنجی یا زرد تیره داشته باشند و منقار معمولاً نارنجی است. نر و ماده این گونه از طوطی ها، ظاهری مشابه و ساختمان بدنی یکسان دارند.

این گونه از طوطی ها در جزایر فراساحلی باتانتا و گینه نو یا مناطق اطراف آن مکان ها یافت می شوند. داسکی ها پرندگانی با اعتماد به نفس و پر انرژی هستند. این طوطی ها نه تنها به مالکان خود توجه می کنند، بلکه در ازای آن، همان توجه و پاداش را نیز می طلبند. بخوانید که چگونه از طوطی های کواکر خود مراقبت کنیم؟

روزلا

رنگارنگ ترین گونه های طوطی در جهان || دام و پت

نام لاتین این پرنده، Platycercus و زیستگاه اصلی آن، سرزمین استرالیا است. این پرنده، به رنگ های قرمز، آبی، زرد و سبز مشاهده می شود. طول بدن آن ها ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر و وزن شان حدود ۱۱۵ گرم است. علاوه براین، پهنای بال آن ها حدود ۵۰ سانتی متر است.

روزلا یک اصطلاح چتری است و انواع طوطی های مختلف در این خانواده جای می گیرد. پر جمعیت ترین نوع این طوطی ها، پرنده ای چند رنگ است. این پرنده، در واقع طوطی است، اما شکلی شبیه گنجشک دارد. ویژگی اصلی متمایز کننده این پرندگان، دم آنهاست.

دم این طوطی ها، پهن و مسطح است. این گونه، بخشی از خانواده طوطی دم تخت است و به وفور در استرالیا یافت می شود. هر دو نوع نر و ماده این گونه، شبیه به هم هستند. ترکیب رنگ اصلی گونه روزلا معمولا روشن است و از قرمز، زرد، سبز و آبی تشکیل شده است.

پرندگان روزلا به علت ظاهر رنگارنگ و طبیعت آرام شان، حیوانات خانگی خوبی محسوب می شوند.

گونه آمازون تاج یاسی

مانند بیشتر طوطی‌های آمازون، آمازون‌هایی که تاج یاسی دارند، در قسمت اعظم بدنشان دارای رنگ سبز هستند و بالای سرشان به رنگ یاسی پر رنگ است. این پرندگان عموماً کنجکاو و فعال هستند و به تمرینات ذهنی و بدنی فراوانی نیاز دارند. آن ها تمایل دارند با مراقبان خود پیوندهای محکمی ایجاد کنند و چندین ساعت در روز به معاشرت نیاز دارند. ۸ گونه از بهترین طوطی های سخنگو را بشناسید.

سخن آخر

بسیاری از مردم، به خاطر داشتن پرهای رنگارنگ، مایل هستند که از طوطی ها به عنوان حیوانات خانگی نگه داری کنند. چه به دنبال یک پرنده قرمز، سبز، آبی یا بنفش باشید، می توانید تنوع گسترده ای را در رنگ طوطی ها مشاهده کنید. با این حال، انتخاب طوطی فقط براساس رنگ پرهای بدن، اقدامی اشتباه است.

به طور کلی، طوطی ها حیواناتی باهوش، اجتماعی، فعال و پر سر و صدا هستند که به یک مراقب اختصاصی نیاز دارند. اگر تما شرایط نگه داری از طوطی های خانگی را دارید، می توانید گونه های رنگارنگ مورد نظرتان را انتخاب کنید.

اگر پرهای پرنده شما کمی کدر و نامرتب به نظر می رسد، ممکن است به سادگی ناشی از پوست اندازی باشد. همچنین، مشکلات پر می تواند نشانه ای از کمبود تغذیه ای یا سایر مسائل دامپزشکی باشد، بنابراین اگر ظاهر طوطی های تان غیرعادی به نظر می رسد، با یک دامپزشک مشورت کنید.

منبع
https://www.thesprucepets.comhttps://worldbirds.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا