حیوانات خانگی کوچک

رفتار مخرب در خرگوش ها

رفتار مخرب در خرگوش ها ، می تواند بسیار ناگهانی رخ دهد. انواع رفتارهای بد، شامل هر کاری است که خرگوش ها با خودشان یا همدیگر، یا اشیای خانه، باغ یا لانه خود، انجام می دهند. مشکلات سلامتی، بی حوصلگی یا کمبود غذا، معمولاً منجر به بروز رفتارهای مخرب در خرگوش ها می شوند.

این حالت، به احتمال زیاد زمانی اتفاق می افتد که خرگوش شما تنها باشد، اسباب بازی نداشته باشد، یا مواد چوبی برای جویدن و جایی برای حفاری، نداشته باشد. رفتارهای منفی و مخرب را می توان با مشغول کردن خرگوش، بازی و دادن مواد جویدنی به خرگوش، کنترل کرد.

رفتار خوب باید با تمرین، فعالیت های سرگرم کننده و پاداش، در خرگوش خانگی تان نهادینه شود. اگر خرگوش خود را عقیم نکرده اید، انجام این کار ممکن است رفتارهای پرخاشگرانه مانند کندن خز را کاهش دهد.

علل بروز رفتارهای مخرب در خرگوش ها چیست؟

از جمله علل بروز رفتار مخرب در خرگوش ها، عبارتند از:

  • پرخوری
  • عوامل روانی
  • جویدن مخرب
  • نظافت بیش از حد
  • رفنارهای سرزمینی

جویدن مخرب در خرگوش های خانگی

رفتار مخرب در خرگوش ها || دام و پت

خرگوش ها عاشق جویدن اشیاء هستند. با این حال، زمانی که جویدن خرگوش به حدی برسد که آسیب قابل توجهی به فرش، مبلمان و وسایل خانه وارد کند، می تواند مشکل ساز شود. بدتر از آن، خرگوش ها ممکن است سیم های برق را بجوند و خطر برق گرفتگی، سلامتی آن ها را به خطر بیندازد.

شما باید مطمئن شوید که سیم ها، از مسیر حرکت خرگوش، خارج، و یا توسط محافظ کابل، پوشانده شده اند. خرگوش ها علاقه زیادی به جویدن لاستیک دارند، بنابراین شما باید ریموت کنترل تلویزیون خود را از دسترس خرگوش خانگی خود دور نگه دارید.

به طور کلی، خرگوش ها از گاز گرفتن، جویدن، کندن و حفاری، لذت می برند. حتی اگر خرگوش ها فرصت انجام این کار را نداشته باشند، نیاز آن ها به چنین فعالیت هایی می تواند بیشتر از خرگوش هایی باشد که در داخل خانه نگه داری می شوند. این شرایط می تواند باعث شود که خرگوش ها، قفس خود را از بین ببرند.

تشخیص زودهنگام این موضوع و دادن یونجه کافی، اسباب‌ بازی و ورزش، می‌ توانند از ایجاد آسیب شدید در خرگوش ‌ها، پیشگیری کنند.

رفتار سرزمینی در خرگوش ها

خرگوش ها دوست دارند مکان های استراحت و مسیرهای دسترسی خود را در سرتاسر خانه شما، در کنترل خود داشته باشند. بنابراین، احتمال اینکه این مناطق و مسیرها، به اهدافی برای تخریب تبدیل شوند، بسیار زیاد است. هر چیزی که روی زمین قرار بگیرد، توسط خرگوش شما بررسی و جویده می شود.

بیشتر خرگوش های داخل خانه دوست دارند محل خواب خود را انتخاب کنند. این مکان، اغلب زیر یک میز یا تخت، یا پشت مبل است. خرگوش ها چنین مکان هایی را، به این علت که شبیه گودال هستند (یعنی مسیرهای ورودی و خروجی و سقفی بالای سر خود دارند)، انتخاب می کنند.

هنگامی که آن ها محل استراحت خود را انتخاب کردند، منطقی است که یک پتو یا حوله برای خرگوش خود تهیه کنید تا روی آن دراز بکشد. انجام این کار، باعث می شود که خرگوش شما به جای فرش، پایه های میز یا مبل، سوراخ هایی را در پتو ایجاد کند.

از مسدود کردن مسیرهای ورودی یا خروجی محل استراحت خرگوش خانگی تان، خودداری کنید. اگر خرگوش شما نتواند به راحتی از این شکاف ها عبور کند، مبلمان شما را سوراخ می کند تا مسیر ورودی برای خود باز کند. همچنین، خرگوش ها از جویدن مبلمان چوبی، مانند یک میز، لذت می برند.

دادن یک‌ قطعه چوبی جایگزین به خرگوش، می تواند از تخریب مبلمان چوبی توسط خرگوش خانگی تان، جلوگیری کند. اگر این کار جواب نداد، سعی کنید مناطقی را که خرگوش شما دوست دارد آن مکان ها را گاز بگیرد، با یک لوله چوبی، نوار چسب یا مقوا، بپوشانید.

علاوه براین، خرگوش ها، فرش ها را حفر و در آن ها سوراخ ایجاد می کنند. مناطقی را که خرگوش شما دوست دارد حفر کند، با یک تکه مقوا یا یک پتو، بپوشانید.

جویدن ناشی از عوامل روانی

گاهی اوقات، بروز رفتارهای مخرب مربوط به جویدن یا حفاری، می تواند با عوامل روانی مانند جنسیت، سن و شخصیت خرگوش خانگی تان مرتبط باشد.

چگونه به خرگوش کمک کنیم بخوابد؟

تاثیر جنس و سن خرگوش در بروز رفتارهای مخرب

رفتار مخرب در خرگوش ها || دام و پت

خرگوش های ماده، میل شدیدتری به حفاری دارند. این بدان معنا نیست که خرگوش ‌های نر اصلاً نشانه‌ هایی از جویدن مخرب و حفاری را بروز نمی ‌دهند. خرگوش های زیر 2 سال باید عقیم شوند تا از بروز رفتارهای مخرب و تهاجمی بین یکدیگر و اشیاء اطراف، پیشگیری شود.

اگر اخیراً خرگوش خود را عقیم کرده اید ولی خرگوش شما همچنان به جویدن مخرب ادامه می دهد، کمی بیشتر صبر کنید. خرگوش های زیر 2 سال سرشار از انرژی هستند، بنابراین در چنین مواردی، بهتر است از خانه خود در برابر خرگوش، محافظت کنید.

میزان بروز رفتار جویدن در حیوان خانگی شما، احتمالاً با بالغ شدن کاهش می یابد. با این حال، اگر خرگوش شما بالغ است و عقیم شده است، و همچنان به این رفتار ‌ادامه می دهد، جویدن آن ممکن است به علت مسائل هورمونی نباشد.

اگر خرگوش شما اصرار دارد که اشیاء خانگی را بجود، ممکن است سعی می کند که با این کار، توجه شما را جلب کند. خرگوش‌ هایی که از جویدن لذت می ‌برند، غالباً صمیمی، باهوش و مهربان هستند. در واقع، آن ها مشتاق توجه هستند. اگر نمی توانید به خرگوش خود توجه کافی داشته باشید، راه های دیگری را برای رفع خستگی حیوان خانگی خود در نظر بگیرید. شاید داشتن یک خرگوش دیگر، بتواند به کاهش مشکلات خرگوش شما کمک کند.

پرخوری و رفتارهای مخرب خرگوش های خانگی

خرگوش ها برای رفع بی حوصلگی خود، به سمت غذا روی می آورند. بنابراین، اگر خرگوش شما حوصله ندارد، تا جای ممکن، غذا می خورد. این شرایط می تواند منجر به افزایش وزن شود، به خصوص اگر غذایی که خرگوش شما می خورد، گلوله های خشک، سبزیجات یا میوه باشد.

خوشبختانه، خرگوش ها نمی توانند در خوردن یونجه زیاده روی کنند. در واقع، باید به آن ها مقدار زیادی یونجه داده شود تا رشد طول دندان های شان را کنترل کنند.

نظافت بیش از حد در خرگوش های خانگی

خرگوش ها، در طول روز، چندین بار نظافت می کنند. با این حال، اگر خرگوش شما به علت بی حوصلگی، بیش از حد خود را نظافت کند، این شرایط می تواند باعث ایجاد گلوله مو شود که می تواند بر دستگاه گوارش خرگوش تأثیر منفی بگذارد. به حیوان خانگی خود یونجه بیشتری بدهید. زیرا خوردن یونجه، بی حوصلگی خرگوش شما را از بین می برد و در عین حال علوفه کافی را برای حفظ سلامتی روده، تامین می کند.

چگونه با رفتارهای مخرب خرگوش مقابله کنیم؟

رفتار مخرب در خرگوش ها || دام و پت

به طور کلی، بیشتر رفتارهای مخرب در خرگوش ها، به راحتی قابل حل هستند. برخی از روش های توقف رفتارهای مخرب خرگوش های خانگی، عبارت اند از:

تامین مقدار کافی یونجه

خرگوش ها فقط به این علت که به جویدن علاقه دارند، این کار را انجام نمی دهند. بلکه علت دیگری پشت این کار وجود دارد. دندان خرگوش به طور مستمر در حال رشد است. بنابراین، اگر خرگوش جویدن را متوقف کند، ممکن است دچار رشد بیش از حد دندان شود که این شرایط، می تواند آسیب جدی به دهان و فک حیوان وارد کند.

رشد بیش از حد دندان ها، یک مشکل عمده در سلامتی خرگوش ها است که می تواند باعث بروز درد شدید شود. بنابراین، اگر خرگوش شما بیش از حد اشیاء را می جود، در واقع رفتار طبیعی خود را اجرا می کند.

علت شماره یک بروز رفتار جویدن مخرب (به عنوان مثال، جویدنی که مبلمان شما را از بین می برد) دسترسی نداشتن به یونجه کافی است. خرگوش شما باید هر روز به مقدار کافی یونجه دسترسی داشته باشد. رژیم غذایی خرگوش شما باید از حداقل 70 تا 80 درصد یونجه با کیفیت بالا تشکیل شده باشد.

اگر خرگوش شما از جویدن نوع خاصی از یونجه امتناع می ورزد، سعی کنید انواع دیگری را به آن پیشنهاد دهید. اکثر کارشناسان، مصرف یونجه تیموتی را برای خرگوش ها توصیه می کنند. همچنین، می توانید رفتار جویدن خرگوش خود را با قرار دادن اسباب بازی در قفس یا محل زندگی آن، کنترل کنید.

رفع بی حوصلگی

برخی از خرگوش ها، به علت بی حوصلگی بیش از حد، اشیاء را می جوند. خرگوش شما ممکن است اشیایی را که در دسترس است، بجود. جویدن و خوردن غذاهای مختلف، می تواند باعث افزایش وزن شود، به همین علت است که اگر به دنبال ماده ای هستید که خرگوش شما بتواند دائماً آن را بجود، یونجه گزینه بهتری است.

عقیم کردن خرگوش های خانگی

رفتار مخرب در خرگوش ها || دام و پت

گاهی اوقات، بروز رفتار جویدن بیش از حد، ممکن است ناشی از یک مشکل هورمونی باشد. هر خرگوشی که حدود 6 ماه سن دارد (ابتدا با دامپزشک خود مشورت کنید)، باید عقیم شود تا از بروز رفتارهای تهاجمی یا مخرب پیشگیری شود. علاوه بر این، اکثر خرگوش های ماده عقیم نشده، ممکن است قبل از رسیدن به سن 5 سالگی به سرطان تخمدان مبتلا شوند.

خرگوش های شما نیز پس از عقیم شدن، بهبود قابل توجهی در خلق و خوی خود نشان خواهند داد. اگر خرگوش شما به تازگی عقیم شده است و همچنان نشانه هایی از جویدن مخرب را بروز می دهد، بهتر است کمی به حیوان خانگی خود فرصت دهید.

تا زمانی که هوا خیلی گرم نیست و حیاط شما برای خرگوش ها ایمن است، خرگوش شما می تواند زیر نظر شما، بیرون از خانه بازی کند. اجازه دادن به خرگوش برای پریدن و بازی در خارج از خانه، یک راه عالی برای تحریک ذهنی خرگوش است. وقتی خرگوش بیرون خانه است، می تواند هر چه را می خواهد بجود و حفاری کند. به محض ورود خرگوش به داخل خانه، به جای جویدن، سعی خواهد کرد که استراحت کند.

خرگوش ها چقدر می شنوند؟

تنظیم دمای محیط

به خاطر داشته باشید که خرگوش نمی تواند دمای بالا را تحمل کند. با دامپزشک خود در مورد اینکه چه محدوده دمایی برای نژاد خرگوش شما مناسب است، صحبت کنید. طبق دانشگاه ایالتی میشیگان، دمای داخلی بدن خرگوش ها بین 102 تا 103 درجه فارنهایت است.

برای اکثر نژادهای خرگوش، دمای بیش از 80 درجه فارنهایت بسیار گرم است و می تواند منجر به ایجاد گرمای بیش از حد شود. درمان افزایش بیش از حد دمای بدن خرگوش، سخت است. خطر گرمای بیش از حد در تابستان، برای نژادهایی با موهای بلند، بیشتر است.

به طور کلی، در هنگام بازی خرگوش خانگی تان در خارج از خانه، باید مطمئن شوید که مناطق کافی وجود دارد که خرگوش شما بتواند در آن جا پنهان شود و احساس امنیت کند. چیزی به سادگی قرارگیری یک ملحفه روی قفسی با در باز، یا یک جعبه بزرگ با سوراخ به عنوان ورودی، می تواند مخفیگاه های سرگرم کننده ای را برای خرگوش خانگی شما باشد.

اگر سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/why-are-rabbits-destructive/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا