حیوانات خانگی کوچک

زبان بدن خرگوش ها

خرگوش ها حیواناتی آرام و دوست داشتنی هستند. به همین علت برخی از افراد به نگهداری از خرگوش ها به عنوان حیوانات خانگی علاقه زیادی دارند. برای نگهداری از خرگوش ها باید با زبان بدن خرگوش ها آشنا باشید. همه حیوانات زبان بدن خاص خود را دارند و مسلما خرگوش ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. زبان بدن خرگوش ها منحصر به فرد است. این حیوانات از گوش، دم، بینی و وضعیت بدن خود استفاده می کنند تا بتوانند منظورشان را به خوبی برسانند. تنها کاری که باید انجام دهیم این است که زبان بدن خرگوش ها را یاد بگیریم.

درک زبان بدن خرگوش اولین قدم برای برقراری پیوند قوی با خرگوش ها است. در ادامه به برخی از مهمترین رفتار خرگوش ها و معنی آنها می پردازیم:

جلو آوردن گوش ها، یکی از راه های زبان بدن خرگوش ها

اگر خرگوش شما گوش‌هایش را جلو گرفته است و با دقت در جهت خاصی نگاه می‌کند، به این معنی است که در حالت آماده‌باش قرار دارد. خرگوش با جلو آوردن گوش هایش با دقت به سر و صدای اطراف گوش می کند. خرگوش ها می توانند روی پاهای عقب خود بایستند و معمولا این رفتار را در هنگام نیاز به هوشیاری انجام می دهند.

وضعیت آماده باش راهی برای خرگوش خانگی شما است که وقتی در معرض خطر دارد، خود را برای فرار آماده کند.  گاهی اوقات ممکن است هیچ صدایی را نشنوید و تصور کنید که خطری وجود ندارد و خرگوش شما بی جهت در حالت آماده باش قرار دارد. اما باید بدانید که خرگوش ها با کمک گوش های بزرگی که دارند، می توانند به راحتی صداها را از فاصله دور بشنوند. صداهایی که توسط انسان قابل تشخیص نیستند. زبان بدن گوش های خرگوش را بشناسید.

پریدن به هوا

زبان بدن خرگوش ها || دام و پت

گاهی خرگوش ها به هوا می پرند و در حال پریدن به هوا درست مانند آکروبات ها پیچ و تاب می خورند.  انجام این حرکت به معنی خوشحالی بسیار زیاد خرگوش شما است. خرگوش خانگی شما به علت خوشحالی زیاد نمی تواند انرژی اش را در خود نگه دارد و آنقدر خوشحال است که نمی تواند در یک مکان بایستد.

اگر خرگوش شما کمی ضعیف باشد و انرژی کافی برای پریدن به هوا را نداشته باشد در نهایت فقط سر خود را با شادی در هوا پیچ و تاب می دهد.

حرکت بوکس، یکی دیگر از راه های زبان بدن خرگوش ها

گاهی خرگوش روی پاهای عقب خود می ایستد و پنجه های جلویی خود را بالا می آورد تا به هر کسی که نزدیک می شود ضربه بزند. این رفتار درست مانند حرکت بوکس در ورزشکاران است. خرگوش در این وضعیت گوش هایش را بالا نگه می دارد و بیشترین وزن خود را به جای پاشنه روی انگشتان پا قرار می دهد.

حرکت بوکس یک رفتار تهاجمی در خرگوش ها است. خرگوش ها معمولا ترجیح می دهند به جای دعوا فرار کنند و در گوشه ای پنهان شوند. اما گاهی خرگوش های سمج تر به جای فرار با سرسختی در موضع خود می مانند و با حریف خود مبارزه می کنند. بنابراین حرکت بوکس نشان می دهد که خرگوش شما خود را آماده مبارزه با حریف کرده است.

همچنین گاهی امکان دارد هنگام ورود به قلمرو خرگوش خود متوجه رفتار بوکس در این حیوان شوید. علت این رفتار این است که خرگوش می خواهد از قلمرو خود محافظت کند و در نتیجه برای مبارزه با شما در موضع حرکت بوکس قرار می گیرد.

تکان دادن دم

وقتی به یک خرگوش غذای خوشمزه می دهید، شروع به تکان دادن دمش می کند. خرگوش ها گاهی آنقدر سریع دم خود را تکان می دهند که به نظر می رسد دم حیوان در حال لرزش است. تکان دادن دم نشان می دهد که خرگوش شما بسیار خوشحال است و از غذایی که می خورد، لذت می برد.

جویدن

دندان های خرگوش به طور مداوم در حال رشد هستند. بنابراین جویدن یک رفتار غریزی در خرگوش ها است که از رشد بیش از حد دندان ها پیشگیری می کند. خرگوش ها می توانند وسایل مختلفی مانند سیم ها، تخته های قرنیز، مبلمان، لباس و هر چیزی را که می ببینند با دندان های خود بجوند.

جویدن یکی از رفتارهای ناخوشایند و مخرب در خرگوش ها است. بنابراین برای محافظت از وسایل خانه خود، باید هر چیزی را که نمی خواهید خرگوش شما بجود، از دسترس این حیوان دور کنید. همچنین می توانید به خرگوش خود اسباب بازی های جویدنی بدهید تا بدون نیاز به جویدن مبلمان و سایر وسایل منزل دندان های خود را کوتاه نگه دارند.

مالیدن چانه به وسایل

زبان بدن خرگوش ها || دام و پت

این رفتار خرگوش برای تعیین قلمرو است. خرگوش چانه خود را به پایه میز، گوشه دیوار یا هر جایی که ادعا می کند متعلق به خودش است، می‌مالد. خرگوش ها در زیر چانه خود غدد بویایی دارند، بنابراین بوی خاصی را در اطراف قلمرو خود پخش می کنند. اگر خرگوش دیگری به این منطقه بیاید، می فهمد که این فضا قبلاً توسط خرگوش دیگری اشغال شده است.

دور زدن

وقتی یک خرگوش به صورت دایره ای دور پاهای شما می دود، نشانه هیجان و عشق است. خرگوش ها در هنگام هیجان صدای مرکب بامزه ای شبیه بوق از خود تولید می کنند.

بنابراین اگر خرگوش بوی خوراکی خوشمزه ای را در دست شما احساس کند، به صورت دایره ای به دور پاهای شما می چرخد. این رفتار اغلب در هنگام هیجان زده شدن در خرگوش ها دیده می شود. به عنوان مثال اگر بعد از مدت ها از تعطیلات به خانه برگردید خرگوش از دیدن شما بسیار هیجان زده می شود و به صورت دایره وار به دور پاهای شما شروع به چرخیدن می کند.

بی اعتنایی

برخی از خرگوش ها حیواناتی کینه توز هستند. اگر کاری انجام دهید که باعث ناراحتی خرگوش شما شود مانند مرتب کردن قفس یا کوتاه کردن ناخن ها، ممکن است خرگوش برای مدت کوتاهی از تعامل با شما امتناع کند. معمولاً هنگامی که خرگوش پشت به شما می نشیند و به شما بی اعتنایی می کند نشان می دهد که از شما ناراحت است.

همچنین اگر به هر دلیل مجبور باشید به خرگوش خود دارو بدهید، خرگوش از شما ناراحت می شود. در این هنگام اگر بخواهید خرگوش خانگی خود را نوازش کنید با بدخلقی به شما می‌پرد. حتی ممکن است خرگوش برای چند ساعت از گرفتن غذا از شما امتناع کند.

اما اگر خرگوش به شما بی اعتنا است، خیلی ناراحت نشوید. خرگوش ها حیوانات مهربانی هستند و خیلی زود شما را می بخشند. فقط صبور باشید و برای مدتی به این حیوانات فرصت تنهایی بدهید.

بو کشیدن

بو کشیدن همزمان نشانه کنجکاوی و احتیاط در خرگوش ها است. این دو رفتار معمولاً مکمل هم هستند، زیرا خرگوش های کنجکاو در مورد اشیاء جدید اطراف خود معمولا رفتاری همراه با احتیاط دارند.

هنگامی که یک خرگوش کنجکاو است، به آرامی روی نوک پا می ایستد. سپس گوش های خود را به سمت جلو می کشد و با احتیاط به سمت جلو و شی مورد نظر نزدیک می شود. در این وضعیت بینی خرگوش سریع‌تر از حد معمول تکان می خورد تا بتواند هر چیزی جدید را با دقت بو بکشد.

کندن زمین

خرگوش ها حفر کننده های طبیعی هستند. به این معنی که خرگوش ها از روی غریزه برای زندگی و فرار از شکارچیان تونل های درازی را در زمین حفر می کنند. خرگوش های خانگی عادت حفاری خود را رها نکرده اند، زیرا این رفتار به عنوان یک غریزه در خرگوش ها ریشه دوانده است. بنابراین احتمالا خرگوش شما برای ساختن یک لانه زیرزمینی در گوشه ها و به خصوص زیر درها شروع به حفاری می کند. با گذاشتن تشک‌های پلاستیکی یا فرش‌هایی در گوشه‌های اتاق، می توانید از خانه‌ خود در برابر این رفتار خرگوش‌ها محافظت کنید.

صاف کردن بدن یا دراز کشیدن

زبان بدن خرگوش ها || دام و پت

این رفتار زمانی است که خرگوش ها بدن خود را کاملاً روی زمین صاف می کنند. بدن خرگوش در حالی که پنجه ها روی زمین و آماده دویدن هستند، منقبض خواهد بود.

خرگوشی که بدن خود را روی زمین صاف می کند، خرگوشی مطیع است. این رفتار می تواند نشانه ای از ترس خرگوش باشد. اما همچنین خرگوش ها با این رفتار نشان می دهند که جایگاه خود را در سلسله مراتب اجتماعی درک می کنند. علاوه بر آن این رفتار در خرگوش‌های ضعیف تر نیز دیده می شود. خرگوش های مطیع این کار را انجام می‌دهند تا در برابر خرگوش‌های قوی تعظیم کنند.

البته صاف کردن بدن بر روی زمین در شرایط مختلف معانی مختلفی دارد و نباید رفتارهای خرگوش خانگی خود را اشتباه تفسیر کنید.  به عنوان مثال هنگامی که خرگوش خود را ماساژ می دهید، ممکن است این حیوان بدن خود را بر روی زمین صاف کند. معنی این رفتار این است که خرگوش خانگی شما احساس راحتی بسیار زیادی می کند و در واقع این رفتار ربطی به ترسیدن یا تسلیم شدن ندارند.

تکان دادن پاها در هوا

گاهی وقتی خرگوش خود را در دست می گیرید و به هوا بلند می کنید، خرگوش با سرعت زیاد پاهای خود را در هوا تکان می دهد. این رفتار نشان می دهد که خرگوش از شما ناراحت است. تکان دادن پاها معمولا در هنگام کوتاه کردن ناخن ها در خرگوش دیده می شود. خرگوش به دلیل ناراحتی به شما بی اعتنایی می کند و برای مدتی کاملاً شما را نادیده می گیرد.

بعضی از خرگوش ها به محض دیدن غذا بلافاصله برمی گردند و شما را می بخشند. اما برخی دیگر از خرگوش ها منتظر نوازش و ماساژ شما می مانند. برخی دیگر از خرگوش ها هم کینه ای تر هستند و تا مدت ها به شما بی اعتنایی می کنند. چرا خرگوش من می چرخد؟

خوابیدن به پشت

این رفتار خرگوش می تواند برای صاحبان این حیوانات کمی ترسناک به نظر برسد، اما در واقع نیازی به نگرانی نیست.

خوابیدن به پشت نشانه این است که خرگوش کاملاً احساس امنیت می کند. اما اگر به این رفتار عادت نداشته باشید می تواند برای شما شگفت انگیز باشد، زیرا به نظر می رسد خرگوش مرده است. اما اگر در همان لحظه خرگوش را از نزدیک تماشا کنید، خواهید دید که خرگوش شما نفس می کشد.

حرکت دست ها

گاهی اوقات خرگوش شما در حالی که سرش را پایین می‌اندازد، به آرامی دست خود را تکان می‌دهد. این بدان معنی است که خرگوش شما نوازش می خواهد.

خرگوش ها به عنوان حیوانات خانگی نوازش مخصوصاً روی پیشانی و پشت گوش را خیلی دوست دارند. اما هرگز نباید مانند گربه ها زیر چانه خرگوش را نوازش کنید، چون هیچ علاقه ای به این کار ندارند. همچنین می توانید پشت خرگوش خانگی خود را در امتداد ستون مهره ها ماساژ دهید. خرگوش ها به قدری این نوازش را دوست دارند که بلافاصله بدن خود را زیر دست شما رها می کنند. نوازش خرگوش راهی عالی است تا این حیوان بتواند به شما اعتماد کند و ارتباط عاطفی خوبی بین شما و حیوان خانگی تان برقرار شود. چرا خرگوش پنجه خودش را بالا نگه می دارد؟

آراستن سر و صورت

زبان بدن خرگوش ها || دام و پت

خرگوش ها از پنجه های کوچک خود برای تمیز کردن صورت و گوش هایشان استفاده می کنند. در واقع خرگوش ها موجودات بسیار تمیزی هستند و زمان زیادی را صرف نظافت می کنند.

البته خرگوش ها اگر بدانند که کسی در حال تماشای آنها است، کمتر احتمال دارد که روال نظافت خود را شروع کنند. این احتمالاً به این دلیل است که وقتی خرگوش‌ها خودشان را تمیز می‌کنند، توجه زیادی به محیط اطراف خود ندارند. به‌عنوان یک تاکتیک ایمنی، خرگوش ها قبل از شروع روال نظافت، حتماً ناحیه را از نظر وجود انسان یا حیوانات دیگر بررسی می‌کنند.

قوز کردن

یک خرگوش قوز کرده بسیار ناراحت کننده به نظر می رسد. خرگوش روی پنجه های جلویی خود قرار می گیرد تا از وارد شدن فشار به شکم پیشگیری کند. در این وضعیت چشم‌های خرگوش شما ممکن است کاملا جمع و چروکیده به نظر برسد.

اگر خرگوش خانگی شما به این شکل می نشیند، احتمالاً مشکلی در دستگاه گوارش این حیوان وجود دارد. اگر رفتار خرگوش تغییر نکند، باید فوراً خرگوش خود را نزد دامپزشک ببرید. این احتمال وجود دارد که خرگوش شما استاز دستگاه گوارش را تجربه کند و به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشند.

لیس زدن

خرگوش ها اغلب افراد یا اشیاء داخل اتاق را لیس می زنند. بخشی از انگیزه پشت این رفتار علامت گذاری برای تعیین قلمرو است. خرگوش با استفاده از لیسیدن اشیاء بوی خود را در آن قسمت پخش می کند.

خرگوش ها گاهی صاحب خود را لیس می زنند. چرا خرگوش من همه چیز را لیس می زند؟

به شکل توپ درآمدن

گاهی خرگوش شما به شکل یک توپ در می آید و خود را شبیه یک قرص نان گرد می کند. گرد کردن بدن یک موقعیت خنثی برای خرگوش است. بنابراین اگر خرگوش خود را در این حالت دیدید نگران نباشید، خیلی از خرگوش ها در این وضعیت احساس راحتی می کنند.

لانه سازی

زبان بدن خرگوش ها || دام و پت

اگر یک خرگوش ماده دارید، ممکن است متوجه رفتار لانه سازی در این حیوان شوید. البته رفتار لانه سازی اغلب در خرگوش های ماده ای دیده می شود که عقیم نشده اند. خرگوش ماده ملافه و وسایل مختلف را از محیط اطراف خود جمع می کند تا برای نوزادانش لانه بسازد. همچنین خرگوش ماده در هنگام لانه سازی مقداری از خز خود را از قسمت سینه و پاهای جلویی جدا می کند. اضافه کردن این خزها به بستر باعث نرم شدن بیشتر لانه می شود.

رفتار لانه سازی گاهی به این دلیل رخ می دهد که خرگوش شما باردار است. اما در مورد خرگوش های خانگی که جفتی ندارند، این معمولاً یک بارداری کاذب است. اگر خرگوش خود را عقیم کنید، این رفتار کاملا متوقف می شود.

گاز گرفتن

این رفتار در خرگوش ها معمولا یک رفتار تهاجمی نیست. در واقع این گازها فقط نیشگون های کوچکی هستند که خرگوش شما با دندان های خود به شما وارد می کند. این کار خرگوش هیچ آسیبی به شما نمی رساند. اما با این حال مراقب باشید که خرگوش به طور ناخواسته دندان های خود را در نقطه حساس بدن شما قرار ندهد. خرگوش با این کار می خواهد توجه شما را به خود جلب کند.

اگر متوجه شدید که خرگوش زیاد شما را گاز می گیرد، می توانید با صدای بلند به خرگوش خود تذکر بدهید. این کار در نهایت به خرگوش یاد می‌دهد که شما این رفتار را دوست ندارید و در نتیجه دست از این کار می کشد.

ایستادن روی پاهای عقب

ایستادن خرگوش بر روی پاهای عقب به  معنای کنجکاوی است. خرگوش شما سعی می کند برای بررسی محیط اطراف خود موقعیت بهتری به دست آورد.

همچنین خرگوش ها برای جلب توجه صاحبان خود معمولا از این رفتار استفاده می کنند. اما به یاد داشته باشید که خرگوش ها معده های حساسی دارند، بنابراین در هنگامی که خرگوش خودش را برای شما لوس می کند نباید میان وعده های زیادی به این حیوان بدهید. در واقع شما باید یاد بگیرید که چگونه در برابر ناز کردن خرگوش خود مقاومت کنید! چرا خرگوش پا می کوبد؟

پراکنده کردن مدفوع

هنگامی که خرگوش احساس کرد مالک قلمرو است، معمولاً از پراکندگی مدفوع در اطراف خودداری می کند. بنابراین ممکن است در چند هفته اولی که خرگوش خود را به خانه می آورید، شاهد بسیاری از این رفتارها باشید. اما با گذشت زمان این رفتار به آرامی از بین می رود زیرا خرگوش در خانه شما احساس راحتی می کند. هر زمان که خرگوش خود را به خانه جدیدی ببرید، این رفتار دوباره شروع می شود.

چرخش گوش ها

زبان بدن خرگوش ها || دام و پت

خرگوش ها این رفتار را معمولا به سه دلیل مختلف انجام می دهند، از جمله:

خارش گوش. اگر خرگوش شما چند بار سر و گوش های خود را تکان داد و سپس شروع به خاراندن گوش های خود کرد، به این معنی است که گوش ها خارش دارند.

خوشحالی. گاهی اوقات خرگوش شما گوش های خود را تکان می دهد تا نشان دهد که خوشحال است.

بی حوصلگی. گاهی ممکن است برای نوازش کردن خرگوش خود به این حیوان نزدیک شوید. اما با نزدیک شدن دست شما خرگوش گوش‌هایش را تکان می‌دهد. خرگوش با این رفتار احتمالاً می‌خواهد به شما بگوید که در حال حاضر علاقه‌ای به نوازش شما ندارد.

بوییدن

گاهی اوقات خرگوش ها بینی خود را خیلی سریع تکان می دهند و با این کار زمین را بررسی می کنند. خرگوش ها وقتی کنجکاو هستند و می خواهند اطراف را بررسی کنند این کار را انجام می دهند. .

خوابیدن به پهلو

این رفتار زمانی است که خرگوش به پهلو دراز می‌کشد، اما به طور کامل روی زمین پهن نشده است. حتی گاهی اوقات خرگوش سر خود را روی پنجه ها می گذارد و در هنگام خواب بسیار زیبا به نظر می رسد. خوابیدن به پهلو نشان می دهد که خرگوش به شما اعتماد دارد و در کنار شما احساس امنیت می کند. بنابراین خوابیدن به پهلو علامتی است که نشان می دهد خرگوش شما را به عنوان یک دوست می بیند نه یک تهدید.

علامت گذاری با ادرار

این رفتار زمانی مشاهده می شود که خرگوش ها قلمرو خود را با ادرارشان مشخص می کنند. این حیوانات معمولا ادرار خود را روی یک سطح عمودی می ریزند و معمولاً ادرار در یک زمان و به صورت جهش های کوچک انجام می شود.

خرخر کردن

خرگوش ها می توانند از خود صدای خرخر تولید کنند. اما این صدا با صدای خرخر کردن یک گربه تفاوت دارد. اگر زمانی که در حال نوازش خرگوش خود هستید به دقت گوش کنید، ممکن است صدای خرخر خرگوش خود را بشنوید. همچنین خرگوش ها در هنگام خرخر کردن به آرامی دندان های خود را به هم می سایند و اگر دست خود را بالای سر خرگوش قرار دهید، می توانید لرزش خفیفی را در سر این حیوان احساس کنید. خرخرکردن رفتاری است که خرگوش ها در هنگام خوشحال و راضی بودن انجام می دهند.

پرتاب کردن

خرگوش ها در هنگام بازی دوست دارند اسباب بازی ها را به اطراف پرتاب کنند. این حیوانات اسباب بازی را در دهان می گیرند و سپس سر خود را بلند می کنند تا اسباب بازی را به اطراف خود بیندازند. سپس خرگوش به دنبال اسباب بازی می رود، آن را با دهان می گیرد، به جای اول خود می آورد و دوباره این بازی را تکرار می کند.

اما گاهی نیز خرگوش ها این رفتار را به دلیل بی حوصلگی انجام می دهند. وقتی خرگوش شما کمی ناامید یا بی حوصله است چیزهایی را دور می اندازد. به عنوان مثال، اگر خرگوش خانگی خود را در محوطه ای بسیار کوچک نگهداری کنید، ممکن است خرگوش در اثر بی حوصلگی به پرتاب کردن کاسه های آب و غذا در اطراف متوسل شود.

منبع
https://bunnylady.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا