پرنده ها

تغذیه کبوتر، راهنمای مبتدیان

تغذیه کبوتر، راهنمای مبتدیان

کبوتر ها پرندگانی وحشی هستند که به طور معمول مخلوطی از غذاهای مختلف را مصرف می کنند. در ادامه این مقاله به راهنمای جامع رژیم غذایی کبوتر اشاره خواهیم‌ کرد.

به طور کلی، کبوترهایی که در محیط شهر ها زندگی می کنند همه چیز خوار بوده و از حشرات گرفته تا پسماند های غذایی را مصرف می کنند. کبوترهای وحشی میز هر آنچه را که طبیعت موجود باشد، می خورند. غذای آن ها معمولا شامل حشرات مانند کرم و مورچه، و همچنین دانه ها، میوه ها، انواع توت ها و سبزیجات است.

علی رغم اینکه کبوتر ها در ابتدا در مناطق ساحلی، جنگلها، باغها و مناطق صخره ای زندگی می کردند، امروزه این حیوانات برای زندگی در شهرها سازگاری پیدا کرده اند.

برخلاف کبوترهای شهری، کبوترهای وحشی به رژیم غذایی بسیار سالم تری دسترسی دارند. کبوترهای وحشی به طور معمول در جنگل ها و مناطق ساحلی زندگی می کنند، بنابراین رژیم غذایی آنها کاملاً به آنچه طبیعت برای آنها فراهم می کند بستگی دارد. غذاهایی که کبوترهای وحشی به آنها در طبیعت دسترسی دارند عبارتند از:

 • توت
 • مغز ها
 • دانه ها
 • سبزیجات
 • گیاهان گوناگون
 • آب شیرین مناسب
 • شن (برای انجام‌ هضم)

اگرچه کبوترهای وحشی ذاتا علف خوار هستند، اما در صورت لزوم ممکن است از سایر انواع غذاها نیز استفاده کنند. کبوترها اگر به اندازه کافی گرسنه شوند تقریباً هر چیزی را خواهند خورد، از جمله حشرات، عنکبوت ها و حتی مارمولک ها. همچنین کبوترها در رژیم غذایی خود به پروتئین و چربی نیاز دارند.

کبوترها در مناطق شهری چه غذاهایی را می خورند؟

تغذیه کبوتر، راهنمای مبتدیان | دام و پت

کبوترها به صورت موفقیت آمیزی با محیط شهری انسان ها سازگار شده اند و می توانند در شلوغ ترین شهرها لانه سازی، تغذیه و رشد کنند. با این حال، وقتی نوبت به بررسی رژیم غذایی و شرایط زندگی آنها می رسد، کبوترهای شهری به اندازه کبوترهای وحشی خوش شانس نیستند. کبوترهای شهری با هر چیزی که پیدا کنند زندگی می کنند و رژیم غذایی آنها تقریباً شامل هر چیزی می شود، حتی غذاهای دور ریخته انسانی. بعضی از مواد غذایی در دسترس برای کبوترهای شهری عبارت اند از:

 • نان
 • ماکارونی
 • گوشت و ماهی
 • محصولات قنادی (شکلات، شیرینی و غیره)

طی دهه ها سازگاری و تکامل کبوترهای شهری به مصرف غذاهای انسانی عادت کرده اند. حتی کبوترهایی که مدت ها غذا پیدا نمی کنند ممکن است از سطل های زباله تغذیه بکنند. وجود غذاهای سمی در پسماند ها ممکن است برای کبوتر کشنده باشد. صرف نظر از نوع کبوتر، همه آنها رژیم غذایی بسیار مشابهی دارند.

جوجه کبوترها چه غذاهایی را می خورند؟

مهم است که رژیم غذایی جوجه کبوتر ها حاوی مقدار زیادی پروتئین باشد. پروتئین به رشد اولیه آنها کمک می کند. کبوتر های بالغ به سطح بالایی از پروتئین نیاز ندارند، اما مصرف مقدار کافی از پروتئین برای رشد عضلات، بافت و رشد جسمی جوجه کبوتر بسیار مهم است. اگر کبوتران نوزاد مواد مغذی و پروتئین مورد نیاز خود را دریافت نکنند، می توانند از کمبود پروتئین رنج ببرند.

رژیم غذایی ابتدایی جوجه کبوتر ها بسیار منحصر به فرد است. برای چند روز جوجه کبوترها از شیر تولید شده توسط والدین خود تغذیه می کنند. اگر جوجه تازه متولد شده ای این شیر را مصرف نکند، بعید است زنده بماند، و حتی در صورت زنده ماندن سیستم گوارش آنها برای مصرف غذاهای مخصوص کبوترهای بالغ رشد نخواهد کرد.

رژیم غذایی جوجه کبوتر: یک هفته بعد از تولد

پس از یک هفته یا گاهی کمتر، جوجه کبوترها می توانند غذای دیگری را در کنار شیر تولیدی والدین خود مصرف کنند. در حدود هفته سوم پس از تولد است که جوجه کبوتر دیگر نیازی به شیر والدین نداشته و سیستم گوارشی آنها قادر به هضم غذای کبوتر های بالغ خواهد بود.

رژیم غذایی جوجه کبوتر: یک ماه بعد از تولد

پس از گذشت یک ماه، جوجه کبوترها می توانند با خیال راحت غذاهای دیگری را مصرف کنند. با این حال، پیش از هر چیزی برای پیدا کردن غذا، آن ها باید پرواز کردن بیاموزند.

با بزرگتر شدن کبوترها، سیستم گوارشی آنها قادر خواهد بود که بیشتر غذاها را بدون به وجود آمدن هیچ‌ مشکلی هضم کند. بدیهی است که کبوترهای شهری ممکن است غذاهای آلوده بیشتری را نسبت به کبوترهای وحشی مصرف کنند. هر کبوتری برای سالم ماندن به یک رژیم غذایی متعادل و سالم نیاز دارد.

کبوترها چه غذاهایی را نمی توانند بخورند؟

تغذیه کبوتر، راهنمای مبتدیان | دام و پت

جدا از غذاهای آلوده ای که ممکن است کبوتر ها در سطل های زباله شهرها پیدا کنند، غذاهای خاصی وجود دارند که می توانند به کبوترها آسیب برسانند. کبوترها دارای سیستم گوارشی نسبتاً پیچیده ای هستند. این‌ مسئله به این معنی است که کبوترها قادر به هضم برخی غذاها در سیستم گوارشی خود نیستند. برخی از این غذاهای مضر عبارت اند از:

 • شکلات. ترکیب دیگری که باعث آسیب رساندن به کبوترها می شود تئوبرومین است که تقریباً در همه شکلات ها وجود دارد.
 • غذاهای سرشار از نمک (یا خود نمک). غذاهای شور حاوی سدیم هستند که کبوترها و پرندگان دیگر با مصرف این ماده معدنی در هضم غذا دچار مشکل می شوند.
 • غذا و نوشیدنی حاوی مقدار زیادی قند. کبوترها ممکن است واکنش های بدی به غذاها و نوشیدنی های شیرین داشته باشند و حتی می توانند در اثر مصرف آنها به دیابت مبتلا شوند.
 • سیب. خود سیب نباید هیچ آسیبی به کبوتر وارد کند. با این حال، اگر کبوتر ها دانه های سیب (که حاوی سیانور هستند) را بخورند، این امر می تواند باعث تحریک روده آن ها شود.

همچنین کبوترها نباید آووکادو مصرف کنند. این میوه برای کبوتر ها سمی است.

این تصور که کبوترها و پرندگان دیگر نباید برنج بخورند یک باور غلط است. اگرچه توصیه نمی شود که از برنج برای تغذیه کبوتر استفاده کنید، ولی مصرف آن هیچ مشکلی برای کبوتر ایجاد نمی کند. خوردن برنج پخته شده یا خام، برای کبوترها کاملاً بی خطر است.

کبوترهای صخره ای، کبوترهای چوبی، کبوترهای خانگی رژیم غذایی بسیار مشابهی دارند. تا زمانی که آنها مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را در طی سالهای بلوغ و رشد دریافت کنند، با مشکلی مواجه نخواهند شد.

رژیم غذایی مطلوب برای کبوترها

اگر شما پرورش دهنده کبوتر هستید، پس حتما بار ها درباره بهترین‌ رژیم غذایی این پرندگان از خود سوالاتی پرسیده اید. علاوه بر تهیه یک رژیم غذایی خانگی، می توانید از غذاهای آماده که در فروشگاه های حیوانات خانگی موجود هستند، استفاده کنید. البته نوع غذایی که انتخاب می کنید به نوع، نژاد و نیازهای کبوتر هایتان بستگی دارد.

به عنوان یک‌ قاعده کلی به یاد داشته باشید مصرف میزان مناسبی از محصولات غذایی آماده توسط کبوتر ها آسیب های جسمی خاصی به همراه نخواهد داشت.

رژیم غذایی کبوتر خانگی

قسمت عمده رژیم غذایی کبوتر های خانگی شما باید شامل دانه های مختلف باشد. چنین غذایی را می توانید خودتان تهیه کرده یا از یک فروشگاه محصولات حیوانات خانگی تهیه کنید. همچنین باید مقداری میوه و سبزیجات را به مخلوط دانه اضافه کنید. بسیاری از کارشناسان و دامپزشکان معتقدند که غذاهای آماده بهترین گزینه برای تغذیه کبوترها هستند، زیرا این محصولات برای تامین نیازهای غذایی کبوترها طراحی شده اند.

رژیم غذایی کبوتر وحشی

کبوترهای وحشی بسیار بیشتر از یک کبوتر خانگی برای تهیه غذا فعالیت می کنند. زیرا معمولا پیدا کردن غذای مناسب و دلخواه در طبیعت کار سختی برای کبوتر ها است. برعکس محیط شهری که حداقل ضایعات انسانی منبع غذایی مناسبی برای کبوتر ها به حساب می آید.

کبوترهای وحشی ممکن است حلزون های کوچک، حشرات و کرم های خاکی را نیز بخورند. اکثر کبوترهای خانگی به این غذا ها دسترسی ندارند. این منابع سرشار از پروتئین می باشند. در واقع حشرات بهترین منبع تامین پروتئین مورد نیاز کبوترها می باشد. در صورت نیاز، پس از مشورت با دامپزشک می توانید از حشرات در رژیم غذای کبوتر تان استفاده کنید.

رژیم غذایی کبوتر های مسابقه ای

در مورد کبوترهای مسابقه ای، تامین پروتئین مورد نیاز آن ها باید مورد توجه باشد زیرا این نوع پرندگان بسیار فعال بوده و کالری بیشتری نسبت به کبوتر ​​های دیگر مصرف می کنند.

پروتئین مورد نیاز کبوتر ها به طور معمول از منابع گیاهی تأمین می شود، اما شما می توانید از سایر منابع غذایی برای تامین پروتئین مورد نیاز پرنده تان استفاده کنید. همچنین این پرندگان همچنین به وجود مقدار کافی مواد معدنی و شن در رژیم غذایی خود نیاز دارند .

کبوترهای خانگی به چه مواد مغذی نیاز دارند؟

تغذیه کبوتر، راهنمای مبتدیان | دام و پت

حیوانات مختلف، نیازهای تغذیه ای متفاوتی با یکدیگر و انسان ها دارند. کبوترها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. کبوترها به مخلوطی از مقدار مناسب بسیاری از مواد مغذی برای حفظ سلامتی، محافظت از سیستم ایمنی بدن و شادابی و فعالیت های روزمره خود نیاز دارند.

بهترین راه برای اطمینان از اینکه کبوتر خانگی شما می تواند مواد غذایی مورد نیاز خود را تامین کند، تغذیه کبوتر با بذر دارای کیفیت بالا و مخلوط غذایی مرکب از مواد با کیفیت است.

برخی از مواد مغذی خاص مورد نیاز کبوترها در ادامه ذکر شده است:
 • ویتامین E. از وجود متابولیسم سالم پشتیبانی می کند.
 • ویتامین A. کمبود ویتامین A می تواند منجر به مشکلات مختلف سلامتی در کبوتر شما شود.
 • ویتامین K. به از بین بردن باکتری های روده، پیشگیری از ایجاد بیماری ها و سایر مشکلات سلامتی کمک می کند.
 • کلسیم. این ماده مغذی از استخوان کبوتر شما محافظت می کند و باعث می شود که در صورت تخم گذاری کبوتر، تخم ها دارای پوسته قوی و مستحکم باشند.
 • ویتامین D3. این ماده مغذی به کبوتر شما کمک می کند تا کلسیم را جذب کند. در واقع کبوتر برای جذب مقدار مورد نیاز کلسیم خود، به مصرف این ویتامین نیاز دارد.
 • پروبیوتیک ها. این مواد مغذی به دستگاه گوارش کمک می کنند و باعث می شوند که روده کبوتر شما مقادیر مناسب ویتامین ها و سایر مواد معدنی مورد نیاز را جذب کند.
 • پروتئین. پروتئین به ساخت عضلات و منقار قوی در پرندگان کمک می کند. همچنین مصرف پروتئین باعث تامین نیرو و انرژی مورد نیاز کبوتر برای انجام فعالیت های روزمره می شود.

همچنین کبوتر ها به مصرف مقدار مناسبی از آسکوربیک اسید و ویتامین های خانواده B نیاز دارند. تمام این مواد باید در رژیم غذایی یک کبوتر گنجانده شوند. کبوترها به مصرف طیف گسترده ای از مواد مغذی نیاز دارند و وظیفه شما به عنوان صاحبان این پرندگان این است که رژیم غذایی مناسبی را یرای تامین تمام مواد مورد نیاز برای سلامتی کبوتر تان انتخاب کنید. خوشبختانه تامین یک رژیم غذایی مناسب برای کبوترها کار سخت و دشواری نیست.

در واقع می توان گفت مهم ترین عامل حفظ سلامتی یک کبوتر، داشتن تغذیه مناسب و کافی است.

منابع:

https://www.amesgroup.uk.com/blog/what-do-pigeons-eat/

https://pigeonpedia.com/best-pigeon-food/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا