گربه ها

دیازپام یا والیوم برای گربه خانگی

داروی دیازپام، که معمولاً با نام والیوم شناخته می شود، دارویی است که ما اغلب آن را با مسائل مربوط به سلامت روان مرتبط می کنیم. با این حال، مصرف دیازپام یا والیوم برای گربه خانگی، ممکن است برای مشکلات دیگری تجویز شود. با این حال، در واقع داروی دیازپام یا والیوم برای بیماری های مختلفی استفاده می شود، که بسیاری از آنها را گربه ها نیز می توانند تجربه کنند.

دیازپام یا والیوم یک داروی قوی است که در هنگام تجویز نیاز به بررسی دقیق دارد، بنابراین باید توسط یک دامپزشک واجد شرایط تجویز شود. در این مقاله از دام و پت به بررسی ویژگی های این دارو و همچنین موارد مصرف و دوزهای آن برای گربه ها می پردازیم. همچنین موارد منع مصرف و عوارض جانبی دیازپام در گربه های خانگی را بررسی می کنیم.

پیش از شروع مصرف این دارو در گربه خانگی خود، باید با یک دامپزشک مشورت کنید. مصرف داروهای مختلف در حیوانات خانگی، می تواند باعث بروز عوارض جانبی جدی، خطرناک و کشنده شود. بنابراین، داروهای مختلف باید توسط یک دامپزشک تجویز شوند. علاوه بر آن بهتر است داروهای بدون نسخه سمی برای گربه ها را بشناسید.

داروی دیازپام یا والیوم چیست؟

دیازپام یک بنزودیازپین است که به علت خاصیت خواب آور و آرام بخش خود شناخته شده است. این دارو به عنوان یک تضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی (CNS) عمل می کند و از دهه 1950 در پزشکی استفاده می شود. اثر آن به این علت است که عملکرد انتقال دهنده های عصبی خاص را افزایش می دهد و انتقال بین نورون های خاص در CNS را کاهش می دهد. این اثر بسته به دوز تجویز شده بیشتر یا کمتر خواهد بود. به طور کلی، دوز مصرفی مناسب این دارو برای گربه های خانگی، باید توسط یک دامپزشک با تجربه تجویز شود.

موارد مصرف داروی دیازپام در گربه ها

دیازپام یا والیوم برای گربه خانگی || دام و پت

داروی دیازپام دارای اثرات آرام بخش، ضد اضطراب، ضد تشنج و ضد اسپاسم در سطح اسکلتی عضلانی است. علاوه براین، این دارو به عنوان شل کننده عضلات نیز استفاده می شود. در میان کاربردهای آن، نقش آرام بخش داروی دیازپام بیشتر به چشم می خورد. این ویژگی اجازه می دهد تا این دارو را به عنوان یکی از موارد برنامه درمانی به عنوان پیش دارو و القاء بیهوشی استفاده شود.

این نکته به این معنی است که داروی دیازپام بخشی از پروتکل دامپزشکی است که قبل از بیهوشی عمومی حیوان قبل از مداخله جراحی رعایت می شود. استفاده از داروی دیازپام، مدیریت بیهوشی را در طول عمل تسهیل می کند و بهبودی بعدی را بهبود می بخشد.

دیازپام همچنین برای گربه ها، زمانی که حیوان تشنج می کند یا در حالت بیش از حد برانگیختگی است، استفاده می شود. کاربرد دیگر آن به عنوان اورکسیژن است، یعنی تحریک اشتها در گربه های ضعیف و آنهایی که بی اشتهایی دارند. در برخی موارد، می ‌توان از آن برای درمان مشکلات رفتاری، مانند پرخاشگری یا علامت ‌گذاری ادرار نیز استفاده کرد.

البته مصرف این دارو در گربه های خانگی مختلف همیشه باید با تجویز دامپزشک صورت پذیرد. با توجه به کاربردهای داروی دیازپام، این دارو اغلب توسط یک دامپزشک از طریق تزریقی تجویز می شود. این شکل درمانی اغلب به عنوان یک روش درمانی اورژانسی استفاده می شود.

هنگامی که وضعیت گربه خانگی تثبیت شد، برنامه درمانی تجویز شده برای حیوان، به نوع دیگری از داروهای خوراکی تبدیل می شود که صاحب گربه خانگی می تواند به دادن آن در خانه ادامه دهد. دیازپام معمولاً محدود به درمان های کوتاه است و می تواند توسط دامپزشک حیوان خانگی شما به صورت داخل وریدی، عضلانی یا مقعدی تجویز شود.

دوز مصرف داروی دیازپام در گربه های خانگی

دوز مصرف داروی دیازپام در گربه های خانگی به علت تجویز این دارو بستگی دارد. یعنی بسته به وضعیتی که دامپزشک قصد درمان آن را دارد، دوز مصرفی داروی دیازپام تغییر پیدا خواهد کرد. دوزهای مصرفی برای تشنج مانند بیهوش کردن گربه یا تحریک اشتهای آنها نیست.

علاوه براین، دوز تجویزی داروی دیازپام، بستگی به مسیر مدیریت و برنامه درمانی گربه خانگی شما دارد. می توان داروی دیازپام را به عنوان پیش دارو در مواردی که یک دوز منفرد تجویز می شود یا در چندین دوز بسته به میزان رشد و وزن حیوان و غیره تجویز کرد.

به همین ترتیب، مدت زمان مشخصی برای استفاده از داروی دیازپام در گربه های خانگی وجود ندارد. اما در هر مورد خاص به تمام عواملی که ذکر کردیم بستگی دارد. بنابراین، ما هرگز نباید به تنهایی به گربه خانگی خود دیازپام بدهیم. این دارو فقط می تواند توسط دامپزشک تجویز شود.

علاوه براین، در طول تجویز دارو و درمان، دامپزشک باید وضعیت حیوان خانگی تان را تحت نظر داشته باشند و در صورت لزوم انجام درمان های طولانی مدت، ترک آن را برنامه ریزی کنند. این مسئله به این علت است که دیازپام دارویی است که می تواند وابستگی ایجاد کند. به همین علت، نمی توانید به طور ناگهانی مصرف دیازپام را قطع کنید.

اگر در نظر دارید که دیازپام را برای کمک به خواب گربه خانگی خود تجویز کنید، باید با یک دامپزشک مشورت کنید. زیرا تجویز دیازپام در مواردی که گربه خانگی بسیار عصبی و فعال است یا به هر علتی باید حیوان خانگی تان را آرام کنید، ایده خوبی نیست.

موارد منع مصرف دیازپام در گربه های خانگی

دیازپام یا والیوم برای گربه خانگی || دام و پت

البته دیازپام را نباید به گربه خانگی داد که قبلاً نسبت به این ماده واکنش حساسیت نشان داده یا احتمال می دهیم ممکن است آلرژی داشته باشد. علاوه بر این، با توجه به نحوه عملکرد دیازپام، باید در مصرف مشترک آن با سایر داروها دقت زیادی کرد. بنابراین، اگر گربه خانگی ما دارویی دریافت می ‌کند و دامپزشک آن را نمی‌ داند، باید به او اطلاع دهیم تا از بروز تداخلاتی که می ‌توانند متابولیسم یا اثربخشی دارو را تغییر دهند، پیشگیری کنیم.

از طرفی داروی دیازپام را نمی توان برای مدت طولانی بدون نظارت دقیق دامپزشک تجویز کرد. به یاد داشته باشید که در مواردی مانند مصرف داروی دیازپام، وابستگی امکان پذیر است. علاوه بر این، هنگام تجویز دیازپام به گربه ها باید احتیاط کرد. در موارد زیر، پیش از تجویز داروی دیازپام، حتما با یک دامپزشک مشورت کنید؛

 • کم آبی یا کم خونی
 • در بارداری یا در دوران شیردهی
 • گربه خانگی با چاقی رو به رو است.
 • احتمال وجود آسیب کلیه یا کبد می‌ رود‌.
 • گربه خانگی به اختلال گلوکوم مبتلا است.
 • یا گربه بسیار ضعیف، در شوک یا در کما است.
 • گربه خانگی در وضعیت افسردگی تنفسی است.

در مورد بارداری، اگر دامپزشک تصمیم به استفاده از آن داشته باشد، بچه گربه ها باید به دقت تحت نظر باشند تا علائم آرام بخشی را که می تواند در تغذیه طبیعی شیر اختلال ایجاد کند، به موقع تشخیص دهد. بنابراین نظارت یک دامپزشک ضروری است.

عوارض والیوم در گربه ها

از جمله عوارض جانبی دیازپام در گربه های خانگی، عبارت اند از:

 • افزایش اشتها
 • خواب آلودگی
 • عدم هماهنگی حرکات
 • تغییر در رفتار (پرخاشگری یا برانگیختگی بیش از حد)
 • آسیب کبدی (در افسردگی، استفراغ، بی اشتهایی و یرقان ظاهر می شود).

در این موارد، دامپزشک باید اصلاح درمان را ارزیابی کند. هر اثر دیگری که فکر می کنیم با دیازپام مرتبط است نیز باید به دامپزشک گزارش شود. همچنین، اگر دیازپام خیلی سریع به صورت داخل وریدی تجویز شود، می تواند منجر به کاهش فشار خون، لخته شدن خون یا بیماری های قلبی در گربه ها شود.

مصرف دیازپام برای گربه ها با دوز بالاتر از دوز توصیه شده می تواند عوارض جانبی جدی مانند افسردگی شدید سیستم عصبی مرکزی ایجاد کند. این اختلال می تواند به صورت بی نظمی، کاهش رفلکس یا کما ظاهر شود. این وضعیت در صورتی تشدید می ‌شود که گربه داروهای دیگری را مصرف کند که روی CNS اثر می ‌گذارند.

هر یک از این علائم علتی برای مشاوره فوری با دامپزشک است که باید درمان حمایتی را تجویز کند. افت فشار خون و افسردگی قلبی تنفسی نیز در برخی از گربه ها مشاهده می شود. بنابراین، برای پیشگیری از بروز وضعیت نامطلوب در سلامتی گربه خانگی خود، باید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید‌.

داروی دیازپام می تواند با داروهای مختلفی تداخل داشته باشد. بنابراین تمام داروهای مصرفی گربه خانگی تان را باید به دامپزشک معالج حیوان خانگی تان اطلاع دهید.

مکانیسم عمل داروی دیازپام

دیازپام یا والیوم برای گربه خانگی || دام و پت

نام علمی این دارو، دیازپام است. با این حال، نام ژنریک آن Valium® است. این دارو از انواع داروهای آرام بخش بنزودیازپین است. مورد استفاده آن برای تشنج و اضطراب است. گونه هایی که این دارو می تواند در آن ها مصرف شود، شامل سگ و گربه است. اشکال مصرف آن به صورت قرص، مایع خوراکی و تزریقی است.

بسته به شرایط حیوان خانگی، دامپزشک شکل دارویی مناسب را تجویز خواهد کرد. دیازپام یک آرام بخش با خاصیت ضد اضطراب، آرامش بخش عضلات و خواب آور است. می توان از آن برای درمان تشنج، کاهش اشتها در گربه ها، اضطراب و سایر اختلالات استفاده کرد.

همچنین ممکن است برای آرام کردن حیوان خانگی شما قبل از جراحی یا سایر روش ها استفاده شود. این دارو باید توسط یک دامپزشک تجویز شود.

تصور می شود که داروی دیازپام با تقویت گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) در مغز کار می کند. گابا اثرات ناقل‌ های نوترومتری تحریک ‌کننده در مغز را مهار می ‌کند و در نتیجه اثر آرام‌ بخشی بر حیوان خانگی شما دارد. علاوه براین، داروی دیازپام باید در ظرف در بسته در دمای اتاق نگهداری شود.

اگر دادن یک نوبت از دارو را به گربه خانگی تان فراموش کردید، دوز فراموش شده را در اسرع وقت بدهید. اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، نوبت فراموش شده را رها کنید و به برنامه منظم ادامه دهید. به حیوان خانگی خود دو دوز را همزمان ندهید.

هنگام تجویز این دارو در حیوانات خانگی پیر تر، حیوانات خانگی پرخاشگر یا حیوانات خانگی مبتلا به بیماری کلیوی یا کبدی احتیاط کنید. هنگام تجویز این دارو برای حیوانات خانگی باردار احتیاط کنید. دیازپام ممکن است باعث نقص مادرزادی در انسان شود. با این حال تأثیر آن بر حیوانات خانگی متولد نشده ناشناخته است.

منبع
https://www.petmd.comhttps://www.animalwised.com

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا