گربه ها

دیابت در گربه ها، علائم و علل تا درمان

دیابت در گربه ها، علائم و علل تا درمان

دیابت در گربه ها را باید جدی بگیرید. اولین چیزی که باید به آن توجه داشت این است که بسیاری از گربه های دیابتی می توانند عمر طولانی داشته باشد. ابتلا گربه ها به دیابت شیرین، حکم اعدام ندارد. روش های زیادی برای مدیریت دیابت وجود دارد.

انواع دیابت گربه چیست؟

دیابت گربه یا دیابت قندی به این معنی است که بدن گربه نمی تواند به انسولین پاسخ دهد یا انسولین تولید کند، مشابه دیابت در انسان. مانند انسان ها، گربه ها می توانند انواع مختلفی از دیابت داشته باشند.

دو نوع دیابت گربه وجود دارد.

  • نوع 1: یک بیماری خود ایمنی که بدن گربه سلول های تولید کننده انسولین را از بین می برد.
  • نوع 2: بدن گربه انسولین تولید می کند، اما حساسیت سلول ها به انسولین کاهش می یابد.

دکتر لوکاس وایت از کلینیک دامپزشکی سانست در ادموند، اوکلاهما می گوید که حدود 80 درصد از گربه ها مبتلا به دیابت نوع 2 دارند.

چه عواملی باعث دیابت در گربه ها می شود؟

هیچ دلیل خاصی برای دیابت در گربه ها وجود ندارد. دیابت نوع 1 می تواند در هر گربه ای ایجاد شود، اما دیابت نوع 2 در درجه اول زمانی رخ می دهد که گربه اضافه وزن داشته باشد.

گیبونز می گوید: “درست مانند انسان ها، بین چاقی و رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا ارتباط وجود دارد.” “با این حال، این دو عامل به تنهایی تضمین نمی کند که گربه به دیابت مبتلا شود. ژنتیک نقش مهمی دارد. پانکراتیت یکی دیگر از عوامل خطر است. علل کمتر رایج شامل آسیب لوزالمعده، رشد یا بیماری خود ایمنی است. “

وایت می افزاید که علاوه بر گربه های دارای اضافه وزن، نژاد برمه بیشتر مستعد ابتلا به دیابت است.

علائم دیابت گربه

دیابت در گربه ها، علائم و علل تا درمان | دام و پت

تشخیص علائم دیابت در گربه ها دشوار است. او می گوید: “گربه ها به طور کلی می توانند علائم بیماری خود را به خوبی پنهان کنند، بنابراین تشخیص علائم آن دشوار است.” با این حال، هنوز برخی علائم دیابت در گربه ها وجود دارد که ممکن است مشاهده کنید:

  • ادرار مکرر
  • کاهش وزن
  • افزایش اشتها
  • مشکل در راه رفتن
  • افزایش مصرف آب

افزایش مصرف آب یکی از علائم این اختلال است که اغلب توسط والدین حیوان خانگی مشاهده می شود. او می گوید: “صاحبان یا گربه خود را بیشتر ملاحظه می کنند که در کاسه آب می نشیند، برای مدت زمان بیشتری، یا متوجه می شوند که مجبورند کاسه آب را بیشتر پر کنند.”

در مورد استرس در گربه ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

علائم اولیه دیابت در گربه ها

ادرار و تشنگی زیاد. اگر گربه شما به طور مکرر ادرار می کند از دیابت نوع I یا II رنج می برد. کلیه ها سعی می کنند گلوکز اضافی را از طریق ادرار از بدن خارج کنند. غلظت بالای گلوکز مقدار زیادی آب را وارد ادرار می کند. افزایش ادرار می تواند به معنی از دست دادن زیاد آب بدن، کم آبی احتمالی و افزایش تشنگی باشد.

افزایش کاهش وزن و اشتها. هنگامی که گربه مبتلا به دیابت است، سلول ها دیگر نمی توانند گلوکز خون را به طور مناسب جذب کنند. در نتیجه، سلول های گرسنه باعث تجزیه چربی ها و پروتئین های موجود در بدن به عنوان منبع جایگزین انرژی می شوند. گربه ممکن است در تلاش ناموفق برای پر کردن خلاء پس از سوزاندن چربی ها و پروتئین ها وزن خود را کاهش دهد و در نتیجه اشتهای آنها افزایش می یابد.

علائم بعدی دیابت در گربه ها

اگر گربه ترکیبی از علائم زیر را نشان دهد، ممکن است در شرایط بحرانی قرار داشته و نیاز به مراقبت ویژه داشته باشد. علائم بعدی دیابت شامل موارد زیر است:

ناتوانی در پرش و از دست دادن علاقه. در حالی که از دست دادن علاقه ممکن است یک علامت ظریف باشد، اما اگر فعالیت گربه خود را به درستی پیگیری کنید، می توانید به او بگویید که بیمار است. اگر گربه شما دیگر نمی تواند روی مبلمان قبلی خود بپرد، ممکن است بیمار باشد.

تغییر در راه رفتن. دیابت در گربه ها می تواند منجر به ضعف شود، که باعث می شود آنها به طور صاف در پشت پای عقب حرکت کنند. به دنبال افزایش سطح قند خون، نوروپاتی بر اعصاب پاهای عقبی تأثیر می گذارد و این بیماری در صورت عدم درمان طولانی مدت ممکن است منجر به فلج دائمی شود.

عدم اشتها، استفراغ، بی حالی. در صورت مشاهده این علائم دیررس دیابت، سلامت گربه شما در خطر است. هیپرگلیسمی، هیپوگلیسمی و گاستروپارزی می تواند باعث تهوع در گربه ها شود که منجر به استفراغ، از دست دادن اشتها و بی حالی می گردد.

تشخیص دیابت گربه

دیابت در گربه ها، علائم و علل تا درمان | دام و پت

اگر گربه شما علائم احتمالی دیابت را تجربه می کند، وقت آن است که به دامپزشک مراجعه کنید. قبل از تشخیص گربه، آزمایش خون لازم است. دقیقاً چه نوع آزمایش به دامپزشک شما بستگی دارد. یک آزمایش ساده قند خون می تواند تا 25 دلار هزینه داشته باشد، اما لزوماً تصویری واقعی از سلامت گربه ارائه نمی دهد.

او می گوید: “گربه ها مستعد افزایش قند خون در اثر استرس هستند. بنابراین ارزیابی قند خون منفرد گاهی اوقات ارزیابی آن دشوار است.”

نحوه درمان دیابت در گربه ها

گیبونز می گوید، دیابت در گربه ها قابل درمان نیست، اما ممکن است گربه های مبتلا به دیابت نوع 2 در حال بهبودی باشند و دیگر نیازی به انسولین نداشته باشند. این نیاز به تغییر رژیم غذایی و یا انسولین درمانی دارد.

بهترین راه برای والدین حیوان خانگی برای کمک به گربه دیابتی، گوش دادن به توصیه های دامپزشک در مورد رژیم غذایی یا داروهای ضروری است.

داروهای دیابت برای گربه ها

دیابت در گربه ها، علائم و علل تا درمان | دام و پت

اگر دیابت گربه نیاز به دارو دارد، به احتمال زیاد انسولین تجویز  و باید یک یا دو بار در روز تزریق شود.

دامپزشک به صاحبان حیوان خانگی آموزش می دهد که چگونه انسولین را در سرنگ جمع آوری کرده و چگونه آن را به گربه خود تزریق کنند.” “اکثر گربه ها تزریق را به خوبی تحمل می کنند. انواع مختلفی از انسولین وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد. دامپزشک شما نوع مورد تجویز آنها را برای گربه شما تجویز می کند. “

داروهای انسولین رایج برای گربه ها عبارتند از:

  • ProZinc
  • انسولین گلارژین (لانتوس)
  • انسولین ایزوفان (Novolin N)

مانند انسان، داروهای حیوانات خانگی نیز گران قیمت هستند. انواع انسولین از نظر هزینه می تواند بسیار متفاوت باشد و هر نوع برای هر گربه کار نمی کند. این که بدن گربه شما به سرعت از طریق یک ویال انسولین پاسخ دهد، می تواند به موارد زیادی بستگی داشته باشد، از جمله اینکه چند بار تزریق لازم است.

علاوه بر هزینه دارو، والدین حیوان خانگی باید بدانند که ممکن است نیاز به پرداخت هزینه سوزن، گلوکومتر، سرنگ انسولین و مکرر مراجعه به دامپزشک داشته باشند.

وایت از والدین حیوان خانگی می خواهد که با دامپزشک خود صراحت داشته باشند: “اگر گربه شما مبتلا به دیابت است. اما گزینه های درمانی برای شما موثر نیست، لطفاً در مورد گزینه های جایگزین با دامپزشک خود صادقانه صحبت کنید.”

در مورد اسهال گربه ، علائم و درمان آن اطلاعات بیشتری کسب کنید.

غذای گربه برای گربه های دیابتی

داروها بخشی از نحوه درمان دیابت در گربه ها هستند. رژیم غذایی یکی دیگر از ملاحظات مهم است، زیرا می تواند به مدیریت بیماری و حتی کمک به بهبودی کمک کند.

اگر گربه شما مبتلا به دیابت باشد، دامپزشک شما ممکن است رژیم غذایی غذای گربه را تجویز کند. در حالی که این غذاها برای اکثر گربه های سالم مناسب است، گربه های دیابتی برای سالم ماندن به ترکیب خاصی نیاز دارند.

رژیم های [تجویزی] رژیم های پروتئینی بالا و کربوهیدرات کم هستند.” “پروتئین بالاتر به حفظ توده عضلانی بدون چربی کمک می کند تا متابولیسم گلوکز آنها را بالا نگه دارد. کربوهیدرات های پایین به تنظیم قند خون آنها کمک می کند.”

نحوه پیشگیری از دیابت در گربه ها

دیابت در گربه ها، علائم و علل تا درمان | دام و پت

به عنوان یک بیماری خود ایمنی، این اختلال قابل پیشگیری نیست. دیابت نوع 2 با وزن گربه ارتباط دارد. بنابراین، وایت توضیح می دهد، بهترین پیشگیری این است که حیوان خانگی خود را در وزن مناسب نگه دارید. وی می افزاید: ورزش و رژیم متعادل می تواند به گربه شما در حفظ توده عضلانی بدون چربی کمک کند.

اگر گربه شما اضافه وزن دارد، دامپزشک شما می تواند توصیه هایی در مورد تمرینات و تغییرات رژیم غذایی ارائه دهد که ممکن است به گربه شما کمک کند تا به وزن مناسب و متعادل برسد.

سخن آخر

دیابت شیرین یک بیماری مزمن و به طور بالقوه ناتوان کننده در گربه ها است. این اختلال بیشتر در بین گربه های چاق، گربه های نر بالای هشت سال و آنهایی که رژیم غذایی حاوی کربوهیدرات دارند شایع است. موارد دیابت گربه در حال افزایش است و با توجه به شدت بیماری، اقدامات اولیه برای جلوگیری یا مدیریت سلامت گربه دیابتی بسیار مهم است.

به طور معمول، دیابت شیرین یک اختلال است که هنگامی ایجاد می شود که سلول ها در برابر انسولین مقاومت کنند، هورمونی که به ورود گلوکز به سلول ها کمک می کند. این باعث افزایش سطح گلوکز در جریان خون می شود.

گربه های دیابتی بیشتر از دیابت نوع II رنج می برند، جایی که سلول های بدن دیگر نمی توانند به میزان کافی به انسولین پاسخ دهند و منجر به افزایش سطح گلوکز می شود.

تشخیص کامل همیشه مستلزم مراجعه به دامپزشک است. اما نگاه دقیق تر به گربه در خانه می تواند به شما بگوید که آیا مشکلی وجود دارد یا خیر.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/cat-health/diabetes-in-cats/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا