دامپزشکی آنلاین

دیابت در حیوانات خانگی

دیابت در حیوانات خانگی

دیابت در حیوانات خانگی مسن بیشتر دیده می شود، اما در حیوانات خانگی جوان یا باردار نیز ممکن است رخ دهد. این بیماری در صورت تشخیص زودهنگام با کمک دامپزشک قابل کنترل است. حیوانات خانگی دیابتی با نظارت، درمان و رژیم غذایی و ورزش مناسب، می توانند زندگی طولانی و شادی داشته باشند.

دیابت چیست؟

دیابت شیرین یا دیابت، بیماری است که وقتی بدن نمی تواند به طور معمول از گلوکز (نوعی قند) استفاده کند، رخ می دهد. گلوکز منبع اصلی تأمین انرژی سلولهای بدن است. سطح گلوکز در خون اساساً توسط هورمونی به نام انسولین کنترل می شود که توسط لوزالمعده ساخته می شود.

وقتی غذا هنگام هضم از روده ها عبور می کند، قندها یکی از مواد مغذی جذب شده از غذا هستند. قندها به سلولهای روده ای منتقل شده و به قندهای ساده (از جمله) گلوکز تبدیل می شوند. سپس قندهای ساده برای گردش در خون و رساندن آن به بافت ها و سلول های بدن در جریان خون جذب می شوند.

انسولین برای انتقال گلوکز از جریان خون به سلول ها، مورد نیاز است. اگر انسولین کافی وجود نداشته باشد یا بدن قادر به استفاده از انسولین نباشد، گلوکز در خون در سطح بالایی تجمع می یابد و بیماری به نام هایپرگلیسمی ایجاد می شود. وقتی گلوکز خون به سطح مشخصی رسید، گلوکز به ادرار منتقل می کند (به این حالت گلوکوزوریا می گویند) و حجم زیادی از آب را با خود دفع می کند. به همین دلیل است که حیوانات خانگی دیابتی اغلب آب بیشتری می نوشند و با دفعات بیشتر و به مقدار بیشتر ادرار می کنند.

در بیماران دیابتی، صرف نظر از منبع قند یا مقدار قند در خون، گلوکز کافی به سلولهای بدن منتقل نمی شود. در نتیجه، انرژی کافی برای عملکرد طبیعی سلولها وجود ندارد و بافتها گرسنه می شوند و با کمبود منابع مواجه می شوند. این حالت “گرسنگی” متابولیکی باعث تجزیه چربی و بافت عضلانی بدن می شود و سپس توسط کبد به قند تبدیل می شود. (این تجزیه بافت های بدن منجر به کاهش وزن می شود که اغلب در بیماران دیابتی دیده می شود).

کدام حیوانات خانگی در معرض خطر هستند؟

دیابت در حیوانات خانگی | دام و پت

دیابت در سگ ها و گربه ها می تواند در هر سنی رخ دهد. با این حال سگ های دیابتی معمولاً 4 تا 14 سال سن دارند و دیابت بیشتر آنها در سنین 7-10 سالگی تشخیص داده می شوند. بیشتر گربه های دیابتی بالای 6 سال سن دارند. دیابت در سگهای ماده دو برابر سگ های نر اتفاق میفتد. نژادهای خاصی از سگ ها ممکن است مستعد ابتلا به دیابت باشند.

چاقی و افزایش وزن در حیوانات، یک عامل خطرناک قابل توجه برای ابتلا به دیابت است. با افزایش سن سگ ها و گربه ها، آنها ممکن است به بیماری های دیگری مبتلا شوند که می توانند منجر به دیابت شوند یا می توانند به طور قابل توجهی در پاسخ آنها به درمان دیابت تأثیر بگذارد و منجر به بروز عوارضی شود، از جمله:

 • پانکراتیت
 • بیماری قلبی
 • بیماری کلیوی
 • عفونت های پوستی
 • عفونت های دستگاه ادراری
 • فعالیت بیش از حد غده تیروئید در گربه ها (پر کاری تیروئید)
 •  فعالیت بیش از حد غده فوق کلیه در سگها (هایپرادرونوکورتیک)

استفاده طولانی مدت از داروهای حاوی کورتیکواستروئیدها نیز از عوامل افزاینده خطر دیابت در حیوانات است.

علائم دیابت در حیوانات خانگی کدامند؟

توجه به علائم اولیه دیابت، مهمترین مرحله در مراقبت از حیوان خانگی شما است. در صورت مشاهده علائم زیر حیوان خانگی شما باید توسط دامپزشک معاینه شود. هرچه تشخیص زودتر انجام شود، احتمال یک زندگی طولانی تر و سالم برای حیوان خانگی شما بیشتر است.

برخی از علائم دیابت در حیوانات خانگی، عبارتند از:

 • کاهش اشتها
 • نوشیدن بیش از حد آب و افزایش ادرار
 • کاهش وزن، حتی اگر اشتها افزایش یابد.
 • عفونت های مزمن یا عود کننده (از جمله عفونت های پوستی و ادراری)

تشخیص دیابت در حیوانات خانگی

ممکن است بر اساس علائمی که یک حیوان خانگی نشان می دهد، بتوانید دیابت در حیوان خانگی خود را تشخیص دهید، اما در صورت ابتلا حیوان به هایپرگلیسمی و گلوکوزوریا، دیابت توسط دامپزشک تأیید می شود. اگرچه تشخیص دیابت اغلب نسبتاً ساده است، دامپزشک شما ممکن است آزمایش خون انجام دهد تا سایر بیماری های پزشکی در حیوانات خانگی مسن را رد و یا تایید کند. برای رد عفونت مجاری ادراری ممکن است آزمایش کشت ادرار توصیه شود.

پس از تأیید تشخیص، دامپزشک دوز اولیه و نوع انسولین را برای حیوان خانگی شما تجویز می کند. انسولین به صورت خوراکی قابل تجویز نیست و باید به صورت تزریق زیر پوستی تجویز شود. دامپزشک یا تکنسین دامپزشکی به شما روش تزریق انسولین را آموزش می دهد. سوزن انسولین شامل یک سوزن بسیار کوچک است و به طور کلی توسط حیوان خانگی تحمل می شود. توصیه های غذایی بخش مهمی از درمان است.

درمان موفقیت آمیز دیابت نیاز به معاینات منظم، آزمایش خون و ادرار و کنترل وزن، اشتها، نوشیدن و دفع ادرار حیوان خانگی دارد.

مراقبت از حیوانات خانگی دیابتی

دیابت در حیوانات خانگی | دام و پت

سگ ها و گربه های مبتلا به دیابت معمولاً به درمان مادام العمر با رژیم های غذایی خاص، رژیم مناسب برای تناسب اندام و به ویژه در سگ ها، تزریق روزانه انسولین نیاز دارند. نکته کلیدی در مدیریت حیوانات خانگی دیابتی این است که باید قند خون حیوان خانگی خود را نزدیک به سطح نرمال نگه دارید و از سطوح خیلی زیاد یا پایین اجتناب کنید. درمانی که می تواند برای یک حیوان خانگی مفید باشد ممکن است برای حیوان خانگی دیگر مفید نباشد. داشتن صبر و حوصله مهم است زیرا باید حیوان خانگی خود را با رژیم جدید و داروهای دیگر سازگار کنید.

کنترل دیابت دیابتی شما ممکن است شامل برخی از موارد زیر باشد:

سگ ها. رژیم غنی از فیبر اغلب توصیه می شود. ورزش روزانه اکیداً توصیه می شود. با توجه به عواملی مانند وزن، سلامت کلی و سن، با دامپزشک در مورد یک برنامه ورزشی مناسب برای حیوان خانگی خود مشورت کنید.

گربه ها. رژیم های حاوی پروتئین بالا و کربوهیدرات کم اغلب توصیه می شود.

عوارض انسولین در حیوانات دیابتی

دیابت در حیوانات خانگی | دام و پت

مراقب علائم مصرف بیش از حد انسولین باشید. این علائم می تواند شامل ضعف، لرزش یا تشنج و از دست دادن اشتها باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید و تا زمانی که به مرکز درمانی برسید، با دامپزشک خود در مورد آنچه که باید در این فاصله زمانی برای کمک به حیوان خانگی خود انجام دهید، مشورت کنید.

از آنجا که سگ ها و گربه های مسن به احتمال زیاد به بیماری های وابسته به سن مبتلا می شوند، برخی از آنها ممکن است با دیابت اشتباه گرفته شوند. معاینات منظم توسط دامپزشک می تواند حیوان خانگی شما را سالم نگه دارد و مشکلات را قبل از جدی شدن تشخیص دهد.

حیوانات خانگی دیابتی باید از نظر ابتلا به عوارض طولانی مدت مانند آب مروارید، که معمولاً در سگها و گربه های دیابتی ایجاد می شوند، کنترل شوند. از دیگر مشکلاتی که می تواند رخ دهد ضعف ساق پا در اثر کمبود پتاسیم خون (هیپوکالمی)، فشار خون بالا یا عفونت های دستگاه ادراری تحتانی است.

سگ ها و گربه های دیابتی با مدیریت صحیح و مراقبت های دامپزشکی می توانند زندگی طولانی و سالمی داشته باشند. در صورت مشاهده تغییر در رفتار یا وزن حیوان خانگی، سریعا با یک دامپزشک مشورت کنید.

حیوانات خانگی مانند گربه و سگ نیز می توانند به دیابت مبتلا شوند. همه صاحبان حیوانات خانگی نگران حیوانات خود هستند. بنابراین دانستن اینکه سگ یا گربه شما علائم دیابت را نشان می دهد یا نه می تواند به نجات جان آنها کمک کند.

وقتی حیوانات خانگی با افت قند خون مواجه می شوند، هرگز نباید به حال خود رها شوند. عوارض دیابت درمان نشده می تواند وحشتناک باشد. این موارد شامل تشکیل آب مروارید و از دست دادن بینایی در سگ ها، و آسیب عصبی در گربه ها است.

درمان دیابت حیوانات خانگی

دیابت در حیوانات خانگی | دام و پت

انسولین به طور کلی به عنوان روش درمانی برای دیابت نوع 1 و 2 در نظر گرفته می شود.

دامپزشک شما می تواند انسولین تجویز کند. دارندگان حیوانات خانگی دیابتی باید با بهترین روش تزریق انسولین و میزان انسولین مورد نیاز حیوانات خانگی با دامپزشک خود مشورت کنند.

نکات مهم درباره انسولین مخصوص حیوانات دیابتی

 • قند خون حیوان خانگی خود را کنترل کنید.
 • وقتی انسولین به تاریخ انقضا رسید از آن استفاده نکنید.
 • انسولین باید در یخچال نگهداری شود. انسولین قبل از استفاده باید مخلوط شود.
 • موهای حیوان خانگی را در جایی که نیاز به تزریق انسولین دارید ببندید. این کار می تواند روند تزریق را برای حیوان خانگی و صاحب آن آسان کند.

مانند دیابت در انسان، دیابت در حیوانات باید کنترل شود تا حیوان خانگی شما زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشد.

هنگامی که دیابت حیوان خانگی تحت کنترل است، اکثر اوقات تشنگی و دفع ادرار، اشتهای طبیعی، وزن ثابت، دید و هوشیاری و فعالیت خوبی دارند. سه قسمت عمده کنترل قند خون در بین حیوانات وجود دارد که شامل رژیم ،غذایی مخصوص نظارت بر قند خون و ورزش است.

رژیم غذایی

هنگامی که یک سگ یا گربه به دیابت مبتلا می شود، باید با غذاهای خشک یا کنسروی تغذیه شود.

کنترل قند خون

تست دقیق میزان گلوکز خون حیوان خانگی، به دامپزشک اجازه می دهد تا تغییراتی در رژیم تزریقی انسولین یا نوع آن ایجاد کند. ممکن است به بعضی از صاحبان حیوانات خانگی آموزش داده شود که این تغییرات را خودشان کار را در خانه انجام دهند.

ورزش

ورزش روزانه اکیداً توصیه می شود. اگرچه تمرین ورزش های تناسب اندام روزانه با گربه ها می تواند چالش برانگیز باشد. ولی باید گربه خود را تشویق کنید. دامپزشک شما ممکن است بتواند در تهیه برنامه ورزشی مناسب به شما کمک کند.

رعایت برنامه مناسب تزریق انسولین و تغذیه برای حیوان خانگی بسیار مهم است. همچنین حیوان خانگی شما در حین انسولین درمانی، باید اشتهای طبیعی خود را حفظ کند. همچنین باید مرتباً سطح قند خون و ادرار حیوان خانگی خود را بررسی کنید. معاینات و آزمایشات منظم که توسط دامپزشک انجام می شود، ممکن است با نظارت بر میزان گلوکز ادرار حیوان، در خانه، تکمیل شود.

منابع:

https://www.diabetes.co.uk/diabetes-and-pets.html

https://www.avma.org/resources/pet-owners/petcare/diabetes-

petshttps://www.petmd.com/dog/slideshows/general-health/top-ten-signs-your-pet-has-diabetes#slide-1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا