پرنده ها

چرا مرغ ها قبل از جفت گیری می دوند؟

هنگامی که خروس و مرغ شما جفت گیری می کنند، یک نکته وجود دارد که احتمالا شما را به عنوان مالک آن ها، آزار می دهد. چرا یک مرغ قبل از جفت گیری می دود یا خروس آن را تعقیب می کند تا جفت گیری کند؟ اگر خروس و مرغ خانگی دارید، پس دیدن دویدن قبل از جفت گیری مرغ و خروس برای شما طبیعی است. کاری که آن ها برای تولید مثل انجام می دهند.

سوال اصلی این است که چرا مرغ ها قبل از جفت گیری می دوند؟ یک مرغ، قبل از جفت گیری، به این علت می دود که نمی خواهد جفت شود. با این حال، خروس هایی که غالب هستند، اهمیتی نمی دهند که مرغ چه می خواهد.

آن ها به تعقیب مرغ ادامه می ‌دهند و خواه ناخواه با آن جفت می ‌شوند. در منابع مربوطه، اطلاعات بیشتری در مورد جوجه ها و نحوه جفت گیری آن ها وجود دارد. در این مقاله، به نکات مفیدی درباره جفت گیری مرغ و خروس اشاره شده است.

مرغ و خروس ها چگونه جفت می شوند؟

خروس های غالب، آن هایی هستند که به راحتی می توانند با مرغ ها جفت شوند. با این حال، حتی اگر یک خروس بر گله خود بسیار مسلط است، شاهد این مسئله خواهید بود که مرغ سعی می کند تا قبل از جفت گیری از خروس فرار کند.

رفتار جفت گیری در خروس ها

خروس ها همیشه به جفت گیری فکر می کنند. زیرا وظیفه آن ها تولید است. آن ها باید نسب نژاد خود را ادامه دهند، به همین علت است که یک خروس باید جوجه های زیادی از مرغ های خود داشته باشد. رفتار جفت گیری خروس در فصل بهار و اغلب در فصل زمستان ایجاد می شود. همچنین اغلب، خروس هایی را خواهید دید که انواع مختلفی از رقص را در طول فصل جفت گیری انجام می دهند.

Tid-bitting برای جفت گیری

چرا مرغ ها قبل از جفت گیری می دوند؟ || دام و پت

خروس ها برای اینکه مرغ ها را به خود علاقه مند کنند، کارهایی را انجام می دهند. Tid-bitting رقصی است که در آن خروس صدا ایجاد می کند. خروس ها، سرشان را مثل برداشتن و انداختن، غذاهایی که پیدا کرده اند، بالا و پایین می کنند تا به مرغ ها بگویند که غذایی برای ارائه به آن ها دارد.

این رفتارها ممکن است مستقیماً به جفت گیری یا آمیزش منجر نشود، اما مرغ ها این خروس را به خاطر خواهند آورد. خروس اغلب این رفتار را انجام می دهد تا تأثیری روی مرغ ها ایجاد کند. محققان بیان کرده ‌اند که مرغ ‌ها، خروس ‌هایی را ترجیح می‌ دهند که اغلب چنین رفتارهایی را انجام می‌ دهند.

اگر خروس ‌های زیادی در یک گله باشند و سعی کنند مرغ‌ ها را تحت تأثیر قرار دهند، این وضعیت می ‌تواند منجر به درگیری در بین خروس ها شود. خروس های مسلط، می جنگند، اما خروس های ضعیف عقب نشینی می کنند و فرار می کنند و سعی می کنند یک روز دیگر، شکست شان را تلافی کنند.

خروس غالب تمام تلاش خود را می کند تا از جفت گیری خروس های دیگر با مرغ های خود جلوگیری کند. با این حال، اگر خروس غالب شروع به پیری کند، ممکن است توسط خروس های جوان تر، به چالش کشیده شود. حتی اگر خروس غالب تمام تلاش خود را برای جلوگیری از جفت گیری خروس های ضعیف انجام می دهد، خروس های ضعیف یا ثانویه همچنان ترفندهایی را برای جلب توجه مرغ ها انجام می دهند. Tid-bitting بهترین است، اما رقص های دیگر نیز به خوبی کار می کند.

رقص خروس برای جفت گیری

ترفند دیگری که خروس ها انجام می دهند، رقص خروس است. خروس ها رقصی را در اطراف مرغی که برای جفت گیری انتخاب کرده اند، اجرا می کنند. آن ها بال خود را به سمت مرغ می گیرند و در حالی که برای نشان دادن علاقه دور مرغ می رقصد، آن را روی زمین می اندازند.

با این حال، برخی از خروس ها به جلب توجه مرغ نمی پردازند و مستقیما جفت گیری می کنند! در طول جفت گیری، خروس، پای خود را به پشت مرغ می گذارد و پرهای گردن یا سر آن را با منقار نگه می دارد. پرنده خودش را با استفاده از پاهایش ثابت و تعادلش را حفظ می کند.

در طول فرآیند جفت گیری، بیش از حد واکنش نشان ندهید. زیرا دیدن دعوا و درگیری خروس ها بر سر یک مرغ، طبیعی است و در بیشتر موارد می تواند خشونت آمیزتر باشد. همچنین، ممکن است در فصل جفت گیری، به نظر برسد که خروس به مرغ حمله می کند.

با این حال، اکثر خروس ها به اندازه کافی ملایم هستند تا مرغ بتواند آیین جفت گیری خشن را تحمل کند. اما با این حال، همیشه مراقب یک خروس مهاجم باشید. زیرا ممکن است به مرغ آسیب برساند.

رفتار جفت گیری در مرغ ها

چرا مرغ ها قبل از جفت گیری می دوند؟ || دام و پت

با فرا رسیدن فصل بهار، هورمون های مرغ ها افزایش می یابند. آن ها شروع به یافتن یک جفت مناسب، ساختن لانه، تخم گذاری و نشستن روی تخم های خود می کنند تا زمانی که جوجه های شان از تخم خارج شوند، این روند را  طی می کنند. اولین کاری که مرغ انجام می دهد این است که یک جفت مناسب پیدا می کند.

اگر فقط یک خروس در گله باشد، همان خروس انتخاب خواهد شد! با این حال، اگر خروس های زیادی در گله وجود داشته باشد، مرغ ها انتخاب کننده خواهند بود. دانشمندان ثابت کرده اند که مرغ ها می توانند خروس ها را با هم مقایسه کنند. مرغ ها، خروسی را انتخاب می کنند که بهترین شانه و براق ترین پرها را داشته باشد.

اگر مشخصات خروس مطابق با معیارهای مرغ باشد، آن خروس را انتخاب می کند. همچنین، مرغ ها غریزه ای دارند که موارد زیر را تشخیص می‌ دهند:

  • توانایی یافتن غذا
  • آیا خروس غالب است یا خیر.
  • آیا خروس می تواند از گله محافظت کند و با مرغ ها رفتار خوبی داشته باشد؟

آنها همچنین هر خروس را بر اساس توانایی های حیوان، و نه فقط ظاهر آن، قضاوت می کنند.

مکانیسم جفت گیری خروس

چرا مرغ ها قبل از جفت گیری می دوند؟ || دام و پت

ابتدا خروس به پشت مرغ می رود. سپس دم خود را به سمت عقب مرغ فرو می برد تا اسپرم را وارد بدن مرغ کند. پس از انجام جفت گیری، خروس از آنجا دور می شود. خروس آلت تناسلی ندارد، اما داخل کلوآکای خود پاپیلا دارد. اسپرم از طریق پاپیلا به مرغ منتقل می شود.

یک خروس سالم و جوان می تواند بین 10 تا 30 بار در روز جفت گیری کند. خروس می تواند بین 100 میلیون تا 5 میلیارد اسپرم تولد کند. هنگامی که خروس با استفاده از کلوآکال  اسپرم را به مرغ می دهد، مرغ باید کلوآکای خود را بیرون بیاورد تا اسپرم ها مستقیماً به سمت تخم ها بروند.

هنگامی که اسپرم با موفقیت به داخل مجرای تخمک حرکت کرد، اسپرم تخمک را بارور می کند. همچنین مرغ می ‌توان اسپرم را جمع ‌آوری کند و در دیواره‌ های مجرای تخمک ذخیره کند. این اسپرم ها، به مدت چهار تا پنج روز زنده می ‌مانند و می ‌توانند تخمک ‌ها را با موفقیت بارور کند.

مرغ ها به این علت اسپرم ها را ذخیره می کنند تا برای بارور کردن تخم های دیگر، نیازی به جفت گیری مجدد نداشته باشند.

چرا مرغ ها و خروس ها پرواز نمی کنند؟

مکانیسم تسلیم شدن مرغ ها

در برخی موارد، مرغ ها ممکن است به سرعت نظر خود را در مورد اینکه با کدام خروس جفت شوند، تغییر دهند. ممکن است که غذا یا لقمه های یک خروس را می پذیرند اما با خروس دیگری جفت شوند! اگر چه یک خروس، مسلط باشد و نر آلفا محسوب شود، اما اگر مرغی، خروس را زیاد دوست نداشته باشد، با آن جفت نمی گیرد.

اگر مرغ، خروس را دوست داشته باشد و تصمیم بگیرد که با آن خروس جفت شود، چمباتمه می زند یا خم می شود و سرش را پایین می اندازد و بال هایش را کمی باز می کند تا نشان دهد که برای خروس تسلیم شده است.

هنگامی که جفت گیری تمام شد و مرغ شروع به تولید تخم کرد، شروع به نشستن روی آن می کند تا زمانی که جوجه ها از تخم خارج شوند. وقتی مرغ روی تخم‌ های خود می ‌نشیند، به هیچ خروسی اجازه جفت ‌گیری با خود را نمی ‌دهد و با خروسی که می ‌خواهد وارد محل زندگی آن شود، مبارزه می ‌کند.

اشتباهات رایج در پرورش مرغ گوشتی را بشناسید.

خروس ها از چه سنی شروع به جفت گیری می کنند؟

چرا مرغ ها قبل از جفت گیری می دوند؟ || دام و پت

خروس های جوان می توانند از 4 تا 5 ماهگی شروع به جفت گیری کنند. آنها در سنین پایین به بلوغ جنسی می رسند و اسپرم تولید می کنند. خروس ها با گرفتن پرهای گردن مرغ، شروع به جفت گیری می کنند و در طول این فرآیند، آن ها را رها نمی کنند.

مرغ های جوان، تخم گذاری را در حدود 18 تا 21 هفتگی یا هشت ماهگی آغاز می کنند. هنگامی که مرغ ها شروع به تخم گذاری می کنند، می توانند شروع به جفت گیری کنند و یک خروس را برای جفت گیری انتخاب کنند. مرغ ها هنگام انتخاب جفت می توانند خوش سلیقه باشند.

آنها به دنبال غالب ترین، زیباترین و قدرتمندترین خروس هستند. اما اگر در گله فقط یک خروس وجود داشته باشد، مرغ چاره ای جز جفت گیری با آن خروس ندارد.

چرا برخی از خروس ها بعد از جفت گیری غش می کنند؟

آیا می ‌دانستید خروس ‌ها ممکن است بعد از جفت ‌گیری غش کنند، که فکر کردن به آن می ‌تواند خنده ‌دار باشد، اما اینطور نیست. این احتمال وجود دارد که خروس پس از جفت گیری، به علل مختلفی غش کند. همچنین بدترین حالتی که ممکن است بعد از جفت گیری اتفاق بیفتد این است که ممکن است خروس در اثر جفت گیری بمیرد!

اما چرا خروس ها ممکن است پس از جفت گیری بمیرند؟ اگر خروس ها در طول جفت گیری تلاش زیادی کنند، ممکن است بعد از جفت گیری غش کنند یا بمیرند. در صورت احساس خستگی بیش از حد غش می کنند و همچنین این احتمال وجود دارد که خروس ها پس از جفت گیری به دلیل حمله قلبی بمیرند.

خروس هایی که سالم نیستند، پس از جفت گیری شانس ابتلا به حمله قلبی را دارند. کهولت سن و وراثت نیز یکی از عوامل مرگ یا غش خروس ها پس از جفت گیری است. اگر خروس شما برای جفت گیری خیلی پیر است، اما هنوز مجبور به جفت گیری می شود، ممکن است دچار حمله قلبی شده و در اثر آن بمیرد.

همیشه قبل از قرار دادن خروس در یک قفس به همراه یک مرغ برای جفت گیری، سلامتی و سن خروس را بررسی کنید. اگر خروس شما در گذشته خویشاوند ژنتیکی داشته که به علت جفت گیری مرده است، جفت گیری برای خروس شما عادی نخواهد بود.

با این حال، همیشه قبل از شروع جفت گیری مطمئن شوید که خروس شما سالم است و برای جفت گیری، خیلی پیر نیست.

مرغ ها کی تخم می گذارند؟

منبع
https://animaldome.com

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. ۱. مرغها برای تخم‌گذاری الزاما نیازی به جفتگیری ندارند. یعنی اگر در گله هیچ خروسی نباشد باز هم مرغها تخمگذاری می‌کنند اما تخم‌مرغ‌ها نطفه ندارند و تبدیل به جوجه نمی‌شوند.
    ۲. الزاما بعد از جفتگیری مرغ‌ها بر روی تخم نمی‌خوابند. مرغ‌ها باید اصطلاحا کرچ شوند که حالت‌ها و رفتارهای خاصی بروز می‌دهند. مدل قدقد کردنشان و بالا رفتن دمای بدنشان از ناحیه سینه نشانه آن است. در یک گله تعداد کمی از مرغ‌ها کرچ می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا