سگ ها

دندان درآوردن توله سگ

دندان درآوردن توله سگ: راهنمای صاحبان جدید حیوانات خانگی

دندان درآوردن توله سگ: توله سگ ها خیلی زودتر از انسان ها دندان های بالغ خود را در می آورند. به طور کلی، توله سگ ها تا شش ماهگی دندان های شیری خود را از دست می دهند و دندان های بالغ را به دست می آورند. هنگامی که توله سگ شما دندان های جدید خود را رشد می دهد، دندان های شیری خود را از دست می دهد، ممکن است درد و ناراحتی را تجربه کند.

راهنمای گام به گام دندان درآوردن توله سگ را بخوانید. همه چیز را در مورد چگونگی آرام کردن توله در حال دندان درآوردن خود بیاموزید – و در طول مسیر چه چیزی می توانید انتظار داشته باشید.

چگونه سگ را تشویق کنیم غذا بخورد؟

8 نشانه ای از دندان درآوردن توله سگ

چگونه متوجه شوید که توله سگ شما شروع به دندان درآوردن کرده است؟ تعیین این امر می تواند کمی دشوار باشد، زیرا علائم دندان درآوردن با رفتارهای معمول توله سگ تفاوت زیادی ندارد. اما اگر توله سگ شما در حال دندان درآوردن باشد، این رفتارها بیشتر و شاید شدیدتر می شوند.

علائم رایج دندان درآوردن توله سگ عبارتند از:
 • آبریزش آب دهان: این به دلیل درد لثه است.
 • ناله کردن: این به توله ها کمک می کند تا ناراحتی خود را ابراز کنند.
 • نیش زدن: گاز گرفتن و نیش زدن از غرایز طبیعی توله سگ ها هستند. با این حال، زمانی که آنها در حال دندان درآوردن هستند.
 • جویدن: این کار درد را تسکین می دهد و به توله ها فرصت می دهد تا از دندان های جدید خود استفاده کنند.
 • بی میلی به خوردن: اگر توله سگ شما دیرتر شروع به غذا خوردن می کند – یا از ظرف غذای خود دور می شود – ممکن است دندان درآورد.
 • دندان از دست رفته. از این وضعیت نگران نباشید! دندان های از دست رفته توله سگ شما ممکن است بزرگتر از یک تکه غلات یا حتی یک دانه برنج نباشد. ممکن است بعد از یک جلسه طولانی جویدن یا نزدیک انبوهی از اسباب بازی های سگ بعد از زمان بازی متوجه آنها شوید.
 • لثه های متورم. دهان توله سگ خود را بررسی کنید، ممکن است بتوانید لثه های قرمز یا دردناک را ببینید. حتی مقدار کمی خونریزی غیرعادی نیست. در صورت داشتن هر گونه نگرانی با دامپزشک خود تماس بگیرید یا به آنها مراجعه کنید.
 • لکه های خون پس از جویدن. خون کمی در طول فرآیند دندان درآوردن برای سگ ها طبیعی است. شما به احتمال زیاد لکه های خونی را روی هر چیزی که توله سگتان می جوید مشاهده می کنید. نگران نباشید مگر اینکه مقدار آن غیرعادی به نظر برسد یا توله سگ شما علائم مشهودی از ناراحتی را نشان دهد – در این صورت، در تماس با دامپزشک خود تردید نکنید.

جدول زمانی دندان درآوردن توله سگ

دندان درآوردن توله سگ | دام و پت

مرحله دندان درآوردن زیاد طول نمی کشد و قبل از اینکه متوجه شوید، دندان های شیری توله سگ شما از بین رفته است و سگ بالغ شما مجموعه کاملی از چاپرهای جدید دارد.

 • 2 تا 4 هفته: دندان های شیری وارد می شوند. توله سگ ها هنوز در این مرحله شیر می دهند – چشمان آنها در حال باز شدن است و آنها شروع به کشف دنیای فراتر از مادر خود می کنند.
 • 5-7 هفتگی: رشد دندان های شیری به پایان می رسد. توله ها به طور طبیعی یکدیگر را نیش می زنند و همه چیز اطراف خود را به عنوان بخشی از مرحله مهم رشد خود می جوند.
 • هفته 12 تا 16: دندان درآوردن با افتادن دندان های شیری شروع می شود. این پروسه ممکن است تا چند ماه طول بکشد، اگرچه بستگی به سگ فردی دارد.

توله سگ ها معمولاً تا شش ماهگی تمام دندان های دائمی خود را دارند. همه نژادهای سگ در مجموع حدود 42 دندان بالغ دارند که برای یک عمر توپ گرفتن، جویدن چوب و غذا خوردن مناسب است.

بهترین غذای گیاهی برای سگ کدامند؟

برای درد دندان درآوردن به توله سگم چه بدهم؟

دندان درآوردن توله سگ | دام و پت

برای کمک به حیوان خانگی خود در طول فرآیند دندان درآوردن، به او اسباب بازی های جویدنی ملایم بدهید. اسباب‌بازی‌های سگ مانند KONG به توله سگ شما این فرصت را می‌دهد که بدون آسیب رساندن به کفش‌ها یا مبلمان شما، آن را بجوید. (هر چند، اجازه دهید با آن روبرو شویم، کفش‌ها، کاناپه‌تان و پاهای میز شما ممکن است در طول دوره جویدن مشتاق توله سگ‌تان آسیب ببینند.)

کدام اسباب بازی های جویدنی برای دندان درآوردن بهتر است؟ همانطور که گفته شد، KONG ها به دلایلی یک انتخاب کلاسیک هستند. آنها را با کره بادام زمینی پر کنید تا یک خوراکی جذاب داشته باشید. شما حتی می توانید یک KONG پر شده را فریز کنید تا به چالش اضافه کنید و اثر تسکین دهنده لثه آن را افزایش دهید. KONG اکنون یک چوب دندان درآوردن توله سگ می‌سازد تا ناراحتی را کاهش دهد.

اسباب‌بازی‌های جویدنی

اسباب‌بازی‌های جویدنی ایمن وقتی سگ شما روی آن‌ها می‌چرخد، تراشه نمی‌کند یا خرد نمی‌شود. به همین دلیل است که اسباب بازی های لاستیکی مناسب هستند. نایلابون برای توله سگ ها یک انتخاب محبوب است و معمولاً در فروشگاه مواد غذایی محلی شما موجود است. بسیاری از اسباب بازی های جویدنی مبتکرانه را به صورت آنلاین و از فروشگاه های تخصصی حیوانات خانگی نیز خواهید یافت.

اسباب بازی های طناب می توانند موثر باشند، اما مطمئن شوید که سگ شما آنها را خرد نمی کند و تکه هایی از طناب را نمی بلعد.

علاوه بر اسباب بازی های سگ، جویدن هایی مانند چوب های قلدر نیز می تواند تسکین دهنده باشد. دیگر گزینه های محبوب، شاخ های ریخته شده طبیعی هستند که از استخوان ها ایمن تر هستند. هرگز به توله سگ خود استخوانی ندهید که ممکن است خرد شود، زیرا ممکن است منجر به خفگی شود.

مانند بسیاری از فعالیت های توله سگ، زمان جویدن نباید زمان انفرادی برای حیوان خانگی جدید شما باشد. لازم نیست تمام مدت به آنها خیره شوید – هی، آنها ناز هستند! – اما مراقب باشید. توله سگ ها گاهی اوقات می توانند با جویدن بیش از حد مشتاقانه به خود آسیب برسانند.

چه غذا و خوراکی هایی می توانم به توله سگ بدهم؟

دندان درآوردن توله سگ | دام و پت

شما می توانید به تغذیه توله سگ خود با رژیم غذایی منظم خود ادامه دهید. تغذیه آنها با غذاها یا غذاهای سالم مخصوص نیز در طول دندان درآوردن قابل قبول است.

یک تفاوت؟ اگر از قبل به او غذای مرطوب نمی‌دهید، می‌توانید غذای نرم سگ را به کیبل سگ خود اضافه کنید. این کمک می کند تا صدای کیک آنها به راحتی بر روی دهان توله سگ جدید شما حرکت کند.

مراقب سگ جدید خود باشید. اگر هنگام غذا از درد غر بزنند – یا از غذای خود اجتناب کنند – این نشانه آن است که تغییری در دستور کار است. البته همیشه در مورد هرگونه تغییر رژیم غذایی با دامپزشک خود مشورت کنید.

غذاهای یخی می توانند یک میان وعده خوشمزه برای دندان درآوردن باشند. بسیاری از والدین حیوانات خانگی به تکه های یخ قسم می خورند. بسیاری از سگ‌ها از خرد کردن تکه‌های یخ لذت می‌برند، مخصوصاً اگر آنها مکعب‌هایی از آب مرغ منجمد باشند. باز هم، مانند جویدن، بر توله سگ خود نظارت کنید در حالی که از غذای یخی خود لذت می برند.

سلامت دندان سگ

دندان درآوردن توله سگ | دام و پت

مهم است که به دندان ها و لثه های سگ خود توجه کنید، حتی فراتر از مرحله دندان درآوردن. به این دلیل که سلامت دندان یکی از کلیدهای سلامت کلی حیوان خانگی شماست. شما می خواهید از همان ابتدا از دندان های سگ خود مراقبت کنید. از یک مسواک سگ سانان و یک خمیر دندان مناسب برای سگ استفاده کنید تا مطمئن شوید که سگ شما بهترین مراقبت از دندان را هنگام مسواک زدن انجام می دهد.

سگ های بالغ باید حداقل یک بار در هفته مسواک بزنند. مراقبت منظم از دندان از بیماری پریودنتال جلوگیری می کند و به سگ شما کمک می کند زندگی طولانی و سالمی داشته باشد.

برخی از سگ ها از جویدن دندان نیز لذت می برند که می تواند به بوی بد دهان و سلامت کلی دندان کمک کند. (اما آنها جایگزینی برای مسواک نیستند).

از هر لحظه با توله سگ جدید خود لذت ببرید – آنها خیلی سریع بزرگ می شوند! دندان درآوردن تنها بخشی از سفر برای تبدیل شدن به یک سگ بالغ سالم است. با توجه بیشتر، عشق و جویدن اسباب‌بازی‌ها، دندان درآوردن توله سگ شما قبل از اینکه بتوانید بگویید «بیاور» تمام می‌شود.

شایع ترین علت بوی بد دهان سگ چیست؟

منبع
https://www.pumpkin.care/blog/puppy-teething-guide/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا