حیوانات خانگی کوچک

دم مرطوب در خرگوش

دم مرطوب در خرگوش می تواند نشان دهنده مشکلات ادراری باشد. به طور کلی، دم و قسمت عقب بدن یک خرگوش، نباید خیس یا مرطوب باشد. بوی تند آمونیاک نیز نشان دهنده وجود مشکل در سلامتی حیوان خانگی تان است. در واقع، این علائم، نشان دهنده تماس ادرار خرگوش با پوست بدن این حیوان است.

به طور کلی، سوزش پوست ناشی از ادرار در خرگوش ها، خطرناک، اما قابل کنترل است. توجه داشته باشید که این شرایط، یک علامت است و نشان دهنده یک بیماری نیست. اگر خرگوش شما به عفونت مبتلا شده است، باید به آن رسیدگی شود. به همین ترتیب، ممکن است نیاز به ایجاد تغییر در رژیم غذایی یا سبک زندگی حیوان خانگی تان داشته باشید. این مقاله به شما کمک می کند تا بدانید که چه مسائلی باعث بروز مشکلات ادراری در خرگوش خانگی شما می شود.

بیماری دم خیس در خرگوش چیست؟

اگر خرگوش شما در دفع ادرار دچار مشکل شده باشد، ادرار وارد خز این حیوان خواهد شد. از آن جایی که مجرای ادرار خرگوش در قسمت عقبی بدن آن ها قرار دارد، این شرایط، اغلب منجر به بروز‌ اختلال دم خیس می شود. هر چند این شرایط، با ایجاد بیماری دم خیس متوقف نمی شود.

به طور کلی، ادرار بر روی پاهای عقب خرگوش نیز چکه می کند و خز آن ها را زرد می کند. این شرایط، فقط ناخوشایند و بالقوه بدبو نیست. بلکه برای سلامتی کلی خرگوش خانگی تان، خطرناک است. همچنین، سوزش ادرار باعث ریزش خز خرگوش خانگی تان می شود.

همچنین، این شرایط، باعث زخمی شدن پوست خرگوش می شود. در نهایت، پوست آسیب دیده، از‌ بین می رود. این شرایط، خرگوش خانگی شما را در معرض ابتلا به عفونت قرار می دهد. مهم ترین خطر در این شرایط، Flystrike است که یک وضعیت کشنده برای خرگوش ها محسوب می شود.

به طور کلی، ابتلا به دم خیس و سوزش ادرار، از علائم یک مشکل جدی تر هستند. فقط شستن بخش آلوده بدن خرگوش، درمان کافی برای بهبود حیوان خانگی تان نیست. شما باید به ریشه مشکل بپردازید و آن را حل کنید.

علائم اختلال دم خیس در خرگوش کدام اند؟

دم مرطوب در خرگوش | دام و پت

بسته به شدت سوزش ادرار، دم خرگوش شما مرطوب یا خیس خواهد بود. هیچ یک از این شرایط برای یک خرگوش سالم، طبیعی به حساب نمی آید. به طور کلی، خرگوش ها باید همیشه خشک باشند. راه های زیادی وجود دارد که از طریق آن ها، سوزش ناشی از ادرار بر خرگوش شما تأثیر می گذارد. علائم این وضعیت، عبارت اند از:

 • از دست دادن اشتها
 • احساس بوی شدید آمونیاک
 • پوست قرمز و زخم های باز در پایین پاها
 • وجود لکه های طاس و خز از دست رفته در اطراف ساق پا
 • بروز لکه های واضح و قابل مشاهده ادرار روی پاهای عقبی
 • ناله کردن، جیغ و سایر صداهای نشان دهنده وجود درد هنگام ادرار کردن

در صورتی که هر یک از این مشکلات را مشاهده کردید، باید اقدام به درمان حیوان خانگی تان کنید.

چرا خرگوش من همه چیز را لیس می زند؟

علل بروز خیس شدن دم در خرگوش چیست؟

طیف وسیعی از علل ممکن است برای توصیف بروز سوزش ناشی از ادرار در خرگوش ها وجود داشته باشد. این علل ممکن است مربوط به سلامتی یا سبک زندگی حیوان خانگی تان باشند. از شایع ترین علل سوزش ناشی از ادرار، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاقی
 • آرتروز
 • آسیب یا فلج پاهای عقب
 • عفونت های دستگاه ادراری
 • عوارض ناشی از عقیم سازی
 • Encephalitozoon Cuniculi (معروف به cuniculi)

همچنین، سوزش ناشی از ادرار، ممکن است در نتیجه شرایط زندگی غیربهداشتی ایجاد شده باشد. یک خرگوش باید همیشه، برای استفاده از جعبه بستر، آموزش داده شود. این کار، مانع از خوابیدن آن ها بر روی مواد دفعی خودشان می شود. همچنین، یونجه های محل زندگی آن ها را به صورت روزانه عوض کنید.

حتی اگر به خرگوش خود آموزش دهید که از جعبه بستر استفاده کند، ممکن است که خرگوش تان، از آن به عنوان تخت استفاده کند. این بدان معنی است که شما باید مراقب تعویض جعبه بستر آن ها به طور مرتب، باشید.

چاقی و دم خیس در خرگوش ها

دم مرطوب در خرگوش | دام و پت

بدن یک خرگوش چاق، دارای چندین چین و لایه پوست اضافی، خواهد بود. آن ها برای مقابله با این مشکل، راهی پیدا نخواهند کرد. خرگوش ها در طبیعت، این مشکل را ندارند که اضافه وزن داشته باشند. هنگامی که خرگوش شما ادرار می کند، پوست اضافی ناشی از چاقی، مانند یک مانع عمل می کند.

ادراری که مستقیماً روی پوست خرگوش قرار می گیرد، پوست را می سوزاند. همچنین، ادرار می تواند در این چین های پوستی گیر کند. سپس به روی پاهای خرگوش شما می چکد و نهایتا، به دم آن ها می ریزد. اگر خرگوش شما اضافه وزن دارد، باید رژیم غذایی حیوان خانگی تان را بررسی کنید.

مصرف غذاهای آماده و سبزیجات را به حداقل برسانید. درعوض، یونجه تیموتی تازه را، به مقدار نامحدود، به خرگوش خانگی تان ارائه دهید. خرگوش شما همچنان به خوردن یونجه راضی خواهد بود. با این حال، آن ها کالری بسیار کمتری را وارد بدن خود خواهند کرد. این تغییر، همراه با یک برنامه ورزشی ، وزن آن ها را کاهش می دهد.

آرتریت و درد مفاصل

خرگوش های در حال ادرار کردن، بدن خود را به سمت عقب و دور از دم خود قرار می دهند. اگر آن ها به آرتریت مبتلا شده باشند، انعطاف لازم برای انجام این کار را نخواهند داشت. در این شرایط، آن ها نمی توانند پاهای خود را از سر راه ادرارشان، بردارند.

سعی کنید پاهای عقب خرگوش خود را ماساژ دهید. این کار باعث شل شدن ماهیچه های آن ها می شود و حرکت را آسان تر می کند. در نتیجه، آن ها می توانند پاهای خود را راحت تر حرکت دهند. همچنین، مکمل ها، درد و ناراحتی مرتبط با آرتریت را کاهش می دهند. این کار، انعطاف پذیری را به خرگوش شما باز می گرداند.

آیا خرگوش ها سکسکه می کنند؟

دم خیس در خرگوش چگونه درمان می شود؟

دم مرطوب در خرگوش | دام و پت

مهمترین کار، اقدام زودهنگام برای درمان اختلال دم خیس در خرگوش خانگی تان است. این کار درد خرگوش شما را حداقل، در کوتاه مدت، تسکین می دهد. سپس باید سعی کنید بدانید که چه علتی باعث بروز این مشکل در خرگوش خانگی تان شده است. ممکن است برای تشخیص مشکل خرگوش خانگی تان، به کمک متخصص نیاز داشته باشید.

به طور کلی، دامپزشک آزمایشاتی را برای تعیین علت سوزش ناشی از ادرار، انجام می دهد. در صورت نیاز به دارو، دارو های مناسبی تجویز می شود. این دارو، ممکن است به شکل آنتی بیوتیک برای مبارزه با عفونت ادراری باشد. همچنین، ممکن است که نیاز باشد تغییراتی در سبک زندگی خرگوش خود ایجاد کنید.

به طور کلی، تغییر رژیم غذایی آن ها را در نظر بگیرید. غذاهای آماده را کاهش دهید و میزان یونجه را افزایش دهید. مصرف فیبر برای داشتن توانایی هضم مناسب و کنترل مثانه، ضروری است.

درمان دم مرطوب خرگوش در خانه

اگر پوست خرگوش شما ملتهب است، کمی سودوکرم را روی ناحیه آسیب‌ دیده، بمالید. این محصول بدون نسخه برای خرگوش بی خطر است. این دارو، به درمان مشکل پوستی خرگوش شما کمک می کند. با این حال، این محصول، مشکل حیوان خانگی شما را حل نمی کند. برای یافتن مشکل اصلی خرگوش، باید بیشتر تلاش کنید‌.

به اندازه قفس نگه داری از خرگوش خانگی تان نگاه کنید. خرگوش ها به سرعت رشد می کنند و به راحتی می توان میزان بزرگ شدن آن ها را دست کم گرفت. آیا کلبه خرگوش شما اندازه مناسبی دارد؟ اگر خرگوش شما فضای کافی نداشته باشد، در معرض ادرار خود قرار می گیرد. این شرایط، به طور طبیعی منجر به سوختن پوست حیوان خانگی تان می شود.

نحوه تمیز کردن محل سوزش ادرار در خرگوش های خانگی

دم مرطوب در خرگوش | دام و پت

اگر متوجه وجود سوزش ادرار در خرگوش خانگی خود شدید، باید آن را تمیز کنید. دو راه برای تمیز کردن زخم ناشی از سوختن ادرار وجود دارد، مرطوب و خشک. برای تمیز کردن خرگوش خود، بدون حمام، مراحل زیر را دنبال کنید:

مطمئن شوید که خرگوش شما آرام و راحت است. مقداری نشاسته ذرت خشک بردارید و آن را به پاهای مرطوب خرگوش خانگی تان بمالید. سوختگی ناشی از ادرار برای خرگوش ها دردناک است و احتمالاً در برابر لمس کردن مقاومت می کنند.

خرگوش خود را بی حرکت در جای خود نگه دارید و آن را آرام نگه دارید. آن ها باید در حالی که نشاسته ذرت را به خز آن ها می زنید، بی حرکت بنشینند. بعد از یک یا دو دقیقه، نشاسته ذرت، رطوبت را جذب می کند. خرگوش خود را شانه بزنید و نظافت کنید.

این تکنیک، تا حدی جواب می دهد. هنوز باید بدانید که چرا خرگوش شما به سوختگی ناشی از ادرار مبتلا شده است. رفع علامت بیماری، به معنای درمان آن نیست. در موارد شدید سوختگی ناشی از ادرار، باید خرگوش خود را حمام کنید. این کار نباید بیش از یک بار در هفته انجام شود.

خرگوش خود را حمام کنید.

بسیاری از خرگوش ها، زمان حمام کردن را استرس زا می دانند. با این حال، حمام کردن، بهتر از زندگی همراه با سوزش ادرار است. برای حمام کردن خرگوش، مراحل زیر را دنبال کنید:

یک لگن یا سینک را با حدود 3 اینچ آب گرم پر کنید. این آب نباید خیلی گرم باشد. پوست خرگوش ظریف است و به راحتی می سوزد. مقداری شامپوی خرگوش را به آب اضافه کنید. این شامپو، باید به طور خاص، برای pH پوست خرگوش طراحی شده باشد.

خرگوش خانگی تان را در زیر دستان خود نگه دارید، اما نه آن قدر محکم که در تلاش برای فرار، به خود آسیب برساند. از قسمت عقب خرگوش خود محافظت کنید. آن را به آرامی به سمت آب پایین بیاورید. ارتفاع آب نباید از پاهای عقب خرگوش بالاتر باشد.

هرگز خرگوش را به طور کامل در آب غوطه ور نکنید. شامپو را روی قسمت پوسته پوسته شده ماساژ دهید و آن را بشویید. در طول این فرآیند، حداقل یک بار آب را خالی و دوباره پر کنید. نباید اجازه دهید که ادرار، دوباره، به داخل خز حیوان خانگی تان وارد شود.

هنگامی که از تمیز بودن خرگوش خود مطمئن شدید، آن را با یک حوله ضخیم، نرم و کرکی، خشک کنید. دمای بدن خرگوش خود را اندازه بگیرید. اگر بین 101 تا 103 درجه فارنهایت باشد، در شرایط مناسب هستند. در غیر این صورت، قبل از رها کردن آن ها، بدن شان را تا حد مورد نیاز، گرم کنید.

آیا برای رفع دم خیس باید دم خرگوش را قطع کنم؟

به طور کلی، این کار، مفید نیست. یک خرگوش بدون دم، همچنان همان مشکلات را خواهد داشت. با قطع کردن دم، در واقع شما به درمان بیماری آن ها نمی پردازید. خیس بودن دم آن ها، یک علامت است نه علت. سوزش ادرار باید از طریق مصرف دارو و تغییر شیوه زندگی، برطرف شود.

برخی تکنیک ها، لکه های ادرار را از خز خرگوش شما پاک می کنند. حمام کردن، باعث می شود که آن ها احساس راحتی داشته باشند. البته، حمام کردن، خرگوش ها را برای مدت کوتاهی ایمن نگه می دارد. تمیز کردن سوختگی ناشی از ادرار، با درمان آن، یکسان نیست. شما باید با مشکل حیوان خانگی تان، به صورت ریشه ای مقابله کنید.

خرگوش ها چقدر می شنوند؟

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/wet-tail-in-rabbits/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا