چرا دام و پت

چرا همسترها دعوا می کنند؟

چرا همسترها دعوا می کنند؟

همسترها، جزو حیوانات خانگی هستند که به خاطر تحرک و فعالیت شان شناخته می شوند. با این وجود، گاهی اوقات ممکن است متوجه رفتارهای تهاجمی همسترتان شوید، که از خود بروز می دهد. اگر از بیش از یک‌ همستر نگه داری می کنید، حتی ممکن است شاهد درگیری و مبارزه آن ها باشید.

اگر از بیش از یک‌ همستر نگه داری می کنید، ممکن است گاهی اوقات صدای جیغ زدن همسترهایتان را شنیده باشید. در چنین شرایطی، همسترها، حالت تهاجمی به خود گرفته و به مبارزه می پردازند. درگیری بین همسترها، برای صاحبان این حیوانات خانگی، ناراحت کننده خواهد بود‌.

به طور کلی، چرا همسترها با یکدیگر مبارزه می کنند. چگونه صاحب همسترهای خانگی، می تواند جلوی این رفتار حیوانات خانگی خود را بگیرد؟ در این مقاله، مطالبی درباره درگیری همسترها و جلوگیری از بروز این اتفاق، ذکر شده است. برای پرسیدن سوالات خود، می توانید با یک‌ دامپزشک تماس بگیرید.

عت دعوای همسترها چیست؟

به طور کلی، همسترهای سوری، بسیار سرزمینی هستند. همیشه باید به تنهایی در یک‌ قفس، نگه داری شوند. هرگز دو همستر سوری را پس از بلوغ در یک قفس نگه ندارید. زیرا به خاطر داشتن رفتار سرزمینی قوی، ممکن است که با یکدیگر درگیر شوند.

برخی از نژادهای همسترهای کوتوله، می توانند فضای زندگی خود را به اشتراک بگذارند. اما قفس نگه داری از آن ها، باید به اندازه کافی بزرگ و دارای حریم خصوصی زیادی برای همه همسترهای موجود در قفس باشد. تنها در این صورت است که احتمال درگیری آن ها‌ به حداقل خواهد رسید.

در این مقاله، درباره علل و چگونگی جلوگیری از مبارزه و درگیری دو همستر کوتوله، صحبت خواهیم کرد. اگر دو همستر سوری در حال مبارزه و نبرد باشند. تنها کار برای جلوگیری از این مبارزه، انتقال هر کدام از آن ها به قفس های جداگانه و مجهز است.

همچنین، اگر دو یا چند همستر کوتوله را در یک محوطه نگه داری می کنید. باید بدانید که احتمال مبارزه آن ها وجود دارد. با این حال، هر موردی از جنگیدن و مبارزه، نگران کننده به حساب نمی آید. به خصوص اگر همسترهایتان از نوع همسترهای سوری باشند.

برخی از همسترها برای مصرف انرژی یا تسلط بر یکدیگر، بدون ایجاد آسیب جدی، با هم مبارزه می کنند. اما چگونه می توانید تفاوت مبارزه جدی و خفیف را تشخیص دهید؟

در صورتی که مبارزه بین همسترهایتان، به شکل جدی و خطرناک تبدیل شود. شما به عنوان صاحب این حیوانات خانگی، چه اقداماتی می توانید انجام دهد؟ تشخیص رفتار همستر ممکن است مشکل باشد، بنابراین باید درباره این موضوع، اطلاعاتی کسب کنید.

چرا همسترها با یکدیگر مبارزه می کنند؟

چرا همسترها دعوا می کنند؟ | دام و پت

همسترها از نظر دو ویژگی، بسیار شبیه انسان ها هستند. به گونه ای که گاهی اوقات می توانند با یک همستر دیگر دوستانه زندگی کنند. اما همه همسترها، با یکدیگر سازگار نیستند. همسترهای کوتوله اغلب با هم خوب زندگی می کنند. اما جنگیدن با یکدیگر نیز یک اتفاق غیر معمول در میان آن ها نیست. به دلیل قوی بودن رفتار سرزمینی در همسترهای سوری، هیچ گاه نباید دو همستر سوری را در یک قفس و در کنار یکدیگر نگه داری کنید. در واقع، باید برای هر کدام از آن ها، یک‌ قفس جداگانه مهیا کنید.

همسترهای سوری حیواناتی هستند که تمایل دارند به تنهایی زندگی کنند. اگر یک جفت همستر سوری را در یک قفس نگه داری کنید. درگیری آن ها اجتناب ناپذیر خواهد بود. باید در اسرع وقت، برای هر کدام از آن ها، به صورت جداگانه، یک‌ قفس بزرگ تهیه کنید.

البته، حتی اگر‌ از نژادهای دیگری نیز نگه داری می کنید، بهتر است‌ آن ها‌ را در قفس های جداگانه ای قرار دهید. همسترها علاوه بر داشتن مزاج مخالف با زندگی در کنار یکدیگر، ممکن است به دلیل نداشتن فضای کافی یا استرس، دچار نزاع و درگیری شوند.

حتی همسترهایی که قبلاً نسبت به یکدیگر پرخاشگری نشان نداده اند، می توانند در صورت کوچک بودن قفس و داشتن استرس، شروع به جنگ و مبارزه کنند، بنابراین مهم است که با بالاترین کیفیت مراقبت از همسترهای خانگی، برای رشد بهتر‌ آن ها، آشنا شوید.

تفاوت مبارزه واقعی با مبارزه غیر واقعی در همسترها

در صورتی که یک همستر، تهاجمی‌ تر از همستر دیگر عمل کند، ممکن است بین این‌ دو همستر، درگیری رخ دهد. از طریق روشی که به عنوان “مماشات” شناخته می شود، ممکن است به نظر برسد که همستر مدافع، حیوان مهاجم را نادیده گرفته و بنابراین تسلیم شدن خود را قبل از شروع مبارزه و درگیری، نشان می دهد.

اما اگر یکی از همسترها عقب نشینی نکند، آن گاه ممکن است شروع به مبارزه و درگیری با یکدیگر کنند. وقتی که همسترها با یکدیگر درگیر می شوند، اغلب آن ها را می بینید که در حال تلاش برای غلبه بر یکدیگر هستند. سرانجام، یکی از همسترها، به عنوان نمادی از شکست، به پشت می خوابد.

وقتی این اتفاق می افتد، مبارزه و درگیری آن ها معمولاً به پایان می رسد. با این حال، گاهی اوقات، هیچ کدام از همسترها نمی خواهند تسلیم شوند و این شرایط، به عنوان یک‌ درگیری و مبارزه واقعی در میان همسترها توصیف می شود.

مبارزه واقعی، همانطور که احتمالاً تصور می کنید، تهاجمی تر و خطرناک از یک‌ درگیری خفیف خواهد بود. در صورتی که هیچ کدام از همسترها، شکست در برابر یکدیگر را قبول نکنند، به صورت کاملا واقعی مبارزه خواهند کرد. در طول مبارزه واقعی، علائمی مانند گاز گرفتن شدیدتر و صدای جیغ بلندتر را مشاهده خواهید کرد.

اگر این همسترها به حال خود رها شوند، نبرد میان آن ها زمانی تمام خواهد شد که یک همستر به طور کامل از میدان مبارزه فرار کند.

وقتی همسترها می جنگند چه باید کرد؟

چرا همسترها دعوا می کنند؟ | دام و پت

سریعترین راه برای پایان دادن به نبرد دو همستر این است که بلافاصله آن ها را از نظر فیزیکی جدا کنید. با این حال، شما باید این کار را با احتیاط انجام دهید. هنگامی که دستان خود را به داخل محوطه رسانده و می خواهید که همسترها را از هم جدا کنید، این کار می تواند به طور تصادفی دست شما را مجروح کند. هنگام انجام این کار دستکش بپوشید تا خطر خراشیدگی یا گاز گرفته شدن توسط حیوانات خانگی شما، کاهش یابد.

اگر زمانی که همسترهای شما در حال مبارزه هستند، نمی توانید دستان خود را به داخل قفس وارد کنید، پاشیدن آب به کمک یک بطری اسپری می تواند آنها را از هم جدا کند. پس از آن، می توانید یکی از همسترها را بردارید تا با خیال راحت آن ها را جدا کنید.

گاهی اوقات، پس از درگیری دو همستر، ممکن است نیاز باشد که آن ها را برای مدتی از هم جدا کنید. یعنی برای این که حالت تهاجمی‌ آن ها کاهش یابد، ممکن است نیاز باشد که حداقل یک روز، آن ها را از همدیگر جدا کنید تا میزان پرخاشگری شان کاهش پیدا کند.

وقتی آن ها را دوباره وارد یک‌ قفس می کنید، باید در روزهای آینده رفتار آن ها را از نزدیک زیر نظر بگیرید. در صورتی که این‌ دو همستر، به غیر از مبارزه با یکدیگر، به کار دیگری مشغول نشوند، آن گاه باید به فکر جدا کردن دائمی آن ها باشید. باید قفس های جداگانه ای تهیه کنید.

جلوگیری از نبرد و مبارزه همسترها

با وجود این که نمی توانید شخصیت و روابط بین دو همستر را کنترل کنید، برخی از کارها را می توانید انجام دهید تا خطر نبرد بین این حیوانات کوچک را به حداقل برسانید. با این کار، احتمال زندگی مسالمت آمیز‌ دو همستر در کنار یکدیگر، افزایش پیدا خواهد کرد.

در صورتی که می خواهید از چند همستر نگه داری کنید، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید. البته هیچ کدام از این روش ها، جایگزین تهیه قفس های جداگانه نخواهد شد. در صورتی که ترفند های زیر موثر نباشند، باید همسترهایتان را به صورت جداگانه نگه داری کنید.

نژاد و جنس همسترهایتان را در نظر بگیرید.

چرا همسترها دعوا می کنند؟ | دام و پت

همسترهای کوتوله ماده بیشتر به دلیل این که در یک فضا و بدون جنگ و مبارزه، با یکدیگر زندگی می کنند، شناخته شده اند. در حالی که نرهای همه نژادها تمایل به پرخاشگری بیشتری نسبت به یکدیگر دارند. همسترهای سوری هرگز نباید در محوطه ای با دیگر همسترها، صرف نظر از جنسیت، جفت شوند. این همسترها باید جداگانه نگه داری شوند.

هرگز یک همستر نر و ماده را با هم جفت نکنید، نه به این دلیل که با هم کنار نمی آیند، بلکه به این دلیل که ممکن است “خیلی خوب” با هم کنار بیایند. تولید مثل غیر عمدی، یک خطر بسیار واقعی است که هنگام قرار دادن یک همستر نر و ماده در یک محوطه، ممکن است رخ دهد.

قفس را تمیز نگه دارید.

همسترها دارای رفتار سرزمینی هستند و بوهای تولید شده توسط آن ها، با رفتار سرزمینی شان ارتباط زیادی دارد. مطمئن شوید که محوطه نگه داری از همسترهایتان را تمیز نگه می دارید تا از تجمع بوهایی که باعث استرس حیوانات خانگی شما می شوند، جلوگیری کنید.

کف پوش قفس آن ها باید حداقل یک بار در هفته عوض شود، هرگونه کف پوش مرطوب به طور روزانه یا تقریباً روزانه باید برداشته شود تا فضای تمیز و خشکی برای همسترهای شما حاصل شود. درباره نحوه تمیز کردن محل نگه داری از همسترها، می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید.

قفس نگه داری از همسترها قطعه بندی کنید.

یک جفت همستر، نسبت به یک همستر، به فضای بیشتری برای جابجایی احتیاج دارند، بنابراین قفس آن ها، باید از ابعادی که معمولاً برای یک همستر استفاده می کنید، بزرگتر باشد.

اگر یک همستر تهاجمی، احساس کند که در یک محیط بسیار بسته و محدود است، ممکن است که به رفتارهای تهاجمی و پرخاشگرانه روی بیاورد. سعی کنید که یک قفس بزرگ تر مهیا کرده و اسباب بازی ها و اشیا جدید، مانند چرخ ها و تونل ها را به قفس اضافه کنید تا همسترهای خود را سرگرم کرده و مطمئن شوید که فضای مخصوص خود را دارند.

اگر احساس می کنید اندازه قفس همستر تان مناسب است، روش جایگزین برای خرید یک قفس جدید، این است که یک پارتیشن در قفس قرار دهید تا از نظر فیزیکی، همسترها را از هم جدا کند. پارتیشن های ساخته شده از شیشه یا پلاستیک شفاف را به جای میله انتخاب کنید، زیرا همسترها می توانند از بین شکاف ها با یکدیگر مبارزه کنند. پارتیشن های شیشه ای یا پلاستیکی، به همسترها این امکان را می دهد تا بدون خطر درگیری با هم در یک قفس زندگی کنند.

همسترهای خانگی را از هم جدا کنید.

چرا همسترها دعوا می کنند؟ | دام و پت

متأسفانه، تنها راه تضمین این که همسترهای شما به دنبال مبارزه یکدیگر نخواهند بود، این است که آن ها را به طور دائمی از هم جدا کرده و هرگز آنها را در یک محوطه یکسان نگه داری نکنید.

حتی در صورت وجود پارتیشنی که محل زندگی آن ها را، در یک محفظه، جدا می کند، همچنان می توانند با دیدن یکدیگر دچار استرس شوند. مخصوصاً اگر یکی از همسترها یا هر دو آنها تهاجمی باشند، امکان ایجاد تشویش بیشتر خواهد بود. اگر همسترهای شما نمی توانند با هم کنار بیایند، ممکن است تهیه محوطه های کاملاً جداگانه لازم باشد.

نبرد بین دو همستر ممکن است وحشیانه یا خطرناک به نظر نرسد. زیرا آنها موجودات کوچکی هستند. با این حال، دندان های آن ها می توانند در طول نزاع و دعوا، آسیب جدی به یکدیگر وارد کنند. مشاهده شده است که گاهی اوقات، همسترها دچار جراحات وحشتناکی شده اند. حتی در نتیجه این نبردها جان خود را از دست داده اند.

پیشگیری در ایمن نگه داشتن همسترها بسیار مهم است. همچنین بسیار مهم است که از خلق و خوی هر همستر آگاهی داشته باشید. اگر می دانید که یک همستر به شدت تهاجمی است، باید آن ها را از هم جدا کنید.

در نتیجه، همه چیز وابسته به توجه و مراقبت خوب از همستر است. اگر مطمئن شوید که همسترهای شما سرگرم شده اند. در محوطه ای زندگی می کنند که به اندازه کافی بزرگ است، می توانید یک زندگی مشترک موفق را مشاهده کنید. با این حال، برخی از همسترها با هم کنار نمی آیند. در چنین شرایطی، جدا کردن همسترها برای پیشگیری از مبارزه، ضروری خواهد بود.

منبع:

https://hamsters101.com/hamsters-fight/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا