حیوانات خانگی کوچک

چرا خرگوش بچه هایش را دفن می کنند؟

خرگوش‌ها برای محافظت از بچه‌های خود در برابر شکارچیان، راهکارهای زیادی را طی می‌کنند. در طبیعت، گاهی دفن بچه خرگوش ها توسط مادرشان اتفاق می افتد، که هیچ گونه حیوانی دیگری این کار را نمی‌کند.

خرگوش ها بچه های خود را “دفن” نمی کنند. آنها فقط نوزادان خود را می پوشانند که مانع از یافتن بچه ها با شکارچیان می شود. از آنجایی که بچه خرگوش ها هیچ بوی مشخصی تولید نمی کنند، خرگوش مادر تا آنجا که می تواند از آنها دور می شود تا از هدایت شکارچیان به لانه خود پیشگیری کند.

تنها زمانی که او برمی گردد این است که حداقل یک بار در روز به آنها غذا بدهد. در انجام این کار، احتمال دارد خرگوش ها را بسیار باهوش بدانید، با این حال، این تنها داستان نیست. حداقل یک بار در روز خرگوش مادر باید برای جستجو غذا برای خودش و نوزادش به بیرون برود. بلافاصله پس از ترک لانه‌اش، اغلب علف‌ها، برگ‌ها و گیاهان را روی بچه هایش می‌کوبد تا آنها را زیر زمین دفن کند.

مطمئن باشید، این فقط یک روش برای ترویج بقا در طبیعت است، یعنی راهی برای پوشاندن خود از شکارچیان. اما مزایای جانبی دیگری نیز دارد. اگر فصل سزما باشد، پوشش به گرم نگه داشتن نوزاد کمک می کند. اگر یک روز گرم و آفتابی باشد، آنها را از خورشید محافظت می کند.

بچه خرگوش ها در مرحله زندگی بسیار ظریف هستند. نگه داشتن آنها در زیر زمین و پوشاندن به تنظیم دمای محیط آنها کمک می کند. این کار نه تنها از یافتن لانه توسط شکارچیانی مانند روباه و پرندگان شکارچی بزرگتر پیشگیری، بلکه به پوشاندن لانه نیز کمک می کند.

آیا پس از دفن بچه خرگوش ها توسط مادر نفس می کشند؟

خوشبختانه برای بچه خرگوش ها، اگر مادر آنها را در زیر زمین دفن کند، مشکل تنفس وجود نخواهد داشت. کاری که مادر در واقع انجام می دهد این است که به آرامی لانه را می پوشاند. خاک دارای حفره های کوچکی است که اجازه می دهد هوا به داخل و خارج جریان یابد. همچنین صدا را خفه و هر بوی خاص دیگری را با هم می پوشاند. این همان چیزی است که شکارچیان را از یافتن لانه باز می دارد.

مادر گاهی به اندازه یک روز کامل بیرون خواهد رفت. او فقط برای تغذیه سریع فرزندانش برمی گردد و سپس دوباره آنها را دفن می کند.

مادر نمی خواهد زیاد در کنار بچه هایش بماند زیرا خرگوش های بالغ بوی مشخصی دارند که احتمال دارد شکارچیان را جذب کند. یک واقعیت جالب این است که بچه خرگوش ها عملاً هیچ بویی ندارند که برای اکثر شکارچیان قابل تشخیص باشد. تئوری این است که خرگوش مادر می داند اگر بیشتر از نیازش بماند، بوی بدن خرگوش مادر به لانه یا بچه خرگوش منتقل می شود و بچه هایش را به خطر می اندازد.

خرگوش ها به صورت استراتژیک لانه های خود را در فضای باز می سازند. نکته شگفت انگیز در مورد خرگوش ها و محل لانه سازی آنها این است که گاهی اوقات لانه آنها را در وسط چمن خود پیدا می کنید.

چرا خرگوش ها لانه خود را در فضای باز می سازند؟

چرا خرگوش بچه هایش را دفن می کنند؟ || دام و پت

نظریه ای وجود دارد که فرض می کند خرگوش ها هوشمندانه می دانند که شکارچیان آنها تمایل دارند از مناطقی که در آن انسان و حیوانات خانگی وجود دارد دوری کنند. ساخت محل لانه خود در نزدیکی یا در یک فضای باز مانند حیاط خلوت مسکونی انسان ممکن است بهترین راه برای پیشگیری از آمدن شکارچیان باشد.

به همین دلیل، اگر در یک منطقه روستایی زندگی می کنید که خرگوش ها در آن سکونت دارند، احتمال اینکه لانه خرگوش پر از بچه، در آن پیدا کنید وجود دارد. واقعیت جالب دیگر در مورد لانه هایی که خرگوش ها می سازند این است که فقط یک ورودی وجود ندارد. در واقع این بخش ها از تونل های بسیار زیادی با چند در خروجی برای فرار سریع تشکیل شده است.

پیچیدگی این تونل‌ها حتی یک روش مؤثر برای فرار و گرفتار نشدن خرگوش‌ها است. اما شناخت راهکارهای افزایش وزن در خرگوش برای شما می تواند موثر باشد.

اگر لانه خرگوش را پیدا کنید چه رخ می دهد؟

از آنجایی که خرگوش ها اغلب لانه های خود را در محل زندگی انسان ها می سازند، این احتمال وجود دارد که شما به لانه پر از بچه خرگوش برخورد کنید.

در اینجا مواردی وجود دارد که باید بدانید. برخی از این موارد عبارتند از:
 • لانه را به حال خود رها کنید، لمس به هیچ یک از نوزادان در لانه یا حرکت لانه را به عهده خود نگیرید. اگر خرگوش مادر رایحه ای متفاوت از نوزادان پیدا کند، این احتمال وجود دارد که آنها را رها کند.
 • در صورتی که به طور تصادفی به لانه لگد زدید یا به آن آسیب رساندید، بررسی کنید که آیا هر یک از نوزادان آسیب دیده اند یا خیر. اگر متوجه شدید که هر یک از نوزادان مجروح شده اند، لطفاً با دامپزشک مشورت کنید.
 • اگر هیچ خرگوشی آسیب ندید و به طور تصادفی ورودی لانه را باز کردید، به آرامی خاک اطراف و برگ ها را روی آن لگد بزنید. سعی کنید به دلیل بوی پوست از استفاده دست خودداری کنید.
 • اگر مادر آنها بازنگشت نگران نباشید، خرگوش های مادر معمولاً فقط یک بار در روز برمی گردند تا به بچه های خود غذا دهند.
 • اگر می ترسید که شما یا شخص دیگری لانه را به هم بزند، علامتی بسازید و آن را نزدیک جایی که لانه به انسان ها علامت می دهد قرار دهید تا از این منطقه دوری کنند.
 • در واقع خرگوش ها موجودات فوق العاده شکننده ای هستند. زندگی یک خرگوش سخت است. آنها تقریباً طعمه همه حیوانات بزرگتر دیگر در طبیعت هستند.
 • به عنوان یک پیشرفت تکاملی، خرگوش ها باید برای باهوش تر شدن و یافتن راه هایی برای فرار از هر چیزی که سعی در کشتن آنها دارد، تکامل پیدا کنند.
 • دفن بچه هایشان در زیر زمین و بازدید از آنها در کمترین حد ممکن به بقای گونه‌ها کمک می‌کند. خرگوش‌ها از پوشاندن عطر، تنظیم دما، ساختن لانه در کمترین مکان‌ها، سازگاری پیدا کردند تا در طبیعت زنده بمانند.

آیا بیماری های خرگوش واگیردار هستند؟

حقایقی در مورد بچه خرگوش ها

چرا خرگوش بچه هایش را دفن می کنند؟ || دام و پت

رایج ترین گونه خرگوش در آمریکای شمالی، دم پنبه ای شرقی است که به تعداد زیادی در سراسر مناطق شرقی و مرکزی ایالات متحده زندگی می کند.

اما چندین گونه بسیار مشابه نیز می توان یافت، از جمله:

 • خرگوش مردابی (بیشتر محدود به فلوریدا)
 • دم‌های پنبه‌ای آپالاچی (محدود به کوه‌های آپالاچی)
 • خرگوش باتلاقی (گسترده در مناطق جنوب شرقی و جنوب مرکزی)
 • دم پنبه‌ای ناتال و دم‌پنبه‌ای بیابانی (در جنوب غربی، شمال غرب و شمال مرکزی)

همه این گونه های خرگوش معمولاً در اواخر بهار، تابستان و اوایل پاییز زاد و ولد می کنند و بستر ایجاد می کنند. اما در برخی از مناطق با آب و هوای معتدل (مانند تگزاس) مشاهده می شود که در تمام طول سال نوزادانی را پرورش می دهند.

تعداد بچه گربه ها یا کیت ها در بستر به عوامل زیر بستگی دارد :

 • گونه ها
 • سن مادر
 • زمان سال

3 تا 5 بچه گربه در هر بستر تقریباً متوسط است. در واقع خرگوش های باردار می توانند تا 15 بچه داشته باشند اما میانگین تعداد بچه ها معمولاً حدود 7 بچه است. زیرا گروهی از این نوزادان معمولا به عنوان بچه گربه شناخته می شوند.

چگونه می توان تشخیص داد که بچه خرگوش چند ساله است؟

یک نشانه آسان برای فهمیدن اینکه یک بچه خرگوش چند ساله است، این است که چشمانش چقدر رشد کرده اند. بچه خرگوش ها حدود 10 روز پس از تولد چشمان خود را باز می کنند. اگر کوچک بودن آنها را مشاهده می کنید و با اعتماد به نفس کمتری راه میرود، به احتمال زیاد حدود 10 تا 14 روزه است.

دفن بچه خرگوش ها زیر انبوهی از علف و برگ

خرگوش‌های ماده بچه‌های خود (گربه‌ها) را در لانه‌های کم‌عمق، زیر پوششی از علف و پوشش گیاهی پنهان می‌کنند. آن‌ها را گرم نگه می‌دارد، از شکارچیان در امان نگه می‌دارد، و همه را در یک مکان نگه می‌دارد، تا بتواند دوباره به آنها غذا بدهد. اگر توده ای از بچه گربه های دفن شده پیدا کردید، بهتر است آنها را دست نخورده رها کنید تا مادرشان دوباره به آن ها برگردد.

خرگوش های وحشی در مراتع، جنگل ها و حتی چمن های چمن زنی لانه می سازند. آنها به فضاهای باز علاقه دارند، که اغلب افراد را غافلگیر می کند، زیرا ما تمایل داریم فکر کنیم که آنها را آسیب پذیرتر می کند. اما در واقع یک منطق هوشمندانه در آن وجود دارد، زیرا بیشتر شکارچیان خرگوش ها خودشان از فضاهای باز اجتناب می کنند.

برخی از ناظران همچنین فکر می کنند که خرگوش ها ممکن است به ویژه به چمن ها و حیاط های خلوت کشیده شوند زیرا بوی افراد و حیوانات خانگی که در آنجا زندگی می کنند شکارچیان را حتی بیشتر از آن منصرف می کند.

خرگوش ها در چه سنی می توانند باردار شوند؟

ساختمان لانه

دم پنبه‌ای شرقی و گونه‌های خرگوش‌های نزدیک به هم، لانه‌شان را با حفر یک حوض کم عمق، به طول حدود 5 تا 7 اینچ، عرض 4 یا 5 اینچ و عمق 3.5 تا 5 اینچ می‌سازند.اینها به لانه های جیبی نیز معروف هستند. برای اینکه آن را گرم و دنج کند، حیوان باردار خز را از تمام بدن خود می کند و از آن برای پوشاندن لانه استفاده می کند.

او همچنین از بیرون لانه علف و کاه می آورد تا آن را عایق کرده و راحت کند.و در نهایت او یک لایه علف، کاه، برگ و ساقه های گیاهان علفی اضافه می کند تا نوزادان خود را با آنها پنهان کند. همچنین احتمال دارد به پوشش گیاهی که در حال حاضر بر روی لانه آویزان است تکیه کند.

در حالی که بیشتر خرگوش‌ های وحشی به لانه‌ های جیبی تکیه می‌ کنند، برخی در جستجوی جایگزین‌ ها بسیار خلاق بوده‌اند. یک مادر خرگوش مبتکر حتی مشاهده شد که در فاصله 8 فوتی از زمین در درخت ویستریا لانه می کند.

تکمیل لانه و زایمان

چرا خرگوش بچه هایش را دفن می کنند؟ || دام و پت

خرگوش ها تمایل دارند لانه خود را درست در زمان کوتاه قبل از زایمان تمام کنند. آنها معمولاً در شب زایمان می کنند و نوزادان آنها نابینا، کر و بدون مو به دنیا می آیند. این لانه برای سه تا چهار هفته آینده خانه آنها خواهد بود و در این مدت مادر آنها یک بار در روز  معمولاً در هنگام سحر یا غروب  برمی گردد تا به آنها غذا بدهد.

شیر خرگوش به قدری سرشار از کالری و مواد مغذی است که تنها با یک بار تغذیه در روز تمام انرژی لازم برای رشد به کیت های خرگوش می دهد. خرگوش‌ های مادر در بین غذا، علف‌ ها، برگ‌ ها و پوشش گیاهی را روی بچه گربه‌هایشان می‌ کوبند تا آنها را دفن کنند و برای چرا رها می‌ کنند.

چندین مزیت بقا برای این وجود دارد:

 • در هوای خنک یا باد، لایه عایق اضافی آنها را گرم نگه می دارد.
 • در روزهای گرم و آفتابی، آنها را از گرمای خورشید محافظت می کند.
 • آنها را از شکارچیان هم از نظر بصری و هم با پوشاندن بوی لانه پنهان می کند.
 • همانطور که نوزادان بزرگتر و تحرک آنها بیشتر می شوند، همه آنها را در یک مکان نگه می دارد تا زمانی که مادر برگردد.

از آنجایی که خرگوش‌های وحشی زیادی در حیاط خلوت لانه می‌کنند، احتمال دارد روزی آنقدر خوش شانس باشید که متوجه شوید میزبان لانه خرگوش‌های وحشی خود هستید.

در اینجا چند مرحله ساده وجود دارد که باید انجام دهید:
 •  اگر قبلاً لانه را به هم نزده اید، آن را به حال خود رها کنید.
 • در شرایطی که علائم آسیب وجود دارد، برای مشاوره با بخش خدمات حیات وحش محلی خود تماس بگیرید.
 • اگر هیچ نشانه ای از آسیب وجود ندارد، با احتیاط برگ ها و علف های اطراف را با لگد برگردانید (اگر می توانید از لمس به آن خودداری کنید).
 • نقطه‌ای را که لانه است علامت‌گذاری کنید تا به یاد داشته باشید و سایر افراد خانواده‌تان بدانند که مزاحم آن نشوند.
 • آن را خوب به حال خود رها کنید. مادر فقط یک بار در روز برای شیردهی به مدت چند دقیقه برمی گردد و احتمالاً هنگام سحر یا غروب، پس اگر هیچ نشانه ای از او نمی بینید نگران نباشید.
 • اگر نگران هستید که مادر لانه را رها کند، چیزی متمایز روی آن قرار دهید، مانند یک تکه روبان یا یک شاخه Y شکل، و از ظاهر آن عکس بگیرید. صبح، اگر مزاحمتی ایجاد شده باشد، می‌دانید که مادر یک شبه برای پرستاری برگشته است.

خرگوش‌ها تقریباً بلافاصله پس از زایمان می‌توانند دوباره باردار شوند، و اغلب در حالی که در لانه شیر می‌دهند، با بستر بعدی خود باردار می‌شوند. بنابراین اگر یک لانه جیبی را در جای خود بگذارید، ممکن است متوجه شوید که خرگوش قبل از پایان فصل تا چهار بار دیگر از آن استفاده مجدد می کند.

خرگوش‌های وحشی برای محافظت از بچه‌هایشان، آنها را در لانه‌های کم‌عمق دفن می‌کنند، در حالی که بچه‌ها برای مراقبت از خودشان خیلی کوچک هستند. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که بچه خرگوش هایی را در حیاط خود دفن کرده اید، آنها را به حال خود رها کنید و اجازه دهید مادرشان بدون مزاحمت آنها را پرورش دهد.

سوالات متداول در دفن بچه خرگوش ها

نوزادان چه مدت در لانه خود می مانند؟ بچه خرگوش ها حدود 3 ماه پس از تولد شروع به باز کردن چشم ها، دراز کردن گوش ها و پریدن می کنند. اینجاست که آنها شروع به ترک لانه خود می کنند و به تنهایی بیرون می روند.

خرگوش های مادر با نوزادان مرده در لانه چه می کنند؟ متوجه خواهید شد که خرگوش های مادر بچه های مرده خود را می خورند یا سعی می کنند از بدن آنها خلاص شوند. جسد مرده در لانه بوی بدی ایجاد کرده که شکارچیان را جذب می کند. خرگوش مادر در نهایت هر کاری را که لازم است انجام می دهد تا خرگوش مرده را از بین ببرد.

آیا خرگوش ها وقتی بچه هایشان می میرند غمگین می شوند؟ از طریق بسیاری از بررسی ها، هیچ دلیلی برای تعیین اینکه خرگوش ها هنگام مرگ نوزادانشان احساس غمگینی می کنند وجود ندارد. با این حال خرگوش ها می توانند وقتی با از دست دادن یک خرگوش شریک مواجه می شوند، غم و اندوه را احساس کنند.

بچه خرگوش ها در طبیعت چقدر در لانه می مانند؟ بچه خرگوش ها اغلب پس از رسیدن به 3 هفتگی لانه خود را ترک می کنند. آنها در این زمان به اندازه یک سنجاب خواهند بود. چشمان آنها کاملا باز، گوش هایشان به بیرون کشیده می شود و توانایی پریدن را خواهند داشت.

آیا خرگوش مادر اگر به خرگوش هایش دست بزنی لانه اش را رها می کند؟ در واقع به ندرت پیش می آید که خرگوش مادر اگر بوی انسان را در خرگوش بچه خود بیابد، لانه خود را رها کند. باید از لمس مجدد به خرگوش ها خودداری و لانه خرگوش را به همان دقتی که قبلا بود بازگردانید.

منبع
https://squeaksandnibbles.com/https://abouteverythingpets.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا