گربه ها

چرا گربه ها با هم دعوا می کنند؟

دعوای گربه ها از رفتار های رایج این حیوان خانگی گربه است. به خصوص اگر همزمان از چند گربه مختلف نگهداری می کنید، مطمئنا هر چند وقت یکبار شاهد دعوای این حیوانات با هم هستید. برای حفظ آرامش در میان گربه ها باید با نحوه کنترل رفتار این حیوانات به اندازه کافی آشنا باشید. گاهی اوقات تشخیص اینکه گربه های شما در حال بازی یا دعوا هستند، دشوار است.

برای اینکه بفهمید گربه های شما در حال بازی یا مبارزه هستند، باید زبان بدن گربه ها را از نزدیک مشاهده کنید. علاوه بر این، تماشای ماهیت مبارزه نیز اهمیت زیادی دارد. گربه هایی که در حال بازی هستند معمولا به نوبت بازی می کنند. اگر متوجه شدید که گربه‌های شما در حال دعوا هستند، باید با ایجاد صدای بلند یا ایجاد یک مانع بین گربه‌ها، دعوا را قطع کنید. روش های مختلفی وجود دارد که می تواند در تشخیص دعوای میان گربه ها به شما کمک کند، از جمله:

مشاهده زبان بدن گربه ها

برای تمام افرادی که از حیوانات خانگی نگهداری می کنند، آشنایی با زبان بدن حیوانات یک اصل مهم است. حیوانات با زبان بدن خود با انسان ها ارتباط برقرار می کنند. اگر شما نیز به عنوان یکی از صاحبان حیوانات خانگی علاقه زیادی به نگهداری از گربه ها دارید، باید با زبان بدن این حیوانات آشنا باشید. به عنوان مثال دقت به رفتارهای زیر به شما کمک می کند تا بتوانید دعوا بین گربه های خود را به راحتی تشخیص دهید:

گوش دادن به صدای گربه ها

به طور کلی گربه هایی که در حال بازی هستند سر و صدای زیادی ایجاد نمی کنند. ممکن است گاهی صدای میومیو کردن گربه ها را بشنوید. شنیدن صدای طبیعی گربه ها نشان می دهد که این حیوانات شما در کمال آرامش در حال بازی با یکدیگر هستند و در این بین دعوایی وجود ندارد. اما اگر پیاپی صدای خرخر گربه ها را می شنوید، باید بفهمید که این حیوانات در حال دعوا هستند.

دقت به حالت گوش ها

در طول یک دعوا یا مبارزه، گربه ها معمولاً گوش های خود را به سمت جلو یا عقب سر می کشند. برخی دیگر از گربه ها نیز گوش های خود را به حالت عمودی و سیخ قرار می دهند. بنابراین اگر گربه ای را دیدید که گوش هایش به عقب برگشته یا در مقابل سر قرار گرفته‌ است، باید سریعا بفهمید که این گربه‌ در حال دعوا است. چرا گربه ها دندان قروچه می کنند؟

نگاه کردن به وضعیت چنگال ها

دعوای گربه ها || دام و پت

گربه هایی که در حال بازی هستند، معمولاً چنگال هایشان غلاف یا جمع شده است. خارج شدن چنگال ها از غلاف و کشیده شدن پنجه های گربه، به این معنا است که گربه شما قصد دعوا با یک گربه یا حمله به حیوان دیگری را دارد. چنگال ها اصلی ترین وسیله دفاعی گربه ها هستند. گربه‌ها از چنگال‌هایشان برای آسیب رساندن به سایر گربه یا هر مهاجم دیگر استفاده می‌کنند.

مشاهده رفتارهایی مانند گاز گرفتن

گربه ها در طول بازی با هم ممکن است همدیگر را گاز بگیرند. این گاز گرفتن هیچ آسیبی برای گربه دیگر ندارد و معمولا نشان دهنده خوشحالی و علاقه گربه خانگی شما به همبازی اش است. با این حال، اگر متوجه شدید که یکی از گربه‌ها گربه دیگر را گاز می‌گیرد تا آسیبی به او وارد کند، احتمالاً گربه‌های شما به جای بازی در حال دعوا هستند.

در طول دعوا و در هنگام گاز گرفتن ممکن است یکی از گربه ها از شدت درد فریاد بزند و خرخر کند. آشنایی با رفتار گربه ها باعث می شود که هر چه سریع تر بتوانید به دعوای این حیوانات پایان دهید. گاز گرفتن در هنگام بازی با گاز گرفتن در هنگام دعوا تفاوت های زیادی دارد. اگر گربه خانگی شما مرتباً گربه دیگری را که می خواهد فرار کند گاز می گیرد، بعید است که گربه های شما مشغول بازی باشند.

بررسی وضعیت بدن

گربه هایی که در حال دعوا و پرخاشگری هستند معمولاً بدنشان رو به جلو است. از طرف دیگر، اگر متوجه شدید که گربه‌ها به سمت عقب خم می‌شوند و به سمت یکدیگر می‌روند، ممکن است در حال دعوا باشند. این وضعیت بدن نشان دهنده حالت آماده باش در گربه است. گربه با این رفتار نشان می دهد که هر لحظه آماده چنگ زدن یا گاز گرفتن گربه دیگر است.

دقت به حالت موهای گربه

گربه هایی که درگیر دعوای واقعی هستند موهایشان سیخ می شود. هدف گربه ها از انجام این کار این است که خود را بزرگتر نشان بدهند. بنابراین، اگر متوجه شدید که موهای دم و بدن گربه های شما سیخ شده است باید بفهمید که احتمالا در حال دعوا هستند.

بررسی ماهیت مبارزه

دعوای گربه ها || دام و پت

دعوا یا مبارزه رفتاری مشترک در میان همه حیوانات است. نگاه کردن و دقت به ماهیت مبارزه می تواند اطلاعات زیادی را در مورد دعوای گربه ها در اختیار شما قرار دهد، از جمله:

مقابله به مثل کردن گربه ها

گربه ها در طول یک مبارزه، کاملا روبروی قرار می گیرند و سعی می کنند با ایجاد صدای فریاد و خرخر حریف خود را بترسانند. اگر گربه‌ حریف شروع به دویدن کرد، گربه دیگر به سرعت شروع به دویدن و تعقیب می‌کند. این رفتار مقابله به مثل در هنگام دعوا در میان همه گربه ها دیده می شود.

رعایت سرعت مبارزه

گربه هایی که در حال دعوا هستند چندین بار متوقف می شوند و بعد از مدت کوتاهی دوباره دعوا را شروع می کنند. این وقفه کوتاه به گربه ها فرصت استراحت می دهد. همچنین گربه ها می توانند در این زمان کوتاه موقعیت خود را تغییر دهند. به طور کلی گربه هایی که در حال مبارزه هستند، با سرعت حرکت می کنند و تا یکی از آنها پیروز نشود، دست از دعوا نمی کشند.

بررسی رفتار گربه ها

اگر هنوز مطمئن نیستید که گربه های شما در حال بازی یا دعوا هستند، رفتار این حیوانات را پس از مدت کوتاهی مشاهده کنید. گربه هایی که در حال دعوا هستند، پس از تمام شدن دعوا از یکدیگر دوری می کنند، یا حداقل در نزدیک یکدیگر قرار نمی گیرند. گربه هایی که مشغول بازی بوده اند به رفتار دوستانه با هم ادامه می دهند و رفتار عادی خود را از سر می گیرند. این گربه ها ممکن است چرت بزنند یا نزدیک یکدیگر دراز بکشند. خیره شدن گربه ها و ۱۴ علت اصلی آن را بشناسید.

متوقف کردن دعوا

دعوای گربه ها || دام و پت

حیوانات نیز درست مانند انسان ها دارای شخصیت های مختلفی هستند. بنابراین کاملا طبیعی است که برخی از حیوانات به هیچ وجه نمی توانند به سازگاری برسند. اگر از حیوانات خانگی و به خصوص چندین گربه نگهداری می کنید، باید یاد بگیرید که این حیوانات را به دوستی با هم تشویق کنید. اولین قدم این است که یاد بگیرید چگونه دعوای میان حیوانات را متوقف کنید. برخی از روش های مفید برای توقف دعوای حیوانات عبارتند از:

ایجاد یک صدای بلند

این کار را با کوبیدن در، کف زدن، فریاد زدن، سوت زدن یا با کوبیدن گلدان ها یا اشیاء به یکدیگر برای ایجاد صدای بلند انجام دهید. صدای بلند حواس گربه های شما را پرت می کند و باعث توقف دعوا می شود.

ایجاد یک مانع

موانع مفید هستند زیرا دید گربه ها را نسبت به یکدیگر مسدود می کنند. یک بالشتک، تکه مقوا یا یک وسیله حائل دیگر دیگر را بین گربه ها قرار دهید تا مانع دید این حیوانات نسبت به یکدیگر شود. هنگامی که گربه ها از مبارزه دست کشیدند، هر یک از گربه ها را در اتاق های جداگانه قرار دهید تا به تدریج آرام شوند.

بهتر است پس از گذشت چندین ساعت گربه ها را دوباره به یکدیگر نزدیک کنید. انجام این کار باعث پیشگیری از دعوای بعدی بین گربه ها می شود. سعی کنید همیشه یک وسیله حائل در دسترس خود داشته باشید. این وسیله باعث می شود که دعوای بین گربه ها را متوقف کنید و اجازه ندهید که این حیوانات به یکدیگر آسیب برسانند.

هرگز از دستان خود برای توقف دعوای بین دو گربه استفاده نکنید. اگر دستان خود را وسط دو گربه در حال مبارزه قرار دهید، ممکن است دچار خطر خراشیدگی یا گاز گرفتن شوید. همچنین این احتمال وجود دارد که یک یا هر دو گربه به سمت صورت شما پرتاب شوند.

علاوه بر این، ممکن است یکی از گربه ها شما را ببیند و خشم خود را متوجه شما کند. در نتیجه، این احتمال وجود دارد که گربه خانگی شما حتی پس از پایان دعوا برای همیشه رفتار خود را با شما تغییر دهد.

اگر گربه شما را گاز گرفت، باید در اسرع وقت به یک بیمارستان یا مرکز درمانی مراجعه کنید. گاز گربه اغلب باعث ابتلا به بیماری هایی عفونی مختلفی مانند پاستورلوز و سلولیت می شود. درمان زودهنگام بهترین وسیله برای پیشگیری از عوارض بیماری است.

پیشگیری از دعوای دوباره

اگر گربه های شما برای دسترسی به منابع خواب و غذا مجبور به رقابت نباشند، تقریبا هرگز با هم دعوا نمی کنند. هر گربه باید، ظرف غذا، محل خواب و اسباب بازی های مخصوص خود را در مناطق مختلف خانه داشته باشد. علاوه بر آن عقیم کردن گربه ها می تواند به کاهش درگیری در بین این حیوانات کمک کند.

صدای هیس هیس گربه به چه معناست؟

معمولاً گربه‌ها وقتی می‌ترسند یا هشدار عقب نشینی می‌دهند، با صدای بلند هیس هیس می‌کنند. برای درک بهتر معنای این صدا می توانید به سایر علائم بدن گربه دقت کنید.

سوالات متداول

چرا گربه ها موقع بازی گاز می گیرند؟ 

آیا گربه ها بازی می کنند؟ بله، تقریبا همه گربه ها عاشق بازی هستند.

چرا گربه های من دعوا می کنند؟ برخی از گربه ها به دلایل مختلف نمی توانند با هم کنار بیایند. رقابت برای دسترسی به آب، غذا یا اسباب بازی از شایع ترین دلایل دعوا بین حیوانات خانگی و به خصوص گربه ها است.

منبع
https://www.wikihow.pet

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا