حیوانات خانگی کوچک

درک رفتار های خرگوش

درک رفتار های خرگوش

افرادی که هرگز خرگوش خانگی نداشته اند ممکن است درک رفتار های خرگوش برای آن ها غیر ممکن باشد. هر خرگوش شخصیت منحصر به فرد خود را دارد. همه خرگوش ها برای برقراری ارتباط و ابراز ناراحتی یا ترس از کارهایی  خاص خود استفاده می کنند در حالی که رفتارهای خاص برای اکثر خرگوش ها معنی یکسانی دارد.

حفر زمین

خرگوش ها حفار طبیعی هستند . خرگوش های وحشی، برای لانه سازی و ایجاد خانه ها و خرگوشهای خانگی برای سرگرمی حفاری می کنند. این یک رفتار غریزی است اما برای انسانهایی که آنها را دوست دارند می تواند آزار دهنده و مخرب باشد. خرگوش ها همچنین برای جلب توجه شما روی پاها یا دستان شما حفاری می کنند.

دویدن خرگوش

این رفتار یک علامت از  خوشحالی حیوان دست اموز شما است.

Flopping خرگوش

برخی از افراد وقتی می بینند خرگوش هایشان به پهلو می چرخند نگران  می شوند اما فلاپینگ یک حرکت طبیعی از خرگوش و به معنی آرامش است.است. معمولاً خرگوش شما در حالت استراحت ، نشسته و سپس به پهلو می چرخد ​​تا دراز بکشد. این حرکت فلاپینگ بسیار متفاوت از تشنج است زیرا  در زمان تشنج خرگوش شما بسیار شل خواهد شد ، چشمان او بسته می شود  و پاهای او نیز تکان نخواهند خورد.

پرش خرگوش

درک رفتار های خرگوش | دام و پت

خرگوش ها به  هوا می پرند و بدن خود را می پیچانند تا نشان دهند که خوشحال یا هیجان زده هستند.  در وهله اول  ممکن است فکر کنید که خرگوش از شما می ترسد و فرار می کند اما انجام این کارتوسط خرگوش یک امر طبیعی بوده و مختص یک خرگوش شاد است.

صداهای خرگوش

خرگوش ها حیوانی  اجتماعی هستند و مطمئن باشید که آنها واژگان خاص خود را دارند تا احساس خود را به ما و یکدیگر بگویند. برخی از صدا ها بسیار واضح است مانند جیغ زدن. خرگوش فقط در صورت ترس یا استرس جیغ می کشد.

صداهای کمتر هشدار دهنده دیگر شامل صدای وزوز یا صدای بوق است که می تواند به معنی هیجان آنها باشد و معمولاً در حین استشمام بوی  خرگوشی دیگر دندان قروچه ( ساییدن دندان ها به هم)  انجام می شود. دندان قروچه می تواند بدین معنی باشد که خرگوش شما ناراحت است ، همچنین می تواند نشان دهنده درد آنها نیز باشد. اگر پس از فلاپینگ ، بسیار نرم شنیده شود ، به این معنی است که آنها آرام هستند.

غرغر کردن سر و صدای دیگری است که اگر خرگوش خانگی  دارید که عصبانی است یا استرس دارد ممکن است بشنوید. خنثی سازی یا عقیم سازی خرگوش به شما در از بین بردن تمایلات جنسی ان  کمک می کند اما اگر بخواهید یک خرگوش جدید را به خرگوش خود معرفی کنید ، ممکن است هنوز صدای غرغر را بشنوید. اگر صدای غرغر شنیدید ، باید خرگوش ها را از هم جدا کنید زیرا غرغر نشانگر درگیری یا نوعی رفتار پرخاشگرانه  است.

لگد زدن  خرگوش

درک رفتار های خرگوش | دام و پت

اگر خرگوش ها بخواهند در صورت  نارضایتی می توانند ضربه ای محکم با  پاهای عقبی قدرتمند خود بزنند و دور شوند. اگر خرگوش شما در حالی که از شما دور می شود لگد بزند و خاک بپاشد نشان دهنده  ناراحتی آنها است. اگر خرگوش در حالی که شما او را در آغوش دارید لگد می زند ، باید با احتیاط او را زمین بگذارید زیرا اگر در حین نگه داشتن لگد بزند ، خطر آسیب به  کمر او و فلج اندام ها وجود دارد.

یک خرگوش که پای عقبی خود را  مرتب پرت می کند ، یک خرگوش ناراحت است یا احساس خطر می کند . تپینگ علامتی است که به معنای هشدار دادن به خرگوش های دیگر است . تپینگ می تواند به این معنی باشد که خطر نزدیک است

بوییدن

این روش آنها برای کاوش و تحقیق در مورد چیزهای مختلف است. خرگوش ها دارای بینی های بسیار حساس هستند که به آنها کمک می کند تا محیط زندگی خود را کشف کنند.

گاز خرگوش ها

خرگوش ها ممکن است گاهی به آرام جهت جلب توجه شما را گاز بگیرند . همچنین می توانند برای نشان دادن تسلط ،  ترس ، یا تنفرنیز این کار را انجام دهند. خرگوش ها معمولاً پرخاشگر نیستند و عقیم سازی می تواند به رفع گرایش های تهاجمی کمک کند.

لیسیدن خرگوشها

اغلب دیده می شود که خرگوش ها خود یا دوستانشان را با زبانهای کوچک صورتی رنگ زیبای خود تمیز می کنند. این یک رفتار بسیار عادی و اجتماعی است اما اگر خرگوش موهای زیادی را بلعید می تواند مشکل ساز شود. مطمئن شوید که با شانه زدن یا مسواک زدن مرتب نظافت خرگوش خود را انجام می دهید و موهای اضافی بدن او را حذف می کنید.

چگونه قفس خرگوش را تمیز کنیم؟

درک رفتار های خرگوش | دام و پت

هیچ کس دوست ندارد قفس  حیوان خانگی خود را تمیز کند ، اما رعایت یک برنامه باعث کم شدن دردسر می شود. هیچ قانونی تعیین نشده است که هر چند وقت یک بار قفس خرگوش خود را تمیز کنید ، اما با انجام روزانه پاکسازی ، مشکلات  را برای خود کم تر خواهید کرد. به عنوان یک قاعده کلی ، حداقل یک بار در هفته  قفس خرگوش خود را کاملاً تمیز کنید. اگر بیش از یک خرگوش دارید ، باید بیشتر تمیز شود.

نظافت روزانه قفس خرگوش

 • هر روز کمی تمیزکاری کنید تا قفس خرگوش شما بوی تازه بگیرد.
 • هر روز غذای تازه نخورده را از قفس خارج کنید . در حالت ایده آل ، این کار را دو بار در روز انجام دهید ، یک بار صبح و دوباره شب.
 • ظرف (های) غذا را بشویید.
 • بطری آب را بشویید و دوباره پر کنید. برس بطری این کار را آسان می کند.
 • آلودگی های کوچک مانند لکه های آب و ادرار را که خارج از جعبه است ، پاک کنید. در صورت لزوم این مناطق را با یونجه یا ملافه تازه جایگزین کنید.

نظافت هفتگی قفس خرگوش

درک رفتار های خرگوش | دام و پت

 • روزی از هفته را انتخاب کنید که کمی بیشتر مراحل تمیز کردن را انجام دهید.
 • تمام لوازم و اسباب بازی ها را از قفس خارج کنید. آنها را با استفاده از آب و صابون بشویید.
 • تمام ملافه های پارچه ای را از قفس برداشته و بشویید. ملافه تمیز را جایگزین کنید.
 • قفس را با آب داغ پاک کرده و از سرکه برای از بین بردن رسوبات سفت ادرار استفاده کنید.
 • قفس  را ضد عفونی کنید اما هر ماده ضدعفونی کننده ای باید کاملاً خوب شسته شود. پاک کننده های ضدعفونی کننده گزینه های خوبی برای قفس های چوب نیستند زیرا اگر چوب به خوبی چسب کاری  نشده باشد مواد شیمیایی را خیس می کند. برای ضد عفونی كردن قفس و سایر وسایل می توان از محلول سفید كننده به نسبت یک  به 10 قسمت  با آب استفاده كرد .اجازه دهید قفس و سایر وسایل  در این محلول به مدت حدود 30 دقیقه خیس بخورد و سپس همه چیز را به خوبی بشویید.

تمیز کردن جعبه های بستر خرگوش

همانطور که گفته شد ، جعبه های بستر باید روزانه بررسی و تمیز شوند. این  روش نه تنها برای سلامتی مفید است ، بلکه به عنوان راهی برای کنترل میزان خروج ادرار و مدفوع خرگوش نیز اهمیت دارد. هرگونه تغییر می تواند نشان دهنده وجود یک مشکل سلامتی در خرگوش شما باشد.

دفعات تغییر کامل جعبه بستر و تمیز کردن بستگی زیادی به نوع و مقدار  مورد استفاده شما خواهد داشت. اگر از یک لایه سطحی روی بستر  استفاده می کنید ، ممکن است بخواهید روزانه بستر جعبه را تمیز کنید. اگر برای ایجاد لایه عمیق تر از زباله بیشتر استفاده می کنید ، به راحتی کثیفی ها را بیرون بیاورید و کمتر دفعات بستر را عوض کنید.

نکاتی برای تمیز کردن قفس خرگوش

نمک های کلسیم تمایل دارند در ادرار خرگوش رسوب کرده و ماده سختی را تشکیل دهند که به قفس ها و جعبه های زباله بچسبد. سرکه این نمک های کلسیم را حل می کند ، بنابراین آن را در یک بطری اسپری نگه دارید تا سریع ظرف های زباله را تمیز کرده و قسمت های آلوده قفس را اسپری کنید. اگر جعبه بستر شما رسوبات سفت  بیشتری دارد ، کافی است آنها را به مدت 10 تا 20 دقیقه با سرکه خیس کنید.

 • از پارچه جاذب استفاده  کنید تا تمیز کردن قفس راحت تر شود. برای هر قفس خرگوش دو مجموعه ملافه / پتو در نظر بگیرید .
 • به دنبال یک قفس بزرگ باشید که به راحتی تمیز شود.
 • عقیم سازی  خرگوش با کاهش بروز مارک گذاری و پاشیدن  ادرار ، قفس را تمیزتر نگه می دارد.

سخن آخر

افرادی که هرگز خرگوش خانگی نداشته اند ممکن است درک رفتار های خرگوش برای آن ها غیر ممکن باشد. هر خرگوش شخصیت منحصر به فرد خود را دارد. همه خرگوش ها برای برقراری ارتباط و ابراز ناراحتی یا ترس از کارهایی  خاص خود استفاده می کنند در حالی که رفتارهای خاص برای اکثر خرگوش ها معنی یکسانی دارد، بنابر این، درک رفتار های خرگوش نیاز به آموزش و دقت زیاد دارد.

منابع :

https://www.thesprucepets.com/rabbit-cages-cleaning-tips-1239301

https://www.thesprucepets.com/common-rabbit-diseases-4137309

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا