گربه ها

شکستگی اندام ها در گربه ها چگونه درمان می شود؟

شکستگی اندام ها در گربه ها چگونه درمان می شود؟

درمان شکستگی اندام ها در گربه ها به نوع و شدت آن بستگی دارد. اما برای درمان خانگی شکستگی در گربه ها بهتر است به صورت آنلاین با دامپزشک مشورت کنید. شکستگی در گربه ها هنگامی رخ می دهد که استرس و فشار غیر عادی به استخوان ها وارد شده و باعث ترک یا شکستگی آن می شود. شکستگی در حیوانات اهلی خانگی، معمولاً به دلیل آسیب دیدگی های روزمره مانند زمین خوردن، حمله حیوانات یا اصابت ماشین رخ می دهد.

در گربه ها، استخوان هایی که به احتمال زیاد شکسته می شوند شامل استخوان ران، لگن، فک و دم است. برای افزایش احتمال بهبودی کامل، شکستگی ها نیاز به درمان فوری دامپزشکی دارند. اگر گربه شما دچار شکستگی استخوان شده است، در معالجه شکستگی های حیوان خانگی خود تأخیر نکنید.

شکستگی در گربه ها، چه علائمی دارد؟

به عنوان اولین قدم برای تشخیص، راه رفتن گربه خود را تماشا کنید. شکستگی می تواند توانایی راه رفتن گربه شما را به صورت آشکاری تحت تأثیر قرار بدهد. به عنوان مثال:

  • اگر استخوان پای حیوان شکسته باشد، ممکن است پای آسیب دیده را در هوا بالا نگه دارد و روی پاهای دیگر راه برود. یا اگر بتواند روی پای آسیب دیده راه برود، ممکن است با لنگی راه برود.
  • اگر گربه شما از چند ناحیه پا دچار شکستگی شده باشد، احتمالاً دیگر قادر به راه رفتن نخواهد بود. اما شکستگی لگن راه رفتن را برای گربه بسیار دشوار می کند.
  • اگر گربه شما دچار آسیب های نخاعی شده باشد، ممکن است به دلیل فلج شدن دیگر قادر به راه رفتن نباشد. گربه شما درصورت ایجاد آسیب در دم ممکن است هنگام راه رفتن یا عدم هماهنگی در پاهای پشتی خود، دم خود را بکشد.
  • اگر گربه شما دچار شکستگی فک شده باشد، ممکن است نتواند غذا را در دهان خود بجوید یا نگه دارد. عدم توانایی غذا خوردن می تواند به همان اندازه جدی بودن مشکل در راه رفتن خطرناک باشد.

پس از تشخیص، ناحیه آسیب دیده را با دقت بررسی کنید. شکستگی در گربه ها حادثه ای دردناک است. گرچه ممکن است گربه شما در شرایط عادی آرام و مهربان باشد، اما ممکن است درد ناشی از شکستگی استخوان حیوان باعث شود تا شما را چنگ بزند. علاوه بر این، حیوان ممکن است ترسیده باشد. برای اینکه به گربه خود نزدیک شوید تا شکستگی اش را بررسی کنید، با آرامش به آن نزدیک شوید. ناحیه آسیب دیده را از نظر وجود تورم و خونریزی بررسی کنید.

انواع شکستگی در گربه ها کدامند؟

شکستگی اندام ها در گربه ها چگونه درمان می شود؟ || دام و پت

گربه شما ممکن است به دلیل درد بسیار زیاد، سر و صدا کند. تعجب نکنید اگر بشنوید که او به خاطر درد، زوزه می کشد، ناله یا حتی گریه می کند. خصوصاً اگر بخواهید حیوان را لمس کنید بیشتر سر و صدا خواهد کرد.

چندین طبقه بندی برای شکستگی وجود دارد، از جمله:

  • ترک استخوان (استخوان کاملاً شکسته نشده است).
  • شکستگی ساده (استخوان به بیرون از پوست نفوذ نمی کند).
  • شکستگی مرکب (استخوان به پوست نفوذ می کند).

اگر نمی توانید تعیین کنید که گربه شما چه نوع شکستگی دارد، نگران نباشید، دامپزشک این کار را انجام می دهد.

اقدام فوری در هنگام شکستگی در گربه ها کدامند؟

کمک های اولیه مفید برای شکستگی را انجام دهید. وقتی گربه شما دچار شکستگی می شود، نیاز به درمان فوری توسط دامپزشک دارد. اگر نمی توانید بلافاصله آن را به کلینیک یا مطب دامپزشکی برسانید، می توانید چند اقدام ساده به عنوان کمک های اولیه در خانه انجام دهید تا استخوان حیوان خانگی ثابت شود.

اگر ناحیه شکسته شده خونریزی دارد، یا اگر استخوان شکسته شده از پوست خارج شده است، یک حوله تمیز یا گاز استریل را روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.

گاز استریل در تمام دارو خانه ها در دسترس است. در صورت وجود خونریزی، لازم نیست خون ریزی را به طور کامل متوقف کنید. هرگز نباید استخوان شکسته شده را حرکت دهید. زیرا این کار می تواند شرایط گربه را از آن چیزی که هست بد تر کند.

اگر مطمئن نیستید چه کاری می توانید برای گربه خود انجام دهید، ابتدا با یک دامپزشک تماس بگیرید. به غیر از دارو های تجویز شده توسط دامپزشک، از داروهای دیگری استفاده نکنید.

شکستگی در گربه ها چگونه تشخیص داده می شود؟

شکستگی اندام ها در گربه ها چگونه درمان می شود؟ || دام و پت

در اسرع وقت گربه خود را به مطب دامپزشکی ببرید. گربه خود را تا حد ممکن ساکت نگه دارید، او را در یک حوله ضخیم پیچیده و به مطب یا کلینیک دامپزشکی منتقل کنید. دامپزشک گربه آسیب دیده را معاینه فیزیکی می کند و شکستگی ها را بررسی می کند. تصویر برداری اشعه ایکس به دامپزشک کمک می کند تا نوع شکستگی و شدت آن را تشخیص دهد.

به دامپزشک خود شرح مفصلی از آسیب استخوانی گربه خود، از جمله نحوه و زمان وقوع و هر گونه کمک های اولیه که انجام داده اید، بدهید.

شکستگی ممکن است تنها آسیب وارده به گربه شما نباشد. حیوان خانگی شما ممکن است آسیب های داخلی نیز داشته باشد (به عنوان مثال، خونریزی داخلی، آسیب عضو). همچنین می تواند به سایر آسیب های خارجی (به عنوان مثال، بریدگی، کوفتگی) نیز مبتلا شود. دامپزشک با انجام معاینات فیزیکی و کمک گرفتن از آزمایشات تصویربرداری (اشعه ایکس، سونوگرافی) برای شناسایی سایر آسیب ها اقدام می کند.

بسته به میزان آسیب دیدگی گربه، دامپزشک ممکن است قبل از بررسی ناحیه شکستگی، آسیب های دیگر احتمالی را ارزیابی کند.

درمان شکستگی استخوان گربه چیست؟

ابتدا باید آسیب های جدی و خطرناک و جدی را درمان کنید. اگر حیات گربه شما در معرض خطر جدی باشد، دامپزشک برای تثبیت شرایط حیاتی حیوان قبل از اقدام به درمان شکستگی، باید اقدامات سریع و فوری انجام دهد. درمان های اضطراری شامل تزریق مایعات داخل وریدی، اکسژن درمانی و تسکین درد است.

هنگامی که وضعیت کلی سلامتی و پارامتر های حیاتی گربه شما پایدارتر شد، دامپزشک شما یک طرح درمانی مناسب برای شکستگی گربه تان پیشنهاد خواهد کرد.

در مورد گزینه های درمان شکستگی می توانید با دامپزشک مشورت کنید. درمان های مختلفی اعم از روش های جراحی و غیر جراحی برای درمان شکستگی گربه ها در دسترس است. گزینه های درمانی غیر جراحی مانند آتل، گچ، یا استراحت بدون تحرک و فعالیت ممکن است برای درمان برخی از شکستگی ها مفید باشد.

سایر شکستگی ها ممکن است به کاشت ایمپلنت (از جمله پیچ و صفحات پلاتین) نیاز داشته باشند. کاشت ایمپلنت نوع درمانی که گربه شما به آن نیاز دارد به عوامل مختلفی از جمله سن حیوان، سلامت کلی و ماهیت شکستگی ( استخوان ها شکسته شده، نوع شکستگی) بستگی خواهد داشت.

در مورد گزینه های درمانی و تصمیم گیری درباره انتخاب بهترین برنامه درمانی برای گربه خود، با پرسیدن سوال از دامپزشک، پیش قدم باشید. مشارکت فعال در روند تصمیم گیری ممکن است به بهبود نتیجه روش درمانی گربه شما کمک کند.

چگونه از گربه خود در خانه مراقبت کنیم؟

شکستگی اندام ها در گربه ها چگونه درمان می شود؟ || دام و پت

فعالیت و تحرک گربه خود را محدود کنید. شکستگی ها وقتی که استخوان آسیب دیده ساکن و بدون حرکت تثبیت شده باشد، به خوبی بهبود می یابند. پس از اتمام‌ درمان دامپزشکی، باید گربه خود را در خانه نگه دارید و اجازه ندهید حرکاتی مانند دویدن و پریدن انجام دهد. اگر گربه تان معمولاً آزادانه در سراسر خانه شما پرسه می زند، در نظر بگیرید كه در اوقاتی که نمی توانید بر او نظارت كنید، گربه را در یك منطقه كوچك نگهداری كنید.

در صورت امکان، گربه خود را در اتاقی قرار دهید که هیچ مبلمان یا پیشخوانی که بتواند از روی آن بپرد وجود نداشته باشد. اگر حیوان خانگی شما شکستگی فک دارد، بهتر است لازم باشد با دست به حیوان غذا دهید و همچنین غذاهای نرم به آن بدهید تا مجبور نشود از فک خود زیاد استفاده کند.

زمان از پیش تعیین شده ای برای ایجاد محدودیت برای گربه های بهبود یافته وجود ندارد. دامپزشک زمان مورد نیاز برای استراحت و بازیابی سلامتی گربه تان را تجویز خواهد کرد.

در صورت لزوم به گربه خود دارو بدهید.

حتی اگر گربه سعی کند درد خود را بر اساس غریزه خود پنهان کند، گربه شما احتمالاً درد زیادی خواهد کشید. دامپزشک در صورت نیاز برای گربه شما داروی ضد درد تجویز خواهد کرد. اگر شکستگی استخوان به گونه ای باشد که استخوان پوست نفوذ کند، ممکن است ناحیه آسیب دیده با عوامل بیماری زا آلوده شده باشد. در این صورت دامپزشک آنتی بیوتیک نیز تجویز خواهد کرد.

تمام دستورالعمل های تجویز شده توسط دامپزشک را با دقت دنبال کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه داروها را به گربه خود بدهید، از دامپزشک بخواهید نحوه صحیح انجام این کار را به شما نشان دهد.

بانداژهای گربه خود را به طور منظم عوض کنید. 

شکستگی اندام ها در گربه ها چگونه درمان می شود؟ || دام و پت

اگر دامپزشک محل شکستگی را بانداژ کرده است، ممکن است لازم باشد که باند های خیس یا کثیف را تعویض کنید. ادرار دلیل رایجی برای خیس شدن باندها است. دامپزشک می تواند روش مناسب برای برداشتن باند قدیمی، تمیز کردن منطقه آسیب دیده (در صورت لزوم) و قرار دادن باند جدید را به شما نشان دهد.

هنگام بانداژ، بهتر است که باند را خیلی محکم بپیچید، زیرا این امر باعث قطع گردش خون در ناحیه آسیب دیده شده و بهبودی آن را به تأخیر می اندازد. همچنین این کار برای گربه شما بسیار ناخوشایند خواهد بود.

لوازم بانداژ در داروخانه ها موجود است. دامپزشک می تواند برند خاصی را برای خرید توصیه کند. اگر نمی توانید باند گربه خود را تعویض کنید، از دامپزشک بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

پس از درمان شکستگی، برای ارزیابی بهبود وضعیت گربه، تنظیم قرار ملاقات بعدی با دامپزشک ضروری است. به عنوان مثال، دامپزشک شما ممکن است بخواهد از تصویر برداری اشعه ایکس استفاده کند تا میزان بهبود استخوان را تشخیص دهد. بهبودی استخوان ها معمولاً بین 4 تا 6 هفته طول می کشد، بنابراین قرار ملاقات بعدی شما احتمالاً حدود یک ماه پس از درمان اولیه خواهد بود.

نتیجه گیری

به دامپزشک خود اجازه دهید تا تصمیم نهایی را برای درمان شکستگی استخوان گربه شما، بگیرد. هنگامی که شما و دامپزشک در مورد برنامه مناسب درمانی تصمیم گرفتید. به دامپزشک خود اجازه دهید تا آنچه را که برای درمان شکستگی لازم است، انجام دهد. در بسیاری از موارد شکستگی، جراحی بهترین گزینه درمانی است. اگر شکستگی پیچیده یا ترکیبی باشد، دامپزشک ممکن است شما را به یک جراح متخصص دامپزشکی ارجاع دهد.

همچنین این احتمال وجود دارد که دامپزشک برای بهبود و ترمیم شکستگی استخوان، بستری شدن در بیمارستان های تخصصی دام پزشکی را تجویز کند.

برخی شکستگی ها آنقدر شدید هستند که قابل جبران نیستند. اگر شکستگی گربه شما بسیار شدید است، دامپزشک ممکن است قطع عضو را پیشنهاد کند، به خصوص اگر دم شکسته باشد.

در صورت مشاهده قرمزی، تورم یا ترشح از ناحیه آسیب دیده، قبل از مراجعه قرار ملاقات از پیش تعیین شده، گربه خود را نزد دامپزشک ببرید. منطقه آسیب دیده ممکن است آلوده باشد و نیاز به درمان های بیشتری داشته باشد.

در صورت داشتن سوالات بیشتر درباره شکستگی های استخوان گربه، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

منبع:

https://www.wikihow.pet/Treat-Fractures-in-Cats?amp=1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا