گربه ها

درمان اضطراب گربه

درمان اضطراب گربه

درمان اضطراب گربه ها با روش های مختلف توسط یک دامپزشک با تجربه امکان پذیر است. برای اینکه یاد بگیرید چگونه اضطراب در گربه ها را درمان کنید این مقاله را تا انتها بخوانید. اضطراب در بین گربه های همه نژادها شایع است، اما در گربه های سالمند بیشتر مشاهده می شود. علائم اضطراب در بین گربه شامل کثیف کردن خانه، پنهان شدن، نظافت بیش از حد، ریزش مو یا لرزش است. تغییر در روال خانه یا محیط خانه می تواند باعث ایجاد نگرانی در گربه ها شود.

دامپزشک یا رفتارشناس می تواند به تشخیص و درمان اضطراب گربه کمک کند. درمان ممکن است شامل اصلاح رفتار، دارو، تغییرات خانگی یا ترکیبی از هر سه باشد. یک گربه مضطرب با علائم واضح به صاحب خود می فهماند که مشکلی وجود دارد. با این حال، برای انسان آسان است که علائم را اشتباه تفسیر کرده و علت اصلی رفتارهای گویا را از دست بدهد. دامپزشکان برای درمان اضطراب در گربه ها راه کار هایی دارند.

تشخیص اضطراب در گربه ها

دامپزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل روی گربه شما انجام می دهد و در مورد رفتار او و تغییرات اخیر در رژیم غذایی یا محیط از شما سوال می پرسد. هیچ آزمایشی تشخیصی دامپزشکی برای تشخیص اضطراب در گربه ها وجود ندارد. با این حال، دامپزشک شما ممکن است رادیوگرافی، آزمایش خون یا آزمایش ادرار را برای رد هرگونه بیماری زمینه ای پزشکی که علائم مشابه اضطراب را دارد منتفی کند.

به عنوان مثال، بیماری های مثانه یا گوارشی ممکن است منجر به عادات غیرطبیعی جعبه زباله شود. مراقبت بیش از حد می تواند نشان دهنده حساسیت پوستی باشد یا بیماری تیروئید ممکن است باعث افزایش سر و صدا توسط گربه شود. گربه ای که درد دارد اغلب علائم اضطراب را نیز نشان می دهد. در صورت عدم تشخیص بیماری، پزشک می تواند توصیه هایی را برای کاهش اضطراب گربه شروع کند.

چگونه اضطراب در گربه را درمان کنیم؟

درمان اضطراب گربه | دام و پت

چند روش برای درمان اضطراب در گربه ها وجود دارد، از جمله آموزش رفتار، داروها یا مکمل ها، و غنی سازی محیط، یا ترکیبی از این رویکردها. دامپزشک شما با شما همکاری خواهد کرد تا بر اساس آنچه برای شما و گربه شما مناسب تر است، یک برنامه درمانی شخصی تهیه کنید. اگر می توانید علت اضطراب گربه خود را دقیق مشخص کنید، ساده ترین راه حل این است که در صورت امکان عامل استرس را حذف کنید. به عنوان مثال، اگر گربه شما مضطرب است زیرا یکی از هم خانه های گربه او را مورد آزار و اذیت قرار می دهد، گربه ها را جدا کنید تا بتوانید رفتار آنها را کنترل کنید.

یک مربی یا رفتارشناس می تواند تکنیک های تقویت مثبت مانند بازی، رفتار یا نوازش را برای کاهش رفتارهای اضطرابی ناخواسته و پاداش رفتارهای مورد نظر توصیه کند. تکنیک های آموزشی بر اساس نوع اضطراب متفاوت است. به طور کلی، روند درمان شامل قرار دادن گربه در برابر عامل استرس و سپس پاداش دادن به آنها برای حفظ آرامش است. با گذشت زمان، قدرت یا مدت زمان کنترل استرس افزایش می یابد و هر بار که گربه آرام می ماند، پاداش ها ادامه می یابد.

هشدار در مورد اضطراب گربه ها

دامپزشکان و رفتارشناسان به طور کلی نسبت به مجازات گربه به دلیل رفتارهای مشکل ساز مربوط به اضطراب هشدار می دهند. گربه با رفتار خود نشان می دهد که او در مورد چیزی نگران بوده است و با تنبیه ناخواسته، تنها شرایط برای گربه بدتر می شود. دامپزشکان ممکن است داروهای تجویز شده یا مکمل های بدون نسخه را پیشنهاد کنند تا به گربه ها کمک کند تا به اندازه کافی به برنامه رفتاری خود پاسخ دهند. مکمل ها و داروها می توانند عوارض جانبی مانند خواب آلودگی یا اسهال را ایجاد کنند، یا ممکن است برای برخی گربه ها اصلاً موثر واقع نشوند.

ممکن است یک دوره آزمایش و خطا با دامپزشک شما برای یافتن بهترین راه حل وجود داشته باشد. به ندرت درمانی برای اضطراب وجود دارد، اما اغلب می توان آن را به خوبی مدیریت کرد. یافتن بهترین برنامه مدیریتی برای گربه مضطرب شما می تواند ماه ها و به طور سخت طول بکشد. در مورد مشکلات خود با دامپزشک صحبت کنید.

لیزین برای گربه ها چه عوارض و فوایدی دارد؟

مکمل های بدون نسخه برای درمان اضطراب در گربه ها

درمان اضطراب گربه | دام و پت

فرمون صورت مصنوعی گربه

فرمون های صورت گربه یک گزینه طبیعی است که برای کمک به گربه های مبتلا به استرس و اضطراب با تقلید از رایحه های آرامش بخش تولید شده در هنگام تماس گربه با شخص یا شی، به عنوان بخشی امن و اطمینان بخش از قلمرو خود طراحی شده است. این فرمون بدون نسخه موجود است، به صورت یقه، پخش کننده یا اسپری موجود است. دیفیوزر در اتاقهای کوچک سرپوشیده به خوبی کار می کند. این اسپری باید روی اقلام پارچه ای مانند حوله در سفر استفاده شود تا گربه شما آرام شود.

L-theanine

این ترکیب یک مکمل غذایی بدون نسخه است که نشان داده شده است به گربه ها و سگ ها کمک می کند تا با اضطراب جدایی و عوامل استرس زای محیطی مقابله کنند. L-Theanine یک اسید آمینه است که با آرامش عضلات، کیفیت بهتر خواب، کاهش فشار خون و ضربان قلب و مزایای شناختی مرتبط است. این دارو بدون نسخه به عنوان قرص یا به عنوان ماده ای در غذاها یا غذاهای مخصوص گربه تهیه می شود.

ال تریپتوفان

ال تریپتوفان یک مکمل غذایی بدون نسخه است که می تواند آرامش را در برخی گربه ها تقویت کند. این ترکیب یک اسید آمینه است که با کاهش رفتارهای تکراری، سر و صدا، وابستگی و پرخاشگری همراه است. این دارو بدون نسخه به عنوان قرص یا به عنوان ماده ای در غذاها یا غذاهای مخصوص گربه تهیه می شود.

آلفا کازوزپین

آلفا کازوزپین یک مکمل غذایی بدون نسخه است که برای کاهش ترس، اضطراب و پرخاشگری در برخی گربه ها استفاده می شود. پپتید مربوط به شیر، آلفا-کازوزپین بدون نسخه به صورت قرص یا به عنوان ماده ای در غذاها یا غذاهای مخصوص گربه تهیه می شود.

درمان های مکمل مانند ماساژ یا طب سوزنی برای درمان اضطراب گربه استفاده می شود. شواهد مشخصی وجود ندارد که آنها برای این مشکل در گربه ها کار می کنند، اما آنها بی خطر هستند و می توانند مفید باشند. درمان های حاوی کانابیدیول (CBD) به طور فزاینده ای در دسترس هستند، اما تحقیقات علمی در مورد استفاده از آن در گربه ها وجود ندارد. هنگام بررسی هرگونه مکمل غذایی، از دامپزشک خود در مورد مارک ها و فرمولاسیون های معتبر سوال کنید، زیرا مکمل ها به خوبی تنظیم نشده اند.

تبخال گربه چیست و چه علائمی دارد؟

داروهای تجویزی برای درمان اضطراب در گربه ها

درمان اضطراب گربه | دام و پت

آمی تریپتیلین(Elavil- Levate)

آمیتریپتیلین نوعی دارو است که به عنوان داروی ضدافسردگی سه حلقه ای (TCA) شناخته می شود و برای درمان اضطراب عمومی و اضطراب جدایی و اختلالات رفتاری در گربه ها و سگ ها استفاده می شود. این دارو همیشه باید زیر نظر دامپزشک و همراه با برنامه اصلاح رفتار مورد استفاده قرار گیرد.

کلومیپرامین(آنافرانیل – Clomicalm)

کلومیپرامین یک نوع دارو است که به عنوان ضد افسردگی سه حلقه ای (TCA) شناخته می شود. Clomicalm برای درمان اضطراب جدایی در سگ ها از FDA تأیید شده است. این دارو همیشه باید زیر نظر دامپزشک و همراه با برنامه اصلاح رفتار مورد استفاده قرار گیرد.

فلوکستین (پروزاک)

فلوکستین، که در انسان به عنوان پروزاک شناخته می شود، نوعی دارو است که به عنوان مهار کننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) شناخته می شود. Reconcile یک محصول فلوکستین تأیید شده توسط FDA برای درمان اضطراب جدایی در سگ است. این بیشترین داروی تجویز شده برای دفع ادرار خارج از جعبه زباله و اضطراب عمومی در گربه ها است. همیشه باید تحت نظارت دامپزشک و همراه با برنامه اصلاح رفتار مورد استفاده قرار گیرد.

گاباپنتین

گاباپنتین یک داروی ضد تشنج و عصبی است که گاهی توسط دامپزشکان تجویز می شود تا به تسکین برخی از انواع درد یا اضطراب کوتاه مدت در گربه ها مانند سفر یا درمان پزشکی کمک کند. همیشه باید زیر نظر دامپزشک استفاده شود.

آلپرازولام (زاناکس)

آلپرازولام، که بیشتر برای انسان به عنوان زاناکس شناخته می شود، نوعی داروی معروف به بنزودیازپین است که بر روی مغز و اعصاب تأثیر می گذارد و باعث ایجاد آرامش می شود. اگرچه این دارو فقط برای استفاده انسان مورد تأیید FDA است، دامپزشکان گاهی اوقات آلپرازولام کوتاه مدت را برای درمان اضطراب یا هراس در گربه و سگ تجویز می کنند. این دارو همیشه باید زیر نظر دامپزشک و همراه با برنامه اصلاح رفتار مورد استفاده قرار گیرد. با همه برنامه های درمانی، صبر مهم است. حل اکثر مشکلات رفتاری ممکن است زمان بر باشد. اما هرچه زودتر به این موضوع رسیدگی شود، شانس بیشتری برای نتیجه مثبت وجود دارد.

شوره سر در گربه ها را جدی بگیرید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/cat-health/all-about-cat-anxiety/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا