گربه ها

درمان آبسه گربه به طور موثر و قطعی

درمان آبسه گربه به طور موثر و قطعی

درمان آبسه گربه وقتی که به طور موثر و قطعی تا پایان دوره درمان پیگیری شود می تواند جان حیوان خانگی شما را نجات دهد. برای درمان آبسه گربه به طور موثر و قطعی این مقاله دام و پت را بخوانید. گربه ها به تنهایی موجودات کوچک ترسناکی هستند. آنها می توانند چندین پا در هوا بپرند تا پرندگان و حشرات را بگیرند، با سرعت باورنکردنی بدوند تا حیوانات را در حیاط بدرقه کنند و هر چقدر هم که زمین بخورد، روی پای خود بنشینند. اما علیرغم اینکه شکست ناپذیر به نظر می رسد، گربه های ما مستعد بیماری های گاه به گاه هستند.

اگر گربه ای دارید که در فضای باز (یا حتی یک بچه گربه ماجراجویی در داخل خانه) فعالیت می کند، احتمالاً در طول زندگی خود دچار خراش می شوند. همراه خراش و بریدگی احتمال عفونت وجود دارد که می تواند به صورت آبسه ظاهر شود. ادامه مطلب را بخوانید تا در مورد علت ایجاد آبسه بیشتر بدانید و اگر مشکوک هستید که گربه شما دچار آبسه شده است، چه کاری می توانید انجام دهید.

۱۱ علل مهلک اسهال در گربه ها را جدی بگیرید.

آبسه گربه چیست و چگونه بوجود می آید؟

آبسه به عنوان قسمتی از پوست پر از چرک طبقه بندی می شود که معمولاً به عنوان واکنش به آسیب دیده است. این می تواند در داخل یا خارج بدن رخ دهد. در مورد گربه ها، شایع ترین علت آبسه نتیجه دعوا در حیاط خلوت است. گربه ها به طور طبیعی موجوداتی سرزمینی هستند و سعی می کنند به طور مداوم مرزهای قلمرو خود را گسترش دهند. حتی در صورت عقیم سازی، آنها سعی می کنند تا آنجا که می توانند برای منطقه اطراف خانه خود بجنگند. گفته می شود، گربه شما همچنین می تواند توسط اجسام بی جان مانند چوب، نرده ها و خار آسیب ببیند.

چرا آبسه گربه ایجاد می شود؟

آبسه زمانی ایجاد می شود که باکتری ها وارد زخم گربه شما شوند. دهان و پنجه گربه های وحشی و دیگر حیوانات همسایه حاوی کلونی باکتری هایی است که با نیش منتقل می شوند. از آنجا که گربه ها به سرعت بهبود می یابند، پوست جدید باکتری ها را در خود محبوس کرده و روی آن بهبود می یابد. در نهایت عفونت زیر پوست با چرک پر می شود و به پوست بالای آن فشار وارد می کند. آبسه ممکن است سرانجام خود به خود باز شود و چرک آلوده را آزاد کند، که می تواند زخم گربه را عفونی تر کند.

در صورتی که آبسه گربه باقی بماند، می تواند خطرناک باشد. عفونت می تواند به جای پوست عمیق شده و به سایر نقاط بدن از جمله اندام ها سرایت کند.

چگونه آبسه در گربه را تشخیص دهیم؟

درمان آبسه گربه به طور موثر و قطعی | دام و پت

در چنین مواقعی ما آرزو می کنیم که دوستان گربه ما بتوانند صحبت کنند و به سادگی به ما بگویند چه مشکلی دارد و کجا درد می کند. خوشبختانه گربه شما زبان بدن خاص خودش را دارد و آنها به شما می گویند که به روش خود آبسه دارند. در اینجا چند نشانه وجود دارد که نشان می دهد گربه شما از آبسه رنج می برد:

 • تب می کنند.
 • حیوان خانگی شما لنگ می زند.
 • آنها بیش از حد معمول بی حال هستند.
 • شما می توانید تورم را در بدن گربه خود احساس کنید.
 • یک زخم باز یا تورم عمومی روی پوست گربه وجود دارد.
 • خز در محل مشکوک به عفونت مات یا کم شده است.
 • در محل مشکوک به عفونت، خون یا چرک بدبو وجود دارد.
 • بیش از حد یک منطقه خاص را تمیز می کند و لیس می زند.
 • گربه شما از نوازش یا برس زدن معمولی بیزار است، به ویژه در یک مکان خاص.

گزش گربه ها بیشتر روی سر، اندام جلویی یا پایین دم اتفاق می افتد. اگر به نظر نمی رسد آبسه پیدا کنید، این مکان های خوبی برای شروع مراجعه به دامپزشک هستند. هر ترکیبی از این علائم می تواند به آبسه اشاره کند. اما مانند همیشه، مطمئن ترین راه این است که با دامپزشک باتجربه مشورت کنید تا علت ناراحتی بچه گربه شما را تأیید کند.

زبان بدن دم گربه را یاد بگیرید.

چگونه آبسه گربه را درمان کنیم؟

درمان آبسه گربه به طور موثر و قطعی | دام و پت

 اکنون که تمام علم پشت آبسه را می دانید، نحوه تشکیل آن و نحوه تشخیص آن در گربه، وقت درمان است. مواردی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا با خیال راحت و موثر آبسه گربه را درمان کرده و از انتقال عفونت به سایر نقاط بدن در حالی که منتظر ویزیت دامپزشک هستید، جلوگیری کنید.

اصلاح موهای گربه

اگر آبسه را می بینید، تا جایی که می توانید موها را با دقت کوتاه کنید. این به شما کمک می کند تا میزان آسیب را ببینید و به شما امکان می دهد محل زخم را تمیز نگه دارید.

پاک کردن

یک حوله تمیز را در آب گرم خیس کنید و آن را به محل آسیب بزنید. همچنین می توانید از کمپرس گرم استفاده کنید. سعی کنید یک یا دو دقیقه آن را به آرامی روی زخم فشار دهید. انجام این کار چند بار در روز به کاهش تورم کمک می کند.

شستشو

شستشو دهنده که برای مراقبت از پوست که انتخاب می کنید باید:

 • فاقد فنل باشد.
 • برای استفاده در اطراف چشم، گوش و دهان ایمن است.
 • برای گربه شما سمی نباشد، حتی اگر لیسیده یا بلعیده شود.

با تمیز و مرطوب نگه داشتن ناحیه زخم باز هم برای بهبود بیشتر مشاوره با دامپزشک توصیه می شود.

یک شستشوی با کیفیت برای مراقبت از پوست، آن منطقه را تمیز نگه می دارد، گرد و غبار را از بین می برد و از عفونت بیشتر جلوگیری می کند. ایده خوبی است که زخم حیوانات و مراقبت های پوستی را بررسی کنید، مخصوصاً اگر بچه گربه ای تند دارید: به این ترتیب می توانید هر گونه بریدگی یا گزیدگی را که مشاهده و سریعا برای درمان اقدام کنید.

پس از اتمام این مراحل، شما و دامپزشک می توانید ببینید که با چه نوع زخمی روبرو هستید. تجویز آنتی بیوتیک مناسب در عرض 24 ساعت می تواند عفونت های احتمالی را ریشه کن کند. با این حال، اگر چند روز از مبارزه می گذرد، به احتمال زیاد آبسه ایجاد می شود.

بیماری های شایع در گربه های سالخورده را بشناسید.

مراجعه به دامپزشک برای آبسه گربه ها

درمان آبسه گربه به طور موثر و قطعی | دام و پت

اگر برای آبسه ای که از قبل تشکیل شده است به دامپزشک مراجعه می کنید، در اینجا چیزی است که می توانید از ویزیت خود انتظار داشته باشید:

 • دامپزشک شما احتمالاً محل آسیب دیده را مانند روش درمان خانگی شما تمیز کرده و شستشو می دهد.
 • به احتمال زیاد گربه شما را آرام یا بیهوش می کند تا آرام و بدون درد باشد.
 • در مرحله بعد، دامپزشک باید آبسه را تخلیه کند. آنها زخم های روی زخم های اصلی را برداشته یا پوست را روی آبسه می بندند.
 • در صورت وجود آبسه بزرگ، دامپزشک ممکن است نیاز به برداشتن تمام بافت های آسیب دیده داشته باشد. به این روند دبریدمانت می گویند. آنها زخم جدید و تمیز را بخیه می زنند.
 • در صورت باقی ماندن چرک، ممکن است دامپزشک مجبور به تخلیه جراحی در زخم شود تا ترشحات بدن را خارج کند.
 • دامپزشک ممکن است برای درمان عفونت باکتریایی آنتی بیوتیک برای گربه تجویز کند. آنتی بیوتیک های رایج شامل آمپی سیلین، سفازولین یا آموکسی سیلین کلاوولانات است.
 • دامپزشک شما همچنین ممکن است داروهایی برای کنترل درد گربه تجویز کند.

چگونه از گربه مبتلا به آبسه در منزل مراقبت کنیم؟

درمان آبسه گربه به طور موثر و قطعی | دام و پت

بسته به آبسه، گربه شما ممکن است نیاز به مراقبت های بعدي داشته باشد. برای درمان آبسه گربه مناسب این توصیه ها را دنبال کنید.

 • هنگامی که گربه خود را به خانه می برید، او را به طور ایمن در خانه نگه دارید. یک فضای ایده آل ممکن است اتاق خشک، حمام یا گلخانه باشد – چیزی با کف و دیوار که به راحتی تمیز می شود.
 • اطمینان حاصل کنید که اتاق آنها گرم و خشک است. جعبه زباله، غذا، آب شیرین و پتوهای راحت آنها را در دسترس پنجه قرار دهید.
 • زهکشی ها باید به آرامی دو بار در روز به مدت 2-5 روز یا تا زمانی که تخلیه خارج شود، تمیز شود.

چقدر طول می کشد تا آبسه درمان شود؟

زمان بهبودی در درجه اول به شدت آبسه بستگی دارد.

 • اگر این یک زخم آبسه معمولی است، درمان با درمان مناسب 5-7 روز طول می کشد.
 • وقتی دامپزشک شما یک لوله تخلیه قرار داده باشد، بهبودی ممکن است چند روز بیشتر طول بکشد.
 • آبسه نیاز به جراحی داشته باشد، بافت ها حدود دو هفته زمان نیاز دارند تا بهبود یابند. پس از آن، هر بخیه ای برداشته می شود.

اگر گربه شما به طور معمول بهبود نیافته است، باید مجدداً برای معاینه به دامپزشک مراجعه کنید. عفونت های مکرر ممکن است نشانه ویروس هایی مانند ویروس نقص ایمنی گربه (FIV) و ویروس لوسمی گربه (FeLV) باشد. این بیماری ها سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کند و ممکن است بهبود گربه را از هرگونه عفونت پیچیده کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا