دامپزشکی آنلاین

دامپزشک کیست؟

دامپزشک کیست؟

دامپزشک متخصصی است که از وضعیت سلامتی حیوانات محافظت می کند. دامپزشک، بیماری های حیوانات را تشخیص داده و کنترل می کند و حیوانات بیمار و آسیب دیده را درمان خواهد کرد. آنها همچنین به صاحبان و مالکان حیوانات در مورد مراقبت صحیح از آنها توصیه های لازم را ارائه می دهند.

دامپزشک، هنگام سوگند نامه رسماً سوگند یاد می کند که از دانش و مهارت های علمی خود برای منافع جامعه، از طریق محافظت از سلامت حیوانات، تسکین رنج حیوانات، حفظ منابع حیوانی، ارتقاء بهداشت عمومی و پیشرفت دانش پزشکی استفاده کند.

دامپزشک چه کاری انجام می دهد؟

یک دامپزشک با تجربه و مسئولیت پذیر می تواند با راهکارهای زیر در زمینه سلامت حیوانات به صاحبان و مالکان آنها کمک کنند،

 • تشخیص مشکلات بهداشتی حیوانات
 • معالجه و بهبود زخم ها و شکستگی ها
 • کشتار و از بین بردن حیوانات در صورت لزوم
 • ارائه مراقبت های پیشگیرانه برای حفظ سلامت دام ها
 • درمان حیواناتی که از عفونت یا بیماری رنج می برند.
 • واکسینه کردن حیوانات در برابر بیماری ها، مانند بیماری هاری
 • جراحی جزئی تا پیچیده با توجه به نوع تجربه و آموزش های دیده شده
 • مشاوره به صاحبان حیوانات خانگی در مورد تغذیه، رفتار و تولید مثل آنها
 • انجام و تجویز آزمایش های تشخیصی مانند اشعه ایکس، EKG، سونوگرافی، خون، ادرار و مدفوع

دامپزشک از چه روشی برای تشخیص بیماری استفاده می کند؟

دامپزشک کیست؟ 3 | دام و پت

از بسیاری جهات، دامپزشک شبیه به متخصص اطفال است. حیوانات نمی توانند مانند نوزادان و کودکان صحبت کنند. علاوه بر آن، در اکثر مواقع تشخیص بر اساس گفته های والدین و یا مالکان حیوانات خانگی صورت می گیرد. بر همین اساس، مهارت در برقراری ارتباط و امکانات لازم برای ارتباط با دامپزشکان باتجربه برای صاحبان حیوانات و دام پروران امری کاملا ضروری و مهم است.

در شرایطی که دامپزشک نتوانند با بررسی تاریخچه و سابقه حیوان، بیماری را تشخیص دهد می تواند آزمایشات تشخیصی مانند آزمایش خون، تجزیه ادرار و آزمایشات مدفوع را تشخیص دهد. دامپزشکان در پزشکی آزمایشگاهی و انگلی آموزش های لازم را دیده اند.

دامپزشک در دوره آموزش خود یک سوم تا نیمی از وقت خود را در جراحی می گذراند. عملیات دفع دام در بیشتر مطب های دامپزشکان انجام می شود. بسیاری از دامپزشکان نیز اقدامات ارتوپدی، تنظیم استخوان، دندانپزشکی و جراحی را انجام می دهند. جراحی به هماهنگی خوب دست و چشم و مهارت های حرکتی خوب دامپزشک نیاز دارد. شغل دامپزشک مانند یک پزشک مربوط به انسان ها است.

وقتی حیوان و یا دام ها شما بیمار می شود، دامپزشکان این مشکل را تشخیص می دهند و حیوان را معالجه می کنند. تشخیص دقیق غالباً به آزمایش های آزمایشگاهی، رادیوگرافی و تجهیزات ویژه نیاز دارد.

دامپزشک از چه روشی برای درمان حیوانات استفاده می کنند؟

درمان ها ممکن است شامل چندین روش مختلف از جمله تکنیک های نجات اضطراری، تجویز دارو، رفع شکستگی، زایمان، انجام عمل جراحی یا مشاوره مالک در مورد تغذیه و مراقبت از حیوان باشد. دامپزشکان نیازهای بهداشتی حیوانات از جمله حیوانات کوچک، دام، پرندگان و حیوانات وحش و آزمایشگاه را ارائه می دهند. دامپزشکان حیوانات کوچک بیشتر کارهای خود را در محیط کلینیک خصوصی انجام می دهند. آنها حیوانات حیوانات خانگی مانند سگ، گربه و پرنده ها را درمان می کنند.

دامپزشکان در چه زمینه های فعالیت دارند؟

دامپزشک کیست؟ 1 | دام و پت

دامپزشکان شاغل در نهادهای دولتی، برای پیشگیری از ورود بیماری های خارجی، حیواناتی که از کشورهای دیگر به کشور آورده شده اند را بازرسی می کنند. آنها بر حمل و نقل حیوانات نظارت کرده، از نظر وجود بیماری ها آزمایش می کنند. حتی راهکارهایی را برای جلوگیری و ریشه کن کردن بسیاری از بیماری ها مانند سل، تب مالت و هاری که سلامت حیوانات و انسان را تهدید می کنند، مدیریت خواهند کرد.

یک دامپزشک در تحقیقات به دنبال راه های بهتر برای پیشگیری و حل مشکلات بهداشتی حیوانات و انسان ها است. بسیاری از مشکلات، مانند سرطان و بیماری های قلبی، با استفاده از حیوانات آزمایشگاهی مورد مطالعه قرار می گیرد. این حیوانات آزمایشگاهی تحت نظارت دامپزشکان با دقت پرورش و نگهداری می شوند.

دامپزشکان زیادی هستند که در مدارس و دانشگاه های دامپزشکی تدریس می کنند. اعضای هیئت علمی دانشکده دامپزشکی علاوه بر تدریس، تحقیقات اساسی و بالینی را انجام می دهند. حتی برنامه های آموزش مداوم را برای کمک به دانش و مهارت های جدید دامپزشکان فارغ التحصیل توسعه می دهند.

دامپزشکان نیز در زمینه بهداشت عمومی فعالیت می کنند. آنها به پیشگیری و کنترل بیماری های حیوانات و انسان کمک می کنند. آنها به عنوان اپیدمیولوژیست، وضعیت شیوع بیماری های حیوانات و انسان ها مانند بیماری های ناشی از غذا، آنفلوانزا، طاعون، هاری، ایدز و انسفالیت را بررسی می کنند. آنها ایمنی کارخانه های فرآوری مواد غذایی، رستوران ها و منابع آب را ارزیابی می کنند. دامپزشکان در برنامه های بهداشت محیط، اثرات مختلف سموم دفع آفات، آلاینده های صنعتی و سایر آلاینده ها را بر روی افراد و همچنین حیوانات بررسی و ارزیابی می کنند.

محل کار دامپزشک چگونه است؟

دامپزشک کیست؟ 2 | دام و پت

بیشتر متخصصان دامپزشکی در یک دانشکده دامپزشکی یا در یک مرکز ارجاع در شهرهای بزرگ کار می کنند. برخلاف پزشکی انسانی، دامپزشکان اغلب هم جنبه جراحی و هم پزشکی سیستم اندام را در یک زمینه درمان می کنند. تخصص های دامپزشکی غالباً شامل چندین تخصص پزشکی و جراحی است که در پزشکی انسانی یافت می شود. برخی از تخصص های دامپزشکی در حال تکامل هستند.

دامپزشکان حیوانات کوچک معمولاً در کلینیک های دامپزشکی یا بیمارستان های دامپزشکی یا هر دو کار می کنند. دامپزشکان حیوانات بزرگ بیشتر اوقات وقت بیشتری را صرف مسافرت می کنند تا بیماران خود را در مراکز اولیه نگهداری از آنها (باغ وحش ها، مزارع و غیره) بررسی و درمان کنند.

برخلاف مطب پزشک انسانی، که فقط اتاق معاینه دارد، مطب دامپزشک بیشتر شبیه یک بیمارستان بوده و دارای داروخانه ای کامل است.

برخی دامپزشکان از حیوانات اهلی عجیب و غریب بیشتری مانند مارها و مارمولک ها مراقبت خواهند کرد. آنها بیماری ها را تشخیص می دهند و بسیاری از اقدامات پزشکی از جمله مراقبت های کایروپراکتیک را انجام می دهند.

تعداد کمی دامپزشک به عنوان دامپزشک اسب فعالیت دارند و اسب ها را معالجه می کنند. سایر دامپزشکان ممکن است بر روی حیواناتی که در مزرعه پرورش می یابند و به منابع غذایی انسانی تبدیل می شوند کار کنند. دیگران دامپزشکی تحقیقاتی هستند که شرایط سلامتی انسان و دام را مطالعه می کنند.

همچنین متخصصان دامپزشکی وجود دارند که دوره های آموزشی اضافی را در زمینه خاصی از دامپزشکی به پایان رسانده اند. این تخصص ها شامل جراحی، دندانپزشکی، بیهوشی، مراقبت های فوری، تغذیه، چشم پزشکی، پزشکی ورزشی، آسیب شناسی و مراقبت های پیشگیری است.

آموزش و مجوز های لازم برای دامپزشک شدن کدامند؟

دامپزشک کیست؟ 5 | دام و پت

دامپزشکان از حیوانات در برابر مشکلات پزشکی و بیماری ها مراقبت می کنند. دامپزشکان علاوه بر توانایی تشخیص و معالجه حیوانات، با صاحبان حیوانات نیز ارتباط موثری برقرار می کنند. میزان دستمزد و حقوق دامپزشکان بر اساس نوع عمل، سطح تجربه و موقعیت جغرافیایی متفاوت است.

دامپزشکان برای مجوز فعالیت نیاز به دریافت مدرک دکترای دامپزشکی (DVM) از کالج معتبر دامپزشکی دارند. آنها همچنین باید مجوز صادر شده توسط دولت داشته باشند.

تحصیلات شامل پذیرش در رشته دامپزشکی است که نیاز به سابقه زیست شناسی و جانورشناسی دارد. دانشجویان معمولاً قبل از پذیرش در یکی از این رشته ها باید مدرک بگیرند.

گواهینامه های دیگری هم وجود دارد که دامپزشک می توانند آنها را کسب کنند. برخی از این گواهینامه ها برای مراقبت های ویژه مانند جراحی، داروسازی و حتی مراقبت های کایروپراکتیک هستند.

مهارت ها و صلاحیت های دامپزشکی

اگر دوست دارید، دامپزشکی را برای شغل خود و یا فرزندتان انتخاب کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که برای موفقیت به عنوان دامپزشک، به ویژگی های خاصی نیاز دارید که این ویژگی ها را در مدرسه و دانشگاه آموزش نمی بینید. به این ویژگی ها، مهارت های نرم گفته می شود که عبارتند از:

 • تفکر انتقادی: این مهارت در انتخاب روش های درمانی مناسب کمک می کند.
 • شفقت: دامپزشکان باید نسبت به حیوانات بیمار و صاحبان آنها نگرانی نشان دهند.
 • استعداد علمی: مطالعه و درمان حیوانات یک علم است و به روش ها و مهارت های تحقیق حرفه ای نیاز دارد.
 • مهارت حل مسئله: به عنوان یک دامپزشک مهم است که مهارت این را داشته باشید که مشکلات حیوانات را در اسرع وقت شناسایی کنید.
 • مهارت های بین فردی: این “مهارت های بین فردی” به دامپزشکان اجازه می دهد تا با صاحبان حیوانات بیمار همکاری کنند تا بهترین مراقبت های ممکن را ارائه دهند.
 • مهارت های تحلیلی: از آنجا که حیوانات نمی توانند علائم خود را بیان کنند، دامپزشکان باید بتوانند تمام اطلاعات موجود را تفسیر کرده و بر اساس آن تفسیر در مورد یک اقدام مناسب تصمیم بگیرند.

وضعیت شغلی دامپزشک ها در آینده چگونه است؟

انتظار می رود تقاضا برای دامپزشکان بین سال های 2019 و 2029 با نرخ 16 درصد رشد کند، بر اساس دفتر آمار کار ایالات متحده این آمار تقریبا چهار برابر میانگین رشد پیش بینی شده برای سایر مشاغل است. از طرفی هم به نظر می رسد که مردم پول بیشتری برای حیوانات خانگی خود هزینه می کنند و این امر منجر به افزایش تقاضای خدمات دامپزشکی در آینده می شود. بر همین اساس، دام و پت، مفتخر است به عنوان اولین خدمت رسان الکترونیک سلامت حیوانات، کلیه خدمات دامپزشکی را به صورت مشاوره های آنلاین و صوتی و تصویری به صاحبان حیوانات خانگی و دام و طیور ارائه دهد.

منبع:

https://www.careerexplorer.com/careers/veterinarian/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا