گربه ها

علت خون دماغ در گربه ها چیست؟

خون دماغ در گربه ها به نام اپیستاکسی نیز شناخته می شود و احتمال دارد به دلایل مختلفی در گربه رخ دهد، اما اگر ناگهان مشاهده کنید که خون از بینی گربه خارج می شود، می تواند ترسناک باشد. متوقف کردن این خونریزی اولین کاری است که اکثر صاحبان گربه می خواهند انجام دهند، هنگامی که خونریزی تحت کنترل است، می توانند آن را متوقف کرد. اما در خونریزی زیاد مراجعه به دامپزشک لازم است. برای صاحبان گربه مفید است دلایلی که احتمال دارد خون دماغ در گربه های آنها رخ دهد و چگونه می توان آن را درمان یا پیشگیری کرد، را بیاموزند.

علل خون دماغ در گربه ها

خون دماغ در گربه ها بسته به علت ایجاد آن می تواند جزئی یا جدی باشد. علل اصلی آن به دو دسته انعقاد (بیماری موثر بر خون و یا عوامل انعقادی)، عروقی (تأثیر بر عروق خونی) یا سیستمیک (بر کل بدن) طبقه بندی می شوند و برخی از نمونه ها به شرح زیر است:

تروما

آسیب به سر، دهان یا بینی باعث خونریزی داخلی یا خارجی در گربه می شود. افتادن، برخورد با وسیله نقلیه، دعوا با حیوانات دیگر و انواع دیگر ضربه می تواند منجر به خون دماغ شود. برخی از انواع تروما شدیدتر از سایرین هستند، به خصوص اگر باعث خونریزی داخلی شوند.

سموم

اگر گربه ها سموم مختلف جوندگان را بخورند می تواند برای آنها سمی باشد و به دلیل خونریزی داخلی که ایجاد می کنند باعث خون دماغ می شوند. این معمولا به علت انعقاد خون است.

داروها

برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها، داروهای شیمی درمانی، ضد قارچ ها و هورمون ها می توانند عوارضی از جمله خون دماغ در گربه ها را همراه داشته باشند.

سرطان ها

اگر سرطان سر، بینی یا سینوس ها را تحت تاثیر قرار دهد، می تواند باعث ایجاد مشکلات مختلفی از جمله خون دماغ در گربه شود. گاهی اوقات به دلیل فشاری است که تومور به رگ های خونی وارد می کند یا یک تومور خونریزی دهنده در مجاری بینی قرار دارد.

نارسایی کبد

مشکلات مربوط به کبد گربه می تواند منجر به خون دماغ به دلیل کمبود فاکتورهای انعقادی شود.

نارسایی کلیه

مشکلات کلیوی از جمله فشار خون بالا می تواند منجر به خون دماغ در گربه ها به دلایل سیستمیک یا عروقی شود.

ویروس ها

گاهی اوقات برخی از عفونت های ویروسی مانند FIV و FeLV می توانند باعث خون دماغ در گربه ها شوند.

مشکلات لخته شدن خون

علت خون دماغ در گربه ها چیست؟ || دام و پت

اگر گربه دارای بیماری مانند ترومبوسیتوپنی ناشی از سیستم ایمنی یا مشکل دیگری باشد که بر نحوه تشکیل لخته در آن تأثیر می گذارد، احتمال دارد خون دماغ رخ دهد. اینها علل انعقاد هستند.

کنه ها

برخی از کنه ها می توانند باعث مشکلات لخته شدن خون و در نتیجه خون دماغ در گربه ها شوند.

عفونت‌های قارچی

عفونت‌های قارچی، مانند عفونت‌های کریپتوکوکوس نئوفورمانس ، در حفره‌های سینوسی و مجاری بینی می‌توانند رگ‌های خونی را تحریک و ملتهب کنند. این منجر به خون دماغ در گربه ها می شود.

مشکلات دندانی

اگر ریشه دندان عفونی شود یا مشکلات دهانی دیگری وجود داشته باشد، احتمال دارد خون دماغ در گربه رخ دهد.

با وجود این فهرست طولانی، علل دیگری نیز برای خون دماغ وجود دارد.

چرا گربه ها همه چیز را بو می کنند؟

علائم خونریزی بینی در گربه ها

علامت اولیه خونریزی بینی خون یا مخاط خونی از یک یا هر دو سوراخ بینی است. گربه هایی که دچار خونریزی بینی می شوند ممکن است علائم مختلفی مرتبط با علت اصلی اپیستاکسی را نشان دهند. همچنین ممکن است خونریزی بینی تنها علامتی باشد که حیوان تجربه می کند.

علائم عبارتند از:

 • خونریزی از بینی
 • خرخر کردن
 • عطسه کردن
 • ترشحات بینی
 • ضعف
 • بی حالی
 • تورم صورت
 • پنجه زدن یا مالیدن بینی یا صورت
 • بوی بد دهان
 • مشکل در تنفس
 • عدم تحمل ورزش
 • خونریزی لثه
 • کبودی غیر قابل توضیح
 • سرگیجه یا گیجی
 • مدفوع تیره یا سیاه
 • خونریزی طولانی مدت از زخم ها یا محل های تزریق

تشخیص خونریزی بینی در گربه ها

علت خون دماغ در گربه ها چیست؟ || دام و پت

به دلیل تعداد زیاد بیماری هایی که می توانند باعث خونریزی بینی شوند، تشخیص علت زمینه ای وضعیت حیوان خانگی شما ممکن است به روش های تشخیصی متعددی نیاز داشته باشد. آماده باشید تا در مورد تاریخچه پزشکی و رفتار گربه خود، روال روزانه و علائمی که مشاهده کرده اید صحبت کنید. اگر حیوان خانگی شما اخیراً مجروح شده است، در اطراف سموم بوده یا علائم دیگری از خود نشان داده است، حتماً به دامپزشک خود اطلاع دهید. یک معاینه فیزیکی کامل با تمرکز ویژه بر روی ناهنجاری های صورت، چشمی و بینی انجام خواهد شد. کارکنان دامپزشکی نیز نمونه خون و ادرار و سواب بینی را انجام خواهند داد.

نمونه های خون، ادرار و بینی برای باکتری ها و قارچ ها کشت می شوند. آزمایش خون آزمایشگاهی اضافی شامل شمارش کامل سلول‌های خون، بیوشیمی سرم، پانل الکترولیت و آزمایش لخته شدن است. آزمایش ادرار نیز تکمیل خواهد شد. اگر علت با استفاده از این روش ها به راحتی تشخیص داده نشود، ممکن است از تکنیک های تصویربرداری تشخیصی استفاده شود. اشعه ایکس یا سایر تکنیک‌های تصویربرداری به کارکنان دامپزشکی اجازه می‌دهد به مجاری بینی و ساختارهای اطراف آن نگاه کنند. برخی موارد ممکن است نیاز به رینوسکوپی داشته باشند که شامل بررسی حفره های بینی با ابزار کوچکی به نام آندوسکوپ است. همچنین ممکن است نیاز به بیوپسی بافت باشد.

چرا گربه ها چشمان خود را می بندند؟

خونریزی از بینی گربه چگونه درمان می شود؟

درمان اپیستاکسی به علت اصلی آن بستگی دارد. درمان‌ها ممکن است از اقدامات ساده برای توقف خونریزی تا داروهای تجویزی یا اقدامات تهاجمی‌تر مانند جراحی یا تزریق خون متغیر باشد. اگر حیوان خانگی شما در خانه دچار خونریزی بینی می شود، سعی نکنید هیچ دارویی به او بدهید، مگر اینکه دامپزشک توصیه کرده باشد، زیرا ممکن است عوارض جدی ایجاد کند. روش های درمانی زیر معمولا برای درمان خونریزی بینی در گربه ها استفاده می شود:

یخ و فشار

یخ یا کمپرس سرد روی بینی و صورت ممکن است برای توقف خونریزی و درمان هرگونه تورم صورت استفاده شود. این یک روش معمول برای خونریزی بینی ناشی از آسیب یا التهاب است. اگر یخ زدن خونریزی را متوقف نکند، حفره بینی ممکن است با گاز پر شود تا فشار وارد شود و جریان خون کاهش یابد.

آنتی بیوتیک ها یا سایر داروها

اگر عفونت علت خونریزی بینی باشد، ممکن است دارو برای رفع عفونت تجویز شود. بسته به منبع عفونت از آنتی بیوتیک ها، ضد قارچ ها یا داروهای از بین برنده انگل استفاده می شود. دوز مناسب برای کاهش خطر عوارض جانبی مورد نیاز است.

مایعات داخل وریدی (IV)

مایع درمانی اغلب برای حیواناتی که دچار ضعف یا بی حالی هستند استفاده می شود. آنها به حفظ هیدراتاسیون مناسب کمک می کنند و می توانند به بازیابی تعادل الکترولیت کمک کنند. این درمان رایج کم خطر در نظر گرفته می شود.

داروهای فشار خون یا اضطراب

ممکن است از داروها برای کاهش فشار خون و کاهش سطح استرس استفاده شود، زیرا این شرایط می تواند خطر خونریزی بینی را افزایش دهد. اگر فشار خون یا اضطراب علت آن مشخص شود، ممکن است این دارو برای استفاده طولانی مدت تجویز شود.

مداخله جراحی

ممکن است به جراحی برای برداشتن یک شی یا تومور، ترمیم آسیب یا سوزاندن رگ‌های خونی با جراحی نیاز باشد. هر گونه عمل جراحی با خطراتی همراه است. حیوان خانگی شما احتمالاً در طول دوران نقاهت در بیمارستان بستری خواهد شد.

تزریق خون

اگر اختلالات خونی وجود داشته باشد یا کم خونی شدید باشد، ممکن است نیاز به تزریق خون یا پلاسما باشد. گروه بندی مناسب خون و رعایت پروتکل انتقال خون به کاهش خطرات مرتبط با این نوع درمان کمک می کند.

روند بهبود خونریزی بینی در گربه ها

علت خون دماغ در گربه ها چیست؟ || دام و پت

پیش آگهی گربه شما به شرایط زمینه ای که باعث خونریزی بینی آنها می شود بستگی دارد. در بسیاری از موارد پیش آگهی خوب است و حیوان خانگی شما به کمترین درمان و زمان استراحت نیاز دارد. موارد شدیدتر، از جمله سرطان ها، نارسایی اندام ها و اختلالات خونی، پیش آگهی منصفانه ای دارند و ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان یا درمان طولانی مدت داشته باشند. مطمئن شوید که تمام درمان های دامپزشک خود را دنبال کنید، از جمله دوز مناسب هر دارویی و بازگشت برای هر ویزیت بعدی درخواستی. اگر علائم گربه شما بازگشت یا بدتر شد، به دنبال مراقبت پزشکی باشید. در حالی که حیوان خانگی شما در حال بهبود است، استرس را کاهش دهید و از هرگونه تغییر در محیط زندگی گربه خود اجتناب کنید.

چه چیزی باعث تغییر رنگ بینی گربه می شود؟

اگر بینی گربه به طور فعال خونریزی می کند چه باید کرد؟

اگر خون از بینی گربه‌تان بیرون می‌آید، یک پارچه مرطوب بردارید و به آرامی آن را پاک کنید. بینی را از نزدیک نگاه کنید تا ببینید آیا می‌توانید تشخیص دهید که خون از کجا می‌آید، زیرا این به شما کمک می‌کند تصمیم بگیرید که چه کاری انجام دهید.

اگر به دلیل جراحت، خونریزی از خارج بینی می آید، سعی کنید بدون انسداد سوراخ های بینی، فشار ملایمی به زخم وارد کنید. سعی کنید گربه خود را آرام نگه دارید. اگر اجازه می دهد، یک کیسه یخ کوچک یا یک تکه یخ پیچیده شده در پارچه شستشو را به محل خونریزی بمالید تا آن را کاهش دهید. در صورت وجود زخم بزرگ، مراجعه به دامپزشکی ضروری است.

اگر خونریزی در واقع از یک یا هر دو سوراخ بینی خارج می شود، باید به دنبال مراقبت های دامپزشکی باشید. از روش های مشابه برای کاهش خونریزی استفاده کنید. گربه خود را آرام نگه دارید و یک تکه یخ یا کیسه یخ را روی پل بینی قرار دهید تا خونریزی کم شود. مراقب باشید سوراخ های بینی را مسدود نکنید. به خصوص اگر گربه ایرانی یا نژاد دیگری دارید که بینی پهنی دارد.

حتی اگر خون از داخل بینی می آید، قرار دادن یخ در ناحیه کلی بینی می تواند به کاهش اندازه رگ های خونی کمک کند و بنابراین میزان خونی که از سوراخ های بینی خارج می شود را کاهش می دهد.

دامپزشک برای خون دماغ چه کاری انجام می دهد؟

برای کنترل خونریزی حاد، آرام بخش، یخ روی بینی و حتی مقادیر کمی اپی نفرین برای انقباض عروق خونی احتمال دارد لازم باشد.

پس از کنترل خونریزی و به منظور یافتن علت خون دماغ، پس از انجام معاینه فیزیکی کامل توسط دامپزشک، آزمایش های مختلفی توصیه می شود. آزمایش‌های خون و ادرار، عکس‌برداری با اشعه ایکس و احتمالاً حتی سی‌تی اسکن برای تعیین علت خون دماغ در صورتی که به دلیل ترومای آشکار نباشد، توصیه می‌شود. بسته به شدت و دلیل خونریزی ممکن است داروهای مختلف، جراحی، ابلیشن یا کوتریزاسیون، مایعات داخل وریدی و حتی تزریق خون ضروری باشد. اگر علت چیزی است که نمی‌توان فوراً آن را اصلاح کرد، گربه‌هایی که دچار خونریزی مزمن بینی هستند، احتمال دارد از یک گیاه خوراکی چینی به نام یوننان بایائو استفاده کنند که دامپزشک می‌تواند برای حیوان خانگی تجویز کند.

چگونه از گربه در فحلی مراقبت کنیم؟

منبع
https://www.thesprucepets.comhttps://wagwalking.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا